لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به اصفهان ؛ هرآنچه قبل از سفر باید بدانید !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/03/04

اصفهان دومین کلان‌شهر ایران پس از تهران است، رونق امروزه اصفهان از دوران صفویه آغاز شد و بعدها با توسعه گردشگری و صنعتی به یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین شهرهای ایران تبدیل شد. توسعه گردشگری در اصفهان باعث شده در کنار جاذبه‌ها متعدد و متنوع تاریخی، تسهیلات تفریحی و رفاهی فراوانی در شهر ایجاد شود. اصفهان به نصف جهان شهرت دارد و بومیان این شهر معتقدند نیمی از زیبایی‌های جهان در اصفهان جای گرفته است. چند سالی است که شهرداری اصفهان عبارت «اصفهان، شهرِ زیبای خدا» را برای معرفی شهر رواج داده است. زاینده‌رود که از میان شهر اصفهان می‌گذرد و پل‌های تاریخی متعدد بر آن احداث‌شده، رگ حیاتی شهر است و زیبایی‌های اصفهان زمانی که زاینده‌رود جریان دارد صدچندان می‌شود. ما در این نوشتار سعی می‌کنیم تا شمارا برای سفر به اصفهان زیبا راهنمایی کنیم.

راهنمای سفر به اصفهان

ویدیو : جاذبه های گردشگری اصفهان

راهنمای سفر به اصفهان

راه های دسترسی به اصفهان

اصفهان را باید از بزرگترین و صنعتی‌ترین شهرهای ایران دانست و پیشرفت تکنولوژی در این شهر به راحتی دیده می‌شود. برای رفت‌و‌آمد در شهر اصفهان می‌توان از تاکسی، اتوبوس و بی‌آرتی استفاده کرد.

خط متروی اصفهان نیز پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان و آسیب‌های فراوان به آثارِ باستانی، بهره‌برداری شد.

سفر با خودرو شخصی به اصفهان

اصفهان در مرکز ایران قرار دارد و جاده‌های مناسب و متعددی به آن منتهی می‌شود. اگر از شهر تهران قصد سفر با خودرو شخصی به سمت اصفهان داشته باشید، ابتدا باید از طریق اتوبان خلیج‌فارس راهی قم شوید و بعد از قم با ورود به اتوبان کاشان اصفهان خود را به اصفهان برسانید. سفر جاده‌ای از تهران به اصفهان کوتاه است و جاذبه‌های زیادی را در خود جای‌داده است. جاده شیراز اصفهان ( شهر شیراز را بشناسید ) نیز راه ارتباطی شهرهای جنوبی کشور با اصفهان زیباست. سفر با خودرو شخصی از تهران تا اصفهان حدود 5 ساعت طول می‌کشد و برای سفر از شیراز تا اصفهان حدود 6 ساعت زمان لازم است.

سفر با اتوبوس به اصفهان

تقریباً از تمامی مراکز استان به اصفهان اتوبوس وجود دارد. باید توجه داشته باشید که اصفهان دو پایانه اتوبوس بین‌شهری به نام‌های کاوه و صفه دارد. معمولاً همه اتوبوس‌ها در هر دو ترمینال توقف می‌کنند اما بهتر است قبل از تهیه بلیت از توقف در پایانه مدنظرتان مطمئن شوید. انتخاب پایانه به محل اقامت شما در اصفهان بستگی دارد. اگر با اتوبوس به این شهر سفر کنید، نباید از بابت حمل‌ونقل نگرانی داشته باشید زیرا وسایط حمل‌ونقل عمومی در اصفهان متنوع و متعدد است. سفر با اتوبوس بیشتر برای سفرهای کاری و انفرادی به اصفهان انتخاب می‌شود، اگر به هر دلیل لازم شد تا توقفی یک‌روزه دریکی از این دو پایانه داشته باشید بهتر است بدانید هر دو ترمینال صفه و کاوه دارای هتل هستند.

آدرس و تلفن ترمینال صفه: اصفهان، نرسیده به بزرگراه کشوری 03136732751

آدرس و تلفن ترمینال کاوه: اصفهان، خیابان کاوه 03134597023

راه آهن اصفهان

مسیر قطار تهران اصفهان بسیار پررفت‌وآمد است، غیر از قطارهای شرکت رجا، قطارهای دیگری نیز در این مسیر ارائه خدمات می‌کنند که کیفیت بالاتری دارند. از شهرهای کاشان، بندرعباس، مشهد، سیستان، زرین‌شهر و حسن‌آباد قطار مستقیم به اصفهان وجود دارد و به صورت غیرمستقیم و تغییر قطار نیز از همه شهرهای متصل به شبکه راه‌آهن می‌توان به اصفهان سفر کرد. ایستگاه راه‌آهن اصفهان در جنوبی‌ترین نقطه اصفهان و کمی خارج از شهر واقع‌شده و با طی مسیری 30 دقیقه‌ای می‌توانید خود را به مرکز شهر برسانید. از مبدأ بندرعباس و بالعکس هم می‌توانید خودرو خود را با قطار به اصفهان حمل کنید.

آدرس ایستگاه راه‌آهن اصفهان: میدان آزادی، خیابان هزارجریب، ۵ کیلومتری جاده شیراز، رو به روی سپاهان شهر

تلفن: ۳۶۵۴۲۰۲۶ ۰۳۱

پرواز به اصفهان

فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه های کشور است و روزانه پروازهای متعدد داخلی و خارجی از آن انجام می‌گیرد. ازجمله امکانات سالن پروازهای داخلی می‌توان به فروشگاه های مواد غذایی، سوغاتی، رستوران، صرافی، نمازخانه، اتاق مادر و کودک، تریا، اورژانس، چک این بار مسافران، غرفه فرهنگی و سالن بارانداز اشاره کرد. امکانات متعددی ازجمله سالن قرنطینه، دفاتر مدیریت، گذرنامه، حج و زیارت، اطلاعات پرواز، دفاتر گمرک، سالن ورودی و تحویل بار، بسته‌بندی بار، شعبات بانکی، سرویس بهداشتی، بازرسی، ۵ نمازخانه و سالن مستقبلین در پایانه پروازهای خارجی نیز تعبیه‌شده است. از بسیاری از شهرهای ایران می‌توانید با پرواز مستقیم خود را به فرودگاه اصفهان برسانید. فاصله ترمینال اصفهان تا مرکز شهر حدود 30 کیلومتر است و تنها راه حمل‌ونقل برای مسافران تاکسی است. به‎طور مثال می‎توانید بلیط هواپیما اصفهان تهران و بلیط هواپیما مشهد اصفهان را در کی سفر بیابید.

