لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به تهران - هر آن چه که باید در مورد تهران بدانید
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/05

شاید وقتی ابتدا نام تهران را می‌شنوید، شلوغی و آلودگی به ذهنتان برسد. اما تهران این شهر بزرگ و مملو از جمعیت، جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد که می‌تواند برنامه سفر چندروزه‌ای را برایتان رقم بزند. این شهر که در دامنه رشته‌کوه‌های البرز قرار دارد روزگاری یکی از روستاهای شهر پرآوازه ری بوده و پس از تاج‌گذاری آغامحمدخان قاجار به‌عنوان پایتخت ایران شناخته شده است. تهران ۷۳۰ کیلومترمربع وسعت و حدود ۱۳ میلیون نفر جمعیت دارد. تهران دیدنی‌های تاریخی، طبیعی و تفریحی بسیاری دارد و درعین‌حال امکانات مدرن گردشگری، بوستان‌های بزرگ و زیبا و بافت شهری مدرن می‌تواند اوقات خاطره‌انگیزی را برای شما ایجاد کند. ما در این راهنما تلاش می‌کنیم شمارا برای سفر به تهران راهنمایی نماییم.

راه های دسترسی به کلانشهر تهران

 مسیر جاده ای

برای سفر زمینی به تهران گزینه‌های متعددی پیش روی شماست، سفر با خودرو شخصی، اتوبوس و قطار به تهران ممکن است. تهران ۴ ترمینال مسافربری دارد؛ از تمامی شهرهای ایران به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم بلیت اتوبوس برای سفر به تهران وجود دارد. ترمینال غرب بزرگ‌ترین ترمینال تهران است و برای رفت‌وآمد به اکثر شهرهای ایران استفاده می‌شود. ترمینال غرب دسترسی مناسبی به مرکز شهر دارد و با استفاده از بی‌آرتی مترو و تاکسی می‌توانید خود را از ترمینال به مقصدتان در تهران برسانید. ترمینال شرق بیشتر برای رفت‌وآمد به شهرهای شرقی ایران و ترمینال جنوب برای رفت‌وآمد به شهرهای جنوبی ایران استفاده می‌شود. ترمینال بیهقی نیز پایانه اتوبوس‌رانی در مرکز شهر است و معمولاً اتوبوس‌هایی که از غرب وارد تهران می‌شوند، در هر دو ترمینال غرب و بیهقی توقف می‌کنند.

جاده‌های بسیاری از شهرهای ایران به تهران منتهی می‌شود، همه این جاده‌ها آزادراه‌های ۳ یا ۴ بانده هستند. چهار مسیر اصلی به تهران منتهی می‌شود، اتوبان تهران ساوه، تهران قم، تهران کرج و تهران سمنان. در امتداد این اتوبان‌ها می‌توان از همه شهرهای ایران به تهران سفر کرد.

معرفی شهر تهران

راه‌آهن

سفر با قطار به تهران نیز بسیار به‌صرفه است. ایستگاه راه‌آهن تهران واقع در میدان راه‌آهن را می‌توان یکی از پرترددترین ایستگاه‌های راه‌آهن ایران دانست، با مترو بی‌آرتی و تاکسی می‌توانید از ایستگاه راه‌آهن، خود را به مرکز شهر تهران برسانید.

معرفی شهر تهران

مسیر هوایی به تهران

برای سفر هوایی تهران، دو فرودگاه دارد. فرودگاه مهرآباد مخصوص سفرهای داخلی است و فرودگاه بین‌المللی امام خمینی ویژه پروازهای خارجی. فرودگاه مهرآباد فاصله چندانی تا مرکز شهر ندارد و تاکسی‌ها و مترو در آن خدمت‌رسانی می‌کنند. نه‌تنها از شهرهای بزرگ، بلکه حتی از فرودگاه‌های کوچک برخی شهرها هم به تهران پرواز مستقیم برقرار است. به‎طور مثال بلیط هواپیما کیش تهران ، بلیط هواپیما مشهد تهران ، بلیط هواپیما شیراز تهران و بلیط هواپیما تبریز تهران را در کی سفر بیابید.

