لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به صومعه سرا ؛ هرآنچه قبل از سفر باید بدانید !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/04/08

راهنمای سفر به صومعه سرا را در اینجا بخوانید. کی سفر هر آنچه قبل از سفر را که باید بدانید در این مطلب آورده است.

صومعه سرا کجاست؟

صومعه سرا یکی از شهرهای استان گیلان است و در فاصله­ی 25 کیلومتری از مرکز استان گیلان یعنی رشت قرار گرفته است. صومعه سرا از بخش شمالی به بندر انزلی، از بخش جنوبی به فومن، از بخش شرقی به رشت و شفت و از بخش غربی به ماسال و رضوان شهر منتهی می­شود. شهرستان صومعه سرا تقسیمات متفاوتی دارد و از شهرهای صومعه سرا، مرجغل و گوراب زرمیخ تشکیل شده است. کل شهرستان به سه بخش اصلی مرکزی، تولمات و میرزا کوچک جنگلی تقسیم می­شود. وجه تسمیه­ی این محل می­تواند علل مختلفی داشته باشد یکی از این­ها می­تواند وجود داشتن بخار یا همان صومعه­ی زیادی در این منطقه باشد. به جز این برخی اعتقاد دارند چون آرامگاه شیخ عبدالله صومعه ای در این منطقه قرار دارد آن را به این نام می­خوانند. برخی نیز عنوان کرده اند در گذشته این منطقه محل رویش گیاهی به نام صومعه بوده و از این رو آن را صومعه سرا می­خوانند.

راهنمای سفر به صومعه سرا

اگر از رشت قصد رفتن به سمت صومعه سرا را دارید، لازم است نزدیک به 45 دقیقه رانندگی کرده و از جاده­ی رشت- آستارا و بازار جمعه به صومعه سرا برسید. اگر از فومن می­خواهید سری هم به صومعه سرا بزنید تنها 12 کیلومتر با مقصد مورد نظرتان فاصله دارید. نزدیک­ترین فرودگاه نیز فرودگاه رشت است که می­توانید بخش مهمی از مسیر را با کمک حمل و نقل هوایی طی کنید.

به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص صومعه سرا و قرار گرفتن در نزدیکی بندر و تالاب انزلی، پرندگان مهاجر فصلی و پرندگانی همچون کیلار، فیلوش و انواع خوتکا نیز در این محل دیده خواهند شد.  

راهنمای سفر به صومعه سرا

صومعه سرا قلب تپنده کشاورزی در گیلان

این منطقه 151 روستا نیز دارد که یکی از مهم­ترین ویژگی­های آن باغ­های وسیع و کشتزارهای فراوان است. تقریبا 60 درصد کل جمعیت منطقه را نیز جمعیت روستایی تشکیل می­دهند. محصولاتی همچون کرم ابریشم، زعفران، چای، نیشکر، برنج و توتون شاخص­ترین محصولات این منطقه اند. شهر صومعه سرا نیز خودش به بخش­های مختلفی از جمله چوبکیان، رونکیان، سیانگشته، کفتک بجار، واقعه دشت، فاطمه آباد، خاکیان، عربان و لیموده تقسیم می­شود. یکی دیگر از نکات قابل توجه در صومعه سرا تعطیلی روزهای یکشنبه است که علت آن صومعه نشین بودن مردم این منطقه است. در صومعه سرا بندری وجود دارد که روزانه تعداد زیادی کامیون به مقصدهای مختلف در آنجا بارگیری می­کنند به علاوه این منطقه در جاده­ی بین الملل منطقه­ی ضیابر قرار داشته و این موضوع این شهر را به کانون حمل و نقل غرب گیلان تبدیل کرده است.

راهنمای سفر به صومعه سرا

جغرافیای صومعه سرا

آب و هوای صومعه سرا

میانگین دمای سالانه و بارش سالانه به ترتیب برابر 15 درجه سانتیگراد و 1360 میلی متر است. صومعه سرا به طور متوسط در هر سال 20 روز را با یخبندان می­گذراند.