آدرس فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان: اصفهان، بزرگراه شهرک صنعتی جی

تلفن اطلاعات پرواز: 03135275200

جغرافیای اصفهان

آب‌وهوای اصفهان

اصفهان در مرکز فلات ایران قرارگرفته و به‌واسطه نزدیکی به کویر مرکزی ایران آب‌وهوایی گرم و خشک دارد. اصفهان از سمت شمال و شرق همسایه بیابان‌ها و از غرب تا جنوب در همسایگی کوه‌های صفه و سپاهان شهر قرار دارد. زاینده‌رود، بزرگ‌ترین رودخانه فلات مرکزی ایران از زرد کوه بختیاری در جنوب غربی اصفهان، سرچشمه می‌گیرد. رودخانه در مسیر خود اکوسیستم بی‌نظیری را ایجاد کرده، وجود درختان و مراتع در نزدیکی رودخانه زاینده‌رود حیات را برای این خطه گرم و خشک به ارمغان آورده است. زاینده‌رود در مسیر خود مراتع جنگلی ناژوان را سیراب می‌کند و در انتها به تالاب گاوخونی می‌ریزد. رشته‌کوه کلاه قاضی یکی از کوهستان‌های دیگری است که اصفهان با آن هم‌جوار است.

راهنمای سفر به اصفهان

هرچند اصفهان در منطقه گرم و خشک قرارگرفته اما وجود زاینده‌رود و کوهستان‌های هم‌جوار این شهر آب‌وهوای خنک‌تری را ایجاد کرده‌اند. همین امر باعث شده تا اصفهان منطقه ایده آلی برای زندگی در ناحیه کویری ایران باشد. میانگین بارش در استان اصفهان سالانه به ۱۲۵ میلی‌متر نیز می‌رسد، حداکثر دما در شهر اصفهان به‌صورت میانگین ۴۰ درجه و حداقل دما ۱۰ درجه است. هرچند تعطیلات نوروز و تابستان برای سفر ایده آل است اما اگر علاقه‌ای به ایستادن در صف‌های طولانی ندارید پیشنهاد می‌کنیم اردیبهشت یا فصل پاییز را برای سفر به اصفهان انتخاب کنید. در این فصول آب‌وهوا خنک‌تر است و همچنین شهر شلوغی نوروز و تابستان را ندارد.

راهنمای سفر به اصفهان

پوشش گیاهی منطقه اصفهان

اصفهان به دلیل قرارگیری در منطقه کویری و نیمه‌خشک ازنظر پوشش گیاهی فقیر است. اما به دلیل وجود حدود ۲ هزار گونه گیاهی ازنظر تنوع گونه‌ای از مناطق غنی به شمار می‌رود. پوشش گیاهی در استان اصفهان را می‌توان به پنج منطقه پوشش نیمه بیابانی، استپی، نیمه استپی، کوه‌های مرتفع و جنگل‌های نیمه خشک تقسیم نمود. لاله‌های واژگون و درختان گز از شاخص‌ترین گونه‌های گیاهی این اقلیم هستند.

جانداران منطقه اصفهان

اقلیم نیمه‌خشک اصفهان باعث شده تا جانداران کمتری این منطقه را برای سکونت انتخاب کنند. بااین‌وجود در حال حاضر زیست حدود ۲۴ هزار گونه جانوری در اصفهان مشاهده و ثبت‌شده است. مناطق شکارممنوع زیادی در این استان معرفی‌شده اما متأسفانه گونه‌های نادر ‌مانند شاهین و اردک سرسفید به دلیل شکارهای غیرمجاز رو به انقراض هستند.

راهنمای سفر به اصفهان

جاذبه های طبیعی اصفهان را ببینید.

زاینده رود

زاینده رود بزرگ‌ترین رودخانه فلات مرکزی ایرانT  زرد کوه بختیاری سرچشمه می‌گیرد و پس از گذشتن از زمین‌های کشاورزی و مراتع به تالاب گاوخونی می‌ریزد. اگر در امتداد رودخانه از شهر اصفهان خارج شوید، در پیچ‌وخم‌های زیبا شاهد روستاهای بکر با طبیعت منحصربه‌فرد خواهید بود که مقصد ایده آلی برای طبیعت‌گردی است. در کنار سد زاینده‌رود نیز می‌توانید کمپینگ، ماهیگیری و استراحت کنید.

کویر مصر

تجربه طبیعت‌گردی معمولاً با سرسبزی توأم است، درحالی‌که کویرهای ایران یکی از محبوب‌ترین مقاصد طبیعت‌گردی در دنیا به شمار می‌روند. کویر مصر یکی از زیباترین کویرهای ایران در ۴۵ کیلومتری شهر جندق از توابع اصفهان قرار دارد. چشم‌اندازهای نفس‌گیر در غروب، رمل‌های شنی، شن‌های روان و گرم و آسمان شب همگی از جاذبه‌های کویر مصر هستند. برای رسیدن به روستا و کویر مصر خود را از اصفهان به نائین و ازآنجا به خور برسانید. از خور تا کویر مصر ۳۵ کیلومتر جاده خاکی-آسفالته وجود دارد. در روستای مصر خیابانی مملو از کافه‌رستوران و اقامتگاه وجود دارد و در انتهای این خیابان می‌توانید خود را به رمل‌های شنی کویر مصر برسانید.

آبشار آب ملخ

آبشار آب ملخ در ۶۰ کیلومتری سمیرم و ۱۶۰ کیلومتری مرکز شهر اصفهان قرارگرفته است. شهر سمیرم و اطراف آن خود، مقصدی بی‌بدیل برای طبیعت‌گردی هستند. گفته می‌شود آبشار براثر سقوط تخته‌سنگی بزرگ شکل‌گرفته و آب آن آفت کشی طبیعی است و ملخ‌ها را از بین می‌برد. برای بازدید از آبشار آب ملخ باید در جاده سمیرم به سمت یاسوج بروید از روستایی به نام چهارراه، راهی روستای آب ملخ شوید، از روستا تا آبشار یک ساعت پیاده‌روی در پیش دارید. مناظر زیبای منتهی به آبشار خستگی پیاده‌روی را از تن شما به درمی‌کند.

