لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به طبس ؛ بهشت گمشده در دل کویر
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/04/01

طبس، شهری کوچک در کویر مرکزی ایران با فرهنگ و تاریخی بزرگ است. این شهر که حدود 40 هزار نفر جمعیت دارد در استان خراسان جنوبی قرارگرفته است. این شهر در گذشته شهری باشکوه بوده و از گذشته تاکنون پذیرای مسافرانی است که از کویر مرکزی ایران عبور می‌کردند. زبان مردم طبس فارسی است، به‌جز روستانشینان روستایی به نام کریت که زبانی باستانی دارند و بازمانده‌ی زبان پهلوی (فارسی میانه) است. بسیاری از تاریخ نویسان و مهندسان بر این باورند که شهری با این قدمت و شکوه آن‌هم یکه و تنها در میان کویر شرق از عظمت و معجزات تمدن ایرانی است. این شهر تا نزدیک‌ترین شهر خود یعنی فردوس 220 کیلومتر فاصله دارد.

راهنمای سفر به فردوس را در اینجا بخوانید .

راهنمای سفر به طبس

راه های دسترسی به طبس

مسیر جاده ­ای منتهی به طبس

طبس در گذشته جزوی از خراسان بزرگ بود که پس از تقسیم خراسان به یزد پیوست، اما در سال 1391 این شهرستان جزو استان خراسان جنوبی شد. طبس غربی‌ترین شهر خراسان جنوبی است. برای دسترسی به این شهر سه مسیر اصلی وجود دارد، یکی راهی است که از طبس به فردوس و از آنجا به مشهد ( راهنمای سفر به مشهد ) می‌رسد و فاصله‌ای 540 کیلومتری تا مشهد دارد. راهی دیگر که از دیهوک عبور می‌کند و به شهر بیرجند می‌رسد و دارای فاصله‌ی 270 کیلومتری تا بیرجند است. مسیر دسترسی اصلی بعدی راه یزد به طبس است که از شهر رباط می‌گذرد و 360 کیلومتر طول دارد.

ترمینال طبس: آدرس= بلوار واعظ طبسی/ فاصله تا مرکز شهر= 5 دقیقه/  تلفن=05632821930

فاصله طبس تا مشهد= 6ساعت و 18 دقیقه

فاصله طبس تا تهران=9ساعت و 14 دقیقه

فاصله طبس تا اصفهان=6ساعت و 37 دقیقه

فاصله طبس تا شیراز=9ساعت و 1 دقیقه

پرواز به طبس

برای سفر به طبس از تهران مسیر هوایی نیز وجود دارد و راحت‌ترین راه نیز سفر هوایی از طریق فرودگاه طبس است. این فرودگاه همه‌روزه به تهران و سایر شهرهای بزرگ پرواز دارد. به‎طور مثال بلیط هواپیما تهران طبس ، بلیط هواپیما طبس تهران و بلیط هواپیما طبس مشهد را می‎توانید در کی سفر بیابید.

آدرس= 5 کیلومتری شهر طبس/ فاصله تا مرکز شهر= 10 دقیقه/ تلفن=05632836700

راه آهن طبس

آدرس= بلوار راه آهن جاده طبس – تهران/ فاصله تا مرکز شهر= 9 دقیقه/ تلفن= 05632812001

جغرافیای طبس

آب و هوای طبس

 با کویرهای اطراف طبس آشنا شوید

راهنمای سفر به طبس

پوشش جانوری منطقه طبس

شهرستان طبس علیرغم کویری بودن بیشتر وسعتش، بزرگ‌ترین پناهگاه حیات‌وحش ایران را در خود جای داده است. پناهگاه حیات‌وحش نایبندان مکانی تقریباً غیرقابل‌دسترس در مرکز دشت کویر است که قرارگیری دو کوه نسبتاً بلند در آن باعث شده آب مورد نیاز حیات‌وحش منطقه تأمین شود. نایبندان زیستگاه بعضی از گونه‌های کمیاب و نادر ایران است. این پناهگاه که طیف وسیعی از گونه‌های فلات مرکزی ایران را در خود جای داده است اکنون زیستگاه مناسبی برای یوزپلنگ ایرانی (آسیایی) است که سال‌ها به نظر می‌آمد این گونه منقرض شده است، اکنون مکان امنی برای افزایش جمعیت یوزپلنگ ایرانی به‌دوراز دسترس شکارچیان است. طبق گزارشات، ردپای پلنگ نیز در این پناهگاه دیده شده است. همچنین سه گونه‌ی نادر دیگر ازجمله کفتار‌های راه‌راه، شاه روباه و نوعی آهو با نام جبیر در پناهگاه حیات‌وحش نایبندان وجود دارند.