راهنمای سفر به صومعه سرا

پوشش گیاهی شهرستان صومعه سرا

راهنمای سفر به صومعه سرا

کوه های شهرستان صومعه سرا

راهنمای سفر به صومعه سرا

رودخانه های صومعه سرا

رودخانه شاندری

رودخانه پیش رود

پلنگ رود یا پلنگ ور

راهنمای سفر به صومعه سرا

جاذبه های طبیعی صومعه سرا

سوماسرا سل

این تالاب که در زبان گیلکی سوماسراسل نامیده می­شود، قدمتی برابر 1500 داشته و از سال 1354 جزو مناطق تحت حفاظت به شمار می­رود. این تالاب از شمال به انزلی و از بخش جنوبی به صومعه سرا منتهی می­شود. این تالاب در مجموع تقریبا 40 رود اصلی و فرعی دارد که نقش مهمی در آبرسانی به مزارع و مراتع اطراف ایفا می­کنند. بیشترین عمق این تالاب در فصل بهار که گردشگران زیادی از این منطقه دیدن می­کنندف برابر 2.5 متر است. البته حضور گردشگران در این منطقه به غیر از رونق کسب و کار برخی از افراد محلی مضراتی نیز برای طبیعت این منطقه دارد. در این تالاب گیاه آبی نیلوفر رشد می­کند اما حضور گردشگران و مسافران و کنده شدن این گل­ها توسط آن­ها این گل را در معرض انقراض قرار داده است. البته عوامل دیگری همچون گیاه آزولا، آلودگی­های شیمیایی منطقه و کاهش باران نیز در این امر موثر اند.

تالاب سیاه درویشان

با توجه به شرایط محیطی مناسب در اطراف این تالاب کشت محصولاتی همچون برنج و صیفی جات رواج دارد. رودهایی که به این تالاب می­ریزند شامل قلعه رودخان، ماسوله رودخان و پسیخان هستند. در مسیر پیش از رسیدن به تالاب سیاه درویشان درختان صنوبر زیادی را خواهید دید. برای دیدن پرندگانی همچون لک لک، خوتکای پر سفید و کیلار این مکان بسیار مناسب است.

آدرس: 5 کیلومتری صوفیانده

راهنمای سفر به صومعه سرا

پناهگاه حیات‌وحش سلکه

راهنمای سفر به صومعه سرا

تالاب هندخاله

تالاب هند خاله یکی از بهترین مکان­ها برای دیدن پرندگان مهاجر مخصوصا در فصل پاییز است. در زبان محلی هند به معنای بزرگ و خاله به معنای رودخانه است. این تالاب در دهستان هندخاله از توابع تولم قرار دارد.

آدرس: 15 کیلومتری رشت، دهستان هندخاله

راهنمای سفر به صومعه سرا

منطقه حفاظت ‌شده سیاه کشیم

این منطقه­ که از لحاظ پوشش جانوری و گیاهی اهمیت ویژه ای دارد از سال 1361 تحت حفاظت و نظارت سازمان حفاظت از محیط زیست قرار گرفته است. سیاه کشیم در بخش شمالی صومعه سرا و و بخش جنوب غربی تالاب انزلی قرار گرفته است. از جمله گونه­های گیاهی شاخص این منطقه می­توان نی، بارهنگ آبی، آقطی، لاله­ی آبی، سراتوفیلوم، سرخاب کولی، توسکا، لویی، جگن، اسپرغان، تراپا و نیلوفر آبی اشاره کرد. گونه­های جانوری این منطقه­ی حفاظت شده نیز شامل حیواناتی چون اردک بلوطی، اردک تاجدار، کله سبز، حواصیل، دلیچه، عقاب تالابی، غاز و قو است.

راهنمای سفر به صومعه سرا

روستای صوفیانده

این روستا که بخشی از توابع تولم صومعه سرا است، بخشی از شهرتش در کل کشور را مدیون پرورش دهندگان توت فرنگی در آن است. این روستا شامل 231 خانوار بوده و یکی از مهم­ترین القاب آن روستای بدون بیکار است.

