لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به ارومیه ؛ هرآنچه قبل از سفر باید بدانید !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/03/15

راهنمای سفر به ارومیه را در اینجا بخوانید. شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی دهمین شهر پرجمعیت ایران است که در بخش غربی دریاچه ارومیه واقع‌شده است. ارومیه دومین شهر پرجمعیت شمال غرب کشور بعد از تبریز است، این شهر را می‌توان یکی از کلان‌شهرهای ایران دانست که به‌واسطه تعدد اقوام و مذاهب گوناگون شهر ادیان لقب گرفته است. قدمت شهر ارومیه را می‌توان از نام آن دریافت، اور در زبان آشوری به معنی شهر و میه ‍ به معنی آب است. ارومیه به‌واسطه نزدیکی به دریاچه ارومیه، شهر آب لقب گرفته است. در دوره پهلوی اول به دلیل علاقه زیاد رضاشاه به این شهر، رضاییه نام‌گرفته است، نام این شهر پس از انقلاب اسلامی مجدداً به ارومیه تغییر یافت. ارومیه شهر مدرن و توسعه‌یافته‌ای است و به دلیل وجود امکانات زیاد تفریحی وجود شورونشاط در شهر دارالنشاط نیز لقب دارد. اگر علاقه‌مند به سفر به این شهر زیبا و تاریخی هستید، در ادامه این راهنمای سفر با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی در خصوص سفر به ارومیه را کسب نمایید.

راهنمای سفر به ارومیه

مسیر‌های دسترسی به ارومیه

مسیر جاده ای منتهی به ارومیه

سفر با خودرو شخصی

اگر از تهران ( معرفی پایتخت )، شهرهای مرکزی ایران و شمال کشور قصد سفر به ارومیه را داشته باشید، باید ابتدا خود را شهر تبریز برسانید. اتوبان منتهی به شهر تبریز، از شهرهای کرج، قزوین و زنجان می‌گذرد. در تبریز باید از کنارگذر شهید کسایی، وارد جاده تبریز-آذرشهر شوید. بعد از حدود ۵۰ کیلومتر تابلوی خروجی ارومیه را خواهید دید. در این جاده با عبور از پل شهید کلانتری که بر روی دریاچه ارومیه احداث‌شده است به شهر ارومیه خواهید رسید.

گردشگران ساکن شهرهای غربی ایران می‌توانند با استفاده از جاده‌ای که از شهرستان سنندج تا شهرهای، سقز، بوکان میاندوآب ادامه دارد خود را به ارومیه برسانند. این جاده در بخش‌هایی کم‌عرض و تک بانده است.

پرواز به ارومیه

فرودگاه بین‌المللی شهید باکری ارومیه با مرکز شهر حدود ۱۵ کیلومتر فاصله دارد. این فرودگاه در سال ۱۳۴۲ تأسیس‌شده در سال ۱۳۴۵ به بهره‌برداری رسیده است. در حال حاضر از این فرودگاه به مقاصد تهران، مشهد، استانبول، بغداد، جده، مدینه و آدانا پرواز انجام می‌شود. پروازهای خارج از کشور این فرودگاه به‌صورت فصلی انجام می‌شود. شما تنها می‌توانید از شهرهای تهران و مشهد به‌صورت مستقیم به شهر ارومیه،بلیت هواپیما تهیه کنید. هواپیمایی‌های آتا، ایران ایر، آسمان، تابان، ساها، قشم و پگاسوس در این فرودگاه به گردشگران ارائه خدمات می‌کنند. درصورتی‌که برای سفر کاری گشت‌وگذار در شهر ارومیه به این شهر سفر می‌کنید، سفر هوایی انتخاب ایده آلی برای شماست. اما اگر برای طبیعت‌گردی راهی ارومیه می‌شوید بهتر است با خودروی شخصی سفر کنید.

 به‎طور مثال می‎توانید در کی سفر بلیط هواپیما تهران ارومیه و بلیط هواپیما ارومیه مشهد را بیابید.

آدرس فرودگاه بین‌المللی شهید باکری ارومیه: ۱۵ کیلومتری شمال شهر ارومیه

شماره تماس: ۰۴۴۳۲۷۷۷۷۶۶

سفر به ارومیه با اتوبوس

تقریباً از تمامی مراکز استان به ارومیه اتوبوس مستقیم وجود دارد. درصورتی‌که بلیت مستقیم از شهر خود به ارومیه پیدا نکنید، می‌توانید ابتدا خود را به تبریز برسانید. فاصله تبریز تا ارومیه با اتوبوس حدود ۲ ساعت است. سفر با اتوبوس از تهران تا ارومیه نیز حدود ۹ ساعت طول می‌کشد. ترمینال ارومیه به مرکز شهر نزدیک است ازآنجا به‌راحتی با تاکسی و سایر وسایط حمل‌ونقل عمومی می‌توانید خود را مرکز شهر و جاذبه‌های گردشگری برسانید. اما اگر قصد دارید خانوادگی و برای بازدید از جاذبه‌های اطراف شهر ارومیه سفر کنید اتوبوس وسیله ایده آلی برای شما نیست.

