لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به شوش ؛ یکی از کهن ترین شهرهای جهان!
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/03/10

این شهر که عموما با نام شوش دانیال نامیده می­شود، در جنوب غربی ایران و بخش شمالی استان خوزستان قرار دارد. از نام­های کهن این شهر باید به سوس و سوزیانا اشاره کرد که در کتب تاریخی این نام­ها را خواهید دید. این منطقه در سال 1329 به شهر تبدیل شده است و مساحتی برابر 3577 کیلومتر مربع دارد. شوش در زمان تمدن ایلامی­ها به عنوان پایتخت مذهبی و سیاسی انتخاب شده بود. مدارک به دست آمده از آثار تاریخی حاکی از اهمیت این شهر در دوران­های دیگری همچون اشکانیان، سلوکیان، ساسانیان و دوره­ی پس از اسلام نیز هست. این شهر پایتخت زمستانه در دوران هخامنشیان نیز بوده است. باستان شناسان آثاری را از این شهر و طبقات پایین­تر آن به دست آورده اند که مورخان قدمت آن­ها را 8 هزار سال تخمین زده اند. منطقه­ی تاریخی شوش به عنوان هجدهمین اثر کشور ایران به ثبت جهانی رسیده است. از مجموع 4015 روستای استان خوزستان 219 روستا در شهرستان شوش قرار دارند.

راهنمای سفر به شوش

راه های دسترسی به شوش

مسیر جاده ای منتهی به شوش

فاصله­ی زمینی شهر شوش از تهران 766 کیلومتر و فاصله­ی هوایی آن 479 کیلومتر است.

راه آهن شوش

یکی دیگر از راه­های سفر به شوش استفاده از قطار است. با توجه به اینکه این شهر در مسیر ترانزیت تهران- خرمشهر قرار دارد و ایستگاه قطار نیز در این شهر موجود است، این راه یکی از راحت­ترین راه­ها برای سفر به شوش دانیال است. این شهر با مرکز استان یعنی اهواز 115 کیلومتر و با شهرهای دزفول و اندیمشک به ترتیب 24 و 38 کیلومتر فاصله دارد.

مسیر هوایی به شوش

اگر قصد سفر به شوش را از طریق هواپیما دارید ناچار به استفاده از دو فرودگاه که کم­ترین فاصله را با این شهر دارند، هستید. یکی از این فرودگاه­ها فرودگاه بین المللی اهواز است که تقریبا 110 کیلومتر با این شهر فاصله دارد. بلیط هواپیما اهواز تهران و بلیط هواپیما اهواز مشهد را در اینجا ببینید. فرودگاه دزفول نیز در 30 کیلومتری این شهر قرار دارد و تنها سه روز در هفته از این فرودگاه به تهران پرواز انجام می­شود. به‎طور مثال بلیط هواپیما تهران دزفول را در کی سفر ببینید.

راهنمای سفر به شوش

جغرافیای شوش

آب‌وهوای شهرستان شوش

بالاترین دما در مرکز این شهرستان به بیش از 50 درجه­ی سانتیگراد نیز می­رسد و به طور کلی این منطقه هوایی گرم و خشک دارد. کم­ترین دما در این ناحیه نیز به صفر درجه نمی­رسد.

پوشش گیاهی منطقه شوش

پوشش گیاهی در این منطقه در مناطق مستعدی همچون اطراف رودهای کرخه و دز وجود دارد که در این مناطق کشاورزی نیز انجام می­شود. تولید گندم و محصولات کشاورزی در شوش موجب شده است که این منطقه به عنوان قطب کشاورزی در جنوب غربی کشور شناخته شود.

راهنمای سفر به شوش

پوشش جانوری منطقه شوش

به غیر از گوزن زرد ایرانی که یکی از گونه­های نادر جانوری است، در این منطقه حیوانات دیگری همچون بلبل خرما، دراج، لیکو، عقاب دشتی، گربه­ی جنگلی و رودک عسل خوار نیز زندگی می­کنند.

جاذبه های طبیعی شوش را ببینید!

رودخانه کرخه

این رود که از رشته­ کوه­‏های زاگرس سرچشمه می­گیرد پس از رود کارون و سفید رود، سومین رود بلند کشور است که طولی قریب به 900 کیلومتر دارد و نهایتا به دجله و تالاب هورالعظیم می­ریزد. در کتاب تورات و نیز سنگ نوشته­های مربوط به آشوری­ها از این رود به عنوان رود اولای نام برده شده است. در طول تاریخ برخی از جنگ­های مهم نیز در کنار این رود به وقوع پیوسته اند. سد کرخه که بزرگ­ترین سد کشور است بر روی این رود ساخته شده است.