آدرس: حد فاصل روستای نوخاله در جاده­ی پیر بازار به ضیابر

جاذبه های تاریخی صومعه سرا

مناره گسکر

این مناره­ی تاریخی در مسیر جاده­ی قدیمی و معروف شاه عباسی قرار گرفته است. این مناره نمای کاملی از سبک معماری مناره­ها در زمان سلجوقی است. این مناره­ی مخروطی شکل ارتفاعی برابر 29 متر دارد. تنها بخش تزئین شده­ی این بنای تاریخی دو نوار آجر کاری شده در بخش فوقانی آن است. زلزله­ی سال 1369 یکی از مهم­ترین عواملی است که به این بنا آسیب­های جدی وارد کرده است.

آدرس: 36 کیلومتری غرب رشت، روستای مناره بازار، دهستان طاهر گوراب

راهنمای سفر به صومعه سرا

هفت دغنان

راهنمای سفر به صومعه سرا

حمام کسما

قدمت این حمام به دوران قاجار بازمی­گردد. این حمام در گذشته دارای دو حوض بوده که یکی با آب گرم و دیگری با آب سرد پر می­شدند. آب­های این مجموعه از طریق رود و قنات اطراف تامین می­شده. سقف­ها در بخش­های مختلف حمام به صورت گنبدی طراحی و ساخته شده اند. در مجموع سقف این بنا نه گنبد دارد که شش گنبد آن بزرگ و شبیه به هم است. در بخش زیادی از بنای این حمام تاریخی پوشش سیمانی به چشم می­خورد که به احتمال زیاد در طی مرمت­ها و بازسازی­های پس از ساخت به این بنا اضافه شده اند.

آدرس: شهرستان صومعه سرا، خیابان سردار جنگل دهستان کسما

راهنمای سفر به صومعه سرا

پل تاریخی گوراب تولم

این پل تاریخی که متعلق به دوره­ی قاجار است، متاسفانه هم اکنون در آستانه­ی تخریب کامل قرار گرفته است. این پل بر روی یکی از شاخه­های فرعی رود گازوبار ساخته شده است. تخریب جان پناه بخش شمالی به حدی است که در بعضی نقاط ارتفاع به 30 سانتی متر نیز می­رسد اما در بخش جنوبی که تخریب در آن کم­تر است، ارتفاع تقریبا 80 سانتی متر است. به علت تردد وسایل نقلیه بخش عمده ای از سنگفرش کف نیز از بین رفته است. این پل در حال حاضر یکی از راه­های ارتباطی میان دهستان­های خراط محله و گوراب است. پل خشتی گوراب در تاریخ 15 آبان 1384 به ثبت ملی رسیده است.

آدرس: شمال غربی روستای گوراب، از توابع تولم صومعه سرا

راهنمای سفر به صومعه سرا

مرغانه پرد (پل تخم مرغی)

در زبان گیلکی به تخم مرغ مرغانه گفته می­شود. به علاوه به پل­هایی که به شکل تخم مرغ ساخته شده اند نیز مرغانه پرد می­گویند. اما به طور خاص این پل که بر روی رود گازوبار ساخته شده است، سازه ای آجری و دارای طول و عرض 20 و 3.7 متر است. امکان عبور و مرور از روی این پل در حال حاضر حتی با وسیله­ی نقلیه وجود دارد.

آدرس: 250 متری شمال غرب روستای خطیبان، 500 متری شرق روستاهای چندسر و چوبه

آشنایی با زبان ، آداب و رسوم در شهرستان صومعه سرا  

مردم محلی صومعه سرا آداب و رسوم خاصی در مواقع خاصی داشته اند که بخش مهمی از آن­ها امروزه به فراموشی سپرده شده است اما برخی از آنها مانند کشتی گیله مردی هنوز برگزار می­شود. یکی از این رسوم فراموش شده لافند بازی است که در مراسمات عروسی و عید نوروز آن را برگزار می­کردند. نوروز خوانی، عروس گوله، گولی گولی چهارشمبه و گشه بوری نیز از مراسمات محلی هستند که کم کم گرد فراموشی بر روی تمامی آن­ها نشسته است و کمتر کسی از نحوه­ی برگزاری آن­ها اطلاع دارد.