آدرس ترمینال ارومیه: خیابان هفت تیر، روبروی هتل قصر

شماره تماس: ۰۴۴۳۲۳۵۸۳۱۸

راه آهن ارومیه

ارومیه ایستگاه راه‌آهن ندارد اما می‌توانید به تبریز، ایستگاه زارعی یا ایستگاه عجب‌شیر با قطار سفر کنید ازآنجا با خودرو یا اتوبوس خود را به ارومیه برسانید.

جغرافیای ارومیه

آب و هوای ارومیه

وجود دریاچه ارومیه عاملی مهم و تأثیرگذار بر آب‌وهوای ارومیه است. ارومیه در تابستان گرم است و رطوبت هوا در این شهر بالاست اما زمستان‌های سردی دارد، ساکنان ارومیه در فصول سرد ۱۲۰ روز یخبندان را تجربه می‌کنند. در سال‌های اخیر با خشک شدن دریاچه بزرگ ارومیه، خطر طوفان‌های نمک این شهر را تهدید می‌کند.

راهنمای سفر به ارومیه

پوشش گیاهی منطقه ارومیه

ساختار جلگه‌ای شهر ارومیه باعث شده تا خاک این شهر برای کشاورزی مناسب و حاصلخیز باشد. دشت‌های اطراف ارومیه نیز به‌واسطه بارش‌های بهاری رویشگاه انواع گیاهان دارویی هستند. جزایر نه‌گانه دریاچه ارومیه نیز محل رویش ۵۸۵ گونه درختچه، بوته و گیاه دارویی هستند. ازجمله گیاهان بومی منطقه ارومیه می‌توان به پسته وحشی، درخت سقز و بادام‌کوهی اشاره کرد. آویشن، نعنا کوهی، کاکوتی، ریواس، بنه، مرزه کوهی و شنگ ازجمله گیاهان دارویی هستند که رونق‌بخش بازارهای محلی در بهار می‌شوند.

راهنمای سفر به ارومیه

پوشش جانوری منطقه ارومیه

دریاچه ارومیه، تالاب‌ها، دشت‌ها، کوه‌ها و رودخانه‌ها اکوسیستم غنی و متنوع برای زیست گونه‌های متنوع جانوری ایجاد کرده‌اند. ازاین‌جهت بسیاری از مناطق استان آذربایجان غربی منطقه حفاظت‌شده است، پارک ملی ارومیه با ۵۷۰ هکتار مساحت بزرگ‌ترین منطقه حفاظت‌شده استان است.

راهنمای سفر به ارومیه

در حوزه اکولوژیکی دریاچه ارومیه گونه‌های متنوع پستانداران، خزندگان، پرندگان و ماهی‌ها زندگی می‌کنند اما تغییرات اقلیمی و خشک شدن دریاچه ارومیه باعث شده برخی ازاین‌گونه‌ها در معرض انقراض باشند. گوزن زرد ایرانی، قوچ و میش ارمنی از پستانداران در معرض انقراض دریاچه هستند که برای حفاظت و ازدیاد به پارک ملی ارومیه منتقل‌شده‌اند. بزرگ‌ترین اجتماع فلامینگو پلیکان‌های سفید نیز در دریاچه ارومیه شکل می‌گرفت و امروزه با از بین رفتن سخت‌پوستان بومی دریاچه به نام آرتمیا که خوراک این پرندگان بودند، شاهد حضور پرندگان مهاجر و بومی در دریاچه ارومیه نیستیم. با افزایش بارش‌ها در بهار سال ۹۸ برای مدت کوتاهی آرتمیا و فلامینگوها به دریاچه بازگشتند.

راهنمای سفر به ارومیه

طبیعت ارومیه

ارومیه به‌واسطه موقعیت جلگه‌ای و قرارگیری میان رشته‌کوه‌های غرب استان و دریاچه ارومیه، طبیعتی چشم‌نواز دارد. دریاچه ارومیه و جزایر نه‌گانه آن از شاخص‌ترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی ارومیه هستند.

جاذبه های طبیعی ارومیه را ببینید!

