لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به سنندج - جاذبه های گردشگری و تاریخی به همراه سوغات سنندج
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/05

سنندج مرکز استان کردستان و از شهرهای فرهنگی ایران است. سنندج در غرب ایران قرار دارد، جایی که رشته کوه زاگرس راه را بر ابرهای غربی می‌بندد. به همین خاطر سنندج شهری پر باران و از دیرباز مهد تمدن‌های باستانی بوده است. سنندج امروزه شهری متجدد و پویاست و با فرهنگ متمایز و غنی‌اش گردشگران را به وجد می‌آورد. با کی سفر همراه باشید تا سری به زیبای کوچک ایران بزنیم.

معرفی شهر سنندج

راه های دسترسی به سنندج

مسیر هوایی

می‌توان به سنندج سفر هوایی داشت. با توجه به موقعیت سنندج در غرب ایران سفر هوایی می‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل باشد. تنها هواپیمایی‌های ایران ایر و قشم ایر روزانه به مقصد تهران و بالعکس از فرودگاه سنندج پرواز دارند. پرواز تهران به سنندج ایران ایر و پرواز سنندج به تهران قشم ایر را در کی سفر بیابید.

مسیر جاده ای

برای دسترسی به سنندج از شهرهای شرقی و مرکزی ایران، می‌توانید از آزادراه ساوه- همدان استفاده کنید. از سمت جنوب کشور ابتدا باید وارد شهر کرمانشاه می‌شوید و پس از عبور از شهر کامیاران در جنوب، به سنندج می‌رسید. اما راه رسیدن به سنندج از آذربایجان و شهرهای کردنشین شمالی پیچ و خم‌های زیادی دارد و البته زیبایی‌های خاص خودش را نیز به نمایش می‌گزارد. باید مسیر شهرهای سقز و سپس دیواندره را در پیش گرفت.

جغرافیای سنندج

شهر سنندج در میان چند کوه قرار دارد.  از لحاظ جغرافیایی از سمت غرب توسط کوه‌ آبیدر، از سمت شمال توسط کوه شیخ معروف و از سمت جنوب توسط کوه سراج الدین محاصره شده ‌است. این شهر به دلیل موقعیت خود در میان چند کوه به صورت طبیعی شبیه به قلعه یا دژی محافظت شده‌است.

معرفی شهر سنندج

سنندج در ارتفاع 1450 تا 1538 متری سطح دریا و در منطقه‌ای کوهستانی، در رشته کوه زاگرس قرار دارد. آب و هوای این شهر سرد و نیمه خشک است؛ و دمای آن در برخی روزهای زمستانی به منفی 12 درجه هم می‌رسد. با توجه به استانداردهای جهانی سنندج را نمی‌توان شهری پرباران نامید و میانگین بارش سالانه 500 میلی‌متر است. اما زمستان‌های سنندج یخبندان است و البته این خود از جاذبه‌های سنندج است.

از نظر پوشش گیاهی، سنندج دارای بافت جنگلی نیز هست که عموماً در جنوب سنندج و غرب منطقه‌ی کامیاران قرار دارند. وسعت جنگل‌های سنندج به 78000 هکتار می‌رسد. فرب سنندج را دشت دهگلان فرا گرفته، دشتی بلند که ارتفاعی برابر با 1800 متر دارد. رود قشلاق مهم‌ترین رودخانه سنندج است که بر روی آن سدی ساخته‌اند، این سد و دریاچه پشت آن، این دریاچه محلی مناسب برای انواع ورزش‎‌های آبی است و از زمان احداث گردشگران بسیاری از مردم و و ورزشکاران را به خود جذب می‌کند.

سنندج در محاصره قله‌هاست. ارتفاع این قله ها بین 2800 تا 3400 متغیر است. قله‌های شیخ معروف، ملاکاوه‌، کوه سراج الدین، کوه تخت از قله‌های معروف سنندج هستند.

معرفی شهر سنندج

تاریخچه شهر سنندج

در سال 1636 میلادی، در زمان حکومت شاه صفی از دودمان صفویه، سلیمان خان اردلان مأموریت یافت تا در منطقه‌ای به نام "سنه" شهری بسازد. این مکان از لحاظ سیاسی و نظامی در نبرد با عثمانی دارای اهمیتی استراتژیک داشت. اگرچه تا قبل از این تاریخ هم در این مکان مردمانی ساکن بوده‌اند اما اولین نشانه از شهرنشینی مربوط به همین زمان است. در آن سال، سلیمان خان اردلان سازه‌های این شهر را بر روی تپه‌ای در جوار روستایی به نام سنه ایجاد کرد.