در کل صد‌ها گونه‌ی کمیاب بومی ایران در پناهگاه نایبندان زیست می‌کنند که از این موارد می‌توان قوچ، گربه شنی، سیاه‌گوش، کل‌ و بز، شغال، خارپشت ایرانی، تشی، خرگوش صحرایی، با‌لابان، عقاب طلایی و سنقر خاکستری را نام برد. این تنوع بالای جانوری باعث شده زیستگاه حیات‌وحش نایبندان از نظر غنای گونه‌ای در قاره‌ی آسیا حرف اول را بزند. در کنار این گونه‌ها، این پناهگاه بستر رشد و زیستگاه 171 گونه‌ی گیاهی کمیاب از انواع گیاهان بوته‌ای، علفی و درختچه‌ای و تعدادی گونه‌ی گیاهی شناسایی نشده است. سفر به نایبندان از مسیر طبس به کرمان ممکن است و برای دیدن آن باید صد کیلومتر به سمت جنوب طبس سفر کنید.

راهنمای سفر به طبس

جاذبه­ های طبیعی طبس را ببینید!

ژئوپارک طبس

طبس از لحاظ زمین شناسی بسیار خاص است. با توجه به معادن فراوان زغال‌سنگ طبس می‌توان فهمید که در گذشته تمام این منطقه جنگل بوده است. همچنین با وجود چشمه‌های آب گرم و کوه‌ها و سنگ‌های رسوبی گوناگون و جذاب، شهرستان طبس بهشتی برای زمین شناسان دوستداران طبیعت محسوب می‌شود. ژئوپارک طبس دارای بیش از 50 ژئو سایت کوچک‌تر است که مهم‌ترین آن‌ها «کال جنی» است. دلیل نام‌گذاری این دره در میان مردم محلی به خاطر افسانه‌ها و داستان‌هایی بوده که درگذشته از کال جنی تعریف می‌کردند. ژئوپارک طبس سومین پارک زمین‌شناسی ایران است که در فهرست آثار طبیعی یونسکو به ثبت رسیده است. قبل از ژئوپارک طبس ژئوپارک قشم و ارس به‌عنوان اولین و دومین قرارگرفته‌اند.

آدرس= جاده یزد طبس

راهنمای سفر به طبس

کال جنی

مردم بومی طبس واژه‌ی «کال» را به معنی دره بکار می‌برند. کال جنی به معنای «درّه‌ی جن‌ها» است. برای این‌که دلیل نام‌گذاری این دره را بفهمید کافی است از آن دیدن کنید، با اولین نگاه دلیل نام‌گذاری آن را خواهید فهمید. این دره مکانی دلگیر و ترسناک است. تعجب خواهید کرد وقتی بدانید که در گذشته انسان‌هایی در آنجا سکونت داشته‌اند! می‌توان گفت کال جنی نمونه‌ای کوچک‌شده از گرند کنیون در آمریکا است. در گذشته‌های دور فرسایش حاصل از عبور رودخانه‌ای خروشان زمین را به عمق 50 متر حفر کرده و این ویژگی زمین‌شناسی منحصربه‌فرد را پدید آورده است. دره‌ای که برخلاف اطرافش که بیابان بوده و در طول سال چشم انتظار قطره‌ای آب است، پر از آب و آبشارهای زیباست. فرسایش زمین در طول سالیان دراز باعث به وجود آمدن راهروهایی باریک شده که دو طرف آن سنگ‌های رسوبی مرتفعی در بر گرفته است. اگر به آنجا سفر کنید در ابتدای دره چاه‌هایی را می‌بینید که در دل سنگ کنده شده‌اند. اگر ماجراجویی را دوست دارید و فردی راهنما همراهتان باشد می‌توانید با پایین رفتن از چاه‌ها به راه رو باریکی برسید که خود به چند اتاق کوچک و تاریک می‌رسد. طبق آثار بجا مانده و گفته‌های پیشنیان این اتاق‌های در دل زمین مکانی بوده برای بست‌نشینی زرتشتیان که از ظلم زمانه فراری بودند و در اینجا به عبادت و راز و نیاز مشغول می‌شدند. این دره‌ی مرموز حاصل دست‌به‌دست هم دادن جاذبه‌های طبیعی و مکان‌های تاریخی است که مکانی رازآلود و هیجان‌انگیز را در اختیار گردشگران قرار داده است. این دره‌ی زیبا در فاصله‌ی 30 کیلومتری شهر طبس و در جوار روستای از میغان واقع‌شده است.