پارک جنگلی ناژوان

پارک جنگلی ناژوان محدوده‌ای سرسبز و خرم در حاشیه زاینده‌رود است که در شهر اصفهان قرار دارد. این محدوده جنگلی که تحت مدیریت شهرداری اصفهان است امکانات متعدد تفریحی ازجمله تله سیژ، استخر، امکانات کمپینگ، اسب‌سواری، زمین‌بازی کودکان، امکانات قایق‌رانی، دوچرخه‌سواری و درشکه سواری دارد. باغ پرندگان، باغ خزندگان، باغ‌موزه پروانه‌ها، موزه صدف‌ها و آکواریوم اصفهان از سایر امکانات تفریحی مستقر در این پارک جنگلی است. آکواریوم اصفهان یکی از زیباترین جاذبه‌های این پارک است که شمارا بازندگی زیرآب آشنا می‌کند. شما می‌توانید در آکواریوم اصفهان در کنار بازدید از آکواریوم‌های بزرگ و تونل آکواریوم 35 متری، به ماهی‌ها غذا بدهید، عکس یادگاری بگیرید و سوغات تهیه کنید. در باغ پرندگان نیز در محوطه‌ای سرسبز و بزرگ 4 هزار پرنده زندگی می‌کنند که اکثراً در محوطه آزاد هستند و شما می‌توانید آن‌ها را از نزدیک مشاهده کنید. پارک جنگلی ناژوان آن‌قدر جاذبه دارد که می‌تواند یک روز از سفر اصفهان شمارا به خود اختصاص دهد.

امتیاز گوگل: 4.5

آدرس: اصفهان، بزرگراه شهید حبیب الهی، خیابان الفت

هزینه استفاده از امکانات پارک جنگلی ناژوان: متوسط – لوکس

ساعات بازدید: بدون محدودیت (باغ‌ها، آکواریوم و سایر امکانات پارک، 9 صبح تا 10 شب)

باغ گل ها

راهنمای سفر به اصفهان

باغ پرندگان

راهنمای سفر به اصفهان

مشکلات زیست محیطی اصفهان

راهنمای سفر به اصفهان

فرهنگ و هنر در اصفهان

تاریخ اصفهان را بخوانید.

وجود آتشکده‌ها و کنیسه‌ها در اصفهان نشان از رونق زندگی شهری پیش از اسلام دارد. شکوه و رونق اصفهان پس از اسلام در هیچ دوره تاریخی دیگری وجود نداشته است، اصفهان برای اولین بار در دوره حکومت سلجوقیان به‌عنوان پایتخت ایران انتخاب شد و پس‌ازآن برای دومین بار در حکومت صفویان به پایتختی ایران انتخاب شد. اکثر آثار تاریخی موجود در اصفهان مربوط به دوره صفوی است، این شهر که خوشبختانه در طول ادوار تاریخ از بلایای طبیعی دور بوده، آثار تاریخی منحصربه‌فردی را در خود جای‌داده است. جی، نامی که در بسیاری از اماکن اصفهان با آن برخورد می‌کنید نام قدیمی اصفهان در دوران پیش از اسلام بوده است. در دوره قاجار اصفهان تحت حکومت ظل‌السلطان به مرکز نظامی تبدیل شد و بعد از انقلاب اسلامی ایران توسعه صنعتی و گردشگری در اصفهان موجب رونق بیش‌ازپیش این شهر گردید. در سال ۲۰۰۶ ‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را به خود گرفت و پس‌ازآن در سال ۱۳۹۴ در کنار رشت به شبکه شهرهای خلاق یونسکو پیوست.

راهنمای سفر به اصفهان

مشاهیر اصفهان را بشناسید.

اماکن تاریخی اصفهان را ببینید.

موزه هنرهای معاصر اصفهان

راهنمای سفر به اصفهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان اصفهان یا میدان امام  از نخستین آثار ایرانی بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو در سال ۱۳۵۸ به ثبت رسید. میدان ۵۶۰ متر طول و ۱۶۰ متر عرض دارد در مرکز شهر اصفهان واقع‌شده و ۴ بنای سردر بازار قیصریه، مسجد شیخ لطف‌الله، عمارت عالی‌قاپو مسجد امام را به هم متصل می‌کند. میدان نقش‌جهان در زمان شکوه حکومت صفویه محل تجمعات مردم اصفهان و برگزاری رویدادهایی همچون مسابقات چوگان، برگزاری اعیاد و مراسم چراغانی بوده است. محل میدان درگذشته باغی به نام نقش‌جهان بوده است که با شلوغ شدن بازار و مسجد عتیق در زمان شاه‌عباس دوم تبدیل به میدان نقش‌جهان شده است، در آن زمان این میدان را میدان نو نامیدند. شاردن، جهانگرد فرانسوی در سفرش به ایران و اصفهان در سده یازدهم از نقش‌جهان  به‌عنوان زیباترین و بزرگ‌ترین میدان دنیا یادکرده است. در زمان صفویه غیر از روزهای جشن‌های سلطنتی میدان محل گشت‌وگذار و خرید مردم بوده است. برخی الگوی اولیه میدان را میدان عتیق اصفهان می‌دانند درحالی‌که برخی مورخان معتقدند میدان صاحب آباد تبریز الگوی اولیه ساخت میدان نقش‌جهان بوده است.

امتیاز گوگل: ۴.۷

آدرس: اصفهان، میدان امام حسین، خیابان سپاه

قیمت‌ بلیت ورودی: رایگان

ساعات بازدید: بدون محدودیت

میدان نقش جهان

راهنمای سفر به اصفهان

پل الله وردی خان یا سی و سه پل

این پل با ۲۹۶ متر طول و ۱۴ متر عرض، سی‌وسه دهانه دارد و بر روی زاینده‌رود با طراحی شیخ بهایی احداث‌شده است. سی‌وسه‌پل که خیابان چهارباغ عباسی و چهارباغ بالا را به هم متصل می‌کند درگذشته محل برگزاری جشن‌هایی نظیر عید نوروز، جشن آبریزان ارامنه و مراسمات ارمنیان جلفای اصفهان بوده است. ملاط اصلی پل از ساروج است و با بسته و خشک شدن زاینده‌رود، ترک برداشته و بنای اصلی پل درخطر است.