معرفی شهر سنندج

اماکن دیدنی سنندج

آثار معماری فراوانی از دوره‌های صفویه و قاجاریه در سنندج باقی مانده است. این آثار باعث شده تا این شهر از لحاظ بافت معماری سنتی بسیار غنی باشد. بسیاری از بنا‌های این شهر به صورت عام المنفعه می‌باشند مانند مساجد، تعدادی حمام، بازار و... .

امیریه

این مجموعه را بزرگترین سینما روباز خاورمیانه می‌دانند که به آن سینمای تابستانی هم می‌گویند. امیریه در دامنه‌ی کوه آبیدر قرار دارد و برای مردم سنندج و مسافران آن اولویت اول برای بازدید است.

معرفی شهر سنندج

مسجد جامع سنندج

این بنا مربوط به عصر قاجار است، در سال 1228 هجری قمری و به دستور امان الله خان حاکم سنندج در این شهر بنا شد. معماری برجسته‌ این بنا، نقطه تمایز آن است.

معرفی شهر سنندج

بازار سنندج

این بازار از بنا‌‌های اولیه‌ ساخته شده به دستور سلیمان خان اردلان در شهر سنندج است. نقشه‌ی این بازار به صورت یکپارچه و مستطیل شکل بود که سال‌ها به همان صورت اولیه باقی ماند. تا این که در زمان پهلوی اول و با شروع اصلاحات و توسعه‌های ساختمانی و در پی عملیات خیابان‌کشی در این شهر، این بازار به دو قسمت تقسیم شد. از آن زمان به بعد بخش شمالی این بازار، بازار سنندج نام گرفت و بخش جنوبی آن به بازار آصف شهره شد. این بازار همچنان در تمام این سال‌ها بازار مرکزی شهر سنندج بوده و همچنان مثل روز اول رونق خود راحفظ کرده است.

معرفی شهر سنندج

خانه کرد یا عمارت آصف

این عمارت یکی از اشرافی‌ترین و بزرگ‌ترین عمارت های شهر سنندج است که آوازه‌ی زیبایی‌ و معماری آن در همه جا پیچیده است. خانه کرد بدون شک یکی از جذاب‌ترین‌های دیدن‌های سنندج برای گردشگران است. تماشای تلالو نور آفتاب از میان شاخ و برگ درختان تنومند حیاط مرکزی و گوش سپردن به نوای آرامش‌بخش آب جاری در سراسر حیاط آرامشی وصف نشدنی را برای شما به ارمغان می‌آورد؛ آرامشی گمشده که مردمان در طول روز در جست وجویش هستند و گاه آنرا در عطری آشنا، گاه در آغوشی از جنس مادر و گاه در سکوت عمارتی کهنسال پیدا می‌کنند.

این عمارت سال‌ها است تبدیل به مامنی برای سنت‌ها، آداب و فرهنگ کردی شده که امروزه مورد هجوم رنگ و لعاب زندگی متجدد و تکنولوژی است. این عمارت امروزه با نام خانه‌ی کرد شناخته می‌شود، موزه‌ای برای مردم شناسی کردها و در میان موزه‌های مردم شناسی قوم‌های خاص در ایران ، بزرگترین است. تزئیات معماری ارزشمندی چون آجرکاری‌های بسیار زیبا، گچ‌بری‌هایی منحصر به فرد و اُروسی‌هایی بی‌نظیر دارد. در میان حمام های سنتی شهر سنندج، زیباترین حمام متعلق به حمام خانه کرد است. زمان شروع ساخت این عمارت دوران صفویه و در عصر قاجاریه تکمیل می‌شود.  

معرفی شهر سنندج

موزه سنندج

یکی دیگر از عمارت‌های زیبای سنندج، عمارت ملا لطف‌الله شیخ‌الاسلام است. موزه سنندج در بخش بیرونی این عمارت قرار گرفته. عمارتی که در دوره‌ی قاجار ساخته شده و  اروسی‌های بسیار متفاوت و زیبایی دارد. در این موزه آثار بسیار خاص و زیبایی از ادوار تاریخی در معرض نمایش قرار دارد. اگر علاقه مند به دیدن آثار زیبا و قدیمی هستید، حتماً به این مکان مراجعه کنید.

معرفی شهر سنندج

عمارت و چهارباغ خسرو آباد

چهارباغ ها در ایران بسیار هستند، چهارباغ خسرو آباد سنندج یکی از آن هاست. این عمارت در ضلع شمالی بازار سنندج قرار گرفته و تا قبل از دوره‌ی قاجاریه مسکونی نبوده‌است؛ اما در این دوران با تغییر کاربری آن  تبدیل به منطقه‌ای مسکونی شده ‌است. معماری این بنا بی‌شباهت به معماری شهر اصفهان در دوران زندیه و قاجاریه نیست.

