لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به شوشتر ؛ هرآنچه قبل از سفر باید بدانید !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/03/24

راهنمای سفر به شوشتر را در اینجا بخوانید.

این شهر یکی از شهرهای استان خوزستان بوده که در دامنه­ی زاگرس قرار دارد. شوشتر از دوران ساسانیان تا ابتدای دوره­ی پهلوی مرکز استان خوزستان بوده است. در سال 1303 به دستور رضا شاه مرکز استان خوزستان از شوشتر به اهواز کنونی منتقل شد. این شهر به عنوان پایتخت سازه­های آبی جهان نیز شناخته می­شود. از نظر جمعیت این شهر رتبه­ی چهارم در استان خوزستان و رتبه­ی پنجاه و هفتم در کل کشور را دارد. اهواز، دزفول و آبادان شهرهای پرجمعیت­تر از شوشتر در استان خوزستان هستند. شهرستان شوشتر دارای دو بخش مرکزی به مرکزیت شوشتر و بخش شعیبیه است. در همسایگی شوشتر از سمت شمال گتوند، از سمت شرق مسجد سلیمان، از سمت جنوب اهواز و از سمت غرب شوش قرار دارد. به علاوه شهرهای دزفول، لالی و هفتکل نیز در اطراف شوشتر هستند. از مهم­ترین ویژگی­های جغرافیایی این شهر می­توان به عبور رودهای کارون و دز از میان آن اشاره کرد که شاخه­های رود کارون شهر را به چند بخش تقسیم کرده و رود دز در واقع مرز میان شوش ( راهنمای سفر به شوش ) و شوشتر را تشکیل داده است.

راهنمای سفر به شوشتر

بخش­هایی که حاصل از تقسیم بندی توسط شاخه­های رود کارون هستند را می­توان اینگونه نام برد: مناطق جدید شمال غربی، بافت قدیم و بلیتی. به جهت وجود معادن سنگ، شن و ماسه، آهک و گچ در این منطقه، شوشتر از لحاظ ذخایر معدنی نیز قابل توجه است. درباره­ی معنی اسم این شهر یعنی شوشتر نظرات گوناگون و متفاوتی وجود دارد اما مهم­ترین و بخش عمده ای از آن­ها مبنی بر آن است که این اسم معنایی معادل بهتر از شوش دارد. دلیل این معنا نیز ساخته شدن شوشتر در محلی بهتر و خوش آب و هواتر از شوش آن هم پس از ویرانی شوش، ذکر شده است. برخی نیز عقیده دارند که نام این محل در واقع ششدر بوده است و علت آن را نیز وجود شش دروازه­ی شهر دانسته اند. این شش دروازه عبارت اند از: مقام علی، گرگر، آدینه، لشکر، ماپاریان و دسبول. یکی دیگر از نکات قابل توجه درباره­ی این شهر ثبت چندین اثر این شهر بطور یکجا به عنوان دهمین اثر ثبت شده­ی کشور در سازمان یونسکو است. این آثار شامل برج کلاه فرنگی، پل بند گرگر، بند برج عیار، نیایشگاه صائبین، بند ماهی بازان شوشتر، بند خدا آفرین، نهر داریون، پل بند شادروان، بند خاک، پل شاه علی، پل بند لشکر، بند شرابدار، قلعه سلاسل، رودخانه­ی دست کند گرگر و بند میزان است.

راه ها و مسیر‌های دسترسی به شوشتر

شوشتر در فاصله­ 831 کیلومتری از تهران و 85 کیلومتری از اهواز قرار دارد.

مسیر جاده ای شوشتر

اگر با اتومبیل شخصی به شوشتر سفر می­کنید قبل از رسیدن به این شهر به یکی از شهرهای هم مرز یعنی اهواز، دزفول، مسجد سلیمان یا شوش خواهید رسید که از تمامی آن­ها جاده­ها مستقیم به شوشتر می­رسند.

مسیر هوایی شوشتر

اگر تصمیم شما برای رفتن به شوشتر استفاده از خطوط حمل و نقل هوایی است، باید از نزدیک­ترین فرودگاه­ها به شوشتر یعنی دزفول و اهواز استفاده کنید که به ترتیب 60 و 90 کیلومتر تا شوشتر فاصله دارند. به‎طور مثال می‎توانید بلیط هواپیما اهواز تهران و بلیط هواپیما اهواز مشهد را در کی سفر بیابید.