دریاچه ارومیه

ارومیه بزرگ‌ترین دریاچه ایران و بزرگ‌ترین دریاچه آب‌شور خاورمیانه است. پیش از کاهش حجم آب در دریاچه ارومیه بنادر متعددی ازجمله بندر شرف خانه و بندر رحمانلو در شهرهای اطراف ارومیه فعالیت می‌کردند. روزگاری در دریاچه ارومیه کشتی لنگر می‌گرفت. این دریاچه که زادگاه سخت‌پوست منحصربه‌فرد آرتمیا و فلامینگوهای زیبا بود از سال ۱۳۸۰ رو به خشک شدن نهاد. از دلایل خشک شدن دریاچه ارومیه می‌توان به احداث پل میان‌گذر شهید کلانتری، توسعه ناپایدار کشاورزی در شهرهای اطراف دریاچه، اضافه برداشت از حق آبه دریاچه و آبگیری سدهای متعدد برای تأمین آب شرب اشاره کرد. زمانی که ارومیه لبریز از آب بود ۱۰۰ جزیره از این دریاچه نام‌گذاری شده بود، اکنون ۹ جزیره بزرگ و مهم جهت حفاظت از گونه‌های گیاهی و جانوری به‌طور ویژه حفاظت می‌شود. از این جزایر می‌توان به جزیره اسلامی، کبودان، اشک، اسپیر، آرزو و ... اشاره کرد. سطح آب دریاچه بسیار کمتر از قبل شده اما شما می‌توانید با عبور از پل میان‌گذر از زیبایی‌های ارومیه دیدن کنید و در بخش‌هایی از دریاچه می‌توانید به کنار آب بروید. در فصولی از سال که سطح آب بالاتر می‌آید  در بندر شرفخانه می‌توانید قایق‌سواری کنید.

راهنمای سفر به ارومیه

ییلاق سیلوانا

در ۳۰ کیلومتری غرب شهرستان ارومیه ییلاقی به نام سیلوانا،کلمه‌ای است باریشه ایتالیایی قرار دارد، سیلوانا یا سیلوانه در زبان ایتالیایی معنی جنگل و بیشه سبز است. گفته می‌شود سیلوانا یکی از ۱۹ منطقه در جهان است که اکسیژن خالص دارد. ویلا بر دامنه بلندی‌های مشرف‌به مرز ایران و ترکیه در نزدیک شهرستان سرو واقع‌شده‌اند. سرسبزی‌ها و مراتع این ییلاق حاصل آب شدن برف‌ها در ارتفاعات است. آب فراوان در این منطقه باعث شده تا دشت‌های سیلوانا رویشگاه درختانی همچون سیب، گلابی، گردو، زردآلو، گیلاس آلوچه، هلو گیاهان خودرو همچون گلابی وحشی، سماق، گردو، بلوط، زالزالک، بادام وحشی و سنجد باشند. مردم این ییلاق به زبان کردی کرمانجی صحبت می‌کنند و شافعی مذهب‌اند. از تولیدات بومیان سیلوانا می‌توان به یکی از مرغوب‌ترین عسل‌های ایران، فرش، گلیم، جاجیم، کلاه و جوراب پشمی اشاره کرد. دریاچه کوچک حاصل از آب شدن برف‌های ارتفاعات به وجود آمده و هرساله در فصل بهار میزبان گردشگران متعددی است.

راهنمای سفر به ارومیه

منطقه گردشگری دالامپر

دالامپر که به آلپ ایران شهرت دارد، مجموعه زیبایی‌های طبیعی برای علاقه‌مندان به طبیعت را در برگرفته است. کوه دالامپر در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی ارومیه در نزدیکی شهرستان اشنویه واقع‌شده است. آب‌های جاری حاصل از آب شدن برف‌های این کوه مجموعه‌ای از آبشارها، رودخانه‌ها و مراتع سرسبز را ایجاد نمودند. دریاچه نیز از تجمع آب باران در قله این کوه ایجادشده است. برای رسیدن به ییلاق دالامپر ابتدا باید از سه‌راهی روستای آغبلاغ در جاده ارومیه به اشنویه به سمت روستای دزج حرکت کنید، سپس با حرکت به سمت غرب خود را به روستای کیسیان برسانید. جاده تا روستای کیسیان آسفالته هست و ازآنجا تا حدود ۲ کیلومتری منطقه گردشگری دالامپر به‌صورت خاکی است، جاده در دو کیلومتری انتهای مسیر تخریب‌شده و باید مسیر را تا منطقه گردشگری دالامپر پیاده طی کنید.

راهنمای سفر به ارومیه

دریاچه مارمیشلو

دریاچه‌ای در ۴۵ کیلومتری غرب ارومیه در منطقه کوهستانی واقع‌شده است. طبیعت بکر و منحصربه‌فرد این منطقه باعث شده هرسال طبیعت گردان و گردشگران زیادی دریاچه مارمیشو را برای تفریح و کمپینگ انتخاب کنند. قزل‌آلای مشهور دریاچه مارمیشو این منطقه را به پاتوقی برای ماهی گیران نیز تبدیل کرده است. ازآنجاکه دریاچه‌ در منطقه کوهستانی در نزدیکی مرز ایران و ترکیه واقع‌شده معمولاً بسیار خنک است و ایده‌آل‌ترین فصل سفر به آن، تابستان است.

راهنمای سفر به ارومیه

آبشار شملکان

در امتداد روستای بند ارومیه، روستایی به نام شملکان وجود دارد که به‌واسطه آبشار زیبایش شناخته‌شده است. در فصل بهار در دامنه منتهی به آبشار گیاهان دارویی و گیاهی ویژه به نام شنگ رشد می‌کند و توسط محلی‌ها و گردشگران چیده شده و استفاده می‌شود.