معرفی شهر تهران 

جغرافیای تهران

آب و هوا

شهر تهران در فاصله منطقه کوهستانی البرز و دشت‌های وسیع مرکزی ایران واقع‌شده است. رشته‌کوه البرز، بادهای مرطوب غربی و وسعت شهر تهران، سه عامل مهم در شکل‌گیری وضعیت اقلیمی هستند. در تهران هوا در مناطق کوهستانی نیمه معتدل و در نواحی دشت نیمه بیابانی است. در ۵۰ سال گذشته بیشترین دمای تهران۴۳ درجه و کمترین آن منفی ۱۵ درجه ثبت‌شده است. میانگین بارش سالانه نیز ۲۴۵ میلی‌متر است. بهترین فصل برای سفر به تهران بهار و پاییز است، شاید به نظرتان برسد تهران شهری ۴ فصل است اما زیبایی‌های تهران در بهار و پاییز غافلگیرتان می‌کند.

پوشش گیاهی

پارک ملی لار منطقه‌ای حفاظت‌شده در استان تهران است که بخش عمده‌ای از پوشش گیاهی این استان را در برمی‌گیرد. عمده گیاهان پارک ملی لار از گروه علفزار شامل گندمیان و بوته‌هاست، گیاهان دارویی ازجمله والک، گلپر، چای کوهی، گل‌گاوزبان و شیرین‌بیان نیز در این اقلیم رشد می‌کنند. تنها گونه درختی پارک ملی لار، درخت ارس است.

معرفی شهر تهران

پوشش جانوری

منطقه‌ای از تهران در زمان قاجار به شکارگاه سلطنتی شهرت داشته و امروزه زیست‌بوم حیواناتی نظیر خفاش بال‌سفید، خارپشت، گرگ، روباه، شغال، سمور، کفتار، گربه وحشی و پلنگ است. این مناطق امروزه در محدوده دو پارک ملی لار و سرخه‌حصار واقع‌شده‌اند. پارک‌های ملی خجیر، سرخه‌حصار و منطقه جاجرود محل مناسبی برای توقف موقت پرندگان مهاجر هستند.

معرفی شهر تهران

جاذبه های طبیعی تهران

معرفی شهر تهران

پارک جنگلی سرخ حصار

اراضی این پارک ملی از سال ۱۳۵۸ در اختیار محیط‌زیست قرارگرفته و پیش از آن به‌عنوان یک شکارگاه سلطنتی کاربرد داشته است. امروزه تنها بخشی از این اراضی در قالب پارک جنگلی سرخه‌حصار میزبان گردشگران فراری از هیاهوی شهر است. مسیری آسفالته در پارک تعبیه‌شده و شما می‌توانید به‌راحتی در پارک قدم بزنید یا دوچرخه‌سواری کنید. این پارک یک باشگاه پینت بال نیز دارد. پاییز در پارک جنگلی سرخه‌حصار بسیار خوش آب و رنگ است.

امتیاز گوگل: ۴.۲

آدرس: تهران، انتهای خیابان دماوند، جنب ترمینال شرق

قیمت بلیت ورودی: رایگان

روستای برگ جهان

تنها در فاصله ۴۰ کیلومتری از شهر تهران در توابع شمیرانات روستایی بسیار زیبا قرار دارد که پاتوق علاقه‌مندان به طبیعت است. در این روستا مجموعه‌ای از مراتع، رودخانه، باغات و درختان میوه، تپه، غار و آبشار وجود دارد و مقصد ایده آلی برای طبیعت گردان است. آبشاری نیز هم نام روستا در بخش شمال شرقی روستای برگ جهان واقع است که در میان انبوهی از سبزی و طراوت خودنمایی می‌کند. چه ساکن تهران باشید، چه مسافر تهران، هرگاه از شلوغی‌های شهر کلافه شدید روستای برگ جهان میزبان شماست.

آدرس: تهران، بزرگراه شهید بابایی، جاده لشگرک، ۱۱ کیلومتری روستای افجه

قیمت بلیت ورودی: رایگان

روستای امامه

در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی ییلاقی خوش آب‌وهوا واقع‌شده که روستای امامه نام دارد. این روستا را رودخانه‌ای پر آب و چشمه‌های متعدد سیراب می‌کنند و ازاین‌جهت انبوه درختان در دامنه کوهستان چشم‌اندازی شگفت‌انگیز ایجاد کرده است. برخی طبیعت گردان مسیر بین روستای امامه تا گلوکان را پیاده‌روی می‌کنند و خود را به آبشار گلوکان می‌رسانند. از دیگر زیبایی‌های طبیعی روستای امامه می‌توان به باغ تنگه اشاره کرد، منطقه باغ تنگه در بخش شمالی روستا و در مسیر قلعه تاریخی مازیار قرار دارد. این منطقه به دلیل وجود انبوه درختان و رودخانه پر آب محلی مناسب برای پیک‌نیک کردن است.