امتیاز گوگل: 4.1

راهنمای سفر به شوش

تالاب بامدژ

راهنمای سفر به شوش

پارک ملی کرخه

راهنمای سفر به شوش

رودخانه شاوور

راهنمای سفر به شوش

پارک میراث فرهنگی

این پارک با نام پارک بادی شوش نیز شناخته می­شود. این پارک یکی از بهترین محل­ها برای اسکان رایگان مسافران است.

آدرس: بلوار شهید دانش

امتیاز گوگل: 4.0

تاریخ شوش را بخوانید

محوطه باستانی شوش در سال‌‌ ۱۳۹۴ به‌عنوان هجدهمین اثر تاریخی ایران‌‌ در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است .

جاذبه های تاریخی شوش را بشناسید.

کاخ آپادانا

این کاخ قصر زمستانی پادشاهان در دوران هخامنشیان بوده است که به دستور داریوش در شوش ساخته شده است. دیوارهای خشتی و ستون­های سنگی این کاخ تاریخی و منحصر به فرد نمای زیبایی از گل نیلوفر آبی، شیر بالدار و سپاه جاویدان را به نمایش گذاشته اند. ارتفاع ستون­های این بنا به 20 متر می­رسد و سرستون­ها به شکل کله گاوی ساخته شده اند. متاسفانه در سال 1880 میلادی برخی از باستان شناسان فرانسوی پس از کشف این کوشک سرستون­های این جا را بریده و از کشور خارج کردند. بسیاری از این آثار اکنون در موزه­ی لوور نگهداری می­شود.

آدرس: بلوار امام خمینی، جنب قلعه­ی شوش

امتیاز گوگل: 4.5

ساعت بازدید: از ساعت 8 صبح الی 5 بعد از ظهر

شماره تماس: 06133333333

کاخ آپادانا

راهنمای سفر به شوش

تپه های باستانی شوش

راهنمای سفر به شوش

زیگورات چغازنبیل

این اثر ارزشمند تاریخی در زمان ایلامی­ها یعنی تقریبا 1250 سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده است. زیگورات چغازنبیل به عنوان اولین اثر تاریخی ایران در سازمان جهانی یونسکو ثبت شده و از این جهت اهمیت ملی و جهانی بسیار زیادی دارد. بنای اصلی و قدیمی چغازنبیل پنج طبقه بوده است که اکنون تنها دو طبقه از آن باقی مانده است. یکی دیگر از ویژگی­های منحصر به فرد زیگورات چغازنبیل که موجب تمایز آن از باقی بناهای آن دوره و مشابه آن می­شود این است که در آن دوران زمانی که بناهایی به شکل چند طبقه ساخته می­شدند بنا و پایه­ی هر طبقه را برروی طبقه­ی بالایی می­گذاشتند اما درباره­ی چغازنبیل اینگونه نیست و در واقع بنای هر طبقه روی زمین قرار دارد. کتیبه ای در این محل یافت شده است که متن آن به این شرح است" آجرهای طلایی را حکاکی کردم، من در اینجا این مأوا را برای خدایان گال و اینشوشیناک برپا کردم و این مکان مقدس را هدیه کردم، باشد که کارهای من که هدیه‌ای است برای خدایان گال و اینشوشیانک پذیرفته شود." هم چنین این اثر در تاریخ 1 دی 1348 به ثبت ملی نیز رسیده است.

آدرس: 35 کیلومتری جنوب شرقی شوش

امتیاز گوگل: 4.6

ساعت بازدید: از ساعت 7:30 صبح الی 7 عصر

شماره تماس: 06142867213

زیگورات چغازنبیل

قلعه تاریخی شوش

این قلعه که به نام­های قلعه­ی فرانسوی­ها یا آکروپل نیز معروف است، در واقع توسط یک فرانسوی به نام ژاک دمورگان در نزدیکی آرامگاه دانیال نبی برای سکونت باستان شماسان فرانسوی ساخته شده بود. این کاخ آجری در تاریخ 10 مهر سال 1380 به ثبت ملی رسیده است. آثار تاریخی بسیاری از این محل به دست آمده است که از مهم­ترین آن­ها می­توان به مجسمه­ی معروف ملکه ناپیر اسوستون اشاره کرد.

