لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به ساوه ، شهر یاقوت سرخ
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/04/07

راهنمای سفر به ساوه ، شهر یاقوت سرخ را در اینجا بخوانید. ساوه شهری است در استان مرکزی و در 141 کیلومتری شهر تهران ( راهنمای سفر به تهران ) قرارگرفته است. این شهر که به میوه انارش نیز معروف است، از شهرهای کهن ایران محسوب می‌شود و دارای قدمتی 7 هزارساله است. در زمان پادشاهی ساسانیان اهمیت این شهر به دلیل قرارگیری در بین شهرهای مهمی مانند ری، همدان، قزوین و ... بود که استراحت گاهی برای کاروان‌ها به شمار می‌رفت. نام شهر ساوه از نام «ساوه شاه» پهلوان تورانی گرفته‌شده است. برخی دیگر معتقدند ساوه از کلمه‌ی سه آیه گرفته‌شده است که به‌جایی که 3 رودخانه دارد گفته می‌شده. شهر ساوه به خاطر موقعیت استراتژیکی که داشت توجه حاکمان محلی را به خود جلب کرده بود تا این‌که در زمان حمله‌ی وحشیانه‌ی مغولان به ایران به‌طور کامل ویران شد و بعدها موردبازسازی قرار گرفت. آب‌وهوای ساوه نیمه‌خشک بوده و دارای جاذبه‌های طبیعی زیبایی است.

راهنمای سفر به ساوه

مسیر‌های دسترسی به شهر ساوه

مسیر جاده ای منتهی به ساوه

موقعیت جغرافیایی ساوه در استان مرکزی از سمت شرق به استان تهران، از جنوب به قم و از شمال به استان قزوین و شهرستان زرندیه و از سمت غرب نیز با شهرستان کمیجان در استان همدان مرز مشترک دارد، مسیرهای دسترسی ساوه از تهران شامل مسیر تهران به رباط‌کریم و ساوه است که حدوداً یک ساعت و نیم طول می‌کشد و فاصله‌ی آن نیز 141 کیلومتر است. همچنین برای دسترسی از جنوب و اصفهان می‌توان از جاده‌ی 65 استفاده کرد که از شمال این جاده نیز به تهران ختم می‌شود. همچنین جاده‌ی 48 این شهر را از غرب به همدان و از شرق به آزادراه ساوه به سلفچگان وصل می‌کند.

راهنمای سفر به ساوه

راه آهن ساوه

شهر ساوه به شبکه حمل‌ونقل خطوط ریلی متصل است ازاین‌رو می‌توان از هرکجای کشور به مقصد ایستگاه راه‌آهن ساوه بلیط گرفت و به این شهر سفر کرد.

سفر هوایی به ساوه

البته باید این را در نظر گرفت که شهر ساوه فرودگاه ندارد و دو فرودگاه مهرآباد تهران و فرودگاه اراک ( راهنمای سفر به اراک )نزدیک‌ترین مقصدهای هوایی به ساوه هستند. به‎طور مثال مسافرین از مشهد می‎توانند بلیط هواپیما مشهد تهران و بلیط هواپیما مشهد اراک را خریداری نماییند.

راهنمای سفر به ساوه

جغرافیای ساوه

ساوه، از سمت شمال با شهرستان زرندیه و استان قزوین، از سمت شرق با استان تهران، از سمت جنوب با استان قم و شهرستان تفرش و از سمت غرب با استان همدان ( راهنمای سفر به همدان ) همسایه است.

آب و هوای ساوه

برای بسیاری از گردشگران آب‌وهوا یکی از عناصر مهم برای سفر محسوب می‌شود، ازاین‌رو باید گفت که ساوه شهری است با آب‌وهوای نیمه بیابانی و اگر قصد سفر به این شهر را دارید باید بدانید که در فصل تابستان آب‌وهوا گرم خواهد بود و در زمستان نیز سرد و بیابانی است، بنابراین بهترین فصل برای سفر بهار است.