آدرس: تهران، شهرستان شمیرانات، بخش رودبار قصران

قیمت بلیت ورودی: رایگان

پایتخت در گذر تاریخ

پس از کشف اسکلت یک زن در محله مولوی و کشف تمدن قیطریه، قدمت شهر تهران تا ۵ هزار سال قبل از میلاد تخمین زده شد. پیش از کشف این اسکلت قدمت تهران را بر اساس کاوش‌های شمال تهران تا ۲ هزار سال تخمین می‌زدند. تهران روستایی بود که پس از حمله مغولان به شهرری مقصد مهاجرت مردمان ری شد. در آن زمان تهران تنها ۱۰۶ هکتار وسعت داشت و این مهاجرت منشأ تغییرات گسترده‌ای در آن شد. در دوران صفوی برای اولین بار به‌واسطه سفر شاه‌تهماسب اول به شهرری برای زیارت جدش به تهران توجه بیشتری شد. شاه‌تهماسب اول دستور داد تا دور تهران حصاری بسازند. در دوران زندیه نیز کریم‌خان زند ۴ سال در تهران اقامت نمود، پس از شکست حکومت زندیه توسط آغامحمدخان قاجار، وی در شهرری تاج‌گذاری کرد و تهران را دارالخلافه اعلام کرد. امروزه پس از گذشت ۲۳۰ سال از امروز تهران هنوز عنوان پایتختی را حفظ نموده است.

معرفی شهر تهران

معرفی شهر تهران

مشاهیر تهرانی

جاذبه های تاریخی تهران

 برج آزادی

معرفی شهر تهران

مجموعه کاخ گلستان تهران

کاخ گلستان در قلب منطقه تاریخی تهران و در کنار بازار تهران، با ۴۴۰ سال قدمت امروزه یکی از منحصربه‌فردترین مجموعه‌های تاریخی ایران است. کاخ گلستان در تیرماه ۱۳۹۲ در فهرست آثار جهانی یونسکو به‌عنوان میراث بشری به ثبت رسیده است. بنیان کاخ گلستان از زمان صفوی با احداث چهارباغ در میان حصار شاه‌تهماسب آغازشده اما امروزه اثری از آن مشاهده نمی‌شود. بناهای موجود در کاخ گلستان در دوره زندیه و قاجاریه ساخته‌شده‌اند و پادشاهان قاجار از آغامحمدخان تا احمدشاه در آن سکونت کرده‌اند. رضاشاه و محمدرضا پهلوی نیز در تالار سلام این کاخ تاج‌گذاری نموده‌اند. شمس‌العماره، تالار سلام، تالار آینه، ایوان تخت مرمر، تخت مرمر، حوض‌خانه، کاخ ابیض، خلوت کریم‌خانی و عمارت بادگیر ازجمله شاخص‌ترین بناهای موجود در مجموعه کاخ گلستان هستند.

امتیاز گوگل: ۴.۶

آدرس: تهران، میدان ۱۵ خرداد

تلفن: ۰۲۱۳۳۱۱۳۳۳۵

ساعات کاری: ۹ صبح تا ۶ عصر

قیمت بلیت ورودی: متوسط

مجموعه کاخ گلستان

معرفی شهر تهران

کاخ موزه سعدآباد

کاخ سعدآباد منطقه‌ای ییلاقی بوده که در زمان پادشاهان قاجار به‌عنوان استراحتگاه استفاده می‌شده و در زمان پهلوی ۱۸ کاخ جدید در آن احداث‌شده است. ساختمان‌های مجموعه سعدآباد امروزه به‌عنوان موزه استفاده می‌شود. کاخ سبز، کاخ ملت یا ابیض، کاخ اشرف پهلوی (موزه ظروف)، کاخ کرباس (موزه استاد بهزاد)، کاخ شمس پهلوی (موزه مردم‌شناسی)، کاخ فرح پهلوی (موزه نگارستان)، کاخ سیاه ( موزه هنرهای زیبا)، موزه برادران امیدوار، موزه خط و کتابت میرعماد، موزه استاد فرشچیان، موزه مینیاتور استاد آبکار و موزه نظامی از مجموعه‌های قابل بازدید کاخ‌موزه سعدآباد هستند.

