لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به چادگان اصفهان ؛ هزینه سفر و هرآنچه قبل از رفتن باید بدانید !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/20

چادگان را جواهر طبیعی استان اصفهان می‌دانند. شهری کوچک و به دور از کویر بی‌انتهای اصفهان. بسیاری از اهالی این استان، تعطیلات خود را در چادگان سپری می‌کنند، از این رو اهالی استان اصفهان آن را به خوبی می‌شناسند. ظرفیت‌های گردشگری بخاطر دهکده‌ای توریستی، در این روستا بسیار بالاست و می‌تواند در سطح ملی بدرخشد و گردشگران بسیاری را به خود جذب کند. با کی سفر همراه باشید تا سری به جواهر کوه‌پایه‌ای استان اصفهان بزنیم.

راهنمای سفر به چادگان اصفهان

چادگان کجاست ؟

برای دیدار از این منطقه‌ی زیبا، ابتدا می‌بایست خود را به اصفهان برسانید. آزادراه شماره‌ی ۷ از سمت شمال و بزرگ‌راه شماره‌ی ۶۵ از سمت جنوب شما را به اصفهان می‌رساند. به اصفهان که رسیدید بزرگ‌راه شماره‌ی ۶۲ را در پیش بگیرید که شهر اصفهان را به غرب کشور متصل می‌کند. پس از ۴۲ کیلومتر رانندگی خروجی چادگان نمایان می‌شود. از آن پس با طی ۳۵ کیلومتر دیگر به شهر خواهید رسید.

معنای چادگان

چادگان در جایی قرار دارد که زمین مسطح استان اصفهان به یکباره جایش را به کوه‌های بلند زاگرس می‌دهد. از این رو نام شهر را چادگان گذاشته‌اند که این شهر در دره‌ای باریک قرار دارد. چاد واژه‌ای ترکی به معنای چاک و شیار و گان پسوندی فارسی به معنای محلی آباد. نام باستانی شهر پاراتک بوده و گویا در زمان هخامنشیان آبادتر از امروز بوده است، آنطور که داریوش کبیر در جنگ‌ها از آن سرباز می‌گرفته و نشانه‌هایی از حمله‌ی اسکندر بدان موجود است. نام چادگان از زمان صفوی پس از آنکه ترکان قشقایی به دستور شاه عباس در آن اسکان یافتند، بر سر زبان‌ها افتاد و امروزه برخی آن را چانگان نیز می‌نامند.

راهنمای سفر به چادگان اصفهان

چرا چادگان جذاب است ؟

چادگان یک شهر ییلاقی برای اصفهان گرم و خشک است و بسیاری از اهالی اصفهان آخر هفته خود را در این شهر می‌گذرانند. به علاوه اینکه برای اصفهانی‌ها نام چادگان با زاینده‌رود گره خورده و چادگان اولین شهری در استان است که بر سر راه زاینده‌رود قرار دارد. در ایران‌مان هرجا که آب هست آبادی هست و گویا دلیل تاسیس این شهر همین آب بوده و بس. در چادگان آب بر آفتاب پیروز شده و هوایی دلپذیر و زمینی سبز خلق کرده است. اخیرا با توسعه صنعت گردشگری، چادگان به مقصدی محبوب برای گردشگران تبدیل شده و پیشنهاد کی سفر این است در سفرتان به نصف جهان، چادگان را از دست ندهید..

راهنمای سفر به چادگان اصفهان

چادگان کوچک است و شاید بتوان در گشت و گذاری یک روزه سیمای شهر را به خوبی دید. خانه معظم‌الملک میرپنج مهم‌ترین بنای تاریخی شهر است که در عهد قاجار توسط فرماندار نظامی فریدن بنا شده است. امروزه این خانه محل استقرار اداره میراث فرهنگی چادگان است اما بازدید از آن امکان‌پذیر بوده و گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. معماری خانه متاثر از معماری اروپایی و مکتب معماری اصفهان است. آینه‌کاری‌های استادانه و رنگ‌بندی هنرمندانه شیشه‌های ساختمان، بنا را رویایی کرده است. این خانه زیبا در خیابان امام خمینی قرار دارد.