پوشش گیاهی شهرستان ساوه

پوشش جانوری منطقه ساوه

این شهرستان پوشش گیاهی و جانوری غنی دارد و گونه‌های گیاهی مختلف آن شامل پونه، ورک، شیرین، بیان، گَوَن، گل‌مار، درسنه، کاروان کش، جاجوغ، قاسنی، داریجان و ریواس می‌شود. ازلحاظ پوشش جانوری نیز می‌توان به منطقه‌ی شکارممنوع خرقان در ساوه اشاره کرد که در منطقه‌ای با وسعتی بیش از 47 هزار هکتار 28 گونه پستاندار،72 گونه پرنده و تعدادی از گونه‌های خزندگان را در خود جای داده است، حیات‌وحش این منطقه شامل پستاندارانی نظیر گرگ، کفتار، گربه‌ی وحشی، روباه، شغال و پرندگانی نظیر کبک، تیهو، بلدرچین و قمری است و خزندگانی نظیر لاک‌پشت، مار سمی، مار آبی و... نیز در این شهرستان دیده‌شده‌اند.

 جاذبه های طبیعی ساوه را ببینید !

 پارک جنگلی ساوه

این پارک سرسبز با گونه‌های درختی اقاقیا، سرو خمره‌ای، سرو نقره‌ای، ارغوان، کاج تهرانی، توت، پسته و ... مساحتی 107 هکتاری را در بر دارد و در کنار جاده‌ی کمربندی همدان قرارگرفته است. پارک جنگلی ساوه در همه‌ی ایام سال پذیرای مسافران بسیاری از سراسر کشور است.

راهنمای سفر به ساوه

آبشار هندیس

باغستانی است کوچک و زیبا در دامنه‌ی کوه‌های مابین ساوه و تفرش که طبیعت بکر و آبشار هندیس را در خود جای‌داده است و هرساله به‌خصوص در فصل بهار و سفرهای نوروزی پذیرای مسافران بسیاری است که برای دیدن از این منطقه‌ی زیبا به آنجا می‌آیند.

راهنمای سفر به ساوه

دریاچه تفریحی ساوه

یکی از مکان‌هایی دنج و زیبایی است که می‌توانید در آنجا اتراق کنید و از چشم‌انداز دریاچه لذت ببرید. همچنین امکانات تفریحی و ورزش‌های آبی موجود در اطراف این دریاچه‌ی مصنوعی اوقات خوشی را در تابستان برای شما رقم خواهد زد.

راهنمای سفر به ساوه

 روستای غازم آباد

این روستا به خاطر وجود چشمه‌های گوارا و طبیعت بکر و چشم‌اندازهای منحصربه‌فرد محلی برای سفر گردشگران و طبیعت گردان شده است.

راهنمای سفر به ساوه

تاریخ ساوه را بخوانید !

جاذبه های تاریخی ساوه را بشناسید !

ساوه از شهر‌های باستانی و بازمانده از دوره‌ی ساسانیان محسوب می‌شود که در اواخر حکومت ساسانی و اوایل دوره‌ی اسلامی بخشی از ایالت جبال یا کوهستان بوده است که درگذشته عرب‌ها به سرزمین‌هایی که در مجاورت رشته‌کوه‌های البرز و زاگرس قرار داشت می‌گفتند.

برای درک بهتر از تاریخ و قدمت این شهر بهتر است آثار تاریخی فراوان آن را بشناسید تا با اصالت این شهر بیشتر آشنا شوید.

قلعه دختر ساوه یا قیز قلعه

این اثر تاریخی که از دوران ساسانیان به‌جا مانده است در دشت ساوه و بر روی تپه‌ای و مابین تعدادی صخره بنا شده است و درگذشته از آن به‌عنوان مکانی برای نیایش استفاده می‌شده است. این اثر تاریخی به خاطر معماری خاص و چشم نوازش موردتوجه بسیاری از گردشگران قرارگرفته است. برای دسترسی به این مکان تاریخی باید از جاده‌ی ساوه و پل قره‌چای بگذرید تا به جاده‌ی قیز قلعه برسید. قلعه دختر در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد تا نشانگر قسمتی از تاریخ ایران باشد. این مکان از ساعت 7 صبح تا ساعت 6 عصر برای بازدید عموم باز است. این اثر در گوگل نیز امتیاز 4.3 را برای خود ثبت کرده است

راهنمای سفر به ساوه

گنبد چهارسوق ساوه

گنبد چهارسوق ساوه در خیابان سلمان ساوجی، کوچه‌ی چهارم این شهر قرارگرفته است و قدمت آن مربوط به دوران صفوی است. در سال‌های اخیر از آن به‌عنوان موزه‌ی مردم‌شناسی استفاده می‌شود و نمایشگاهی است از آثار قدیمی مانند نسخه‌های خطی کتاب‌ها و دست‌نویس‌های بزرگان، انواع ظروف سفالی و مسی و سکه‌های دوران باستان که به نمایش عموم گذاشته شده است. این اثر نیز در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. این اثر نیز در گوگل امتیاز 4 را برای خود ثبت کرده است.