پیست اسکی خوشاکو

راهنمای سفر به ارومیه

دره قاسملو

راهنمای سفر به ارومیه

حفاظت از محیط زیست

راهنمای سفر به ارومیه

تاریخ ارومیه را بخوانید

از شواهد و فعالیت‌های باستان‌شناختی اطراف شهر ارومیه می‌توان دریافت این شهر در زمان حکومت مادها محل سکونت بشر و پررونق بوده است. از نقوش قبور موجود در تپه‌های باستانی ارومیه می‌توان قدمت ارومیه را تا 4 هزار سال پیش از میلاد مسیح نیز تخمین زد. بعد از اسلام ارومیه در کنار تبریز و مراغه یکی از شهرهای مهم منطقه آذربایجان به شمار می‌رفت. با پیروزی امپراتوری عثمانی بر امپراتوری روم شرقی، ارومیه به‌عنوان یکی از سرحدات اهمیت فراوانی پیدا کرد و برای این شهر برج و بارو ساختند.

راهنمای سفر به ارومیه

جاذبه های تاریخی ارومیه را بشناسید!

 تپه حسنلو

تپه حسنلو، محوطه‌ای تاریخی است که با 8 هزار سال قدمت در 12 کیلومتری جنوب غربی دریاچه ارومیه در نزدیکی شهر نقده قرار دارد. 10 دوره تاریخی میزبان ساکنان تپه حسنلو بوده و قطر لایه‌های تپه نشان از طول مدت سکونت مردمان در دوره‌های تاریخی دارد. قدیمی‌ترین لایه، لایه دهم است و قدمت آن هزاره ششم تا هزاره سوم قبل از میلاد تخمین زده‌شده است. معروف‌ترین شی کشف‌شده در حسن لو، جام طلای حسن لو است که در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود. این محوطه باستان امتیاز 4.4 را از کاربران گوگل گرفته است، بهتر است بدانید کاوش‌های باستان‌شناسی هنوز در محوطه حسنلو پایان نیافته و بازدید از آن برای علاقه‌مندان رایگان است. پیشنهاد می‌کنیم قبل از تاریک شده هوا برای بازدید از این محوطه باستانی مراجعه کنید.

آدرس: آذربایجان غربی، ۷ کیلومتری شمال شرقی نقده، مجاور دهستان حسنلو

راهنمای سفر به ارومیه

برج سه گنبد

برج سه گنبد شباهت زیادی به مقبره‌های سلجوقی دارد. برخی از مورخان تاریخ ساخت بنا را سال 580 قمری می‌دانند از سوی دیگر کتیبه‌ای که به خط کوفی در ورودی بنا نصب‌شده تاریخ 580 هجری را نشان می‌دهد. ازاین‌رو می‌توان دریافت این برج در قرن ششم بناشده است. برخی معتقدند به دلیل وجود سه گنبد بر روی برج، این بنا را سه گنبد نام‌گذاری کرده‌اند، اما اکثریت مورخان بر وجود دو بنای مشابه در روستایی بنام چهریق از دهستان‌های شهرستان سلماس اتفاق‌نظر دارند. بازدید از محوطه برج سه گنبد برای گردشگران رایگان است.

آدرس: ارومیه، خیابان جانبازان

راهنمای سفر به ارومیه

بازار قدیمی ارومیه

بازار تاریخی ارومیه از زمان صفویه محل دادوستد مردم ارومیه بوده است. این بازار با معماری ساده دارای طاق‌ها، تیمچه‌ها و سراهای متعددی است. مدرسه، مساجد و حمام‌ها نیز در طول دوران قاجاریه و زندیه به این بازار اضافه‌شده‌اند. این بازار که پیش‌تر محل دادوستد و واردات کالا به منطقه آذربایجان بوده اکنون محل خرید فروش صنایع‌دستی، فرش، پوشاک و مواد غذایی است.

آدرس: ارومیه، خیابان امام

راهنمای سفر به ارومیه

جاذبه های مذهبی ارومیه

کلیسای ننه مریم

این کلیسا را بانام‌های مارت مریم، حضرت مریم و شرق آشور نیز می‌شناسند. روایت‌شده این کلیسا پیش‌تر آتشکده بوده و خادمان آتشکده در شب میلاد حضرت مسیح ستاره‌ای را در آسمان می‌بینند و پس از سفر به اورشلیم تصمیم می‌گیرند برای ترویج مسیحیت آتشکده را به کلیسا تبدیل کنند. این کلیسا بعد از کلیسای بیت اللحم دومین کلیسای قدیمی دنیا به شمار می‌رود. قدمت بنا به دوره ساسانی بازمی‌گردد و ازنظر مسیحیان اهمیت ویژه‌ای دارد. همه‌روزه به‌جز روزهای تعطیل از ساعت 9 صبح الی 7 عصر می‌توانید از این کلیسا بازدید کنید. قیمت بلیت ورودی کلیسای ننه مریم اقتصادی است و ازنظر کاربران گوگل امتیاز 4.3 را دریافت کرده است.

