لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به شاندیز مشهد
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/03/12

راهنمای سفر به شاندیز را در اینجا بخوانید. شاندیز شهری ییلاقی، کوهستانی و خوش آب و هوا در شمال شرقی ایران واقع در استان خراسان رضویست. این شهر با 37825 کیلومترمربع مساحت، حدود 13.000 نفر جمعیت دارد. شاندیز در فاصله‌ی 15 کیلومتری شمال غربی شهر مشهد قرار گرفته. نیشابور، طرقبه، گلمکان و گل‌بهار نزدیک‌ترین شهرها به شاندیز زیبا هستند.

این شهر به‌عنوان منطقه‌ی نمونه گردشگری بین‌المللی ایران شناخته شده است. این مسئله بهانه‌ی خوبی برای جلب‌توجه گردشگران به شاندیز است! قرارگرفتن این شهر در دامنه‌ی کوه‌های بینالود، سبب آب و هوای معتدل آن شده است. زمستان‌های سرد و تابستان‌های خنک، شاندیز را برای علاقه‌مندان به سرمای زمستانی و تفریحات زمستانی و کسانی که می‌خواهند از گرمای تابستان فرار کنند، تبدیل به مقصد گردشگری کرده است.

راهنمای سفر به شاندیز مشهد

هوای مناسب و معتدل و آب فراوان، درختان انبوه و سرسبزی وصف‌ناپذیری را برای شاندیز به ارمغان آورده است. رودخانه‌های روان، مانند مایان، مغان، دهبار، کنگ، زشک و...، دره‌های پر آب، باغ‌های متراکم و انبوه از درختان گیلاس خوش‌رنگ و گل‌های رنگارنگ وحشی، شاندیز را به یک تابلوی نقاشی طبیعی در قلب سرزمین‌های خشک شرق ایران تبدیل کرده است. این شهر علاوه بر جاذبه‌های طبیعی یاد شده، جاذبه‌های تاریخی هم دارد.

راهنمای سفر به شاندیز مشهد

جاذبه های تاریخی

بقایای قلعه شاهان دژ

در زمان حکومت قاجاریه مردم شاندیز نافرمانی‌های بسیاری در مقابل حکومت می‌کردند. این مقاومت‌ها و نافرمانی‌ها تا جایی پیش رفت که حسام‌السلطنه حاکم وقت خراسان در مقابل سرکشی‌های مردم، قلعه شاهاندژ را به توپ بست و اموال مردم شهر را به تاراج برد. امروزه بقایای این قلعه قابل ‌مشاهده است.

درخت چنار

درخت چنار معروف شاندیز یک درخت معلومی نیست! این درخت بیش از 1000 سال قدمت و به گفته‌ی برخی 2700 سال قدمت دارد. این چنار که امروزه نیز در مرکز شهر شاندیز در میدان امام خمینی قابل‌ مشاهده و پابرجاست، نشان از قدمت شهر شاندیز دارد.

رباط تاریخی ویرانی

این بنای مستطیلی، محل استراحت کاروان‌های زیارتی بوده است. رباط تاریخی ویرانی از سنگ و آجر ساخته شده و امروزه بقایای آن میزبان گردشگران است. اگر به مشهد سفر کردید، حتما از خانه های تاریخی مشهد دیدن کنید .

راهنمای سفر به شاندیز مشهد

مسجد جامع تاریخی شهر شاندیز

مانند تمام شهرهای دیگر مسجد جامع شاندیز نیز، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مسجد این شهر است.

سنگ‌ گاره های شتر سنگ

در نزدیکی روستای درخت بید، سنگ نگاره هایی باقی‌مانده از دوران نوسنگی یافت شده است. بر روی این سنگ نگاره ها نقاشی‌هایی از انسان در هنگام شکار، حیوانات گوناگون مانند بزکوهی، شیر، گاو، میش، شتر و... دیده می‌شود.