امتیاز گوگل: ۴.۵

آدرس: اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی، میدان انقلاب

قیمت بلیت ورودی: رایگان

ساعات بازدید: بدون محدودیت

راهنمای سفر به اصفهان

کاخ هشت بهشت

راهنمای سفر به اصفهان

عمارت عالی قاپو

ساخت عمارت عالی قاپو در زمان شاه‌عباس اول بعد از انتقال پایتخت ایران از قزوین به اصفهان آغاز شد و پس‌ازآن در زمان جانشینان او در طول ۷۰ تا ۱۰۰ سال و پنج مرحله معماری تکمیل شد. این بنا برای برگزاری مراسمات حکومتی و پذیرفتن سفیران و شخصیت‌های عالی‌قدر سیاسی در کنار میدان نقش‌جهان ساخته شد. عالی‌قاپو به معنای سردر بلند است و این کاخ در ۶ طبقه و با ارتفاع ۴۸ متر ساخته‌شده است. در حلقه سوم  بالکنی رو به میدان تعبیه‌شده که محل استقرار پادشاهان برای تماشای آیین‌های برگزارشده در میدان بوده است. تالار موسیقی در طبقه انتهای عالی‌قاپو ویژگی‌های معماری خاصی دارد و ازنظر بصری بسیار جذاب است. راه‌پله‌های تنگ و صعب‌العبور از طبقه سوم به بعد باعث شده در هنگام ورود به بنا، به کودکان، افراد مسن و افراد دارای بیماری قلبی هشدار داده شود.

امتیاز گوگل: ۴.۷

آدرس: ضلع غربی میدان نقش‌جهان اصفهان

قیمت بلیت ورودی: اقتصادی

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۹ الی ۶ عصر، بازدید از عمارت در روزهای عزاداری امکان‌پذیر نیست

راهنمای سفر به اصفهان

عمارت چهل ستون

درختان کاج سر به فلک کشیده، حوض بزرگ و عمارت باشکوه اولین چیزهایی است که در لحظه ورود به چهل‌ستون نگاه شمارا جلب خواهد کرد. تاریخ سال اتمام کاخ چهل‌ستون را ۱۰۵۷ هجری دانسته‌اند، این کاخ که ساخت آن در زمان سلطنت شاه‌عباس دوم به پایان رسیده، محل استراحت خانواده سلطنتی بوده است. ایوانی بزرگ مشتمل از بیست ستون بزرگ چوبی دارد و انعکاس نقش آن‌ها در حوض بزرگ روبروی عمارت، چهل‌ستون را نمایش می‌دهد. نقاشی‌های داخل کاخ در دوره صفوی و قاجار کشیده شده‌اند و مهمانی‌ها و جنگ‌های دولت صفوی را به نمایش گذاشته‌اند.

امتیاز گوگل: ۴.۶

آدرس: اصفهان، دروازه دولت، خیابان سپه

قیمت بلیت ورودی: اقتصادی

ساعات بازدید: هرروز از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۷

عمارت چهل ستون

راهنمای سفر به اصفهان

پل خواجو

پل خواجو یکی از یادگارهای عصر صفوی در اصفهان به دستور شاه‌عباس دوم بر روی زاینده‌رود ساخته‌شده است. این پل در دوطبقه، ۲۴ دهانه و ۱۶ دریچه تخلیه آب، دو محله خواجو و دروازه حسن‌آباد را به هم متصل می‌کند.

امتیاز گوگل: ۴.۷

آدرس: اصفهان، میدان خواجو

قیمت بلیت ورودی: رایگان

ساعات بازدید: بدون محدودیت

راهنمای سفر به اصفهان

پل چوبی

راهنمای سفر به اصفهان

بازار اصفهان

راهنمای سفر به اصفهان

سردر بازار قیصریه

سردر بازار قیصریه درگذشته راه اصلی ورود به بازار بزرگ اصفهان بوده و در سه‌طبقه داشته است. طبقه سوم که اکنون تخریب‌شده، نقاره‌خانه بوده و در آن با نواختن موسیقی اوقات روز یادآوری می‌شده است. علت نام‌گذاری بنا شباهت آن به یکی از ساختمان‌های شهر قیصریه بوده و به نقاشی علیرضا عباسی مزین شده است. ناقوس دیر هرمز و ساعت قلعه پرتغالی‌ها پس از فتح جزیره هرمز به اصفهان آورده شده و در بالای سر در قیصریه نصب‌شده است.

امتیاز گوگل: ۴.۷

آدرس: ضلع شمالی میدان نقش‌جهان اصفهان

قیمت بلیت ورودی: رایگان

ساعات بازدید: بدون محدودیت

انگورستان

راهنمای سفر به اصفهان

اماکن مذهبی اصفهان را بشناسید.

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف‌الله یکی دیگر از بناهای پیرامونی میدان نقش‌جهان است که به دستور شاه‌عباس اول برای عبادت و تدریس شیخ لطف‌الله ساخته شد. گنبد نخودی رنگ و تزیینات پوسته داخلی گنبد این مسجد یکی از شاهکارهای معماری اسلامی است. یکی از ویژگی‌های جالب مسجد شیخ لطف‌الله عدم وجود مناره در معماری آن است، گفته می‌شود ساخت مناره به خاطر دعوت عموم مردم به مسجد است اما مسجد شیخ لطف‌الله برای عبادت و استفاده درباریان و شیخ لطف‌الله ساخته‌شده بوده و نیازی به مناره نداشته است. در هنگام ورود به شبستان اصلی مسجد درصورت مواجهه با عکاسان و گردشگرانی که بر روی زمین دراز کشیده‌اند و از سقف عکاسی می‌کنند تعجب نکنید، تزئینات داخلی گنبد مسجد شیخ لطف‌الله یکی از جذابیت‌های است که گردشگران را به بازدید از این مسجد فرامی‌خواند.

امتیاز گوگل: ۴.۷

آدرس: ضلع شرقی میدان نقش‌جهان اصفهان

قیمت بلیت ورودی: اقتصادی

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۹ الی ۱۲:۳۰ و ساعت ۲ تا ۶ عصر، بازدید از مسجد در روزهای عزاداری امکان‌پذیر نیست

راهنمای سفر به اصفهان

کلیسای وانک

راهنمای سفر به اصفهان

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان یکی دیگر از بناهایی است که در اصفهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در مورد قدمت این مسجد اتفاق‌نظر وجود ندارد، بنای اولیه این مسجد را به دوره سلجوقیان نسبت می‌دهند برخی معتقدند تزیینات بخش شمالی مسجد بی‌شباهت به تزیینات عصر ساسانی نیست. گنبد نظام‌الملک محراب الجایتو از زیباترین المان‌های معماری درونی مسجد است. محراب الجایتو را زیباترین محراب گچ‌بری شده جهان اسلام می‌خوانند. این مسجد روزگاری محل اصلی تجمعات مذهبی مردم اصفهان بوده و بعد از تأسیس مسجد جامع شاه‌عباسی به‌عنوان جاذبه تاریخی در معرض دید گردشگران قرارگرفته است.

