لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به زاهدان ؛ هرآنچه قبل از سفر باید بدانید !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/03/22

راهنمای سفر به زاهدان را در اینجا بخوانید. کی سفر هر آنچه قبل از سفر را که باید بدانید در این مطلب آورده است. زاهدان تا قبل از به پادشاهی رسیدن خاندان پهلوی یک روستای محروم به نام دزآب بوده است. دزآب یعنی سرزمینی که آب در آن فرو می‌رود و ناپدید می‌شود. نام زاهدان را رضا شاه به این شهر داده است. ساکنان اولیه زاهدان، بلوچ‌ها بوده‌اند اما به تدریج از این منطقه مهاجرت کردند. در حال حاضر سیستانی‌ها ساکن زاهدان هستند.

راهنمای سفر به زاهدان

راه های دسترسی به زاهدان

زاهدان شهر مرکزی سیستان و بلوچستان است. این شهر در منطقه بلوچستان قرار گرفته است. زاهدان از سمت شمال به زابل، از جنوب به شهرستان خاش و از شرق به افغانستان و پاکستان متصل می‌شود. زاهدان از سمت غرب با شهرستان فهرج همسایه است. زاهدان شبیه به یک گودالی است که دور تا دور ان را کوه فرا گرفته است و مهمترین کوه اشتران است.

مسیر جاده ای به سمت زاهدان

شما اگر قصد رفتن به زاهدان را دشته باشید می‌توانید از طریق خراسان جنوبی، استان کرمان و یا استان هرمزگان وارد سیستان و بلوچستان شده و از آن­جا راهی زاهدان شوید. زاهدان از طریق جاده­ی 95 به بیرجند، با جاده­ی 84 از سمت غرب به بم و از سمت شرق به مرز میرجاوه، و به وسیله­ امتداد جاده­‎ی 95 به بندر چابهار وصل می­گردد.

پرواز به زاهدان

برای سفر به زاهدان یکی از بهترین گزینه‌ها استفاده از فرودگاه بین‌المللی زاهدان است. به‏طوذ مثال می‎توانید بلیط هواپیما زاهدان تهران  و بلیط هواپیما زاهدان مشهد را کی سفر زاهدان به خط ریلی متصل شده و گردشگران با استفاده از قطار می‌توانند به راحتی به زاهدان سفر کنند. برای سفر زمینی به زاهدان که البته سفری طولانی محسوب می‌شود می‌توانید ابتدا به کرمان سفر کنید و از آنجا به سمت زاهدان حرکت کنید.

جغرافیای زاهدان

آب و هوای زاهدان

زاهدان یک شهر بسیار گرم و خشک است. گردشگران اگر در فصل تابستان به این شهر سفر کنند ممکن است دچار گرمازدگی بشوند. زاهدان در فصول سرد سال بارندگی زیادی دارد و شاید بتوان گفت که بیشتر گردشگران ترجیح می‌دهند در فصل زمستان به زاهدان سفر کنند. 

راهنمای سفر به زاهدان

پوشش گیاهی زاهدان

راهنمای سفر به زاهدان

پوشش جانوری منطقه زاهدان

راهنمای سفر به زاهدان

جاذبه های طبیعی زاهدان را ببینید!

زاهدان یکی از شهرهای گرم و خشک در سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود اما در روستاهای اطراف آن جاذبه‌هایی نهفته است که هر گردشگری با تماشای آن‌ها متحیر می‌شود. در ادامه به معرفی این جاذبه‌ها می‌پردازیم

روستای تمین

روستای تمین در نزدیکی زاهدان قرار دارد. خانه‌های این روستا در دوران قاجار ساخته شده است. روستای تمین بسیار سرسبز و زیباست. آب و هوای مطبوع روستا و دوری از شلوغی شهر این روستا را به یکی از مقاصد گردشگران تبدیل کرده است.

