لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به سبزوار ، دیار سربداران
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/04/05

راهنمای سفر به سبزوار ، دیار سربداران را در اینجا بخوانید. این شهرستان که در بخش غربی استان خراسان رضوی قرار دارد، بیهق نیز خوانده می­شود. از دیگر نام­های قدیمی این شهر می­توان ساسان آباد و ساسویه را نام برد. سبزوار با نیشابور از شرق، با اسفراین از شمال، با بردسکن از جنوب و با شاهرود از غرب همسایه است. شهر سبزوار به دلیل داشتن جاذبه­های تاریخی و فرهنگی بسیار زیاد و دیدنی یکی از مهم­ترین شهرهای استان خراسان و هم­ چنین بخش شمال شرقی کشور از لحاظ گردشگری محسوب می­شود. سبزوار در میان ارتفاعات کوهستانی قرار گرفته و همین عامل موجب پدید آمدن هوای کوهستانی اما معتدل در این ناحیه شده است. بهترین فصل­ها برای بازدید از سبزوار بهار و پاییز است. در بخش­های پست­تر و ­در بخش­های جلگه ای، هوا از سایر مناطق سبزوار گرم­تر است. از میان محله­های قدیمی سبزوار می­توان به کلاه فرنگی، دروازه عراق، گود انبار، پادگان عرب­ها و باغ رضوان را نام برد. علی شریعتی، محمود دولت آبادی، قاسم غنی و هادی سبزواری از افراد برجسته­ی این خطه و شهر هستند.

راهنمای سفر به سبزوار

مسیر‌های دسترسی به سبزوار

مسیر جاده ­ای منتهی به سبزوار

جاده­هایی که سبزوار را از جهات مختلف به شهرهای اطراف متصل می­کنند عبارت اند از: جاده­ی 875 که از سبزوار به قوچان و در نهایت به مرز باجگیران در خراسان شمالی می­رسد، جاده­ی 44 که از بخش شرقی سبزوار ابتدا به نیشابور و سپس به مشهد مقدس منتهی می­شود و از بخش غربی به شاهرود و دامغان در استان سمنان می­رسد و در نهایت جاده­ی 87 که از بخش جنوبی این شهر را به فردوس، گناباد و بیرجند متصل می­کند و از بخش شمالی سبزوار را به بجنورد و اسفراین می­رساند.

راهنمای سفر به سبزوار

راه آهن سبزوار

اگر برای سفر به سبزوار قصد استفاده کردن از اتومبیل شخصی را ندارید، می­توانید از ایستگاه راه آهن این شهر که در سلطان آباد و 49 کیلومتری سبزوار قرار دارد استفاده کنید. نگران فاصله­ی این ایستگاه تا شهر نیز نباشید چون این فاصله را به راحتی می­توانید با تاکسی­های خطی در این مسیر طی کنید.

پرواز به سبزوار

اگر از تهران قصد رفتن به سبزوار را داشته باشید می­توانید از خطوط حمل و نقل هوایی فرودگاه سبزوار نیز استفاده کنید. فرودگاه شهید الهامی نژاد در سال 1382 افتتاح شده است اما در حال حاضر فقط با همکاری هواپیمایی­های آسمان، ماهان و آتا پنج پرواز در طول هفته به تهران و از تهران به سبزوار از این فرودگاه صورت می­گیرد. به‎طور مثال در کی سفر می‎توانید بلیط هواپیما تهران سبزوار و بلیط هواپیما سبزوار تهران را خریداری نمایید

راهنمای سفر به سبزوار

جغرافیای سبزوار

آب و هوای سبزوار

میانگین دمای سالانه­ی این شهر برابر 17.1 و میانگین بارش سالانه 190 میلی متر است. در جنوب کوه­های جغتای کوه میش قرار دارد و همچنین این کوه­ها جلگه­ی اصلی سبزوار را از دشت جوین جدا می­کنند. شهرستان سبزوار طبق آخرین تقسیمات کشوری به سه بخش مرکزی، ششتمد و روداب تقسیم شده است. در این منطقه دو رودخانه­ی فصلی که کال شور نام دارند وجود دارد.