راهنمای سفر به ساوه

اماکن مذهبی ساوه را ببینید !

مسجد جامع ساوه

مسجد جامع ساوه یکی از اولین مساجدی است که در ایران ساخته شده است، ازاین‌رو نه‌تنها یک اثر تاریخی محسوب می‌شود بلکه نمونه‌ای از هنر اصیل ایرانی است. کاشی‌کاری‌ها، نقاشی‌ها و معماری این مسجد توجه گردشگران بسیار را به خود جلب کرده است. این بنا در خیابان سلمان ساوجی کوچه‌ی هجدهم قرار دارد و ساعات بازدید از آن از 8 صبح تا 6 عصر است و همچنین در گوگل امتیاز 4.2 را کسب کرده است.

راهنمای سفر به ساوه

مسجد سرخ ساوه

این مسجد در میدان انقلاب ساوه قرارگرفته و از دیگر مساجد تاریخی این شهر به‌حساب می‌آید و قدمت آن به دوره‌ی پیش از سلجوقیان می‌رسد اما بعد از تخریبش در دوره‌ی سلجوقی بنای جدید آن ساخته شد. معماری این بنا شامل یک مناره‌ی آجری و چند کتیبه‌ی گچ‌بری شده است و نقاشی‌های زیبایی را نیز در طراحی خود دارد. این بنا نیز در گوگل امتیاز 3.8 دارد.

راهنمای سفر به ساوه

امامزاده سیّد اسحاق

این امام‌زاده در دوره‌های سلجوقی و صفوی ساخته‌شده است و معماری آن نیز ترکیبی از این دو دوره است. امام‌زاده سید اسحاق در سال 1315 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. در مورد معماری آن همین بس که کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ آن زیبایی معماری‌اش را دوچندان کرده است. این بنا در ابتدای جاده‌ی قم – ساوه در شرق این شهر و در میدان سرداران قرارگرفته و برای کسب اطلاع از ساعات بازدید می‌توانید با شماره‌ی 08642426190 تماس بگیرید. این بنا نیز در گوگل امتیاز 4.5 را به خود اختصاص داده است.

راهنمای سفر به ساوه

امامزاده بشیر ساوه

امام‌زاده بشیر، امام‌زاده سیّد ابو رضا، امام‌زاده عبدالله ابن موسی‌الکاظم، امام‌زاده سیّد حسین ابن موسی‌الکاظم، امام‌زاده سیّد علی‌اصغر، مسجد بازار ساوه، مناره‌ی مسجد میدان و مناره‌ی مسجد جامع از دیگر بناهای تاریخی ساوه هستند.

راهنمای سفر به ساوه

زبان و گویش مردم ساوه

زبان مردم ساوه فارسی است و با لهجه‌ی محلی با یکدیگر صحبت می‌کنند اما در بیشتر روستاها می‌توان گویش‌های ترکی و ارمنی را هم مشاهده کرد.

آداب و رسوم در شهرستان ساوه

شهر ساوه به خاطر تنوع فرهنگی که دارد دارای آداب‌ و رسوم مختلفی است.

انتخاب نام برای نوزاد

برای انتخاب نام نوزاد اسم‌های انتخاب‌شده را روی برگه می‌نویسند و در بین صفحات قرآن قرار می‌دهند. سپس با ورق زدن قرآن یکی از نام‌ها را اتفاقی انتخاب می‌کنند و بروی نوزاد خود می‌گذارند.

مراسم کندمگ یا دانان

مراسمی است که در هنگام دندان‌درآوردن نوزادان برگزار می‌شود و بین اطرافیان و خویشاوندان خود گندم، نخود و ماش بوداده پخش می‌کنند.

باران لیسان

مردم این شهر اعتقاددارند که اگر باران بهاری را در ظرفی جمع کنند و سپس دعایی بخوانند و روی آب فوت کنند آن آب باران شفابخش بیماران خواهد بود.

موسیقی سنّتی در شهرستان ساوه

موسیقی محلی در ساوه بین عشایر و ایلات آن منطقه محبوب بوده و برای نواختن آن از سازهای بالابان و چگور استفاده می‌شود.