راهنمای سفر به صومعه سرا

غذا در صومعه سرا

غذاهای محلی صومعه سرا همانند تمامی غذاهای محلی شمال کشور بسیار خوشمزه هستند که پیشنهاد ما به مسافران سرو کردن این غذاها در تمامی وعده­ها در طی اقامت در این منطقه است. از جمله این غذاها باید به ترش تره، شیرین قرمه، شوید خولی، پلا کباب، رشته خشکار، پامادورقاتق، کباب ترش، چغرتمه و کولی اشاره کنیم.

رستوران های صومعه سرا

رستوران پرستو:

رستوران قدیمی پرستو داخل بازار قرار داشت که اکنون به این مکان منتقل شده است. این جابجایی محیط رستوران را برای خانواده­ها مناسب­تر کرده است. یکی از بهترین کباب­های سنتی در این رستوران قدیمی سرو می­شود.

آدرس: بلوار خرمشهر، بالاتر از میدان انتظام، رو به روی بیمارستان امام خمینی

امتیاز گوگل: 4.0

ساعات کاری: از ساعت 11 صبح الی 11 شب

شماره تماس: 09112820988

رستوران ترنگ طلایی

یکی از پیشنهادهای افرادی که با رستوران­های محلی آشنایی دارند، امتحان کردن چنجه و غذاهای دریایی در رستوران ترنگ طلایی صومعه سرا است.

آدرس: میدان ولی عصر

امتیاز گوگل: 3.8

ساعات کاری: از ساعت 10 صبح الی 11:30 شب

شماره تماس: 09113826020

رستوران مادر

این رستوران نیز یکی از محل­های مناسب برای امتحان کردن غذاهای محلی گیلکی است.

آدرس: جاده­ی بازار جمعه، بعد از فرمانداری، نرسیده به میدان انتظام

امتیاز گوگل: 3.0

شماره تماس: 01344339830

رستوران رهگذر

آدرس: سه راهی آبکنار، ضیابر، کیلومتر 8 صومعه سرا

امتیاز گوگل:4.1

ساعات کاری: از ساعت 10 صبح الی 11:30 شب

شماره تماس: 01344624375

رستوران آفتاب

آدرس: جاده­ی عربان

امتیاز گوگل: 2.8

ساعات کاری: از ساعت 8 صبح الی 9:30 شب

شماره تماس: 01344336933

فست فود عصر جدید

آدرس: میدان ولی عصر

امتیاز گوگل: 3.8

ساعات کاری: از ساعت 6 عصر الی 1:20 صبح

شماره تماس: 01344327197

کباب سرای صدری

آدرس: خیابان امام خمینی

امتیاز گوگل: 4.2

ساعات کاری: از ساعت 9 صبح الی 10 شب

شماره تماس: 01344478541

صنایع دستی شهرستان صومعه سرا

مروارید بافی، قلاب دوزی، چموش دوزی، سرامیک سازی، گلیم بافی، معرق و مینیاتور، فرش بافی و بامبو بافی از جمله صنایع این شهر هستند. اگر می­خواهید از خوراکی­ها نیز چیزی به عنوان سوغاتی تهیه کنید حلوای ضیابر و نیشکر گزینه­های مناسبی هستند.

راهنمای سفر به صومعه سرا

مراکز خرید صومعه سرا

مرکز خرید غدیر خم

آدرس: ابتدای خیابان جعفری

امتیاز گوگل:5.0

ساعات کاری: از ساعت 8 صبح الی 11 شب

شماره تماس: 01344322317

هایپر مارکت زیتون

آدرس: خیابان سردار جنگل

امتیاز گوگل: 4.3

ساعات کاری: از ساعت 7 صبح الی 12 شب

شماره تماس: 01344321383

بازار هفتگی صومعه سرا

راهنمای سفر به صومعه سرا

اگر به استان گیلان سفر می‎کنید، پیشنهاد می‎کنیم که از شهرستان رودسر و قلعه رودخان بازدید نمایید.

دسته ها:
}