راهنمای سفر به شاندیز مشهد

 آرامگاه شیخ حافظ ابردهی

حافظ بهاءالدین عمر ابردهی از مشهورترین شیوخ توس در زمان خود بوده است. امروزه آرامگاه وی در غرب شهر شاندیز در روستای ابرده از آثار تاریخی این شهر است.

 آرامگاه اخی علی قتلقشاه

اخی علی قتلقشاه یکی از بزرگ‌ترین خلفای فرقه‌ی کبروی بوده است. این آرامگاه نیز از آثار تاریخی در این شهر است که برای علاقه‌مندان به تاریخ می‌تواند جالب باشد.

شاندیز کوچک و کم‌جمعیت با امکانات تفریحی بسیار زیادی که در قلب خود جای‌داده میزبان گردشگران بسیاری‌ست. مهم‌ترین این امکانات تفریحی عبارت‌اند از:

پارک جنگلی شاندیز

این پارک در غرب شهر شاندیز قرار دارد. رودخانه‌ای که از میان درختان انبوه این پارک جریان یافته است، منظره‌‌ی زیبا و سرسبزی از طبیعت را به رخ همه می‌کشد. آرامش صدای طبیعت، تنفس در هوای پاکیزه و زیبایی بکر جنگل ره‌آورد استراحت در این مکان است. امید است، گردشگرانی که برای تفریح و استراحت به این پارک می‌روند، زباله‌های خود را در میان درختان و یا آب روان رود رها نکنند و از برپا کردن آتش بپرهیزند.

راهنمای سفر به شاندیز مشهد

مجموعه توریستی و گردشگری پدیده شاندیز و مرکز خرید و تفریحات پدیده شاندیز

این مجموعه در سه کیلومتری پارک جنگلی قرار گرفته است. این مجموعه توریستی یکی از بهترین مجموعه‌های حال حاضر در خاورمیانه است. مراکز تجاری، اسکی روی یخ (پاتیناژ)، رستوران و... از بخش‌های مختلف این مجموعه است. معروف‌ترین غذای رستوران‌های شاندیز، شیشلیک است. غذایی از گوشت گوسفند کباب شده با طعم و عطر مخصوص. امروزه این غذای لذیذ از شهرت جهانی برخوردار است.

مجموعه توریستی رفاهی تفریحی گلستان شاندیز، رصدخانه نجوم رضوی شاندیز، موزه شهرداری شاندیز واقع در پارک جنگلی شاندیز، خیابان آبشار، پیست اسکی ابرده شیرباد، پیست موتورسواری، تله‌کابین زشک، روستای ابرده در فاصله‌ی 4 کیلومتری شاندیز و روستای زشک با باغ‌های سبز و رودهای پرآب و... از دیگر جاذبه‌های تفریحی این شهر سرسبز هستند.

راهنمای سفر به شاندیز مشهد

اگر مسافری به شاندیز سفر کرد باید بداند که علاوه بر شیشلیک (غذای محبوب در بهترین رستوران های مشهد ) و گیلاس‌های خوش‌طعم، صنایع‌دستی این شهر را هم نباید از دست داد. محصولات پوستی از محصولات نادر و مرغوب شاندیز است. هنر پوستین‌دوزی در این شهر قدمت دیرینه‌ای دارد. هنرهای دستی دیگری مانند گلیم‌بافی، فیروزه‌تراشی، ارغوان‌بافی، سنگ‌تراشی، نمدبافی و... نیز در این شهر رایج است. اگر به خرید از مشهد علاقه دارید، به مقاله‎ی معرفی 13 بازار و مرکز خرید در مشهد مقدس رجوع نمایید تا با مراکز خرید این شهر آشنا شوید.

راهنمای سفر به شاندیز مشهد

اگر قصد سفر به مشهد و یازدید از شهر شاندیز را دارید، می‎توانید تور ارزان مشهد را در کی سفر بیابید.

دانلود برنامه سفر به مشهد

راهنمای سفر به مشهدراهنمای سفر به مشهد

دسته ها:
}