آدرس= جاده طبس - بشرویه، دوراهی استخرِ شاعر، روستای فشاه

امتیاز گوگل=3.5

راهنمای سفر به طبس

روستای ازمیغان

این روستا که کویر که در 40 کیلومتری شمال طبس قرار دارد شباهت به بهشتی زیبا و سبز در میان کویر طلایی‌رنگ دارد. در اولین نگاه یکی از عجیب‌ترین صحنه‌های عمرتان را خواهید دید. نخلستان‌های خرما و شالیزارهای برج در کنار هم آن‌هم دو گونه که شرایط اقلیمی کاملاً متفاوتی را می‌طلبند. با اینکه طبس از گذشته دچار کم‌آبی بوده است و طی سالیان این کم‌آبی تبدیل به قسمتی از فرهنگ و تمدن ساکنان این شهر شده است، اما در این روستا آن‌قدر آب فراوان است که در آن برنج می‌کارند. روستای ازمیغان دارای چند رودخانه‌ی دائمی است که جریان این رودخانه‌ها از میان سنگ‌های رسوبی باعث شده چشمه‌ها و آبشارهای زیبایی پدید آید. در میان رودخانه سنگ سفیدی قرار دارد که به آن تخت عروس می‌گویند و می‌توانید بر تخت عروس بنشینید و پاهایتان را در آب گذاشته و از نوازش پوستتان توسط ماهیان گاراروفا لذت ببرید. سفر به این روستا را هرگز از دست ندهید.

آدرس= ۴۰ کیلومتری شرق بخش مرکزی شهرستان طبس

راهنمای سفر به طبس

تاریخ طبس را در اینجا بخوانید!

بر اساس نوشته‌های مورخان شهر طبس در دوران هخامنشیان پایه‌گذاری شده است، اما اوج شکوفایی آن مربوط به زمان قاجار است که قبیله‌ی عرب زبان شیبانی حکومت این شهر را به دست گرفتند. در طول این زمان باغ‌ها و کاخ‌های بسیاری در طبس ساخته شد و این شهر روز به روز بزرگ‌تر و باشکوه‌تر از قبل می‌شد و اکثر بناهای تاریخی بجا مانده در طبس مربوط به آن روزگار است. متأسفانه درصد زیادی از بناها و قلعه‌های تاریخی طبس در جریان زلزله 8/7 ریشتری طبس در سال 1357 تخریب شد و حدود پنجاه‌هزار نفر از مردم این شهر کشته شدند اما با این وجود بناهای تاریخی متعددی در برابر زلزله سالم ماندند و یا مرمت شدند.

بسیاری از مردم طبس را به خاطر عملیات «پنجه‌ی عقاب» ارتش آمریکا در سال 1359 می‌شناسند. عملیاتی که در طی آن ارتش آمریکا عملیاتی محرمانه تدارک دید تا طی آن گروگان‌های آمریکایی در ایران را آزاد کند و قرار بود با استفاده از فرصت و ضعف در سیستم پوشش راداری در صحرای طبس خود را به تهران برساند و گروگان‌ها را آزاد کند اما این عملیات در اثر طوفان شن عجیب و ناگهانی که رخ می‌دهد با شکست مواجه می‌شود.

راهنمای سفر به طبس

جاذبه های تاریخی طبس را بشناسید!