راه آهن شوشتر

تقریبا راحت­ترین راه برای سفر به این شهر تاریخی و زیبا استفاده از خطوط ریلی و قطار است. شوشتر دارای ایستگاه راه آهن بوده و متصل به خط راه آهن سراسری کشور است. راه آهن شوشتر تقریبا هر روز سفرهایی به تهران و مشهد دارد. البته در سال 1392 خط راه آهنی به طول شصت کیلومتر با نام هفت تپه- شوشتر در این منطقه افتتاح شده و به بهره برداری رسیده است.

آب و هوای شوشتر

با توجه به آب و هوای این منطقه بهترین فصل برای سفر به شوشتر زمستان تا بهار است. شوشتر در فصول پاییز و زمستان آب و هوایی مدیترانه ای دارد. گرم­ترین و سردترین روزهای شوشتر در ماه­های تیر و دی قرار دارند. میانگین دمای این شهر به طور سالانه 27.2 درجه است. همچنین میانگین بارندگی سالانه برابر 322 میلی متر است.

جاذبه های تاریخی شوشتر

راهنمای سفر به شوشتر

سازه های آبی شوشتر

سازه های آبی شوشتر

راهنمای سفر به شوشتر

زیگورات چغازنبیل از دیگر آثار تاریخی استان خوزستان است کهدر فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

بخش هایی از مجموعه سازه های آبی شوشتر

بند میزان

راهنمای سفر به شوشتر

برج کلاه فرنگی

این برج نیز بخشی از سازه­ های آبی شوشتر است که در سال 2009 در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. درباره­ قدمت این برج، زمان ساخت آن و کاربرد آن اختلاف نظر وجود دارد. برخی گمان می­کنند این برج بخشی باقی مانده از یک برج دارای هشت ضلع در دوران ساسانی و شاه ساسانی در آن زمان برای نظارت بر کار کارگران از آن استفاده می­کرده است. اخیرا برخی قدمت این برج را به دوران هخامنشیان نسبت داده اند و عنوان کرده اند که کاربرد آن در پیام رسانی بوده است. پایین­ترین بخش برج در فاصله­ 4 متری زمین قرار دارد و اکنون با توجه به فرسایش در طول سالیان دراز از این برج تنها 7 متر باقی مانده است. در نمای برج سنگ­های تراشیده شده ای استفاده شده بوده که در حال حاضر فقط در 3 متر از طول برج قابل رویت است. از آنجا که بند میزان از این برج کاملا در دید قرار دارد برخی معتقدند از این برج برای بررسی میزان و شدت آب در آن محل استفاده می­کردند. این برج در 25 اسفند سال 1378 به ثبت ملی نیز رسیده است.

آدرس: میدان 17 شهریور، انتهای خیابان بلوار

راهنمای سفر به شوشتر

نهر داریون و رودخانه دستکند گرگر

این رود یا نهر از آنجا که در زمان داریوش حفر شده است به نهر دارا یا داریوش نیز شهرت دارد. آب رسانی به دشت میاناب شوشتر از طریق این رود صورت می­گرفته است. این نهر از یکی از شاخه­های رود کارون به نام شطیط یا چهاردنگه جدا شده و پس طی مسافتی مجددا به آن ملحق می­شود. در مسیر نهر داریون کانال­هایی تعبیه شده است که از تخریب زمین­های کشاورزی توسط آن جلوگیری می­کند.

آدرس:

امتیاز گوگل: 4.2

راهنمای سفر به شوشتر

قلعه سلاسل

راهنمای سفر به شوشتر

پل شادروان یا بند قیصر

قدمت این پل به دوران ساسانی بازمی­گردد. پل شادروان در واقع قدیمی­ترین پل جهان است که نیمی از آن بازسازی شده است. گفته می­شود که این پل طولی معادل 1500 قدم دارد و کماکان برای آبرسانی به مزارع از کارون کاربرد دارد. بر اساس روایات و شواهد تاریخی گمان می­رود ایرانیان در ساخت پل­ها و سازه­های آبی منطقه از رومیان بهره­ی بسیاری برده باشند. این بند در تاریخ 15 دی سال 1310 به ثبت ملی رسیده است. این اثر در گذشته دارای 44 دهانه بوده که در حال حاضر تنها 37 دهانه­ی آن موجود است. حکیم ابوالقاسم فردوسی نیز در ابیاتی این پل را وصف کرده و درباره­ی آن شعری با این عنوان سروده است:

 