باغ این عمارت یکی از چهارباغ های زیبای ایران بود که متأسفانه بخش‌های عظیم آن از بین رفته است. این عمارت در تملک خاندان اردلان بوده‌ و سال‌های متمادی این خاندان در این عمارت حکومت می‌کردند. از میان خان اردلان‌ها، خسرو خان بیشترین زمان را در این عمارت حکومت کرده و به نوعی خانه به نام او مشهور شده است. در حیاط زیبا و با صفای این عمارت، حوض بزرگی به شکل صلیب دیده می‌شود. این بنا تزئینات زیبایی دارد. گچ‌بری‌های فاخر آن گویی اجسام و اشکالی زنده‌اند و با شما سخن می‌گویند.

آجرکاری‌های اشرافی و منظم و اروسی‌هایی اصیل از دیگر تزئینات معماری در این عمارت هستند. این عمارت دو بخش دارد. عمارت قصر سلطنتی، که مقر حکومت خاندان خان اردلان بود، در بخش غربی عمارت ایوان ستون‌دار قرار گرفته و محل حکومت خاندان اردلان بود. غلام کردش‌ها در بخش شرقی هستند. بخش بیرونی عمارت از حمام، اتاق قاب چیان و اتاق خدمتکاران تشکیل شده‌است.

معرفی شهر سنندج

عمارت وکیل

این عمارت وسعت زیادی دارد و دارای 3 حیاط است و در هر یک از این حیاط‌ها عمارتی مخصوص به خود دارند. درون عمارت وکیل دو حمام نیز قرار دارد که یکی در داخل و حمامی خصوصی و دیگری در بیرون و حمامی عمومی است. این عمارت در دو مرحله ساخته شده، بخش اصلی عمارت در زمان زندیه و بخش‌های دیگرآن در عصر قاجاریه تکمیل شده است. از ویژگی‌های معماری این عمارت می‌توان آجرکاری‌های زیبا، اروسی‌های بی نظیر و پرکار نام برد. در حیاط مرکزی این عمارت، سقفی شیروانی با طرحی زیبا و خاص قرار گرفته که آن را کلاه فرنگی می‌نامند.  

معرفی شهر سنندج

عمارت مشیر دیوان

عمارت مشیر دیوان به دستور میرزا یوسف مشیر دیوان در زمان قاجاریه ساخته‌شد. این عمارت هفت حیاط دارد که هر کدام از این حیاط‌ها دارای آبنمایی زیبا و منحصر به فرد خود هستند که منظره آن‌ها را دیدنی کرده‌اند. سقف شیروانی طرح کلاه فرنگی این عمارت زیبا‌ترین ایوان را در این منطقه دارد که چشم بینندگان از دیدنش سیر نمی‌شود. تزئینات به کار رفته در این بنا شامل اُروسی‌های کاربندی، گچ‌بری و تزیینات آجری است.

معرفی شهر سنندج

حمام خان

برای دیدن این حمام باید به ضلع شمالی بازار قدیمی سنندج بروید. این حمام در سال 1220 هجری قمری و به دستور امان‌الله خان اردلان، حاکم سنندج بنا شد. این حمام بزرگترین حمام باقی‌مانده از آن دوران در شهر سنندج است. تزئینات آهک‌بری که در داخل و نمای بیرون این حمام بسیار زیبا و بی نطیر هستند و جلوه‌ی خاصی به این سازه بخشیده‌اند.

معرفی شهر سنندج

امام زاده هاجره خاتون

هاجره خاتون بنا بر روایات خواهر حضرت امام رضا (ع) هستند و در مسیر مسافرت در کردستان بر اثر بیماری فوت نمودند. بارگاه ایشان در محله سرتپوله است؛ مجاور این مقبره مسجد و آرامگاه تعدادی از مشایخ بزرگ سنندج نیز قرار دارد..

امام زاده پیرعمر

ایشان را فرزند حضرت علی (ع) می‌دانند. معماری این مکان نیز همانند سایر بناهای این دوره از تزئینات گچ‌بری، اُروسی و آجر کاری‌های زیبا برخوردار است. این مکان در سال 1046هجری قمری ساخته شد.

معرفی شهر سنندج

امام زاده پیر محمد

این بقعه بر بالای تپه‌‌ی توس نوذر و در کنار قبرستان باستانی این شهر قرار گرفته. نام این امام زاده، محمد بن یحیی معروف به پیر محمد است و در دل مردم سنندج جای دارد.

