لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به شهرکرد ، جاذبه های گردشگری به همراه سوغات شهر کرد
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/05

راهنمای سفر به به شهرکرد را در اینجا بخوانید. نام شهرکرد یا دهکرد را احتمالا به عنوان بام ایران شنیده اید که دلیل این نامگذاری مرتفع­ترین مرکز استان بودن آن نسبت به تمامی مراکز استان­های دیگر کشور است. تغییر نام شهرکرد از دهکرد به نام جدیدش در سال 1314 صورت گرفته است. اطلاعات دقیقی از پیشینه­ی تاریخی این مکان و مردمان آن در دست نیست اما لازم به ذکر است که در زمان پیش از اسلام، واژه­ی کرد به تمامی مردم چادرنشین اطلاق می­شده است. این شهر مرکز استان چهارمحال و بختیاری بوده و تقریبا در بخش مرکزی کشورمان قرار دارد. 

معرفی شهر کرد

راه های دسترسی به شهرکرد

پرواز به شهرکرد

یکی از راه­‎های رسیدن به شهر کرد استفاده از هواپیما و حمل و نقل هوایی است. فرودگاه شهرکرد در بخش جنوبی این شهر قرار دارد و به صورت هفتگی پروازهایی به این شهر و همینطور از این شهر به شهرهای دیگر کشور صورت می­گیرد. در حال حاضر هرروز به غیر از یکشنبه، دوشنبه و پنجشنبه پروازهای رفت و برگشت از شهرکرد به تهران و مشهد انجام می­شود. به‎طور مثال می‎توانید بلیط هواپیما تهران شهرکرد ، بلیط هواپیما شهرکرد تهران ، بلیط هواپیما مشهد شهرکرد و بلیط هواپیما شهرکرد مشهد را در کی سفر بیابید. بعد از فرودگاه شهرکرد، نزدیک­ترین فرودگاه به این شهر، فرودگاه اصفهان است.

راه های جاده ای

به غیر از حمل و نقل هوایی، حمل و نقل از طریق اتوبوس و استفاده از پایانه­های مسافربری برای رفتن به شهرکرد بیشتر مورد استقبال قرار می­گیرد. در این راستا این شهر دو پایانه­ی مسافربری در جنوب و غرب شهر دارد. پایانه­ی مسافربری آزادی در جنوب شهرکرد و پایانه­ی مسافربری سامان در غرب شهرکرد قرار دارند.

ابن شهر از شمال و شرق به استان اصفهان (در مسیر خود، جاذبه های گردشگری اصفهان را ببینید )منتهی می­شود بنابراین اگر از این جهت­ها قصد سفر به شهرکرد را داشته باشید لازم است ابتدا به اصفهان رفته و سپس از شهر نجف آباد عبور کنید. از شهر نجف آباد و از طریق بزرگراه شماره­ی 51 می­توانید به شهرکرد برسید. اگر از بخش­ها و شهرهای جنوبی کشور قصد سفر به شهرکرد را داشته باشید مجددا وارد اصفهان شده و پس از عبور از دو شهر شهرضا و بروجن به شهرکرد می­رسید. و در نهایت اگر مبدا شما شهرهای غربی کشور و یا حتی بوشهر و خوزستان باشد برای دسترسی به شهرکرد لازم است از شهر ایذه، بزرگراه شمار­ه­ی 72 و بزرگراه شماره­ی 52 عبور کرده و به مقصد نهایی خود یعنی شهرکرد برسید.

جغرافیای شهرکرد

آب و هوا

آب و هوای نیمه مرطوب و معتدل و به خصوص آب و هوای معتدل و تا حدی خنک در تابستان­ها عامل جذب تعداد زیادی مسافر و گردشگر داخلی و خارجی به این شهر است. میانگین دمای سالانه­ی شهرکرد برابر 11.5 درجه بوده و میانگین بارش سالیانه نیز در این شهر 316 میلی متر است. بیش­ترین و کم­ترین دمای ثبت شده در شهرکرد به ترتیب برابر 32 درجه زیر صفر و 42 درجه بالای صفر بوده است و این شهر تقریبا هر سال 124 روز را در یخبندان به سر میبرد. شهرهای کربلای کشور عراق و دوشنبه­ی کشور تاجیکستان با این شهر پیوند خواهرخواندگی دارند.