کی شارستان بودآباد بوم                            بپردخت بهر اسیران روم

   در خوزیان دارد این بوم و بر                     که دارند هر کس بروبرگذر

    همی برد هر سو برانوش را                        بدو داشتی در سخن گوش را

 یکی رود بد پهن در شوشتر                         که ماهی نکردی بروبرگذر

  برانوش را گفت گر هندسی                         پلی ساز آنجا چنانچون رسی

به رش کرده بالای این پل هزار                   بخواهی زگنج آنچ آید بکار

    تواز دانشی فیلسوفان روم                          فرازآر چندی بران مرز وبوم

    چواین پل برآیدسوی خان خویش                   برو تازیان باش مهمان خویش

 با شادمانی و با ایمنی                              زبد دور وز دست اهریمنی

 بتدبیر آن پل باستاد مرد                             فراز آوریدش بران کارکرد

بپردخت شاپور گنجی بران                         که زان باشد آسانی مردمان

چو شد شه برانوش کردآن تمام                      پلی کرد بالا هزارانش گام

      چوشد پل تمام او زششتر برفت                       سوی خان خود روی بنهاد تفت 

راهنمای سفر به شوشتر

پل بند ماهی بازان

راهنمای سفر به شوشتر

بند شرابدار

بند لشکر

پل و پل بند لشکر یکی از آثاری است که در لیست ثبت شده­ی یونسکو قرار دارد. قدمت این پل به دوران صفوی بازمی­گردد. پل لشکر طولی معادل 124 متر و ارتفاعی تقریبا برابر با 8.5 متر دارد.

آدرس: میدان شاهد، کمیته سوخت، جنب بقعه­ی امامزاده عبدالله

امتیاز گوگل: 4.4

راهنمای سفر به شوشتر

دیگر جاذبه های تاریخی شوشتر

مسجد جامع شوشتر

این مسجد در زمان صدر اسلام با یک سیک معماری بسیار نزدیک به سبک معماری عربی ساخته شده است. این بنا دارای چهل و هشت ستون در شبستان است که بین ستون­ها سقف­های گنبدی طراحی شده است. این مسجد در بخش غربی شوشتر قرار دارد و در تاریخ 29 آذر 1316 به ثبت ملی رسیده است.

آدرس: خیابان مسجد جامع

امتیاز گوگل: 4.3

راهنمای سفر به شوشتر

دخمه های زرتشتی در شوشتر

راهنمای سفر به شوشتر

بند دختر

باغ خان شوشتر

راهنمای سفر به شوشتر

کاروانسرای افضل

راهنمای سفر به شوشتر

بازار سنتی شوشتر

این بازار متعلق به دوره­ی قاجار است و همانند اکثر بازارهای سنتی ساخته شده در دوره­های تاریخی گذشته تقریبا تمامی بخش­های آن سرپوشیده است. این مکان یکی از بهترین مکان­ها برای خرید خوراکی و نان­های محلی و هم­چنین میوه­هایی همچون کنار در فصل بهار است.

آدرس:

امتیاز گوگل: 4.2

ساعات بازدید: از ساعت 7 صبح الی 10:30 شب

خانه تاریخی مرعشی

سبک معماری این خانه­ی تاریخی ترکیبی از معماری دوران قاجار و پهلوی است. در اصل این بنا در دوران قاجار و به خواست سید محمد حسن مرعشی جهت سکونت او و خانواده اش ساخته شده است اما بعدها در دوران پهلوی بخش­هایی به این بنا اضافه شده است که نمایانگر سبک معماری پهلوی در اینجا است. در دوران پهلوی معمار بناهای اضافه شده محمد علی هدایت بوده است.

آدرس:

امتیاز گوگل: 4.3

ساعات بازدید: از ساعت 8 صبح الی 8 شب

رستوران و موزه مستوفی

آدرس: میدان باطنی، جنب پل باستانی شادروان

امتیاز گوگل: 4.0

ساعات بازدید: از ساعت 8 صبح الی 11 شب

شماره تماس: 06136210909

فرهنگ و هنر در شوشتر

یکی از مهم­ترین نکات در فرهنگ و موسیقی این خطه ثبت شدن نام شوشتری به عنوان یکی از انشعابات دستگاه شور در موسیقی ایرانی است. شوشتر نقش قابل توجهی نیز در ادبیات و شعر ایرانی دارد. از جمله شخصیت­های برجسته­ی شوشتری می­توان به پروفسور نادر شوشتری، شیخ مجتهد شوشتری، فیروزه جزایری، رضا خندان، مرتضی محیط و عبدالمحمد برجسته اشاره کرد.