امتیاز گوگل: ۴.۷

آدرس: اصفهان، میدان امام علی (ع)

قیمت بلیت ورودی: اقتصادی

ساعات بازدید: هرروز از ساعت ۹ الی ۱۶:۳۰

مسجد جامع اصفهان

راهنمای سفر به اصفهان

آتشگاه

راهنمای سفر به اصفهان

مسجد امام اصفهان یا مسجد شاه

مسجد امام یا مسجد شاه بانام مسجد جامع عباسی نیز شناخته می‌شود، این مسجد یکی از بناهای پیرامون میدان نقش‌جهان است که در سال ۱۰۲۰ هجری به دستور شاه‌عباس بزرگ برای شادی روح شاه‌طهماسب ساخته شد. الحاقات بعدی مسجد در زمان جانشینان شاه‌عباس تکمیل شد. معمار اولیه بنا علی‌اکبر اصفهانی بود و کتیبه‌های مسجد به دست خوشنویس معروف عصر صفوی علیرضا عباسی نوشته‌شده است. مسجد امام دارای کاشی‌کاری‌های ظریف و منحصربه‌فرد است و همچون نگینی فیروزه‌ای‌رنگ در میدان نقش‌جهان می‌درخشد.

امتیاز گوگل: ۴.۷

آدرس: ضلع جنوبی میدان نقش‌جهان اصفهان

قیمت بلیت ورودی: اقتصادی

ساعات بازدید: ۹ صبح الی ۶ عصر. روزهای جمعه هنگام نماز ظهر و ایام عزاداری امکان بازدید وجود ندارد

جاذبه های تفریحی اصفهان

تله کابین صفه

کوه صفه کوهی صخره‌ای در شهر اصفهان است که در سال‌های اخیر امکانات گردشگری در کنار آن توسعه‌یافته است. احداث پارک جنگلی، تله‌کابین، کافی‌شاپ و رستوران، زمین‌بازی کودکان و پیست کارتینگ کوه صفه را به جاذبه‌ای تفریحی در اصفهان تبدیل کرده است. تله‌کابین اصفهان دو ایستگاه دارد و بازدید از قلعه شاه دژ و بام اصفهان را برای شما میسر می‌کند. تله‌کابین درمجموع در طول 2 ایستگاه در مدت 10 دقیقه مسیر را طی می‌کند.

امتیاز گوگل: 4

آدرس: اصفهان، بزرگراه شهداي صفه، كوه صفه

هزینه استفاده از امکانات تله‌کابین صفه: متوسط – لوکس

ساعات بازدید: 11 الی 22

شماره تلفن تله‌کابین: 03136759010

شهربازی شهر رویاها یا دریم لند

شهربازی شهر رؤیاها بزرگ‌ترین شهربازی خاورمیانه در زمینی به مساحت 170 هزار مترمربع از سال 1383 آغاز به کارکرده است. این شهربازی شامل بخش روباز، بخش سرپوشیده، سالن بازی‌های کامپیوتری، سالن جلوه‌های ویژه، سفر به فضا، دنیای زیرآب و شهر واژگون است. کافی‌شاپ، رستوران، استخر، هتل و سالن‌های ورزشی سایر امکانات این شهربازی هستند.

امتیاز گوگل: 3.9

آدرس: اصفهان، بزرگراه کمربندی شرق اصفهان، پس از روشن دشت، نرسیده به دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان

هزینه استفاده از امکانات شهربازی دریم لند: متوسط - لوکس

ساعات بازدید: 17 الی 23:45 در فصول گرم و 19 الی 22 در فصول سرد (یک‌شنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها در فصول سرد تعطیل است)

شماره تلفن شهربازی: 03195020967

فرهنگ مردم اصفهان

اکثریت مردم اصفهان مسلمان و شیعه‌مذهب‌اند اما ادیان دیگر همچون مسیحیت، زرتشت و یهودیت نیز در شهر آزادانه به زندگی و عبادت می‌پردازند. مردم اصفهان به زبان فارسی با لهجه اصفهانی صحبت می‌کنند و ارمنیان نیز به زبان ارمنی سخن می‌گویند. مراسمات مذهبی در شهر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نماز جمعه و عزاداری‌های محرم در میدان نقش‌جهان انجام می‌گیرد و ارمنیان در کلیسای وانک، مهم‌ترین کلیسای اصفهان در محله جلفا به عبادت می‌پردازند.  موسیقی از دیرباز نزد مردم اصفهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و اشعار متعددی درباره اصفهان و زیبایی‌های آن سروده شده و توسط مردم محلی زمزمه می‌شود.

اقامت در اصفهان

در هیچ شهری در ایران نمی‌توانید به‌اندازه اصفهان تنوع انتخاب اقامتگاه داشته باشید. از اقامت در قدیمی‌ترین و لوکس‌ترین هتل ایران تا هتل‌های سنتی کوچک و هتل ارزان اصفهان همگی انتخاب‌های پیش روی شما است. هتل عباسی، هتل کوثر و هتل عطار هتل‌های 5 ستاره اصفهان هستند که اقامتی لوکس و راحت را در اصفهان برای شما فراهم می‌کنند. هتل پارسیان عالی‌قاپو، هتل آسمان، هتل سفیر و هتل پیروزی برخی از هتل‌های 4 ستاره شناخته‌شده این شهر هستند. تعداد هتل‌های سه ستاره بسیار زیاد است اما بهتر است بدانید در انتخاب هتل‌های 3 ستاره می‌توانید ساکن هتل‌های مدرن یا سنتی شوید. هتل طلوع خورشید، هتل صفوی و هتل عتیق هتل‌های سه ستاره سنتی و هتل‌های زهره، آوین، زنده رود، باران، سپاهان، آزادی و ... هتل‌های سه ستاره مدرن اصفهان زیبا هستند. اگر به دنبال اقامت ارزان‌قیمت‌تری هستید سراغ هتل‌های 2 و 1 ستاره را بگیرید. هتل‌های توریست، نگین جی، جمشید، جلفا، پرشیا و آفتاب، مجموعه‌های اقامتی ارزان‌قیمت‌تری هستند. هتل‌آپارتمان‌ها و مهمان‌پذیرها انتخاب‌های دیگر اقامتی در شهر اصفهان هستند. پیشنهاد می‌کنیم اقامت در هتلی سنتی را در اصفهان تجربه کنید. در ادامه هتل‌های لوکس تا ارزان‌قیمت اصفهان را به شما معرفی می‌کنیم.