معرفی شهرکرد

پوشش گیاهی

مناطق حفاظت شده­ی شیدا، قیصری، پارک ملی و منطقه­ی حفاظت شده­ی تنگ صیاد، منطقه­ی شکار ممنوع خدا آفرید، باغ­های طبیعی لاله­های واژگون، منطقه­ی حفاظت شده­ی هلن و سبزکوه از مهم­ترین زیستگاه­ها در استان چهارمحال و بختیاری هستند که تحت نظارت و مدیریت اداره کل محیط زیست این استان قرار دارند. از جمله گیاهان این منطقه می­توان کلخونک، پسته، بادام وحشی، ارس، ارژنف آلبالوی وحشی، بلوط و زالزالک را نام برد. به طور کلی در غرب استان چهارمحال و بختیاری پوشش گیاهی غنی­تری وجود دارد. به طوری که تقریبا یک پنجم از کل پوشش گیاهی استان مربوط به این منطقه است. به غیر از موارد ذکر شده در این مناطق گیاهانی همچون گردو، بادام، سماق، زبان گنجشک و انجیرکوهی نیز می­رویند. آمارها بیانگر این نکته هستند که این استان دارای بالاترین میزان گونه­های بومی در ایران است که عوامل محیطی گوناگون موجب شده اند برخی از آن­ها همچون بومادران بختیاری، لاله­ی واژگون زاگرسی، کرفس سفید، کرفس کوهی، چشم ونوس و مرزه کلاری در خطر انقراض قرار بگیرند.

معرفی شهرکرد

جانداران منطقه

در زیستگاه­ های جانوری این منطقه 80 گونه پستاندار و دوزیست، 70 گونه پرنده و 35 گونه خزنده شناسایی شده اند. در میان این گونه­های جانوری نیز برخی همچون شاه روباه، خفاش نعل اسبی مدیترانه­ ای، پلنگ، خفاش انگشت دراز و کرکس در خطر انقراض قرار دارند.

معرفی شهرکرد

جاذبه های طبیعی شهرکرد

پارک ملی تنگه صیاد

اگر قصد دیدن حیواناتی همچون قوچ و میش وحشی در تپه ماهورها را دارید می­توانید از این منطقه دیدن کنید. به غیر از این حیوانات حیواناتی همچون پلنگ، بز و کل نیز در این محل زندگی می­کنند.

آدرس: کیلومتر 15 جاده­ی شهرکرد، جاده­ی فرخ شهر، مسیر روستای دستگرد امامزاده

معرفی شهرکرد

آبشار زردلیمه یا بوینه

این آبشار با مهم­ترین لقب آن یعنی عریض­ترین آبشار ایران شناخته می­شود. این آبشار که یکی از مهم­ترین جاذبه­های طبیعی استان است دارای جذابیت­های دیدنی دیگری همچون سنگ حجاری شده­ی 6 هزار ساله و پل خدا آفرین نیز است.

آدرس: 84 کیلومتری شهرکرد، منطقه­ی دیناران، 30 کیلومتری غرب اردل، بعد از روستاهای کاج و رستم آباد، کناره­ی رودخانه­ی بازفت

امتیاز گوگل: 4.7

معرفی شهرکرد

تالاب چغاخور

تالاب چغاخور یکی از بهترین مکان­ها برای گذران اوقات فراغت مخصوصا در فصل تابستان است. سدی که در این منطقه زده شده است باعث شده این تالاب بیش از پیش آب داشته باشد. این تالاب در منطقه­ی شکار ممنوع قرار دارد و در فصل مهاجرت شما می­توانید پرندگان مهاجر زیادی را در کنار پرندگان محلی در این مکان مشاهده کنید. از جمله­ی این پرندگان می­توان به لک لک، غاز، حواصیل و اردک اشاره کرد.