غذاهای محلی شهرستان ساوه

آش آلو

این آش محلی از غذاهای پرطرفدار ساوه است و برای تهیه‌ی آن از پیازداغ، رب گوجه‌فرنگی، نخود، لوبیاچیتی، آلوبخارا، رشته‌ی آش و ادویه استفاده می‌شود. برای پختن این آش پیازداغ را همراه با رب گوجه‌فرنگی و نمک تفت می‌دهند و سپس حبوباتی را که از شب قبل خیس شده، همراه مقداری آب، به آن اضافه می‌کنند. بعد از پخت مواد، آلوها را به آن افزوده و 15 دقیقه صبر می‌کنند و در آخر نیز رشته‌ی آش به آن اضافه می‌شود.

راهنمای سفر به ساوه

آش انار

آش انار نیز از دیگر آش‌های محلی ساوه است که به دلیل مزه‌ی ترش و پروتئین بالایی که دارد پرطرفدار شده است. برای تهیه‌ی آش انار پیازداغ، برنج، دانه‌های انار، آب‌گوشت، لپّه، ادویه و سبزی‌هایی مانند تره، گشنیز و جعفری لازم است.

راهنمای سفر به ساوه

دملمه

این غذا یکی از غذاهای موردعلاقه‌ی مردم ساوه است و معروف‌ترین غذای محلی ساوه نیز به شمار می‌رود. مواد لازم برای تهیه‌ی آن شامل برنج، عدس، لوبیا چشم‌بلبلی، رشته‌ی پلویی، سیب‌زمینی، کدو، نمک و روغن است.

رستوران ­های ساوه

رستوران ناهار خوران کشاورز

رستوران نهار خوران کشاورز از رستوران‌های سنتی و قدیمی ساوه است که 25 سال از تأسیس آن می‌گذرد؛ و سال‌هاست پذیرای مردم مختلف و مسافران است. در این رستوران انواع غذاهای محلی و سنتی ساوه باکیفیت بالا و قیمت مناسب سرو می‌شود. از نکات قابل‌توجه این رستوران کتابخانه‌ای است که مشتریان در مدت‌زمانی که منتظر آماده شدن غذای خود هستند می‌توانند از آن استفاده کنند. این رستوران در بلوار معصومیه ساوه قرارگرفته و از ساعت 8 صبح تا 12 شب آماده‌ی پذیرایی از مشتریان خود است. برای رزرو و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره 08642426197 تماس بگیرید. امتیاز این رستوران در گوگل 3.9 است.

راهنمای سفر به ساوه

رستوران حسِّ خوب

این رستوران جزو رستوران‌های مدرن ساوه است و انواع غذاهای ایتالیایی در آن سرو می‌شود. اگر تمایل به غذاهای فرنگی دارید می‌توانید به آنجا سری بزنید، دکوراسیون آن نیز به سبکی لوکس و مدرن طراحی شده است تا متناسب با غذاهایش به نظر بیاید. این رستوران در بلوار طالقانی ساوه قرار دارد و از ساعت 12 ظهر تا 4 بعدازظهر و 6 عصر تا 12 شب به مشتریان خود سرویس می‌دهد. امتیاز این رستوران در گوگل 4.1 است و برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن 08642200505 تماس بگیرید.

مجموعه‌ی پذیرایی سنّتی شب­ های ساوه

این مجموعه با امکانات فراوان از مشتریان خود پذیرایی می‌کند، مجموعه پذیرایی سنتی شب‌های ساوه دارای رستوران، تالار، سفره‌خانه، غذای فوری و کافه است. منوی این مجموعه شامل انواع غذاهای محلی و ایرانی بوده و معماری سنتی و بزرگی نیز دارد که هم چشم‌نواز بوده و هم مشتریان را در حس و حال قدیم فرومی‌برد. این مجموعه در خیابان سپاه قرارگرفته و برای رزرو و کسب اطلاعات از آن می‌توانید با شماره 08642424675 تماس حاصل فرمایید.