آدرس: ارومیه، خیابان قدس

راهنمای سفر به ارومیه

مسجد جامع ارومیه

مسجد جامع ارومیه بنایی باشکوه متعلق به سده هفتم و دوران حکومت ایلخانیان است. محراب این مسجد دارای تزیینات گچ‌بری زیباست که در دوره مغول انجام‌گرفته است. برخی از مورخان معتقدند این محل قبل از اسلام آتشکده بوده و سپس به مسجد تبدیل‌شده است. کتیبه‌های کوفی دور گنبد از دیگر تزیینات مهم مسجد جامع ارومیه هستند. بازدید از این مجموعه رایگان است و اگر در صبح و ظهر برای بازدید از مجموعه اقدام کنید می‌توانید داخل مسجد را نیز ببینید.

آدرس: جنوب شرق ارومیه، خیابان اقبال، مجموعه بازار قدیمی

راهنمای سفر به ارومیه

امامزاده بی بی معصومه

مقبره‌ای میان قبرستان عمومی روستای قره‌آغاج از توابع شهر ارومیه قرار دارد که به امام‌زاده بی‌بی معصومه شهرت یافته است. این مقبره متعلق به زن سیده‌ای به نام بی‌بی معصومه است که از نوادگان امام زین‌العابدین(ع) و خواهر امام‌زاده غریب حسن است. گفته می‌شود حتی مسیحیان نیز به این بنای مذهبی ارادت دارند و سالانه با تقدیم قربانی و نذورات خود به زیارت این امام‌زاده می‌پردازند.

آدرس: 7 کیلومتری جاده ارومیه به‌طرف بالانج، قبرستان روستای قره‌آغاج

امامزاده غریب حسن

مردم محلی معتقدند این امام‌زاده که از نوادگان امام زین‌العابدین (ع) بوده در این روستا تنها و غریب به شهادت رسیده، ازاین‌رو این مقبره را غریب حسن می‌نامند. محوطه این امام‌زاده در حال حاضر توسعه‌یافته و بر روی مقبره ضریح نصب‌شده است و در طول ایام نوروز طرح معنوی آرامش بهاری در آن برگزار می‌شود.

آدرس: 6 کیلومتری ارومیه، جاده ارومیه به اشنویه، مابین روستاهای برهانلو و قورشالو

مسجد اعظم

راهنمای سفر به ارومیه

جاذبه های تفریحی ارومیه

منطقه گردشگری بند

بند، روستایی خوش آب‌وهوا و ییلاقی در بخش مرکزی شهرستان ارومیه است که وجود باغات و مراتع سرسبز و رودخانه پرآب، آن را به یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری ارومیه تبدیل کرده است. درراه منتهی به این روستا رستوران‌ها و سفره‌خانه‌های متعددی احداث‌شده و این منطقه را به تفرجگاهی جذاب برای شهروندان و گرداش گران ارومیه تبدیل کرده است.

آدرس: ارومیه، ۳ کیلومتری جنوب غرب ارومیه، امتداد خیابان شهید بهشتی (دانشکده)، مسیر رودخانه جاده ارومیه –راژان

شهربازی چیچست یا اروم لند

این شهربازی در دهکده گردشگری چیچست در نزدیکی دریاچه ارومیه و 18 کیلومتری این شهر واقع‌شده و بزرگ‌ترین شهربازی شمال غرب کشور لقب دارد. این مجموعه دارای دستگاه‌های متعدد تفریحی، پیست کارتینگ، بوفه‌ها و رستوران‌های متعدد است و در مهرماه 1398 به بهره‌برداری رسیده است. ورودی این شهربازی شبیه به شهربازی‌های معروف دیزنی لند ساخته‌شده است.

آدرس: ۱۸ کیلومتری شهر ارومیه، مسیر جاده دریاچه ارومیه (نزدیک بندر گلمانخانه)

پارک دانشجو ارومیه یا گوللر باغی

پارک دانشجو یا باغ گل‌های ارومیه مجموعه‌ای 6 هکتاری است که محل رویش و پرورش 410 هزار بوته گل از 100 گونه مختلف است. هرساله در اردیبهشت‌ماه در محل این پارک جشنواره گل‌ها برگزار می‌شود. اگر مسافر شهر ارومیه در بهار هستید بازدید از این پارک زیبا را از دست ندهید، همچنین تجهیزات قایق‌سواری در این پارک برای شهروندان و گردشگران ارومیه آماده خدمت‌رسانی است. برای بازدید از این پارک نیازی به پرداخت ورودی ندارید و 24 ساعت می‌توانید از آن بازدید کنید.

آدرس: ارومیه، بلوار امام علی (ع)

قومیت و زبان مردم ارومیه

اکثریت مردم ارومیه ترک‌ها تشکیل می‌دهند که به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند و شیعه‌مذهب‌اند. درصد کمتری از مردم ارومیه کرد هستند و به زبان کرمانجی صحبت می‌کنند. ارمنی‌های ارومیه نیز به زبان ارومیه صحبت می‌کنند و در انجام آیین‌های مذهبی خود در کلیساها آزادند.