معرفی شهر سنندج

زبان مردم شهر کرد

زبان کردی مانند زبان فارسی، به گویش‌های متفاوتی تقسیم می‌شود. گویش‌های سورانی (در شهرستان‌های سقز، بانه و بخشی از مریوان)، اردلانی (در سنندج، دیواندره، بخش‌هایی از مریوان و کامیاران)، کلهری ( در مناطقی از شرق استان کردستان مانند قروه و بیجار) و هورامی (در مناطق اورامان و سرو‌آباد) صحبت می‌شود. گویش هورامی که در مقایسه با گویش‌های دیگر کمتر دچار تحول شده‌است، اشتراکات زیادی با زبان باستانی اوستایی، زبان زرتشت پیامبر دارد.

رسومات و جشن ها  

در زندگی روزمره‌ی اقوام کرد، رسوم زیبایی وجود دارد ولی با گسترش تجدد بسیاری از این رسوم و فرهنگ‌های غنی در معرض فراموشی قرار دارند.

شایانه نام جشنی است که به مناسبت تولد اولین فرزند یک زن برگزار می‌شود و معمولا کسی به این مراسم دعوت نمی‌شود و افراد بصورت خودجوش به مراسم می‌روند. در هنگام برگزاری این مراسم درب خانه باز گذاشته می‌شود و همه‌ی مردم می‌توانند در این مراسم شرکت کنند. امروزه این رسم متأسفانه در پس خاطره‌ها مدفون شده‌است. اما رقص به نام دو دستماله آن همچنان به جا مانده است. در این جشن، مهمانان در را به صدا در می‌آورند و صاحب خانه با نوای زیبایی و به زبان شعر می‌پرسد:" چه کسی هستی ؟ خوش خبر باشی". مهمان نیز به صورت شعر جواب می‌دهد:" مهمان هستیم ؛ خانه‌ات آباد و فرزندانت بسیار" سپس یکی از اعضای خانه همراه با رقصی خاص به نام دو دستماله مسیر را طی کرده و به مهمانان خوش آمد می‌گوید و آنها را به خانه دعوت می‌کند. مهمان در پاسخ به این حرکت میزبان، مقداری پول را در شال دور کمر فرد رقاص می‌گذارد.

معرفی شهر سنندج

کردها رسم های بسیاری دارند، که رقص کردی یکی از معروف‌ترین آن‌هاست. این رقص که به صورت گروهی انجام می‌شود، از اصیل ترین رقص های جهان است.

غذا

این شهر مانند تمام شهر‌های ایران، غذاهای محلی خاص و خوشمزه‌ای دارد.

شلکینه

این غذا بیشتر در جمع‌های بزرگ خانوادگی و تمام فصول سال به خصوص فصل بهار درست می‌شود؛ غذایی مقوی و گرم بوده و به طور خاصی بر روی وسیله‌ای به نام ساج که کاربرد‌های متعددی دارد پخته می‌شود.

معرفی شهر سنندج

برویشین

این غذا به دو صورت برویشین و برویشین ترش رواج دارد که این دو تفاوت اندکی با هم دارند. طعم ترش  برویشین ترش به خاطر زردآلو است.

آش دانه کولانه

در بسیاری از فرهنگ‌های ایرانی، با رویش اولین دندان‌های کودک شیرخوارشان جشن‌های متفاوتی برگزار می‌شود. در سنندج آشی به نام دانه کولانه پخته می‌شود؛ امروزه این آش در فصل‌های سرد سال نیز پخته می‌شود و دلیل خوبی می‌شود تا اعضای خانواده دور هم جمع شوند.

معرفی شهر سنندج

خورش ریواس

به دلیل قرار گیری شهر سنندج در منطقه‌ای کوهستانی، مردم این شهر دسترسی آسانی به انواع سبزی‌ها و قارچ کوهی دارند. سبزی‌های بهاری از مواد پر کاربرد ر طبخ غذاهای سنندجی است. برای مثال یکی از غذا‌هایی که با استفاده از ریواس‌های کوهی درست می‌شود خورش ریواس است. طعم ترش و خاص آن در خاطر می‌ماند.

بستنی از خوراکی‌های محبوب و پر طرفدار سنندج است. به دلیل کثرت بستنی فروشی‌های سنندج رقابت کیفیتی در این صنعت ایجاد شده‌است که نتیجه آن کیفیت بسیار بالا، تنوع و طعم بی‌نظیر بستنی‌های سنندج است.