راهنمای سفر به زاهدان

روستای لادیز

غار لادیز

غار لادیز به دلیل داشتن آب و هوای خنک یک جاذبه گردشگری جذاب برای مسافران محسوب می‌شود. همان طور که گفته شد آب و هوای زاهدان گرم و خشک است. بنابراین یک منطقه خنک در تابستان می‌تواند بسیار جذاب باشد. غار لادیز در روستای لادیز قرار گرفته است.

راهنمای سفر به زاهدان

چشمه آب معدنی موسی

راهنمای سفر به زاهدان

منطقه لوچو

راهنمای سفر به زاهدان

كوه ملك سياه

تاریخ زاهدان را بخوانید!

زاهدان استانی است که تاریخ آن با تاریخ ایران گره خورده است. سیستان سرزمین رستم دستان، یکی از قهرمان‌های شاهنامه است. سیستان و بلوچستان یک سرزمین کهن است که مردم ان 2500 سال قبل از میلاد به ِان کوچ کرده‌اند. در ادامه به معرفی برخی از آثار تاریخی این استان می‌پردازیم.

جاذبه­ های تاریخی زاهدان را بشناسید!

آثار تاریخی روستای تمین

 آسیاب آبی روستای تمین

راهنمای سفر به زاهدان

قلعه تمین

راهنمای سفر به زاهدان

چلّه ­خانه تمین

قبرستان تمین

کوره ذوب فلز

راهنمای سفر به زاهدان

خانه ابویی

این خانه در قرن 14 هجری ساخته شده است. البته امروزه از این اثر تاریخی به عنوان کارگاهی برای ساخت آثار هنری و سنتی زاهدان استفاده می‌شود. ساختار خانه و اشیای موجود در آن برای گردشگران جذاب خواهد بود. خانه ایوبی در خیابان دکتر شریعتی زاهدان قرار دارد.

دبستان آیت­ الله طالقانی

ساختمان دادگستری

تلگرافخانه حرمک

راهنمای سفر به زاهدان

حسینیه یزدی ها

مجموعه امیر توکّل کامبوزیا

ساختمان قدیمی پست زاهدان

راهنمای سفر به زاهدان

کاروانسرای نصرت­ آباد

این کاروانسرا در دوران صفویه ساخته شده است و در مسیر زاهدان به بم قرار گرفته است. کاروانسرای نصرت‌آباد، با کاه و گل ساخته شده است و در حال حاضر بقایای آن باقی مانده است. این کاروانسرا، 60 حجره دارد که در هر حجره نیز 15 اتاق تعبیه شده است.

مسجد زرنج

این مسجد در قرن اول هجری توسط یکی از حکام عرب مسلط بر زاهدان ساخته شده است. یکی از مناره‌های این مسجد تاریخی توسط یعقوب لیث صفاری ساخته شده است. قدمت زیاد مسجد زرنج در هر گردشگری شوق بازدید را به وجود می‌آورد. بازدید از این مسجد رایگان است. مسجد زرنج مقابل زندان شهر زرنج قرار گرفته است.

میرجاوه

گورستان هفتاد مُلّا

راهنمای سفر به زاهدان

موزه زاهدان ، موزه­ منطقه­ ای جنوب­ شرق ایران

راهنمای سفر به زاهدان

زبان و گویش مردم زاهدان

لباس محلی مردم زاهدان

راهنمای سفر به زاهدان

موسیقی در زاهدان

راهنمای سفر به زاهدان

غذای محلی زاهدانی ها

مردم در زاهدان از ماهی و خرما به عنوان دو ماده غذایی اصلی در بیشتر غذاها استفاده می‌کنند. میگو نیز یکی از غذاهای پر‌طرفدار در زاهدان محسوب می‌شود که با ان انواع خوراک‌ها تهیه می‌شود. مردم محلی در غذاهای خود از ادویه‌هایی استفاده می‌کنند که مخصوص منطقه خشک و بیابانی زاهدان  است و البته طعم بسیار خوبی هم به غذا می‌دهد. در ادامه به معرفی برخی از غذاهای محلی می‌پردازیم.