آیین‌های سنتی آذربایجان در ارومیه نیز با تفاوتی اندک انجام می‌شود و از اهمیت برخوردار است. عروسی، نوروز، چهارشنبه‌سوری مراسمات مذهبی در ارومیه اهمیت دارد. موسیقی آشیقی اصلی‌ترین وجه مشترک ترک‌ها در تمام جهان است که در ارومیه نیز رواج دارد.

غذا‌ در شهرستان ارومیه

گوزلمه ، غذایی محلی است که ترجمه آن به زبان فارسی«منتظر نشو» است، ازآنجایی‌که تهیه این غذا بسیار ساده و سریع است این نام را برای آن انتخاب کرده‌اند. سوپ بلغور، ارومیه خورش، شورجه، آش کلم، آش دوغ، یتیمچه، کوفته مرغ، دلمه برگ مو و قیزاتما از غذاهای محلی دیگری است که در ارومیه طبخ و سرو می‌شود. باستیخ نیز دسری خوشمزه است که از نشاسته و شیره انگور تهیه می‌شود و شیرینی بخش سفره‌های ارومیه است.

راهنمای سفر به ارومیه

رستوران های ارومیه

رستوران دیاکو

رستوران دیاکو ارومیه یکی از محبوب‌ترین رستوران‌های این شهر است. رستوران دیاکو منوی متنوعی از غذاهای ایرانی و فرنگی دارد و استیک با گوشت تازه یکی از بهترین‌های منوی این رستوران است. برای صرف غذا از ساعت 1 ظهر تا 1 شب می‌توانید به این رستوران مراجعه کنید. معماری ویژه داخلی و ساختمان رستوران دیاکو، این مجموعه را به پاتوقی محبوب برای شهروندان و گردشگران ارومیه تبدیل کرده است.

رده قیمتی: لوکس

امتیاز گوگل: 3.9

آدرس: ارومیه، ابتدای جاده بند

تلفن: 04433489742

راهنمای سفر به ارومیه

سفره خانه کشکول

رستوران کشکول ازجمله رستوران‌هایی است که فضای سنتی آن و سرو غذا در ظروف مسی برای میهمانان و مسافران جذابیت بسیاری دارد. کیفیت بالای غذاها سنتی، سرو غذاهای سنتی آذربایجان و محیط دل‌نشین ازجمله مزایای سفره‌خانه کشکول است. دیزی مخصوص سفره‌خانه کشکول شهرت بسیاری دارد، همچنین خاگینه دسری سنتی و آذربایجانی است که در این رستوران بعد از غذا سرو می‌شود و بسیار خوش‌طعم است. برای صرف ناهار و شام می‌توانید از ساعت 12 ظهر تا 11 شب به این رستوران مراجعه کنید.

رده قیمتی: متوسط

امتیاز گوگل: 4.4

آدرس: ارومیه، خیابان برق

تلفن: 04433456666

رستوران گازماخ ارومیه

یکی از خوشمزه‌ترین اجزای غذاهای ایرانی ته‌دیگ است، گازماخ در ترکی به معنی ته‌دیگ است و تمامی غذاهای این رستوران با ته‌دیگ سرو می‌شود. برای صرف ناهار و شام می‌توانید به رستوران گازماخ مراجعه کنید. رستوران گازماخ یکی از رستوران‌های بزرگ و دل‌باز داخل شهر ارومیه است و کیفیت غذای مناسبی دارد. پلوهای این رستوران به‌صورت کته تهیه می‌شوند و سوپ‌هایش نیز بسیار خوشمزه است.

رده قیمتی: متوسط

امتیاز گوگل: 4.1

آدرس: ارومیه، پل قویوق، روبه‌روی پاسگاه مرکزی

تلفن: 04433489874

رستوران مولوی ارومیه

در شهر ارومیه تقریباً از هر شهروندی درباره بهترین رستوران ارومیه سؤال کنید، احتمالاً نام رستوران مولوی را خواهید شنید. این رستوران باکیفیت بالای کباب و غذاهای خورشتی توانسته است توجه بسیاری از شهروندان و گردشگران را به خود جلب کند. محیط این رستوران شیک و دل‌باز است و برای صرف غذا با خانواده بسیار مناسب است. رستوران مولوی سرویس صبحانه ندارد و در وعده ناهار و شام میزبان مردم ارومیه و مسافران این شهر است.