راهنمای سفر به چادگان اصفهان

اما همگان چادگان را با سد زیبایش می‌شناسند. این سد در سال ۱۳۴۹ بر روی زنده‌رود ساخته شد تا آب شرب چند استان مرکزی ایران را تامین کند. اگرچه در سال‌های اخیر به دلیل خشک‌سالی و افزایش جمعیت و صنعت و به تبع آن نیاز روزافزون به آب، این سد دیگر از عهده وظیفه‌اش برنمی‌آید اما سببی شده تا چادگان زیبا و رویایی باشد.

راهنمای سفر به چادگان اصفهان

در فاصله چهار کیلومتری شهر و در نزدیکی دریاچه زاینده‌رود، دهکده‌‌ای توریستی ساخته شده که چیزی کم از بهشت ندارد. بافت دهکده را اکثرا خانه‌های ویلایی تشکیل می‌دهد و در کنار آن انواع تفریحات آبی فراهم شده است. قایقرانی، ورزش‌های آبی و مراکز خرید، همه دهکده را به مکانی ایده‌آل برای تفریح و گردش تبدیل کرده است. اگر شما هم از آنهایی هستید که با دیدن دریاچه هوس شنا می‌کنید، خبر خوب برای شما اینکه آفتاب اصفهان لذت شنایتان را دوچندان می‌کند. البته باید در نظر داشت که شنا در دریاچه پشت سد، می‌تواند خطرناک باشد و حتما توصیه راهنمایان محلی را در نظر بگیرید.

راهنمای سفر به چادگان اصفهان

سد زاینده‌رود توسط تپه‌هایی بلند احاطه شده که بر زیبایی آن می‌افزاید. از تپه‌ها بالا بروید تا وسعت دریاچه را درک کنید. بهترین عکس‌ها را بر بلندای این تپه‌ها می‌توان گرفت و اینکه وزش باد بر روی تپه‌ها حس پرواز را در شما زنده می‌کند. اینجا بر روی بلندی، نمای دریاچه و شهر، هر دو پیداست، یکی آرام و زیبا، دیگری پر از هیاهو..

راهنمای سفر به چادگان اصفهان

فصل مناسب برای سفر به چادگان

چادگان آب‌وهوایی معتدل و مدیترانه‌ای دارد. هوا در اکثر مواقع سال نسبتا گرم است اما دریاچه سد زاینده‌رود هوا را تلطیف می‌کند. در اکثر مواقع سال می‌توان به این شهر رفت و از زیبایی‌های آن لذت برد اما پیشنهاد کی سفر این است فصل بهار را برای سفر انتخاب کنید که غرق در زیبایی خواهید شد. در فصل بهار دریاچه سد به بالاترین حد آبگیری رسیده و بازار ورزش‌های آبی داغ می‌شود.

راهنمای سفر به چادگان اصفهان

همان حوالی چادگان

چادگان را می‌توان حایل بین سه فرهنگ دانست. کمی آنسوتر بر روی کوه‌ها هزاران سال است که مردم بختیاری سکونت دارند. رو به سمت شرق اصفهانی‌های خونگرم و خوش‌زبان را می‌بینی که آوازه هنرشان جهانی شده و در خود این شهر مردمی اصیل و نجیب که خود را قشقایی می‌نامند. چادگان فستیوالی از فرهنگ و سنت‌هاست.

تاریخ و جاذبه‌هایش جزء لاینفک گردشگری در ایران است و اگر ماجراجویی‌تان به دیدن شهر ختم نشود، می‌توانید شیرهای سنگی را ببینید که قدمتی پیشاآریایی دارند و در سراسر کوه‌های بختیاری پراکنده‌اند. هنوز هم راز این شیرهای سنگی که به دور از تمدن و در دل کوه‌ها به جا مانده‌اند، سر به مهر مانده است، اما یقینا سازندگانش خواسته‌اند تا شما هنرشان را ببینید.