آدرس: 65 کیلومتری شهرکرد، شهر بلداجی، جاده­ی فرعی آسفالته­ی بروجن به سمت باغان

معرفی شهرکرد

دشت لاله های واژگون

معرفی شهرکرد

تالاب گندمان

این تالاب که به دلیل بارندگی­های منطقه همیشه پرآب است، یکی از بهترین مکان­ها برای دیدن پرندگان مهاجر است.

آدرس: بروجن، بخش گندمان

امتیاز گوگل: 4.1

تاریخچه شهر کرد

معرفی شهرکرد

اماکن تاریخی شهر کرد

پل زمان خان سامان

معرفی شهرکرد

قلعه دزک

این قلعه یکی از زیباترین آثار به جای مانده از دوران قاجار است. گفته می­شود علامه دهخدا تقریبا 6 ماه از زندگی خود را در این مکان گذرانده است و امثال و حکم را در این بنا نوشته اند.

آدرس: 35 کیلومتری شهرکرد، روستای دزک

ساعات بازدید: از ساعت 8 صبح الی 6 عصر

امتیاز گوگل: 4.1

معرفی شهرکرد

قلعه چالشتر

این بنا متعلق به دوره­ی قاجار است. قلعه­ی چالشتر در تاریخ 27 مرداد 1377 به ثبت ملی رسیده است. این مکان در گذشته محل زندگی محمدحسن خان ستوده چالشتری بوده است.

آدرس: شهر چالشتر

امتیاز گوگل: 4.2

ساعات بازدید: از ساعت 9:30 صبح الی 7 عصر

معرفی شهرکرد

خانه ستوده چالشتری

موزه باستان شناسی شهرکرد

این موزه که در واقع همان حمام پرهیزکار است، جزو یکی از آخرین بناهای دوره­ی پهلوی محسوب می­شود. این بنا در دوران پهلوی به سبک حمام­های قدیمی ایرانی ساخته شده است. در این موزه اشیای گرانبهایی همچون ابزار و وسایل مربوط به هزاره­های دوم و پنجم پیش از میلاد، ابزار سنگی متعلق به دوران نوسنگی و مجسمه­های گلی با قدمت 900 سال نگهداری می­شوند.

آدرس: خیابان ولیعصر شمالی

امتیاز گوگل: 4.1

ساعات بازدید: از ساعت 7 صبح الی 2 ظهر

معرفی شهرکرد

قلعه شمس آباد

شیر سنگی

معرفی شهرکرد

حمام خان

این حمام در سال 1270 و در ضلع جنوب غربی مسجد جامع شهرکرد ساخته شده است. در آن سال حاج محمدرضاخان این حمام را ساخته است. یکی از مهم­ترین نکاتی که درباره این بنا گفته می­شود استحکام بسیار بالای آن است.

آدرس: خیابان ملت، کوچه­ی مشرف

امتیاز گوگل: 4.0

پل خراجی

این پل طولی برابر 54 متر دارد و بر روی رودخانه­ی کیار و در دوران صفوی بنا شده است.

آدرس: 30 کیلومتری شهرکرد، کیار، جنوب غربی روستای خراجی

قلعه جونقان

قلعه­ی جونقان یا قلعه­ی سردار اسعد بختیاری در سال 1318 و با مساحت 14 هزار متر مربع ساخته شده است. معماری این بنا الهام گرفته شده از سبک معماری فرانسه است.