پوشش گیاهی منطقه سبزوار

از جمله گیاهانی که در سبزوار می­رویند می­توان به کرچک، گل ناز، خارخاسک، افیدرا و قیچ اشاره کرد که این پوشش گیاهی در این منطقه نقش به سزایی در کنترل سیلاب­ها دارد. به غیر از این موارد بخشی از پوشش گیاهی سبزوار را می­توان به عنوان جاذبه­ی گردشگری نام برد مثل: ارس 400 ساله­ی پروند، ارس 500 ساله­ی جاورتن، چنار 2000 ساله­ی کیذقان و چنار کهنسال بابا افچنگ.

پوشش جانوری منطقه سبزوار

مناطق شیر احمد و پروند که در این ناحیه قرار دارند از جمله مناطق حفاظت شده­ی سازمان حفاظت از محیط زیست به شمار می­روند. از جمله حیواناتی که منطقه­ی شیر احمد به عنوان زیستگاه آن­ها مطرح می­شود می­توان آهو، روباه، شغال، کاراکال، گرگ و هوبره و همچنین از میان پرندگان عقاب صحرایی، عقاب طلایی، دودوک، جغد تالابی، سارگیه و کرکس سیاه را نام برد.

راهنمای سفر به سبزوار

جاذبه های طبیعی سبزوار را ببینید!

روستای افچنگ

راهنمای سفر به سبزوار

ارتفاعات بفره

راهنمای سفر به سبزوار

روستای دلبر

راهنمای سفر به سبزوار

تاریخ سبزوار را بخوانید!

راهنمای سفر به سبزوار

جاذبه­ های تاریخی سبزوار را در اینجا ببینید!

مصلی تاریخی سبزوار

قدمت این بنا به سده­ی هشتم بازمی­گردد. مصلی سبزوار دارای ایوان، گنبد و چهار تاق اصلی است که امروزه نماز جمعه و نماز اعیاد در این مکان به جا آورده می­شود. مصلی تاریخی سبزوار در تاریخ 27 دی ماه سال 1355 به ثبت ملی رسیده است.

آدرس: خیابان خواجه نظام الملک(شهدا)

آرامگاه حاج ملا هادی

راهنمای سفر به سبزوار

خانه جعفرزاده

راهنمای سفر به سبزوار

خانه الداغی

راهنمای سفر به سبزوار

خانه و آرامگاه امین التجار مشهدی

راهنمای سفر به سبزوار

خانه اولیا

راهنمای سفر به سبزوار

کاروانسرای فرامرز خان

راهنمای سفر به سبزوار

مناره خسروگرد

ارتفاع این مناره­ی متعلق به قرن ششم تقریبا برابر 38 متر است. از این بنا در گذشته به عنوان راهنما در زمان سفر به خصوص توسط کاروانیان استفاده می­شده است. در بالای این بنا یک کتیبه­ی کوفی مربوط به سال 505 هجری نیز قرار دارد.این بنا در تاریخ 15 دی 1310 به ثبت ملی رسیده است.

آدرس: 10 کیلومتری غرب شهر سبزوار

راهنمای سفر به سبزوار

یخدان های تاریخی

راهنمای سفر به سبزوار

آتشکده آذر برزین مهر

آتشکده خانه دیو:

راهنمای سفر به سبزوار

خانه اسلامی

این بنا متعلق به دوران قاجار است. خانه­ی اسلامی در تاریخ 25 اسفند 1380 به ثبت ملی رسیده است.

آدرس: خیابان بیهق، کوچه­ی مقابل مسجد پامنار، داخل بن بست

حمام قیصریه

این حمام به دوران قاجار تعلق دارد. این اثر در تاریخ 11 دی 1380 به ثبت ملی رسیده است. در حال حاضر از این مکان به عنوان سفره خانه­ی سنتی استفاده می­شود.