گفته می­شود که زبان محاوره­ی مردم شوشتر که با زبان دزفول و برخی دیگر از شهرهای اطراف یکسان است، همان زبان خوزی است. زبان خوزی در واقع همان زبان قدیمی خوزستانی است که به عنوان یک زبان باستانی قدیمی از خاندان­های هندی و ایرانی از آن یاد می­شود. مارتین هاوگ این زبان را زبان درجه­ی دوم در حکاکی­های سنگی می­داند

سوغات شوشتر

صنایع دستی شوشتر شامل سجاده بافی، احرامی، طلاسازی و زرگری، معرق ساقه­ی گندم، جاجیم بافی، کپو بافی،سنگ تراشی، ابریشم بافی و جاجیم بافی است. اگر قصد خریدن خوراکی از شوشتر به عنوان سوغاتی را دارید، پیشنهاد ما به شما انواع ترشیجات و لبنیات و همچنین زردک است.

 

راهنمای سفر به شوشتر

صنایع‌دستی شوشتر

راهنمای سفر به شوشتر

مراکز خرید شوشتر

برای خرید در شوشتر غیر از سرای افضل که یک مکان مناسب برای خرید صنایع دستی است و به آن اشاره کردیم، می­توانید به مراکز زیر مراجعه کنید.

پاساژ مهستان شوشتر

این مکان یکی از مراکز خرید تقریبا مدرن شوشتر است. اگر قصد خرید لباس محلی را دارید این مرکز خرید یکی از گزینه­های پیشنهادی اصلی ما به شماست.

آدرس: خیابان امام خمینی، رو به روی مسجد ابریشم کاران

 

از دیگر مراکز خرید شوشتر می­توان به مرکز خرید تجهیزات کامپیوتری پرشین، مرکز خرید قائم در خیابان طالقانی و مرکز خرید آدامون در خیابان 17 شهریور اشاره کرد.

غذا در شوشتر

از جمله غذاهای سنتی شوشتر می­توان به قلیه ماهی شوشتری، قرمه سبزی شوشتری، پنیرک یا توله­ی شوشتری، خوراک نان چرب و سیر باقلای شوشتری اشاره کرد.

رستوران های شوشتر

به غیر از رستوران مستوفی که به آن اشاره کردیم رستوران­های زیر از بهترین رستوران ­های شوشتر هستند.

رستوران سنتی لشکر

آدرس: میدان شاهد، جنب پل تاریخی لشکر

امتیاز گوگل: 4.0

ساعات کاری: از ساعت 9 صبح الی 12 شب

شماره تماس: 09393225236

رستوران دنج

آدرس: میدان باطنی

امتیاز گوگل: 2.6

شماره تماس: 06136218573

رستوران پردیس سلمان

آدرس: بلوار علامه شیخ، بالاتر از پل تاریخی لشکر

امتیاز گوگل: 3.5

شماره تماس: 06136220807- 09166093176

رستوران بین المللی ساحل

آدرس: انتهای خیابان سادات، نزدیکی مدرسه­ی شیخ مفید

امتیاز گوگل: 2.0

ساعات کاری: از ساعت 10 صبح الی 11 شب

شماره تماس: 06136220047

رستوران جلکانی

آدرس: میدان جانبازان شوشتر

امتیاز گوگل: 3.0

ساعات کاری: هر روز به جز جمعه­ها از ساعت 10 صبح الی 8 شب

دیزی سرای فیروزه

آدرس: خیابان شریعتی، رو به روی بانک حکمت ایرانیان

شماره تماس: 06136224248

رستوران باغشا

آدرس: جاده­ی کمربندی، پشت امام زاده عبدالله

امتیاز گوگل: 3.6

ساعات کاری: از ساعت 11 صبح الی 12 شب

شماره تماس: 06136218585

رستوران هتل جهانگردی

آدرس: میدان 17 شهریور، انتهای بلوار شرافت

ساعات کاری: از ساعت 9 صبح الی 11 شب

شماره تماس: 06136221690- 09168000378

رستوران شبستان

آدرس: فرهنگ شهر، خیابان عمار، بین 17 و 18 غربی

ساعات کاری: از ساعت 10 صبح الی 3 ظهر و از ساعت 7 عصر الی 12 شب

شماره تماس: 09169193567

فست فود سی تو

آدرس: خیابان عبدالله بانو

امتیاز گوگل: 4.2

ساعات کاری: از ساعت 11 صبح الی 11:30 شب

شماره تماس: 06126218585- 06136210606

فست فود ترنج

آدرس: ضلع غربی چهار راه امام، نرسیده به مقام عباس

امتیاز گوگل: 3.7

ساعات کاری: 24 ساعته

شماره تماس: 06136229393

دسته ها:
}