امتیاز گوگل: ۴.۶

آدرس: خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی، انتهای خیابان شهید کمال طاهری

تلفن: ۰۲۱۲۲۷۵۲۰۳۱

ساعات کاری: ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر

قیمت بلیت ورودی: متوسط

سردر باغ ملی

سردر باغ ملی پیش از احداث برج آزادی، نماد تهران بوده است. سر در باغ ملی یا میدان مشق در زمان فتحعلی شاه قاجار برای تمرین قشون ساخته‌شده و سربازخانه مرکزی در آن قرار داشت. کمی که از هیاهوی خیابان امام خمینی فاصله بگیرید، معماری و کاشی‌های رنگارنگ سردر باغ ملی نگاه شمارا به خود جلب می‌کند. موزه ملک، ساختمان وزارت خارجه، دانشگاه هنر و بناهای تاریخی متعدد دیگری را با عبور از سر در باغ ملی مشاهده خواهید کرد.

امتیاز گوگل: ۴.۶

آدرس: تهران، خیابان امام خمینی

ساعات کاری: ۸ صبح تا ۷ شب

قیمت بلیت ورودی: رایگان

موزه ملی ایران

بافاصله کمی از سر در باغ ملی به موزه ایران باستان می‌رسید. این موزه اولین موزه ایران است که در سال ۱۳۱۶ به دست آندره گدار معمار و باستان‌شناس فرانسوی ساخته‌شده و اکنون میزبان اشیا بسیار مهم تاریخی از ادوار پیش از اسلام و دوره اسلامی است. جام شهر سوخته، تندیس مرد اشکانی، بخش‌هایی از تخت جمشید و بقایای جسد مرد نمکی از شاخص‌ترین آثار موجود در موزه ملی یا موزه ایران باستان هستند.

امتیاز گوگل: ۴.۵

آدرس: تهران، ابتدای خیابان سی تیر

تلفن: ۰۲۱۶۶۷۰۲۰۶۱

ساعات کاری: ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر

قیمت بلیت ورودی: اقتصادی

مدرسه دارالفنون

معرفی شهر تهران

خانه مقدم

حمام نواب

کاروانسرای خانات

معرفی شهر تهران

اماکن مذهبی در تهران

مسجد امام خمینی

معرفی شهر تهران

کلیسای تادئوس

معرفی شهر تهران

کلیسای سرکیس مقدس

جاذبه های دیدنی تهران

معرفی شهر تهران

برج میلاد

برج میلاد، بلندترین برج ایران و ششمین برج بلند مخابراتی دنیاست. در سفر به تهران بازدید از این برج چشم‌انداز بی‌نظیری از شهر را پیش روی شما قرار می‌دهد. کافه‌ها و رستوران‌های متعدد برج میلاد امکان گذراندن ساعاتی خوش را برای شما فراهم می‌کنند. در کنار بازدید از برج می‌توانید از جشنواره‌های مناسبتی، کنسرت‌ها و نمایشگاه‌های دوره‌ای نیز بهره ببرید. امکاناتی نظیر دلفیناریوم، زیپ لاین، پل معلق و سینما گیم نیز تفریحات شما در برج میلاد را تکمیل می‌کنند. اگر با کودکان سفر می‌کنید بازدید از مجموعه کاربازیا را به شما پیشنهاد می‌دهیم. شما می‌توانید با آسانسور به آخرین طبقه برج بروید و غروب تهران را از بلندترین نقطه آن نظاره‌گر باشید.

امتیاز گوگل: ۴.۴

آدرس: تهران، اتوبان شیخ فضل‌الله نوری، ورودی اتوبان همت

تلفن: ۰۲۱۸۵۸۵

ساعات کاری: ۹ صبح تا ۸ شب

قیمت بلیت ورودی: متوسط

پارک آب‌ و آتش و پل طبیعت

پارک آب‌وآتش یکی از زیباترین پارک‌های تهران است و احداث پل طبیعت در سال‌های اخیر در کنار پارک به جذابیت‌های آن افزوده است. پل طبیعت بعد از برج آزادی و برج میلاد سومین نماد شهری تهران است. در پارک آب‌وآتش فواره‌های آب و آتش، مسیر پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، گنبد مینا، فود کورت، رستوران و کافه‌های متعدد ازجمله تفریحات در دسترس است. پل طبیعت نیز با معماری شگفت‌انگیز، منظره‌ای بی‌نظیر از تهران و اراضی عباس‌آباد پیش روی شما قرار می‌دهد. بازدید از این پارک و پل در شب لطف گشت‌وگذار شمارا صدچندان می‌کند.