سوغات و خرید

سنندج سوغاتی های زیادی دارد، از خوراکی گرفته تا پوشاک و ابزارآلات موسیقی. فرش و گلیم سنندج در سطح جهان شناخته شده‌است. استفاده از  خامه‌ی طبیعی، رنگ‌های گیاهی، کیفیت عالی و اصالت طرح و نقش از ویژگی‌های فرش و گلیم سنندج است. شهر‌های بیجار و سنندج از مهمترین قطب‌های تولیدی گلیم و قالی هستند. محصولات نازک کاری چوب مانند شطرنج و تخته نرد به دست هنرمندان سنندجی ساخته می‌شوند که محبوبیت زیادی دارند.

معرفی شهر سنندج

در موزه مردم شناسی خانه‌ی کرد، آثار نازک کاری چوب از استاد علی اکبر بهزادیان به نمایش گذاشته شده که پیشنهاد ما بازدید از آن است.

در این شهر به سبب قوی بودن صنعت نازک کاری چوب و علاقه و محبت مردم  به موسیقی‌سازهای بسیاری از جمله دف، تار، دیوان، سه تار، ویولن، قانون ،سنتور و... ساخته می‌شود. سنندج را پایتخت دف جهان می‌گویند چرا که ساز دف ریشه در خانقاه‌های سنندج دارد. دف توسط استاد بیژن کامکار مورد استفاده قرار گرفت و به سرعت در تمام مناطق جهان شناخته شد و اهالی موسیقی از آن استقبال کردند. ساز دف از پر سرعت‌ترین سازهای ریتمیک و کوبه‌ای است. این ساز در طی این سال‌ها به بسیاری از ارکسترهای جهانی نیز راه پیدا کرده‌است.

زرگری، سفالگری، مصنوعات چرمی، خراطی و...  از دیگر حرفه‌های اهالی سنندج است.  

شیرینی‌های بومی سنندج ، شیرینی کنجدی شکری، شیرینی کنجدی گزو (گزانگبین)، نان برنجی بادام سوخته و نوعی باسلوق هستند که در اعیاد و مناسبت‌های خاص مصرف می‌شوند.

معرفی شهر سنندج

مراکز خرید سنندج 

شهر سنندج نمونه‌ای تلاقی‌گاه سازه‌های مدرن و سازه‌های سنتی است. در این شهر نه تنها ساختمان‌ها و بافت سنتی در بعضی از نقاط دست نخورده و سالم باقی مانده‌اند، بلکه بسیاری از بازار‌های قدیمی نیز همچنان پر رونق و پابرجا هستند. بازارها و مراکز خرید بسیاری در سنندج وجود داردکه با توجه به کالای مورد نیاز می‌توانید مقصد خود را انتخاب کنید. لذت خرید از بازارهای سنتی سنندج دو چندان است. منطقه‌ی تجاری شهر در اطراف بازار قدیمی و خیابان فردوسی تمرکز دارد. بازار سنندج واقع در خیابان فردوسی، مجتمع تجاری کردستان، پاساژ هورام، مرکز تجاری صدف و پاساژ مروارید واقع در خیابان پاسداران، راسته‌ی بازار نازک کاران تخته نرد واقع در خیابان شهدا و پاساژ آشنا واقع در خیابان فردوسی، از مهمترین مراکز خرید  شهر سنندج هستند.  

معرفی شهر سنندج

اقامت در سنندج

در سنندج برای اسکان و اقامت مسافران هتل‌ها و مهمانسراهای زیادی وجود دارد. دامنه قیمتی این اماکن با توجه به امکانات و منطقه قرارگیری، بسیار متفاوت است و تقریباً با هر نوع استطاعت مالی می‌توان مکانی درخور و مناسب برای اقامت در این شهر پیدا کرد. هتل بزرگ و معروف سنندج، هتل شادی است که در ورودی شهر از سمت کرمانشاه قرار گرفته. در هتل شادی مراسم‌های عروسی نیز برگزار می‌شود و رستوران مجلل آن نیز پذیرای گردشگران است.

معرفی شهر سنندج

سخن آخر

سنندج را شهری کوچک و آرام می‌دانند اما این شهر کوچک، مرکز فرهنگی غنی و باستانی‌ست. از سنندج گفتیم، از زیبایی‌ها و دیدنی‌های آن، اما آنچه که از همه دیدنی‌تر است فرهنگ خاص و پرشور مردمان کرد است. فرهنگی شاد و پر هیاهو که ریشه در دلِ تاریخِ کهنِ ایران زمین دارد. به سنندج که آمدید دقیق‌تر نگاه کنید. نشانه‌های بسیاری از فرهنگ باستانی ایرانمان در فرهنگ کردی نهفته است. اینجا کردستان است، گهواره آن چیزی که ایرانش می‌نامیم.

دسته ها:
}