راهنمای سفر به اصفهان

هتل عباسی اصفهان

هتل عباسی یا کاروانسرای عباسی حدود 300 سال پیش به دستور شاه سلطان حسین صفوی در خیابان چهارباغ عباسی تأسیس‌شده است. این هتل قدیمی‌ترین هتل جهان لقب دارد و 225 سوییت آن در سال 1351 با تجهیزات رفاهی مدرن بازسازی‌شده و به گردشگران شهر اصفهان خدمت‌رسانی می‌کند. این هتل با امکانات مدرن در محیطی سنتی اولین انتخاب گردشگران خارجی است. اگر با هزینه بالای اتاق‌های این هتل کنار آمدید بهتر است تا در هتل بمانید و از زیبایی‌های حیاط مرکزی و نمای باغ و گنبد فیروزه‌ای مدرسه چهارباغ لذت ببرید. سوییت‌های متنوع هتل عباسی قیمت‌های متغیری دارند و قیمت‌ها وابسته به‌اندازه و دکوراسیون اتاق است. دو رستوران، پارکینگ سرپوشیده و روباز و اینترنت رایگان از امکانات این هتل به شمار می‌رود. اتاق‌های این هتل همه انتظارات شما از یک هتل لوکس 5 ستاره را برآورده می‌کند و فاصله کوتاه هتل تا جاذبه‌های گردشگری اصفهان از دیگر مزایای هتل عباسی است؛ هرچند این هتل خود یک جاذبه گردشگری است.

رده قیمتی: خیلی لوکس

امتیاز گوگل: 4.4

آدرس: اصفهان، چهارباغ عباسی، خیابان آمادگاه

شماره تلفن: 03132226010

شروع قیمت: 687 هزار تومان برای یک‌شب اتاق یک‌تخته

هتل آسمان اصفهان

هتل آسمان اصفهان هتلی لوکس و 4 ستاره در قلب بافت تاریخی شهر اصفهان است. این هتل با میدان نقش‌جهان و سایر جاذبه‌های بافت تاریخی اصفهان کمتر از 10 دقیقه پیاده فاصله دارد. در این هتل 13 طبقه اصفهان زیر پای شماست و از اتاق‌هایتان می‌توانید زاینده‌رود را از بالا ببینید. استخر، سونا و جکوزی، پارکینگ، رستوران و اینترنت رایگان از امکانات عمومی هتل آسمان اصفهان است. تلویزیون، سرویس بهداشتی فرنگی، تلفن، یخچال، صندوق امانات در اتاق، چای‌ساز، مینی بار غیر رایگان، سیستم IPTV و دوش ازجمله امکانات اتاق‌های هتل آسمان است.

رده قیمتی: لوکس

امتیاز گوگل: 4

آدرس: اصفهان، خیابان مطهری، روبه روی پل فلزی

شماره تلفن: 03132354141

شروع قیمت: 390 هزار تومان برای یک‌شب اتاق یک‌تخته

اقامتگاه سنتی عتیق

اقامتگاه سنتی عتیق هتلی سنتی و 3 ستاره است. این هتل در خانه‌ای تاریخی به‌جامانده از عهد قاجار تأسیس‌شده و تزیینات ظریف و زیبا این هتل را تبدیل به موزه‌ای قابل سکونت کرده است. این هتل مانند تمام خانه‌های تاریخی دیگر هشتی ورودی، حیاط اندرونی، شاه‌نشین و اتاق‌های متعدد دارد. هتل عتیق فقط صبحانه سرو می‌کند و برای سایر وعده‌های غذایی باید به خارج از هتل مراجعه کنید. 30 اتاق و 70 تخت هتل عتیق میزبان گردشگران شهر اصفهان است. هتل سنتی عتیق پارکینگ دارد و ازجمله امکانات اتاق‌های آن می‌توان به تلویزیون، سرویس بهداشتی فرنگی، تلفن، یخچال، صندوق امانات در اتاق، چای‌ساز و مینی بار غیر رایگان اشاره کرد.

رده قیمتی: متوسط

امتیاز گوگل: 3.9

آدرس: اصفهان، خیابان چهارباغ پایین، میدان شهدا، خیابان ابن‌سینا، کوچه 37

شماره تلفن: 03134453328

شروع قیمت: 300 هزار تومان برای یک‌شب اتاق یک‌تخته

هتل جلفا اصفهان

هتل جلفا اصفهان هتلی 2 ستاره با امکانات و قیمت مناسب در قلب محله تاریخی جلفا اصفهان واقع‌شده است. هتل جلفا بسیار باسابقه است و از سال 1354 در 3 طبقه و 22 واحد، پذیرای مسافران شهر اصفهان است. دسترسی آسان به جاذبه‌های گردشگری ازجمله کلیسای وانک، سی‌وسه‌پل و نقش‌جهان از مزایای این هتل است. این هتل پارکینگی کوچک، رستورانی جهت سرو صبحانه و اینترنت رایگان به گردشگران ارائه می‌دهد. سیستم سرمایش و گرمایش، حمام، سرویس بهداشتی فرنگی در اتاق، چای‌ساز، تلویزیون و یخچال ازجمله امکانات اتاق‌های هتل جلفا اصفهان است.

رده قیمتی: متوسط

امتیاز گوگل: 3.6

آدرس: اصفهان، خیابان حکیم نظامی، کوچه کلیسای وانک

شماره تلفن: 03136244441

شروع قیمت: 200 هزار تومان برای یک‌شب اتاق یک‌تخته

هتل آپارتمان خاتون

هتل خاتون در خیابان زیبای چهارباغ عباسی، دسترسی عالی به اماکن تاریخی اصفهان مانند میدان نقش‌جهان، مسجد امام، عمارت عالی‌قاپو، مسجد شیخ لطف‌الله، سی‌وسه‌پل و چهل‌ستون دارد. این هتل با 15 آپارتمان 90 متری محیطی آرامش‌بخش برای اقامت شما فراهم می‌کند. واحدهای لوکس با امکانات مدرن، پارکینگ، تاکسی‌سرویس، اینترنت، پذیرش ۲۴ ساعته، سیستم تهویه مطبوع، رستوران، کافی‌شاپ، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی از امکانات این مجموعه است.