امتیاز گوگل: ۴.۴

آدرس: تهران، ابتدای اتوبان حقانی، بعد از چهارراه جهان کودک

تلفن: ۰۲۱۸۸۱۹۴۵۷۴

ساعات کاری: بدون محدودیت

قیمت بلیت ورودی: رایگان

دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر دریاچه‌ای مصنوعی و وسیع در غرب تهران است که آن را بانام دریاچه خلیج‌فارس نیز می‌شناسند. دریاچه چیتگر بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی ایران است و مکان مناسبی برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری است. تفریحات هیجان‌انگیز مانند اسکیت هوایی، پرش آزاد و سرسره سقوط آزاد در اطراف دریاچه چیتگر در دسترس است و یکی از لوکس‌ترین مراکز خرید تهران یعنی بام لند در نزدیکی این دریاچه واقع‌شده است.

امتیاز گوگل: ۴.۴

آدرس: تهران، منطقه۲۲، اتوبان همت غرب

شماره تلفن: ۰۲۱۲۲۲۷۷۷۹۳

ساعات کاری: بدون محدودیت

قیمت بلیت ورودی: رایگان

اقامت در تهران

تهران نه‌تنها یک شهر مهم ازنظر سیاسی و اقتصادی است، بلکه ازنظر گردشگری نیز اهمیت بسیاری دارد. همین امر باعث شده تا تنوع اقامتگاه در تهران برای هر بودجه و سلیقه‌ای زیاد باشد. از هتل‌های لوکس تا هاستل‌های ارزان‌قیمت، همگی می‌توانند اقامت شبانه در تهران را برای شما فراهم کنند. تمرکز جغرافیایی هتل‌ها در تهران به یک منطقه محدود نیست و با توجه به اهداف سفر می‌توانید در تمامی مناطق تهران اقامتگاه بیابید. هرچند اکثر مهمانسراها و اقامتگاه‌های ارزان‌قیمت در بافت تاریخی تهران قرار دارد. هتل ارزان تهران را در اینجا ببینید.

هتل اسپیناس پالاس

هتل اسپیناس پالاس از سال ۱۳۹۴ در سعادت‌آباد تهران افتتاح‌شده و یکی از لوکس‌ترین هتل‌های ۵ ستاره پایتخت است. این هتل با معماری مدرن در ۲۱ طبقه و ۴۰۰ سوییت میزبان میهمانان شهر تهران است. این هتل دسترسی مناسبی به همه نقاط شهر تهران دارد. رستوران مجلل، پارکینگ بسیار بزرگ با ظرفیت ۱۵۰۰خودرو و استخر لوکس ازجمله امکانات هتل اسپیناس پالاس تهران هستند. خدمات CIP، کرایه اتومبیل بدون راننده، سالن ورزشی، لاندری، ماساژ، خدمات باربری، صرافی و خدمات برای معلولان ازجمله امکاناتی است که به‌صورت ویژه در این هتل ارائه می‌شود.

امتیاز گوگل: ۴.۴

آدرس: تهران، سعادت‌آباد، انتهای بزرگراه یادگار امام، میدان بهرود

تلفن: ۰۲۱۷۵۶۷۵۰۰۰

شروع قیمت: یک‌میلیون تومان برای یک‌شب اتاق یک‌تخته

هتل المپیک

هتل المپیک، هتل ۴ ستاره‌ای است که در غرب تهران و در نزدیکی ورزشگاه آزادی قرار دارد. این هتل به‌واسطه موقعیت جغرافیایی‌اش دسترسی آسانی به فرودگاه مهرآباد، فرودگاه امام خمینی و جاذبه‌های گردشگری تهران دارد. همچنین قرارگیری این هتل بافاصله از شهر باعث شده تا اقامتی آرام را برای گردشگران فراهم نماید. این هتل رستوران، پارکینگ، اینترنت، استخر، صبحانه رایگان، خدمات پزشکی، خدمات باربری، تاکسی‌سرویس و خدمات بیدارباش ارائه می‌دهد. اتاق‌های هتل المپیک با تجهیزات مدرن برای اقامتی راحت و بی‌دغدغه تجهیز شده‌اند.