آدرس: خیابان طالقانی

امتیاز گوگل: 4.5

ساعات بازدید: از ساعت 9 صبح الی 9:30 شب

راهنمای سفر به شوش

کاخ شاوور یا هدیش

این کاخ در دوران هخامنشیان و به دستور اردشیر دوم ساخته شده است. در سال 1347 هنگامی که بولدوزری در این ناحیه مشغول کار بود به یکی از ته ستون­های این بنا برخورد کرد و منجر به کشف تمامی این اثر تاریخی شد. این کاخ دارای 64 ستون در 8 ردیف است. به علاوه در سمت شرقی رودخانه­ی شاوور نیز قرار دارد.

آدرس: 350 متری غرب آپادانا

امتیاز گوگل: 4.3

ساعات بازدید: تمامی طول روز

راهنمای سفر به شوش

ایوان کرخه

این اثر تاریخی به زمان پادشاهی شاپور دوم در دوران ساسانیان بازمی­گردد. از این شهر با عنوان کامل­ترین و وسیع­ترین شهری که از دوران ساسانی مدفون شده است یاد می­شود.

آدرس: جاده دهلران، 20 کیلومتری شمال غربی ویرانه­ های شوش

موزه شوش

این موزه در سال 1345 ساخته شده و دارای 4 تالار متصل به هم است که آثار تاریخی کشف شده از شوش و چغازنبیل در آن­ها نگهداری می­شود. آثار مختلفی از دوران­های تاریخی پیش از اسلام و پس از آن را می­توانید در این موزه ببینید. بنای این موزه در میان باغ زیبایی ساخته شده است که دیدن از موزه را دلنشین­تر خواهد کرد.

آدرس: بلوار امام خمینی

امتیاز گوگل: 4.5

ساعات بازدید: از ساعت 8 صبح الی 1 ظهر و از ساعت 5 بعد از ظهر الی 7 عصر

شماره تماس: 06152573331

از اماکن مذهبی شوش دیدن فرمایید!

حرم دانيال نبی

دانیال نبی در واقع یکی از پیامبران بنی اسرائیل است که به همراه برخی از همراهان یهودی خود به ایران مهاجرت کرده است. به غیر از شوش در مکان­های دیگری از جهان همچون عراق، مصر، بابل و سمرقند نیز مکان­هایی با همین عنوان وجود دارد. بنایی که اکنون در شوش با نام آرامگاه دانیال نبی وجود دارد در سال 1249 به دستور یک روحانی به نام جعفر شوشتری ساخته شد که البته آن بنا در سیل همان سال از بین رفت و مجددا توسط حاج ملاحسین معمار ساخته و یک ضریح نیز به آن افزوده شد. یکی از ویژگی­های خاص بنای این آرامگاه گنبد آن است که 20 متر ارتفاع داشته و در زمان سلجوقی ساخته شده است. این محل در تاریخ 24 شهریور 1310 به ثبت ملی رسیده است.

آدرس: رو به روی تپه­ی ارگ، خیابان امام خمینی

امتیاز گوگل: 4.3

راهنمای سفر به شوش

مقبره دعبل خزاعی

راهنمای سفر به شوش

بقعه شچاخ

راهنمای سفر به شوش

مسجد شوش

بر اساس تحقیقات باستان شناسان و مورخان مسجد شوش یکی از قدیمی­ترین مساجد به جا مانده از دوران اسلامی است. پس از حمله­ی اعراب به ایران اولین مسجدی که در کشور ساخته شده است این مسجد است به همین دلیل بسیاری افراد بر این باور اند که در واقع مسجد شوش قدیمی­ترین بنای مذهبی کل کشور است. بنای اصلی این مسجد با خشت و خشت خام ساخته شده و پایه ریزی آن با آجر صورت گرفته است.

آدرس: حد فاصل خیابان طالقانی و امام خمینی

امتیاز گوگل: 4.0

شماره تماس: 06152573331

مردم، فرهنگ و هنر در شوش

زبان

از آنجا که بیشتر مردم شوش لر و عرب هستند زبان غالب در این منطقه لری، عربی و البته فارسی است. البته برخی از مردم شوش به زبان دزفولی نیز صحبت می­کنند.

لباس محلی

بسیاری از مردم شوش به سبب قومیت خود دشداشه می­پوشند که اصولا سفید است و تا مچ پا را می­پوشاند. زنان نیز از چادر عربی یا عبا به عنوان پوشش استفاده می­کنند. اما مردمان لر بختیاری در این منطقه با پوشش عرب­ها متفاوت است و آنان از لباس­های لری استفاده می­کنند. زنان بختیاری نیز از می­نا، پیراهن بلند، تنبان قری و لچک استفاده می­کنند.