آدرس: 45 کیلومتری جنوب غربی شهرکرد، شهر جونقان، در نزدیکی میدان شهر

امتیاز گوگل: 4.3

ساعات بازدید: از ساعت 9 صبح الی 4 بعد از ظهر

اماکن مذهبی شهرکرد

مسجد جامع شهرکرد

قدمت این مسجد به قرن 13 بازمی­گردد. مسجد جامع شهرکرد سه ورودی در بخش­های غربی، شرقی و شمالی دارد. در هنگام بازدید از این بنا نماهای زیبای خلق شده با کاشی کاری­های هفت رنگ را حتما ببینید و لذت ببرید.

آدرس: خیابان ولیعصر

امتیاز گوگل: 3.8

معرفی شهرکرد

مسجد اتابکان

قدمت این مسجد به دوره­ی اتابکان یعنی 800 سال پیش برمی­گردد. از آن زمان تا کنون این بنا چندین بار مرمت و بازسازی شده است. از نکات قابل توجه و دیدنی در این مسجد، درهای چوبی زیبا و نفیس و همچنین کاشی کاری­های چشم نواز است.

آدرس: خیابان ولیعصر

امتیاز گوگل: 4.1

معرفی شهرکرد

امام زاده حلیمه و حکیمه خاتون

معرفی شهرکرد

زبان ، فرهنگ و آداب و رسوم مردم شهرکرد

مردم بومی این منطقه با زبان فارسی اما لهجه­ی دهکردی تکلم می­کنند. با اینکه این نوع حرف زدن فقط در ادای کلمات با کلمات فارسی تفاوت دارد اما برای افرادی که با این زبان آشنایی ندارند درک برخی کلمات و جمله­ها بسیار سخت است.

بختیاری­ها برای مراسم سوگواری، شکار، عقد،عروسی و بله برون رسومات خاصی دارند. یکی از پسندیده­ترین این فرهنگ­ها کمک کردن در تامین مخارج مراسم­های سوم، هفتم و چهلم به خانواده­ی داغدار است.

از لباس­های محلی این خطه نیز میتوانیم  می نا، جلیقه، چوقا یا چوخا، لچک و کلجه را نام ببریم.

معرفی شهرکرد

موسیقی بختیاری

معرفی شهرکرد

غذای محلی شهرکرد

از میان غذاهای محلی که به شهرکرد و به طور کلی به چهارمحال و بختیاری تعلق دارد می­توان به کله جوش، پرورد دوغ، آش دوغ چهارمحال و بختیاری، آو تفتاله، توله، کاچی شیر، روغن حیوانی و عسل و شیره، اماج، تاس کباب و اوبریز اشاره کرد.

معرفی شهرکرد

رستوران های شهرکرد

رستوران فردوسی

این رستوران به طور کلی ماهیتی سنتی دارد به گونه ای که از ویژگی­های بارز آن می­توان فضای سنتی و موسیقی زنده­ی سنتی را نام برد. بنای این رستوران قدمتی 170 ساله دارد. دیزی سنگی یکی از پرطرفدارترین غذاهای این رستوران است.

آدرس: خیابان فردوسی

امتیاز گوگل: 3.9

ساعات کاری: از ساعت 7:30 صبح الی 10 شب

شماره تماس: 03832254355

رستوران قاشق نقره ای

آدرس: دروازه سامان، میدان امام حسین(ع)

امتیاز گوگل: 3.7

ساعات کاری: از ساعت 10 صبح الی 10 شب

رستوران خوزستان

یکی از بهترین چلوکباب­ها و انواع پلوها در این رستوران سرو می­شوند. به علاوه این رستوران پارکینگ اختصاصی نیز دارد.

آدرس: حدواصل خیابان ولیعصر و فردوسی

امتیاز گوگل: 3.8

ساعات کاری: از ساعت 10 صبح الی 11 شب

شماره تماس: 03832222809

رستوران تخت جمشید

اسم این رستوران همواره در کنار غذاهای ایرانی با کیفیت و دوغ محلی مخصوص برده می­شود.