امتیاز گوگل: ۴.۱

آدرس: تهران، ورودی غربی مجموعه ورزشی آزادی

تلفن: ۰۲۱۴۴۷۳۹۳۰۰

شروع قیمت: ۷۰۰ هزار تومان برای یک‌شب اتاق ۱ تخته

هتل پرشیا

اگر در مرکز شهر تهران و حوالی دانشگاه و مراکز اداری اقامت نیاز داشته باشید، هتل ۳ ستاره پرشیا در فاصله کوتاهی از شما قرار دارد. این هتل در ۵ طبقه و ۸۰ اتاق اقامت راحتی را برای شما فراهم می‌کند. ایستگاه مترو تئاتر شهر در نزدیکی این هتل واقع‌شده و دسترسی شمارا به‌تمامی نقاط شهر تهران ممکن می‌سازد. رستوران، پارکینگ، اینترنت، ترانسفر، اتاق سیگار و خدمات باربری از دیگر امکانات موجود در هتل پرشیا هستند. هتل پرشیا در منطقه‌ای پررفت‌وآمد از تهران واقع‌شده و ممکن است صدای رفت‌وآمد در اتاق‌های هتل به گوش برسد.

امتیاز گوگل: ۳.۳

آدرس: تهران، خیابان حافظ، نرسیده به چهارراه کالج

تلفن: ۰۲۱۸۸۸۰۴۱۸۰

شروع قیمت: ۴۰۰ هزار تومان برای یک‌شب اتاق یک‌تخته

هتل بلور

هتل بلور، هتلی ۲ ستاره و قدیمی در مرکز شهر تهران است که به‌تازگی موردبازسازی قرارگرفته است. این هتل با امکانات رفاهی مناسب در فاصله کوتاهی از مراکز تجاری واداری تهران واقع‌شده است. از نقاط ضعف هتل می‌توان به عدم وجود پارکینگ اشاره کرد. لاندری، خدمات بیدارباش، تاکسی‌سرویس، رستوران بام، چایخانه سنتی، آسانسور و صندوق امانات از دیگر امکانات موجود در هتل بلور تهران است.

امتیاز گوگل: ۳.۴

آدرس: تهران، خیابان سپهبد قرنی، تقاطع پل کریم‌خان

تلفن: ۰۲۱۸۸۴۹۰۲۴۷

شروع قیمت: ۳۶۰ هزار تومان برای یک‌شب در اتاق دوتخته

هتل گلستان

هتل گلستان، هتلی ۱ ستاره و باسابقه در قلب بافت تاریخی تهران است و فاصله کوتاهی تا اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری پایتخت و بازار تهران دارد. این هتل رستوران و پارکینگ کوچکی دارد و اینترنت در آن به‌صورت محدود ارائه می‌شود. صبحانه در هتل رایگان سرو می‌شود و ۸۰ اتاق هتل گلستان امکاناتی از قبیل یخچال، تلویزیون، سیستم سرمایش و گرمایش، حمام، لوازم بهداشتی و سرویس بهداشتی فرنگی دارند.

امتیاز گوگل: ۳.۶

آدرس: تهران، خیابان حافظ، نرسیده به میدان حسن‌آباد

تلفن: ۰۲۱۶۶۷۱۱۴۱۷

شروع قیمت: ۲۸۰ هزار تومان برای یک‌شب اتاق دوتخته

مهمانپذیر کشاورز

مهمان‌پذیر کشاورز از سال ۱۳۴۰ در مرکز تهران خدمت‌رسانی می‌کند و در سال ۹۷ موردبازسازی قرارگرفته است. اقامت در این مهمان‌پذیر دسترسی به مرکز شهر را آسان می‌کند. ۶۵ اتاق مهمان‌پذیر کشاورز امکانات رفاهی مناسبی برای اقامت شبانه دارند. مهمان‌پذیر کشاورز، رستوران و پارکینگ ندارد و صبحانه نیز در آن سرو نمی‌شود.

امتیاز گوگل: ۳.۲

آدرس: تهران، میدان ولیعصر، ابتدای بلوار کشاورز

تلفن: ۰۲۱۸۸۹۰۹۹۳۹

شروع قیمت: ۱۷۰ هزار تومان برای یک‌شب اتاق دوتخته

بیشتر بخوانید: هتل آپارتمان های تهران

غذاهای تهران

تهران در سال‌های اخیر بسیار مهاجرپذیر بوده و نام غذاهای اصیل تهرانی کمتر شنیده می‌شود، به‌طوری‌که به نظر نمی‌آید تهران نیز غذای محلی داشته باشد. در رستوران‌های پایتخت می‌توانید غذای بسیاری از کشورهای جهان و شهرهای ایران را بچشید و همین امر باعث شده تا انتخاب غذا در تهران برای هر سلیقه‌ای ممکن باشد. شاید علاقه‌مند باشید که بدانید سر گنجشکی، دمی بلغور، آش شله‌قلمکار، والک پلو و دم‌پختک از غذاهای اصیل تهرانی هستند اما بعید میدانیم این غذاها را در رستوران‌ها پایتخت پیدا کنید.