راهنمای سفر به چادگان اصفهان

می‌توانید سری به بام ایران بزنید. هشتاد کیلومتر به سمت جنوب شهرکرد زیبا قرار دارد. می‌توان حتی به هَفشِجان رفت، شهری که قدمتی نُه هزار ساله دارد. می‌توان سری به هوره زد، شهری کوچک که شصت کیلومتر با چادگان فاصله دارد و به واسطه طبیعت بکر و زیبایش لقب نگین زاینده رود گرفته و اگر هیچ کدام از این‌ها میسر نشد حتما سری به روستای مشهد کاوه در غرب چادگان بزنید. روستا از شهر فاصله زیادی ندارد اما دیدنی و زیباست، مخصوصا اینکه اهالی روستا مشهد کاوه را محل تولد و مرگ کاوه، پهلوان اسطوره‌ای ایران می‌دانند و حتی مقبره‌ای هم برایش ساخته‌اند.

از چادگان دست خالی برنگردید !

این شهر، شهری چند فرهنگی‌ست و هر قومی عرضه‌های فرهنگی خودش را دارد. اما بسیاری تنها برای خرید قالیچه و گلیم‌های بختیاری و قشقایی به آنجا سفر می‌کنند. هر ساله ایلات و عشایر بختیاری و قشقایی، دست‌بافته‌های خود را در این شهر عرضه می‌کنند و شهر چهره فرهنگی خاصی به خود می‌گیرد. خرید از دست‌بافته‌های این عزیزان علاوه بر کمک به اقتصاد محلی، موجب شکوفایی هنر سنتی کشورمان نیز می‌شود.

راهنمای سفر به چادگان اصفهان

هزینه های سفر به چادگان

هزینه هایتان محدود به خوراک و اقامت خواهد بود. اما اگر مایل به اسکی روی آب و سفر هوایی با تله‌کابین باشید، قضیه فرق می‌کند. امکانات تفریحی و گردشگری در چادگان کم نیستند و بسته به استفاده‌ی شما از آن‌ها، هزینه‌ها بالا می‌رود. هزینه‌ی اقامت در دهکده‌ی تفریحی چادگان به ازای اجاره‌ی آپارتمان تک خوابه، از ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است. پیشنهاد ما این است قبل از سفر نسبت به اجاره اینترنتی اقدام کنید چراکه چادگان در تعطیلات بسیار شلوغ و پر طرفدار می‌شود. اگر مایل به کمپ در طبیعت هستید، امکان آن وجود دارد اما باید فاصله ایمنی از سد را رعایت کنید.

راهنمای سفر به چادگان اصفهان

سخن آخر

به سد که نگاه می‌کنید جلوه‌ای از دانش و توان بشر را در کنترل طبیعت می‌بینید و شاید با دیدن عظمت سد، غرور برتان دارد که انسان به چه کارهایی تواناست! اما همین سد، نفس‌های زنده‌رودمان را به شماره انداخته و در پایین دست دیگر از صفای هزارساله‌اش خبری نیست. اصفهان که زنده بود به این رود حالا دیگر خودش را به نبودنش عادت می‌دهد. نگاه کنیم و عبرت بگیریم.. بارها پیش می‌آید که انسان با نیتی خیر، کار بدی انجام می‌دهد و شاید این سد از همان کارها باشد..  اما حال که به چادگان آمدید لذت تماشای غروب آفتاب، پشت دریاچه سد را از دست ندهید. چادگان با سرخی غروب و آبی دریاچه برایتان آرایش می‌کند.

اگر به استان اصفهان سفر کردید، دیگر جاذبه های گردشگری این استان مانند روستای ابیانه ، مسجد جامع و کلیسای وانک ، میدان نقش جهان و عمارت عالی قاپو را فراموش نکنید.

 

 

 

دسته ها:
}