رده قیمتی: خیلی لوکس

امتیاز گوگل: 3.9

آدرس: ارومیه، میدان مولوی، بلوار مولوی

تلفن: 04433462181

رستوران عباس کبابچی ارومیه

در سراسر آذربایجان می‌توانید رستوران‌هایی را پیدا کنید که فقط کباب سرو می‌کنند، رستوران عباس کبابچی نیز ازاین‌دست رستوران‌هاست. این رستوران تنوع منو چندانی ندارد و به کیفیت کباب و سالادهایش شهرت دارد. دیزی و خورش‌های این رستوران نیز رنگارنگ و باکیفیت است. رستوران عباس کبابچی در وعده ناهار و شام ارائه خدمت می‌کند

رده قیمتی: متوسط

امتیاز گوگل: 4.6

آدرس: ارومیه، خیابان مطهری، نرسیده به تقاطع مدنی

تلفن: 04432251318

اقامت در ارومیه

ارومیه به‌واسطه رونق گردشگری در ایام حیات دریاچه ارومیه تسهیلات و زیرساخت‌های مناسبی برای پذیرایی و اقامت گردشگران دارد. هتل آنا تنها هتل 5 ستاره ارومیه میزبان گردشگرانی است که می‌خواهند اقامت لوکسی را در این شهر تجربه کنند. هتل ساحل، هتل پارک، هتل آریا و هتل مهمانسرای جهانگردی، مجموعه‌های اقامتی 4 ستاره شهر ارومیه هستند. هتل مروارید، هتل ماه و هتل آپارتمان بهار نیز مجموعه‌های اقامتی 2 ستاره باقیمت مناسب در این شهر هستند. هتل ایران پارک نیز هتلی 1 ستاره در ارومیه است که باقیمت پایین پذیرای گردشگران است.

راهنمای سفر به ارومیه

هتل آنا ارومیه

هتل آنا ، تنها هتل 5 ستاره شهر ارومیه ، در سال 1394 در 21 طبقه با 196 اتاق احداث گردیده و با کادری مجرب و آموزش‌دیده با آخرین استانداردهای گردشگری میزبان گردشگران شهر ارومیه است. این هتل دارای پارکینگ، رستوران و اینترنت رایگان است. از امکانات اتاق‌های هتل آنا می‌توان به روم سرویس، چای‌ساز، صندوق امانات، تلویزیون، یخچال، مینی بار با هزینه، سرویس بهداشتی فرنگی، حمام و لوازم بهداشتی اشاره کرد. صبحانه در این هتل رایگان و متنوع سرو می‌شود.

امتیاز گوگل: 4.2

شروع قیمت: 670 هزار تومان برای یک‌شب اتاق یک‌تخته

آدرس: ارومیه، خیابان جام جم (جاده بند)، مقابل گلشهر ۲، پلاک ۸۰

تلفن: 33432631 044

هتل آریا ارومیه

هتل آریا ارومیه هتلی 4 ستاره در مرکز شهر است که در سال 90 احداث و در سال 97 بازسازی شده است. اتاق‌های بزرگ و مجهز و کادر مجرب از ویژگی‌های این هتل بزرگ است. اتاق ماساژ، استخر، سونا، جکوزی و بیلیارد از امکانات هتل آریا است. پارکینگ، رستوران و اینترنت رایگان نیز در اختیار گردشگری قرار دارد. صندوق امانات، تلویزیون، یخچال، مینی بار با هزینه، سرویس بهداشتی فرنگی، حمام و لوازم بهداشتی در اتاق‌های هتل آریا در دسترس است.

امتیاز گوگل: 4

شروع قیمت: 469 هزار تومان برای یک‌شب اتاق یک‌تخته

آدرس: ارومیه، خیابان طالقانی

تلفن: 04432332222

هتل جهانگردی ارومیه

هتل جهانگردی ارومیه یکی از هتل‌های شرکت توسعه ایران‌گردی و جهانگردی در شهر ارومیه است. این هتل قدیمی در سال 93 موردبازسازی قرارگرفته و با 74 اتاق و سوییت میزبان گردشگران شهر ارومیه است. این هتل رستوران، پارکینگ و اینترنت رایگان دارد و فاصله کم آن از جاذبه‌های گردشگری شهر ارومیه، امکانات مناسب و قیمت متوسط باعث شده تا انتخاب ایده آلی برای گردشگران شهر ارومیه باشد.

امتیاز گوگل: 4

شروع قیمت: 338 هزار تومان برای یک‌شب اتاق یک‌تخته

آدرس: ارومیه، خیابان کاشانی، مقابل بانک ملت

تلفن: 04432223080

هتل آپارتمان بهار

مزیت هتل‌آپارتمان بهار نسبت به سایر اماکن اقامتی ارومیه، وجود آشپزخانه در سوییت‌های آن است. این هتل‌آپارتمان نوساز در 5 طبقه و 10 سوییت میزبان مناسبی برای سفرهای خانوادگی شماست. این هتل رستوران ندارد و پارکینگ و اینترنت در آن به‌صورت محدود ارائه می‌شود. امکانات مناسب سوییت‌ها، دسترسی آسان به جاذبه‌های گردشگری و قیمت مناسب از مزایای هتل‌آپارتمان بهار ارومیه است.