سد شاه عباسی

این سد که در روستای تاریخی «خرو» قرار دارد و یکی از شاهکارهای معماری در ایران محسوب می‌شود. سد شاه عباس از دیدنی‌های معروف طبس است که در دوران حکومت صفویان به‌منظور جلوگیری از جاری شدن سیل در زمان بارش رگبارهای فصلی در منطقه ساخته شد. خود این روستا نیز به خاطر قدمتش از جاذبه‌های گردشگری طبس محسوب می‌شود. معماری سد شاه عباسی شبیه معماری برج آزادی است با این تفاوت که بر تنگه‌ای باریک در بین دو کوه ساخته‌شده و 60 متر ارتفاع دارد. در پایین سد، گذرگاه بزرگی قرارگرفته تا بتواند آب را به میزانی از خود عبور دهد که خطری برای شهر طبس ایجاد نکند. قدمت این سد به 550 سال می‌رسد و به‌عنوان قدیمی‌ترین سد قوسی جهان شناخته شده است و با توجه به معماری خاص آن و بافت خشتی بکار رفته در آن پس از پنج قرن هنوز کاربرد و دوام خود را دارد و همین موضوع باعث حیرت گردشگران و معماران ایرانی و خارجی است. یکی از عواملی که باعث شده سد طی این قرن‌ها پابرجا باشد گذرگاه آب در زیر سد است که باعث شده رسوب در پشت سد باقی نماند و هنوز کارایی خود را داشته باشد. حتی گفته‌شده که سد شاه عباسی در چند قرن آینده نیز طبس را از خطر سیل‌‌های فصلی رود نهرین در امان نگه خواهد داشت. همچنین در نزدیکی سد سنگ نگاشته‌ای پیدا شده که تصویر چند بز کوهی روی آن حک‌شده و قدمتی هفت‌هزارساله دارد و این موضوع نشان‌دهنده‌ی مورد توجه بودن مکان این روستا حتی در گذشته‌های بسیار دور نیز هست. سد شاه عباسی و روستای خرو در 25 کیلومتری طبس واقع شده‌اند.

آدرس=27 کیلومتری طبس، روستای خرو

زمان بازدید=24ساعته

امتیاز گوگل=4.7

هزینه ورودی= رایگان

راهنمای سفر به طبس

باغ گلشن طبس

این باغ زیبا و سرسبز در دل کویر ایران و در انتهای بلوار گلشن شهر طبس قرار گرفته و بنای آن مربوط به دوران حکومت افشاریه است. عاملی که سبب خاص شدن این باغ شده قدمتش نیست بلکه معماری و ساختار آن است. باغ گلشن طبس از نمونه‌های شاخص باغ ایرانی است و نمونه خوبی از معماری، هنر و طراحی ایرانی بشمار می‌رود. این باغ در بیشتر سایت‌های گردشگری معتبر جهان به گردشگران معرفی شده و شهرتی جهانی یافته است؛ و جود باغی این‌چنین سرسبز و زیبا در کویری داغ و خشک نشان‌دهنده‌ی طراحی استادانه‌ی طراحان ایرانی است. در وسط این باغ نهری جاری است که آب آن به هم پیوستن چند رشته قنات در اطراف شهر طبس تأمین می‌شود. در گذشته نیز آب این قنات‌ها ابتدا به باغ گلشن می‌رسید و سپس در بقیه‌ی قسمت‌های شهر جاری می‌شد که این مسئله خود نشان‌دهنده دقت در مکان قرارگیری باغ در بالادست شهر است که مانند دروازه‌ای برای ورود آب به شهری تشنه و کویری است. باغ گلشن طبس امروزه از جذاب‌ترین مراکز گردشگری و توریستی شرق ایران به شمار می‌رود که گردشگران ایرانی و خارجی سالانه برای دیدن آن به این شهر سفر می‌کنند.

آدرس=خیابان فلسطین میدان پلیکان

زمان بازدید=24 ساعته

امتیاز گوگل=4.4

هزینه ورودی=رایگان

راهنمای سفر به طبس

قلعه اسماعیلیان

این قلعه که در میان دو کوه بنا شده و قدمت آن با توجه به معماری قلعه به دوره‌ی سلجوقیان برمی‌گردد. همان‌طور که از نمام قلعه مشخص است این قلعه مکانی برای آموزش فداییان اسماعیلی در قرن پنجم بوده است. این قلعه با در طی زمان تخریب شده اما عظمت و معماری باشکوه آن هنوز مشخص است. قلعه‌ی اسماعیلیان به‌گونه‌ای بنا شده که از بیرون غیرقابل تسخیر باشد و از داخل نیز کسی نتواند از آن فرار کند. این قلعه‌ی تاریخی در چهل کیلومتری شهر طبس در دامنه‌ی کوه شتری قرارگرفته و بازدید از آن شما سفری به دل تاریخ نیز خواهید داشت. می‌توانید صدای راه رفتن هلاکوخان مغول را پس از به آتش کشیدن و با خاک یکسان کردن آن حس کنید.