رستوران های تهران

رستوران‌های تهران بسیار متنوع و گسترده‌اند. انتخاب هریک از رستوران‌ها با توجه به بودجه، سلیقه و نوع غذایی که به آن علاقه‌مندید متفاوت است. ما در ادامه ۳ رستوران معروف تهران را به شما معرفی می‌کنیم.

فود کورت راه چوبی

در فاصله کوتاهی از مرکز شهر تهران و در کنار اتوبان حقانی در نزدیکی پارک آب و آتش، مجموعه از رستوران‌ها بانام راه چوبی فعالیت می‌کنند که یکی از متنوع‌ترین مجموعه‌های غذایی پایتخت را گرد هم آورده‌اند. این رستوران فضایی دلپذیر دارد و یکی از بزرگ‌ترین رستوران‌های تهران محسوب می‌شود. در فود کورت راه چوبی می‌توانید غذاهای ایرانی، فست فود، غذاهای گیلانی، کباب‌ها، پاستا، پیتزا و نوشیدنی‌های سرد و گرم میل کنید.

امتیاز گوگل: ۴.۱

آدرس: تهران، چهارراه جهان کودک به سمت حقانی، انتهای بلوار شهیدی

تلفن: ۰۲۱۸۸۶۵۶۹۶۰

ساعات کاری: ۹ صبح تا ۱۲ شب

رده قیمتی: لوکس

رستوران نایب

رستوران نایب بیش از ۱۵۰ سال تجربه رستوران‌داری در تهران دارد. رستوران نایب در محلات مختلف تهران شعبه‌های متعددی دارد اما شعبه اصلی آن نایب وزراست. اگر طرفدار پر و پا قرص کباب هستید نایب بهترین انتخاب برای شماست. این رستوران که یکی از زیباترین، لوکس‌ترین و شیک‌ترین رستوران‌های تهران است منوی متنوعی از غذاهای ایرانی را ارائه می‌دهد.

امتیاز گوگل: ۴.۱

آدرس: تهران، خیابان وزرا، کوچه یازدهم

تلفن: ۰۲۱۸۸۷۰۷۲۷۲

ساعات کاری: ۷ صبح تا ۱۱ شب

رده قیمتی: لوکس

رستوران مسلم

رستوران مسلم را قدیمی‌ترین رستوران تهران می‌دانند. این رستوران که فقط ناهار سرو می‌کند بهترین ته‌چین تهران را دارد. به‌واسطه قرارگیری در بازار تهران، رستوران مسلم همیشه شلوغ است اما سرویس‌دهی در این رستوران عالی است و غذای شما سریع حاضر می‌شود. شعبه غذاهای بیرون بر مسلم نیز غذاهای خانگی سرو می‌کند و شما می‌توانید غذا را تهیه کنید و جایی برای صرف غذا در نزدیکی رستوران، سبزه‌میدان یا میدان 15 خرداد بیابید. شعبه بیرون بر مسلم به معروف‌ترین استریت فود پایتخت نیز تبدیل‌شده است.

امتیاز گوگل: ۴.۴

آدرس: تهران، خیابان ۱۵ خرداد، سبزه‌میدان

تلفن: ۰۲۱۵۵۶۰۲۲۷۵

ساعات کاری: ۰۲۱۵۵۶۰۲۲۷۵

رده قیمتی: متوسط

غذاهای خیابانی سی تیر

اگر در شب هوس کاسه‌ای آش داغ یا یک ساندویچ خوشمزه کردید، تهران برای شما نیز گزینه دارد. خیابان سی تیر که بسیاری از جاذبه‌های گردشگری پایتخت را در خود جای‌داده، اخیراً سنگفرش شده و میزبان غرفه‌های سیار غذاهای خیابانی است. این غرفه‌ها در نزدیکی بساط خود میز و صندلی می‌چینند و شما می‌توانید چشیدن طعم غذاهای خیابانی را در قلب تاریخی تهران در شب تجربه کنید.