امتیاز گوگل: 4.2

شروع قیمت: 260 هزار تومان برای یک‌شب سوییت دونفره

آدرس: ارومیه، خیابان کاشانی، سه‌راه کاشانی، خیابان طاووسی، بن‌بست اول

تلفن: 04433431133

هتل آپارتمان های ارومیه را در اینجا بیابید

هتل مروارید ارومیه

هتل مروارید، هتل 2 ستاره و قدیمی در حاشیه رودخانه شهر چای ارومیه است و در سال 1387 موردبازسازی قرارگرفته است. این هتل 4 طبقه با 36 باب اتاق دارای امکانات رفاهی مناسبی است. رستوران، پارکینگ و اینترنت رایگان ازجمله امکانات این هتل است، هتل مروارید دسترسی آسانی به رودخانه میان‌گذر شهر ارومیه و موزه ارومیه دارد. سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی در اتاق، حمام، تلویزیون، یخچال، مینی بار با هزینه ازجمله امکانات اتاق‌های هتل مروارید است. در این هتل صبحانه به‌صورت رایگان سرو می‌شود.

امتیاز گوگل: 3.7

شروع قیمت: 196 هزار تومان برای یک‌شب اتاق دوتخته

آدرس: ارومیه، خیابان پاسداران، جنب خانه جوان

تلفن: 04433469860

هتل ایران پارک ارومیه

اگر به دنبال اقامتی ارزان در شهر ارومیه هستید، هتل 1 ستاره ایران پارک را به شما پیشنهاد می‌دهیم. از مزایای این هتل تازه سار می‌توان به فاصله کوتاه تا بافت تاریخی شهر ارومیه و جاذبه‌های گردشگری آن اشاره کرد. این هتل در 5 طبقه و 21 اتاق میزبان گردشگران شهر ارومیه است. این هتل پارکینگ کوچکی دارد و اینترنت در آن ارائه نمی‌شود. سرویس بهداشتی فرنگی در اتاق، حمام، تلویزیون، یخچال، لوازم بهداشتی، سیستم سرمایش و گرمایش، بالکن و صبحانه رایگان ازجمله امکاناتی است که گردشگران می‌توانند در اتاق‌های هتل ایران پارک از آن استفاده کنند.

امتیاز گوگل: 3.4

شروع قیمت: 90 هزار تومان برای یک‌شب اتاق یک‌تخته

آدرس: ارومیه، خیابان شهید منتظری، کوچه شهید نوری

تلفن: 04432376551

سوغات ارومیه

اگر به شیرینی‌جات علاقه‌مندید ارومیه مقصد ایده آلی برای شماست. نقل اصلی‌ترین و خوشمزه‌ترین ره‌آورد سفر ارومیه است، نقل بیدمشک، نقل زعفرانی، نقل گل محمدی و ... در بسیاری از فروشگاه‌های ارومیه به‌صورت تازه تهیه و به فروش می‌رسد. حلوای هویج و حلوای گردو نیز ازجمله سوغاتی‌های خوشمزه و مقوی ارومیه است که خرید آن را به شما پیشنهاد می‌دهیم. لوزانک نوعی شیرینی سنتی تهیه‌شده از نشاسته و شیره انگور است که در بسیاری از قنادی‌های ارومیه به فروش می‌رسد. شیره انگور ارومیه نیز بسیار شهرت دارد. فرش و صنایع‌دستی‌های چوبی ازجمله ظریف‌کاری، پیکرتراشی و منبت‌کاری ازجمله ره‌آوردها و سوغاتی‌های ارزشمند ارومیه است.

راهنمای سفر به ارومیه

مراکز خرید ارومیه

مجتمع تجاری عازمی

یکی از جدیدترین و مدرن‌ترین مراکز خرید ارومیه، مجتمع تجاری عازمی است. این مجتمع با 7000 مترمربع مساحت در 7 طبقه دارای فروشگاه‌های پوشاک زنانه و مردانه، کیف و کفش، نقره، ساعت، عطر و ... است و محیطی مناسب برای خریدهای خانوادگی دارد. شما می‌توانید کالاهای متنوع و باکیفیتی را در این مجتمع خریداری کنید.

آدرس: ارومیه، خیابان استادان

مجتمع تجاری امیرکبیر ارومیه

مجتمع تجاری امیرکبیر در 3 طبقه یکی از قدیمی‌ترین بازارچه‌های ارومیه است که در خیابان خیام جنوبی واقع‌شده است. خیابان خیام جنوبی سنگفرش است و خودرو در آن تردد ندارد. بازارچه‌های متعدد خیابان خیام جنوبی، این خیابان را به مرکز خرید پر رفت‌وآمدی تبدیل کرده است. شما می‌توانید در پاساژ امیرکبیر، پوشاک، کیف و کفش و زیورآلات تهیه کنید.

آدرس: ارومیه، خیابان خیام جنوبی

بازار خیابان آهن دوست

خیابان آهن دوست در ارومیه بسیار پر رفت‌وآمد و پررونق است. این خیابان که به تعدد کبابی‌هایش شهرت دارد چند سالی است به مرکز خرید لوازم‌خانگی و پوشاک نیز تبدیل‌شده است. در این خیابان می‌توانید طیف متنوعی از لوازم آشپزخانه و ظروف را تهیه کنید.

دسته ها:
}