رده قیمتی: ارزان

امتیاز گوگل: 3.8

آدرس: اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی، روبروی خیابان آمادگاه، کوچه جهان‌آرا

شماره تلفن: 03133209851

شروع قیمت: 180 هزار تومان برای یک‌شب اتاق یک‌تخته

هتل آپارتمان های اصفهان را در اینجا ببینید.

هتل جام فیروزه

اگر به دنبال هتلی دنج، ارزان و نزدیک به جاذبه‌های گردشگری اصفهان هستید، هتل 1 ستاره جام فیروزه بهترین انتخاب برای شماست. این هتل تازه‌ساز 15 اتاق و 39 تخت دارد و به میدان نقش‌جهان و سایر جاذبه‌های گردشگری اصفهان بسیار نزدیک است. از نقاط ضعف این هتل می‌توان به عدم وجود پارکینگ، رستوران و ارائه اینترنت محدود اشاره کرد. سیستم سرمایش و گرمایش، حمام، سرویس بهداشتی فرنگی در اتاق، تلویزیون و یخچال ازجمله امکانات سوییت‌های هتل جام فیروزه است.

رده قیمتی: ارزان

امتیاز گوگل: 3.7

آدرس: اصفهان، خیابان استانداری، گذر سعدی، نبش میدان نقش‌جهان

شماره تلفن: 03136244441

شروع قیمت: 215 هزار تومان برای یک‌شب اتاق دوتخته

غذا در شهر اصفهان

بریانی، محبوب‌ترین غذای سنتی اصفهان است. اگر مسافر شهر اصفهان هستید و هوس خوردن بریانی کرده‌اید همین‌الان اقدام کنید، بریانی در رستوران‌های مشهور اصفهان تنها در وعده ناهار سرو می‌شود و خیلی زود هم تمام می‌شود. قیمه نخودچی و خورش ماست دو خوراک دیگر پرطرفدار شهر اصفهان هستند. اگر چشیدن طعم‌های جدید را دوست دارید، تجربه طعم دوغ و گوش‌فیل را به شما پیشنهاد می‌دهیم. گوش‌فیل نوعی بامیه بسیار شیرین است و با دوغی ترش در بسیاری از اماکن اصفهان به‌عنوان یک میان وعده هیجان‌انگیز سرو می‌شود. شربت خانه‌ها جذابیت دیگر اصفهان زیبا هستند که در محله تاریخی جلفا فعالیت می‌کنند، شربتخانه ها شربت‌هایی سنتی تهیه‌شده از عرقیات گیاهی سرو می‌کنند و بسیار پرطرفدارند.

راهنمای سفر به اصفهان

کاله جوش

راهنمای سفر به اصفهان

قیمه ریزه نخودچی

راهنمای سفر به اصفهان

خورش ماست

راهنمای سفر به اصفهان

بریانی

راهنمای سفر به اصفهان

رستوران های اصفهان را بشناسید

کافه رستوران سنتی آزادگان (چاه حاج میرزا)

در کنار میدان زیبای نقش‌جهان، کافه‌رستورانی سنتی با دکوراسیونی چشم‌گیر فعالیت می‌کند که رستوران سنتی آزادگان نام‌گرفته است. این کافه در دوره صفویه ساخته‌شده و در آن زمان خسته خانه لقب گرفته است، زیرا مردم برای رفع خستگی به این مکان مراجعه می‌کرده‌اند. چاه حاج میرزا نام دیگر این کافه‌رستوران است، صاحب این کافه دکوراسیون آن را همچون فروشگاه‌های عتیقه‌جات جمع‌آوری کرده و بسیار به آن‌ها علاقه دارد. اگر علاقه‌مند به ماجراجویی هستید به این کافه‌رستوران سر بزنید و چشیدن طعم دوغ گوش‌فیل را تجربه کنید تا ماجراجویی‌تان کامل شود.

آدرس: اصفهان، میدان نقش‌جهان، سرای حاج میرزا

تلفن: 03132211225

امتیاز گوگل: 4.3

رده قیمتی: متوسط

ساعات کاری: 7 صبح تا 10 شب

رستوران شهرزاد

اگر از شهروندان اصفهانی درباره یک رستوران خوب پرس‌وجو کنید قطعاً نام رستوران شهرزاد را خواهید شنید. رستوران شهرزاد یکی از رستوران‌های قدیمی و مجلل شهر اصفهان است که انواع غذاهای ایرانی و فرنگی سرو می‌کند و شلوغی همیشگی آن نشان‌دهنده کیفیت غذای آن است. شما می‌توانید در رستوران شهرزاد در کنار لذت بردن از تزیینات ویژه معماری رستوران از موسیقی زنده نیز لذت ببرید.

آدرس: اصفهان، چهارباغ عباسی، خیابان عباس‌آباد

تلفن: 03132204490

امتیاز گوگل: 4.1

رده قیمتی: لوکس - متوسط

ساعات کاری: 11 صبح تا 11 شب

بریانی اعظم

مجموعه بریانی اعظم در اصفهان 4 شعبه دارد و تنها بریانی را برای وعده ناهار سرو می‌کند. رستوران‌های بریانی اعظم همواره شلوغ هستند اما سرویس‌دهی باکیفیت آن‌ها باعث شده تا غذا را خیلی سریع سرو کنند. شاید در نگاه اول بریانی به نظرتان کم باشد اما اگر یک‌بار خوردن آن را امتحان کنید شما نیز معتقد خواهید بود به‌راحتی با این میزان غذا می‌توان سیر شد. بریانی معمولاً با آبگوشتی تیلیت شده با کشک و نان سنگک و ریحان تازه سرو می‌شود.

آدرس شعب: اصفهان، شعبه یک، دروازه دولت. شعبه 2، خیابان مسجد سید. شعبه 3، خیابان کمال اسماعیل. شعبه 4، خیابان چهارباغ بالا

تلفن: 03132125730

امتیاز گوگل: 4.1

رده قیمتی: متوسط - ارزان

ساعات کاری: 11:30 الی 16:30

رستوران جارچی باشی

در فاصله چند قدمی از میدان نقش‌جهان حمامی قدیمی از دوران صفویه بانام ملک سلطان جارچی‌باشی وجود دارد که با سرمایه بسیار زیادی برای تغییر کاربری به رستوران و سفره‌خانه مرمت‌شده و در سال 1390 افتتاح‌شده است. تزیینات معماری این رستوران چشمگیر و نفس‌گیر است. این رستوران بزرگ ظرفیت پذیرش 300 میهمان را دارد و در آن موسیقی زنده پخش می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم طعم بریان، قیمه ریزه نخودچی و خورش ماست را در این رستوران تجربه کنید.