آدرس= طبس، اطراف روستای خراوان

زمان بازدید=24 ساعته

هزینه ورودی= رایگان

راهنمای سفر به طبس

سوغات طبس

روورکرده، قُطاب، باقلوای طبس، نان چایی، مربای پوست پسته، مربای نارنجوک

روورکرده

یک شیرینی بسیار خوش‌طعم است که از شیره خرما تهیه می‌شود و آن را در بین دو لایه نان مخصوص قرار می‌دهند و بین مردم محلی محبوب است.

قُطاب

نوعی شیرینی است که با استفاده از آرد، ماست و شیر تهیه می‌شود و نوع خاص آن سوغات طبس است.

راهنمای سفر به طبس

از سایر صنایع‌دستی و سوغات‌های طبس می‌توان موارد زیر را نام برد: باقلوای طبس، نان چایی، مربای پوست پسته، مربای نارنجوک، شیر پرخاصیت آنغوزه، ظروف قلمکاری، سینی مسی و فرش.

غذاهای محلی طبس

 طبس دارای غذاهای محلی متنوعی است که نشان از سلیقه‌ی خوب مردم این شهر دارد. آش جوش‌پره، آش لخشک، آش قلیه، آش انار، آش اماج و آش بورش فقط تعدادی از آش‌های محلی این شهر است. از معروف‌ترین غذاهای طبس می‌توان آبگوشت بلغور، آبگوشت گندم، آبگوشت بزباش و آبگوشت کشک را نام برد. قروت نوعی کشک است که در بین مردم طبس طرفداران زیادی دارد. مردم این شهر از قروت در تهیه‌ی غذاهای محلی استفاده می‌کنند که طعمی ترش‌مزه به غذا می‌دهند.

رستوران های طبس

رستوران باغ مجنون

این رستوران یکی از قدیمی‌ترین رستوران‌های این شهر است که در محیطی سنتی و با قیمت مناسب انواع غذاهای ایرانی و فرنگی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. این رستوران در بلوار امام خمینی طبس قرار دارد و برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 05632828174 تماس بگیرید.

امتیاز در گوگل:3.3

رستوران هزار و یک شب طبس

آدرس=بلوار امام رضا

تلفن=05632813169

زمان کاری=11:30 الی 3:30 / 7:30 الی 11

نوع رستوران= سنتی

رستوران پاسارگاد طبس

آدرس=خیابان محمد منتظری

تلفن=05632821230

زمان کاری= 8 الی 23

نوع رستوران=سنتی

 رستوران دالیا طبس

آدرس=بلوار امام خمینی

تلفن=05632834510

زمان کاری=8 الی 14

نوع رستوران=فست فود

اقامت در طبس

برای اقامت در طبس ابتدا باید بدانید که شب‌های کویر بسیار سرد است بنابراین اقامت در پارک‌ها و اماکن عمومی آسان نخواهد بود. شهر طبس دارای چند هتل و مهمانسرا است اما اکثر مسافران زائرسرای امام‌زاده حسین را برای اقامت انتخاب می‌کنند. این امام‌زاده در مرکز شهر طبس قرار دارد و یافتن آن کار آسانی است. این امام‌زاده خود مهم‌ترین مرکز گردشگری-مذهبی طبس است و ازآنجاکه ایشان برادر امام رضا هستند در میان مردم طبس از احترام زیادی برخوردار است.

راهنمای سفر به طبس

هتل 4 ستاره نارنجستان طبس

آدرس= ، میدان معلم، انتهای بلوار شهدای گمنام، بعد از دانشگاه پیام نور.

تلفن=05632821091

هتل آپارتمان 3ستاره امیر طبس

آدرس=بلوار شهدا

تلفن=05632825951

اقامتگاه بومگردی عمو نوروز

آدرس=جاده طبس - تهران - اصفهان

تلفن=09139231080

مراکز خرید طبس

مجتمع تجاری رضوی حیدری

آدرس= خیابان محمد منتظری

امتیاز گوگل=2.8

ساعت کاری= 8 الی 22

مجتمع تجاری و تفریحی الماس طبس

آدرس=بلوار امام خمینی

امتیاز گوگل=4.2

ساعت کاری=8الی22

مراکز تفریحی طبس

پارک جنگلی طبس

آدرس=بلوار گلستان

بهترین زمان سفر به طبس

اواخر پاییز و زمستان

نکات بستن چمدان مختص سفر به طبس

عینک آفتابی

کرم ضدآفتاب

کلاه تابستانی

لباس سبک درتابستان

لباس گرم در زمستان

دسته ها:
}