آدرس: بلوار امام رضا(ع)، میدان معلم، دروازه اصفهان، نبش کوچه­ی 106

امتیاز گوگل: 3.9

ساعات کاری: از ساعت 8 صبح الی 6 عصر

شماره تماس: 09132807854

اقامت در شهرکرد

هتل 4 ستاره پارسیان آزادی

این هتل 3 طبقه و 53 واحد اقامتی دارد. هتل آزادی در بالاترین نقطه­ی شهر شهرکرد قرار دارد. هزینه­ی اقامت در هر اتاق یک تخته­ی این هتل برابر 341000 تومان به ازای هر شب است.

آدرس: انتهای بلوار فارابی شمالی

امتیاز گوگل: 3.5

شماره تماس: 03833330020

 

معرفی شهرکرد

هتل 4 ستاره لاله شهرکرد

این هتل از مزیت قرار داشتن در مرکز شهر برخوردار است. هزینه­ی اقامت در هر اتاق دو تخته­ی این هتل برابر 110000 تومان به ازای هر شب است.

آدرس: ورودی شهر شهرکرد، میدان معلم

امتیاز گوگل: 2.8

هتل جهانگردی شهرکرد

این هتل 12 واحد اقامتی دارد. هتل جهانگردی نیز در مرکز شهر قرار گرفته است. هزینه­ی اقامت در هر اتاق دو تخته­ی این هتل برابر 230000 تومان به ازای هر شب است.

آدرس: خیابان دکتر علی شریعتی، مقابل شهرداری

امتیاز گوگل: 3.4

شماره تماس: 03832221077

هتل 2 ستاره دامون شهرکرد

هتل دامون 4 طبقه و 32 واحد اقامتی دارد. این هتل در سال 90 افتتاح و در سال 1393 بازسازی شده است. هزینه­ی اقامت در هر اتاق دوتخته­ی دبل بدون پنجره در این هتل برابر 185000 تومان به ازای هر شب است.

آدرس: خیابان دوازدهم محرم شمالی

امتیاز گوگل: 3.2

شماره تماس: 03832261988

هتل تک ستاره دیبا شهرکرد

این هتل 3 طبقه و 16 واحد اقامتی دارد. هتل دیبا در نزدیکی مسجد جامع شهرکرد و موزه­ی باستان شناسی قرار دارد. هزینه­ی اقامت در هر اتاق یک تخته­ی این هتل برابر 134000 تومان به ازای هر شب است.

آدرس: بلوار معلم، رو به روی پارک لاله

امتیاز گوگل: 3.1

شماره تماس: 03833330475

هتل آپارتمان خلیج فارس

امتیاز گوگل: 5.0

شماره تماس: 03833253525

هتل آپارتمان شهر کرد را در اینجا بیابید.

اقامتگاه سنّتی هزارچشمه

معرفی شهرکرد

کمپ کوهرنگ

معرفی شهرکرد

سوغات شهرکرد

اگر قصد خریدن سوغاتی از شهرکرد را دارید، مواردی همچون بادام، گردو، لبنیات، کشک، قره قروت، گز بلداجی، عسل، خرسک، جاجیم و قفل را از قلم نیندازید.

شیرینی و خوراکی شهرکرد

معرفی شهرکرد

صنایع دستی شهرکرد

معرفی شهرکرد

مراکز خرید شهرکرد

بازار بزرگ شهرکرد

این بازار در واقع عنصر اصلی اقتصاد شهرکرد است.

بازارچه لحاف دوزان

این بازارچه مربوط به دوران قاجار بوده و در واقع قدمت آن به 140 سال پیش برمی­گردد. بخش عمده­ای از سازه­ی ابتدایی این محل از بین رفته است. بازارچه­ی لحاف دوزان شهرکرد در تاریخ 11 مرداد 1384 به ثبت ملی نیز رسیده است.

مجتمع تجاری و مرکز خرید میلاد

آدرس: بالاتر از میدان 12 محرم، جنب کوچه­ی یزدان

امتیاز گوگل: 4.3

شماره تماس: 03832244552

دسته ها:
}