آدرس: خیابان سپه، خیابان حکیم، کوچه هفتم يا کوچه‌باغ قلندرها

تلفن: 03132207418

امتیاز گوگل: 3.7

رده قیمتی: لوکس

ساعات کاری: 12 ظهر تا 4 بعدازظهر برای وعده ناهار، 7:30 عصر تا 11 شب برای وعده شام

راهنمای سفر به اصفهان

رستوران خان گستر

رستوران هرمس

معماری جالب رستوران هرمس در محله جلفا نگاه شمارا به خود جلب می‌کند، رستوران هرمس یکی از مجموعه‌های باکیفیت اصفهان درزمینه غذاهای فرنگی و کافه است. پیتزا، استیک و غذاهای ایتالیائی این رستوران شهرت دارد. به دلیل محبوبیت رستوران هرمس در میان مردم اصفهان، شعبه دوم این مجموعه در فود کورت سیتی سنتر و شعبه سوم آن در خیابان مصلا اصفهان آغاز به کارکرده است. معماری جالب و کادر حرفه‌ای و آموزش‌دیده این مجموعه رستوران‌ها، خاطره‌ای به‌یادماندنی از اصفهان را برای شما به یادگار خواهند گذاشت.

آدرس: نظر شرقی، کوچه کلیسای وانک

تلفن: ۰۳۱۳۵۵۵۵۵۵۵

امتیاز گوگل: 4.1

رده قیمتی: خیلی لوکس

ساعات کاری: 9:30 صبح تا 11:30 شب

فست فودهای اصفهان

راهنمای سفر به اصفهان

سوغات اصفهان

صنایع دستی اصفهان

صنایع دستی اصفهان نیز شهرت جهانی دارد، خاتم‌کاری، میناکاری، قلم‌زنی، سفره قلم کار، ظروف مسی و مس فیروزه کوب همگی ره‌آوردهای باکیفیت سفر اصفهان هستند. در بسیاری از جاذبه‌های گردشگری اصفهان، سوغات این شهر به‌وفور یافت می‌شود. بازار بزرگ اصفهان و بازار میدان نقش‌جهان اصلی‌ترین مراکز عرضه سوغات اصفهان هستند.

شیرینی و گز اصفهان

گز، شناخته‌شده‌ترین سوغات اصفهان است. گز اصفهان شیرینی سنتی و خوش‌طعم است و در انواع لقمه‌ای، آردی و سکه‌ای تولید می‌شود. کارخانه‌های گز متعددی در اصفهان وجود دارد، کارخانه گز کرمانی از قدیمی‌ترین و به‌نام‌ترین کارخانه‌های گز اصفهان است. پولکی، نیز نوعی دیگر از شیرینی‌های سنتی اصفهان است که با شکر، کنجد و هل تولید و در کنار چای مصرف می‌شود.

راهنمای سفر به اصفهان

مراکز خرید اصفهان

بازار بزرگ اصفهان

بازار بزرگ اصفهان، قدیمی‌ترین مرکز دادوستد شهر اصفهان است. ورودی این بازار سر در قیصریه در ضلع شمالی میدان نقش‌جهان است و تا مسجد جامع عتیق ادامه دارد. در این بازار می‌توانید، سوغات اصفهان، پوشاک، ادویه‌جات، پارچه، کیف و کفش و لوازم‌خانگی تهیه کنید. کالاها در این بازار قیمت مناسبی دارند، ساعت کار بازار بزرگ اصفهان همه‌روزه از ساعت 10 صبح الی 5 بعدازظهر است.

بازار میدان نقش‌جهان

این بازار که در حاشیه میدان نقش‌جهان قرار دارد، ایده آل ترین مرکز خرید اصفهان برای سوغات است. همه سوغاتی‌های اصفهان، ازجمله گز و پولکی، صنایع‌دستی، کارت‌پستال و یادگاری‌های کوچک اصفهان در این بازار عرضه می‌شوند. سفره قلم کار و پوشاک سنتی ازجمله کالاهایی است که می‌توانید از فروشگاه‌های میدان نقش‌جهان تهیه کنید.

اگر با دقت به فروشگاه‌های صنایع‌دستی توجه کنید ممکن است صاحبان فروشگاه‌ها را در حین انجام کارهای هنری مشاهده کنید، فروشنده‌ها و هنرمندان اصفهانی در ایام آزاد خود در این بازار به قلم‌زنی، منبت، خاتم‌کاری و میناکاری می‌پردازند. فروشگاه‌های این بازار ساعت کاری مشخصی ندارند و معمولاً تا زمان حضور گردشگران در میدان فعالیت می‌کنند.

مرکز خرید سیتی سنتر اصفهان

در جنوب شهر اصفهان مرکز خرید بزرگی احداث‌شده که گفته می‌شود بعد از اتمام همه بخش‌های آن به هفتمین مرکز خرید بزرگ دنیا تبدیل خواهد شد. این مرکز خرید در 7 طبقه واحدهای تجاری متعددی دارد و در کنار لذت خرید می‌توانید از تفریحاتی نظیر تماشای فیلم در سینما، قدم زدن در گالری‌ها و نگارخانه‌ها و صرف غذا در فود کورت مجموعه بهره ببرید.  این مجموعه بعد از ایران مال تهران دومین مرکز خرید بزرگ ایران است. برندهای معتبر پوشاک نیز در واحدهای تجاری مجتمع سیتی سنتر ارائه خدمات می‌کنند، هایپر استار نیز در این مجموعه شعبه دارد.

رده قیمتی: لوکس - متوسط

امتیاز گوگل: 4.3

آدرس: اصفهان، اتوبان شهید دستجردی، ابتدای جاده اصفهان شیراز

تلفن: 03136550504

ساعات کاری: 10 صبح تا 12 شب

اگر به استان اصفهان سفر کردید، سری به شهر چادگان و روستای ابیانه بزنید. دیدن طبیعت آن ها خالی از لطف نیست

دسته ها:
}