مراسمات در شوش

مردم شوش همانند تمامی مردمان محلی کشورمان به مراسمات مذهبی و اعیاد توجه ویژه ای دارند. در این میان توجه به عید فطر در میان اهالی این خطه بسیار خاص و زیاد است. از نشانه­ های این توجه می­توان به انجام دادن مراسم­های مخصوص عید فطر در طی چند روز متوالی اشاره کرد.

غذا در شوش

از معروف­ترین غذاهای این منطقه می­توان به آش ارده یا ارده پلو، مفطح، فلافل، حمیس توله، برشک، شله­ی ارده، امگشت پلو، پوکورا و نافله اشاره کرد. به علاوه ماهی­های کرخه و شاوور نیز بخش مهمی از خوراک مردم منطقه را تشکیل می­دهند.

راهنمای سفر به شوش

رستوران های شوش

رستوران جوجه طلایی

آدرس: خیابان شهید دانش، روبه روی خیابان شهید منتظری و دکل مخابرات

امتیاز گوگل: 4.2

ساعات کاری: از ساعت 9 صبح الی 9 شب

شماره تماس: 06142823320

رستوران زیگورات

آدرس: میدان یا زهرا، خیابان امام خمینی

امتیاز گوگل: 3.3

ساعات کاری: از ساعت 9 صبح الی 11 شب

رستوران قصر بلور

این رستوران در واقع بخشی از یک مجموعه­ی بزرگ رستوران و تالار است که کنسرت­ها در این محل برگزار می­شوند.

آدرس: جاده­ی شوش اندیمشک، تالار قصر بلور

امتیاز گوگل: 3.5

ساعات کاری: از ساعت 9 صبح الی 12 شب

شماره تماس: 06142845353

رستوران سنتی انارگل

این رستوران در دو طبقه و با طرحی سنتی ساخته شده است.

آدرس: خیابان شهید بهشتی

امتیاز گوگل: 3.8

ساعات کاری: از ساعت 11 صبح الی 3 ظهر و از ساعت 6:30 بعد از ظهر الی 11 شب

رستوران سنتی دورانتاش (اهورا دانیال)

این رستوران سنتی در محل اقامتگاه دورانتاش قرار دارد.

آدرس: میدان یا زهرا، روبه روی موزه­ی شوش

اقامت در شهرستان شوش

اقامت در شهر شوش از طریق هتل یا اقامتگاه­های بومگردی به راحتی امکان پذیر است اگر چه اقامتگاه­های بسیار زیادی در این شهر تاریخی وجود ندارد.

هتل آپادانا

این مجموعه اقامتی تک ستاره بوده و یکی از مهم­ترین مزیت­های آن قرار داشتن در مرکز شهر است. هزینه­ی قابل پرداخت برای هر واحد اقامتی دو نفره برابر 158000 تومان به ازای هر شب اقامت است.

آدرس: خیابان فتح المبین، رو به روی فرمانداری

امتیاز گوگل: 3.7

شماره تماس: 06142813061

راهنمای سفر به شوش

هتل سنتی دورانتاش (اهورا دانیال)

این هتل آخرین بار در سال 1396 مرمت و بازسازی شده و یکی از مکان­های مناسب برای اقامت موقت در شوش به حساب می­آید. هزینه­ی قابل پرداخت برای اقامت در هر واحد اقامتی فاقد حمام و سرویس بهداشتی در این محل تقریبا برابر 110000 تومان برای دو نفر است.

آدرس: خیابان امام خمینی، رو به روی باغ موزه­ی شوش

امتیاز گوگل: 3.4

شماره تماس: 06142828236

اقامتگاه بومگردی بوعلی

این محل دارای 6 اتاق بوده و ظرفیت کافی برای 32 نفر را دارد. حیاط زیبا و دکوراسیون سنتی این مکان، چشم انداز زیبایی را به چشمان مسافران هدیه می­کند. به علاوه این اقامتگاه در نزدیکی اثر تاریخی چغازنبیل قرار دارد.

آدرس: هفت تپه، روستای خماط، 2 کیلومتری چغازنبیل

سوغات شوش

مهم­ترین صنایع دستی شوش کپور بافی، سرمه دوزی، تذهیب، سفالگری و معرق ساقه­­ی گندم است. می­توانید از شهر شوش پونه­­ی تازه، نان محلی، خرما و کلوچه نیز به عنوان سوغاتی بخرید.

اگر به استان خوزستان سفر کردید، حتما سری به شهر شوشتر و سازه های هیدرولیکی شوشتر بزنید. دیدن این اعجوبه مهندسی ایرانی خالی از لطف نخواهد بود.

دسته ها:
}