آدرس: تهران، خیابان امام خمینی، خیابان سی تیر

ساعات کاری: وعده شام تا نیمه‌شب

رده قیمتی: اقتصادی

سوغات تهران

شاید بسیاری از مسافران به دلیل وجود بازارچه‌های متعدد در پایتخت خرید پوشاک، کیف و کفش خود را در تهران انجام دهند اما جالب است بدانید تهران نیز سوغات اصیل و مخصوص به خودش را نیز دارد. چرم نقاشی شده، نان سنتی فیروزکوه، جاجیم، آلوچه و لواشک، کشمش، سوهان و تابلو فرش ازجمله سوغات‌های اصیل تهران هستند.

خرید بخشی جدایی‌ناپذیر از سفر است، تهران نیز برای علاقه‌مندان به خرید بهشت محسوب می‌شود. تهران مراکز خرید بسیار زیاد و متنوعی دارد. ما در این راهنمای سفر به معرفی چند مرکز خرید بسنده می‌کنیم.

مراکز خرید تهران

بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ تهران علاوه بر ارزش تاریخی، بزرگ‌ترین مرکز دادوستد در ایران نیز محسوب می‌شود. بازار تهران که قطب اصلی عمده‌فروشی و پخش کالا به شهرهای دیگر ایران است، برای گردشگران نیز جاذبه دارد. خشکبار، ادویه، پوشاک، کیف و‌ کفش، زیورآلات، لوازم‌خانگی، فرش دستبافت و ماشینی، طلا، پارچه، لوازم الکترونیکی و هر آنچه به نظرتان برسد در بازار تهران خریدوفروش می‌شود. بازار رضا نیز پاساژی در نزدیکی بازار تهران است که برای علاقه‌مندان به خرید جاذبه دارد.

آدرس: تهران، خیابان ۱۵ خرداد

ساعات کار: ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر

رده قیمتی: اقتصادی

بازار تجریش

بی‌شک تا امروز تصاویر رنگارنگ بازار تجریش را مشاهده کرده‌اید، بازار قدیمی تجریش یکی از اصلی‌ترین مراکز دادوستد در پایتخت محسوب می‌شود. در این بازار که در نزدیکی امامزاده صالح قرار دارد، می‌توانید اجناسی متنوع از همه رده‌های قیمتی ازجمله پوشاک و صنایع‌دستی پیدا کنید. بازار تجریش فروشگاه‌های رنگارنگ میوه و سبزیجات دارد که سبزیجات تازه و متنوع ارائه می‌دهند.

آدرس: تهران، میدان تجریش

ساعات کاری: ۱۰ صبح تا ۱۰ شب

رده قیمتی: متوسط

مرکز خرید پالادیوم

پالادیوم یکی از گران‌ترین، بزرگ‌ترین و لوکس‌ترین مراکز خرید ایران در سال ۱۳۹۳ در تهران افتتاح شد.  تقریباً تمامی برندهای معتبر پوشاک، کیف و کفش در پالادیوم شعبه دارند و برند پوشان برای خرید به این مجتمع مراجعه می‌کنند. فود کورت بزرگ پالادیوم نیز مقصدی جذاب برای شکم گردی است.

امتیاز گوگل: ۴.۳

آدرس: تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی

تلفن: ۰۲۱۲۲۰۱۰۶۰۰

ساعات کاری: ۱۰ صبح تا ۱۱ شب

رده قیمتی: خیلی لوکس

فرهنگ تهران

تهران باوجود گروه‌های مختلف از اقوام ایران، فرهنگی مختلط و تحت تأثیر فرهنگ ایرانی و اسلامی دارد. بسیاری از جشنواره‌های هنری، موسیقی و تئاتر برای اولین بار در تهران برگزارشده‌اند. تهرانی‌ها مسلمان و شیعه‌مذهب‌اند، اقلیت‌های مذهبی دیگری نیز در تهران زندگی می‌کنند. اهالی تهران به فارسی سخن میگویند، درگذشته لهجه تهرانی نیز رواج داشته و امروزه در نواحی شمیران به‌صورت محدود استفاده می‌شود. عید نوروز، چهارشنبه‌سوری، قاشق زنی، شب یلدا و گل‌ریزان از رسومی هستند که در تهران پاس داشته می‌شوند. مناسبت‌های مذهبی نیز در تهران از اهمیت خاصی برخوردارند. قالی‌بافی، نقاشی روی چرم، جاجیم‌بافی و شیشه‌گری ازجمله صنایع‌دستی است که در روستاهای استان تهران رواج دارد.

تهران شهری است که برای همه سلیقه‌ها جذاب است، امیدواریم با بهره‌گیری از این راهنما، سفر خاطره‌انگیزی را به تهران تجربه کنید.

دسته ها:
}