رستوران پدیده ساوه

از ویژگی‌های این رستوران که سبب شده طرفداران زیادی نیز داشته باشد کیفیت و عطروطعم غذاهای ایرانی‌اش است. این رستوران دارای محیطی آرام، پرسنلی آموزش‌دیده و خوش‌رفتار است. آماده‌سازی سریع غذا و قیمت مناسب آن از دیگر نکات مثبت این رستوران است. این رستوران که در خیابان تعاون واقع‌شده از ساعت 11 صبح تا 3:30 و عصرها از ساعت 6 تا 10:30 شب آماده ارائه خدمات به مشتریان است. امتیاز این رستوران در گوگل 4.3 بوده و شماره تماس آن 08642200035 است.

سوغات ساوه را بخرید !

شیرینی روح افزا

یکی از سوغاتی‌های شیرین، محلی و خوشمزه‌ی ساوه شیرینی روح‌افزا است. ترکیبات این شیرینی محلی شامل بادام، زعفران، گلاب، شکر و آب است. طریقه تهیه آن نیز بدین گونه است که گلاب را همراه آب و شکر حرارت داده تا غلیظ شود سپس بادام‌های خردشده و زعفران را به آن اضافه کرده و در پایان آن را روی سطح صاف پهن می‌کنند و به اندازه‌های مختلف برش می‌زنند.

راهنمای سفر به ساوه

صنایع دستی

صنایع‌ دستی این شهر از دیرباز معروف بوده است. از صنایع‌دستی زبانزد این شهر می‌توان قالی‌بافی، گلیم‌بافی، سفال‌گری، جوراب‌بافی، سبد‌بافی، قلم‌زنی، منبّت کاری و نمد‌مالی را نام برد.

قالی بافی

: این هنر یکی از صنایع‌دستی مطرح در سطح استان است که گردشگران زیادی را نیز به خود جذب کرده است. در بسیاری از روستاها همچون روستای نورعلی بیگ، این هنر دستی وسیله‌ای برای امرارمعاش روستاییان است.

راهنمای سفر به ساوه

از دیگر سوغاتی‌های ساوه نیز باید به انار، طالبی، رب انار، شیره‌ی انگور، کشمش، باسلق، نان قندی، نان‌پنجره‌ای و... اشاره‌کنیم.

اقامت در ساوه

هتل صدرا

این هتل در مرکز شهر ساوه و در نزدیکی مراکز تجاری این شهر قرارگرفته و برای مسافرانی که از خرید در سفر لذت می‌برند اقامتگاه مناسبی محسوب می‌شود. برای رزرو آن می‌توانید با شماره تلفن 08642234482 تماس بگیرید.

هتل کاوه­

این هتل اولین هتل بنا شده در استان مرکزی است. هتلی چهار ستاره است که در شهر صنعتی ساوه قرار دارد و دارای فضایی وسیع و سرسبز با درختان انار در حیاطش است. برای رزرو این هتل می‌توانید با شماره‌ی 02144698615 تماس بگیرید. همچنین ساعت ورود 14 و ساعت خروج 12 ظهر روز بعد است.

هتل آزادی

این هتل در میدان آزادی ساوه قرارگرفته است و دسترسی مناسبی به اماکن تاریخی این شهر دارد. هتل آزادی دارای دو مدل اتاق‌های سنتی و مدرن است که مسافران طبق سلیقه‌ی خود می‌توانند یکی از سبک‌ها را برای اقامت خود انتخاب کنند، همچنین اقامت در این هتل برای کودکان زیر هفت سال رایگان است. برای اطلاعات بیشتر و رزرو نیز می‌توانید با شماره‌ی 08642218729 تماس بگیرید.

خرید از ساوه

بازار تاریخی ساوه

قدمت این بازار مربوط دوران صفویه بوده و در سال 1378 جزو آثار ملی ایران شناخته شد. این بازار که اصلی‌ترین مرکز خرید ساوه است از خیابان امام خمینی تا میدان انقلاب طول دارد. از نکات حائز اهمیت این بازار معماری ایرانی و سنتی آن است که به‌جز مسافرانی که قصد خرید سوغات دارند گردشگران نیز برای بازدید از معماری آن به آنجا می‌روند.

راهنمای سفر به ساوه

پاساژ نور ساوه

یکی دیگر از مراکز خرید معروف ساوه پاساژ نور است که پر بلوار شهید مطهری این شهر قرارگرفته و بورس انواع لباس‌های مردانه، زنانه و بچگانه است.

از سایر مراکز خرید ساوه می‌توان مجتمع تجاری شهرداری، مجتمع تجاری شریف، مجتمع تجاری صدف و مجتمع تجاری سامان را نام برد.

دسته ها:
}