کشک زرد زابلی یا کشک سیستانی

از این غذا به عنوان صبحانه در روزهای سرد زمستان استفاده می‌شود. در این غذا از کشک، سیر، دانه گشنیز، دانه زیره، دانه شوید و بلغور گندم استفاده می‌شود.

آب­گوشت سیستانی یا زابلی

در این غذای خوشمزه از لپه، گوشت، گوجه و ادویه‌های محلی استفاده می‌شود. آبگوشت سیستانی جزء غذاهایی است که در رستوران‌های سنتی تهیه می‌شود و گردشگران هم معمولا از آن استقبال می‌کنند.

راهنمای سفر به زاهدان

دوغ ‌پای زاهدان

راهنمای سفر به زاهدان

تباهگ

راهنمای سفر به زاهدان

لندو

نان خرمایی

از نان خرمایی در وعده صبحانه استفاده می‌شود. در تهیه این نان سنتی از خرما و بعضی ادویه‌های محلی استفاده می‌شود.

رستوران های زاهدان

رستوران سبحان زاهدان

در این رستوران انواع غذاهای ایرانی و محلی با کیفیت بالا تهیه می‌شود. بیشتر گردشگران برای صرف غذاف رستوران سبحان را هم به دلیل اقتصادی بودن قیمت غذاها و هم به دلیل با کیفیت بودن غذاها انتخاب می‌کنند.

آدرس: زاهدان، چهار‌راه رسولی، تقاطع خیابان‌های مولوی و پهلوانی

رستوران حاج احمد زاهدان

رستوران حاج احمد جزء رستوران‌های شناخته شده در زاهدان است که علاوه بر گردشگران، مردم محلی نیز برای صرف غذا به این رستوران مراجعه می‌کنند. در رستوران حاج احمد نیز قیمت غذاها از لحاظ اقتصادی به صرفه هستند و از کیفیت خوبی هم برخوردارند. بیشتر گردشگران به هنگام خروج از رستوران از طعم و کیفیت غذاها راضی هستند.

آدرس: سیستان و بلوچستان، زاهدان

رستوران ناب زاهدان

رستوران ناب یکی از معروفترین رستوران‌ها در زاهدان است که در ان انواع غذاهای محلی با طعم به یاد ماندنی تهیه می‌شوند. در رستوران ناب به معنای واقعی طعم خوب غذای سیستانی را تجربه خواهید کرد.

آدرس: زاهدان، ایرانشهر

رستوران جهانگردی زاهدان

رستوران جهانگردی شعب متعددی در شهرهای مختلف دارد و یکی از شعب آن نیز در زاهدان قرار دارد. رستوران جهانگردی غذای بسیار با کیفیتی ارائه می‌کند. درکافی‌شاپ داخل رستوران دسرهای جذابی تهیه می‌شود. این رستوران لوکس محسوب شده و قیمت غذای آن گران است.بازار 

آدرس: زاهدان، میدان میرجاوه، خیابان جام جم

اقامت در زاهدان

هتل استقلال زاهدان

این هتل مطابق با استانداردهای بین‌المللی ساخته شده است و فاصله کمی هم با مراکز مهم زاهدان دارد. هتل استقلال مجهز به سیستم حمل و نقل فرودگاهی، اینترنت پر سرعت، رستوران، کافی‌شاپ، سالن بیلیارد و باشگاه بدنسازی است. در این هتل اتاق ساعت 14 به میهمان تحویل داده می‌شود و ساعت 12 نیز باید تخلیه شود.

آدرس: زاهدان، میدان آزادی، جنب استانداری، رو به روی بانک صادرات

راهنمای سفر به زاهدان

هتل 3 ستاره جهانگردی زاهدان

این هتل سه ستاره مجهز به اینترنت، کافی‌شاپ، رستوران، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی است. یکی از ویژگی‌های جذاب این هتل، نزدیک بودن ان به بازار و مسجد اهل سنت است. در این هتل اتاق ساعت 14 به میهمان تحویل داده می‌شود و ساعت 12 نیز باید تخلیه شود.

آدرس: زاهدان، میدان میرجاوه، خیابان جم، رو به روی بیمارستان خاتم

هتل 2 ستاره امین زاهدان

در این هتل، اقامت کودکان زیر 7 سال در این هتل رایگان است. استفاده از پارکینگ نیز همراه با پرداخت هزینه است. هتل امین اینترنت رایگان در اختیار میهمانان خود قرار می‌دهد. در هتل امین میهمانان می‌توانند غذای خود را در رستوران داخل هتل میل کنند. در این هتل، اتاق ساعت 14 تحویل داده می‌شود و ساعت 12 نیز باید تخلیه شود.

آدرس: زاهدان، میدان امام علی، ابتدای خیابان دانشگاه

موقعیت اقتصادی زاهدان

برخی تصور می‌کنند که محرومیت بخش‌هایی از سیستان و بلوچستان به دلیل کم‌اهمیت بودن این استان از لحاظ اقتصادی است. در حالی که این تفکر اشتباه است و سیستان و بلوچستان به خصوص زاهدان یکی از شهرهایی  محسوب می‌شود که از لحاظ اقتصادی و به خصوص در صنعت حمل و نقل برای ایران بسیار حائز اهمیت است. بخشی از کریدور بین‌المللی حمل و نقل از سیستان و بلوچستان عبور می‌کند و همین امر برای شهر زاهدان هم موقعیت خوبی را از لحاظ اقتصادی فراهم کرده است. همچنین مردم زاهدان از طریق فروش صنایع دستی خود توانسته‌اند به وضعیت اقتصادی شهر خود رونق ببخشند.  

سوغات زاهدان

قالی

قالی بافی یکی از هنرهای زنان سیستانی است که قدمت زیادی هم دارد. قالی‌های سیستانی به دلیل داشتن طرح و رنگ متفاوت، در بازارهای داخلی و خارجی به فروش می‌رسد.

سفالگری

زاهدان به دلیل داشتن آب و هوای گرم و خشک مکان مناسبی برای ساخت ظروف سفالی محسوب می‌شود. سفالگری هم قدمت زیادی در این استان دارد. برای ساخت ظروف سفالی، مردها خاک را از تپه می‌اورند و سپس تمام مراحل ساخت ان بر عهده زنان است

زرگری

ساخت زیورآلات از جنس طلا یک شغل قدیمی در زاهدان محسوب می‌شود. این زیورآلات شباهت زیادی به طلاهای هندی دارند و دلیل آن رفت و امد زیاد مردم سیستان به هند در زمان‌های گذشته است

راهنمای سفر به زاهدان

بازارها و مراکز خرید زاهدان

بازار رسولی زاهدان

این بازار یکی از بهترین‌ها در زاهدان محسوب می‌شود. در بازار رسولی می‌توانید کالاهای مختلف از جمله کفش و پوشاک زنانه و مردانه را خریداری کنید. در این بازار انواع پارچه‌های محلی زاهدانی را می‌توانید پیدا کنید. اگر تمایل دارید که ادویه‌های پاکستانی و هندی را تست کنید حتما به این بازار سر بزنید.

آدرس: زاهدان، تقاطع جامی و مولوی

بازارچه تاریخی زاهدان

این بازارچه تاریخی بین سال‌های 1308 تا 1311 ساخته شده است. بازار تاریخی زاهدان، به سبک معماری سنتی ایرانی ساخته شده است. در این بازار 35 حجره ساخته شده است و گردشگران می‌توانند طلا و پارچه را با طرح‌های مختلف از این بازار خریداری کنند.

آدرس: زاهدان، حدفاصل خیابان طالقانی و خیابان امام خمینی.

دوشنبه بازار

در دوشنبه بازار گردشگران می‌توانند تمام کالاهای مورد نیاز خود را به قیمت مناسب تهیه کنند. در این بازار می‌توانید انواع میوه، سبزیجات، ترشی، پارچه و لوازم خانگی را خریداری کنید.

 

اگر به استان سیستان و بلوچستان سفر کردید، پیشنهاد می کنیم که حتما سری به شهر سوخته که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است ، بزنید

دسته ها:
}