آدرس: ضلع شمالی خیابان بیهق، رو به روی مدرسه­ی فخریه

باغ اسکویی

این اثر تاریخی متعلق به اواخر دوران قاجار است و در تاریخ 11 دی 1380 به ثبت ملی رسیده است.

آدرس: روستای ابارش

آب انبار حاج کریم

این آب انبار تاریخی در دوران قاجار ساخته شده است. آب انبار حاج کریم در تاریخ 24 فروردین 1382 به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است.

آدرس: حدفاصل میدان 22 بهمن و میدان کارگر

کاروان سرای فرامرز خان

این کاروانسرا یکی از بهترین نمونه­ها از کاروانسراهای چهار ایوانی است. این بنا که قدمت آن به دوران قاجار برمی­گردد، در تاریخ 29 تیر 1377 به ثبت ملی رسیده است. در حال حاضر بخشی از این محل به عنوان موزه­ی مردم شناسی مورد استفاده قرار می­گیرد.

آدرس: بخش غربی میدان کارگر

امتیاز گوگل: 4.1

آرامگاه ابن یمین

امیر فخرالدین محمود ابن امیر یمین الدین طغرایی یا همان ابن یمین یکی از شاعران و فیلسوفان ایرانی در قرن هفت و هشت هجری بوده است. آرامگاه این فرد برجسته که از خاک و خشت ساخته شده بود مجددا توسط عبدالرفیع حقیقت مرمت و بازسازی شد. این بنا هم اکنون به سازمان میراث فرهنگی استان سمنان تعلق دارد.

آدرس: روستای فرومد، 90 کیلومتری سبزوار

اماکن مذهبی سبزوار را بشناسید!

مسجد جامع سبزوار

ساخت و قدمت این بنا به دوره­ی سربداران بازمی­گردد. از جمله جاذبه­های چشم نواز در این مسجد تاریخی استفاده از کاشی­های هفت رنگ و کاشیکاری خشتی است. برخی زمان ساخت این بنا را سده­ی هشتم هجری می­دانند. این بنا در سال 1355 و در تاریخ 27 دی به ثبت ملی رسیده است.

آدرس: حدفاصل میدان سربداران و میدان کارگر

امتیاز گوگل: 4.2

راهنمای سفر به سبزوار

مسجد پامنار

این مسجد که قدیمی­ترین مسجد شهر سبزوار است، به دوران صفویه تعلق دارد. مسجد پامنار از خشت و آجر ساخته شده است و سیزده پایه­ی اصلی دارد. بنای امروزی این بنا مساحتی معادل 350 متر دارد و شامل شبستان، صحن و بخش متصل شده­ی جنوبی است.

آدرس: خیابان بیهق، بیهق 35

امتیاز گوگل: 4.5

امامزاده شعیب

راهنمای سفر به سبزوار

امامزاده یحیی بن زید

در نمای اول کاشی کاری­های فیروزه ای رنگ در ایوان، گنبد و مناره­های این بنا برای بسیاری از بازدیدکنندگان چشم نواز و منحصر به فرد است. این بنای تاریخی-زیارتی در سال 1380 و در تاریخ 10 مهر به ثبت ملی رسیده است.

راهنمای سفر به سبزوار

مشاهیر سبزوار

راهنمای سفر به سبزوار

دکتر علی شریعتی

راهنمای سفر به سبزوار

محمود دولت آبادی

ابوالفضل بیهقی دبیر

حمید سبزواری

زبان و گویش مرد سبزوار

آداب و رسوم در سبزوار

گویش مردم سبزوار یکی از اصیل­ترین گویش­های خراسانی و با ریشه­ی فارسی دری است. این گویش لغات دخیل و وارد شده­ی کمتری نسبت به باقی زبان­های خراسانی دارد.

این شهر را شهر آیین­های نستوه نیز می­نامند. آیین­های سنتی بسیاری همچون اسب چوبی و ورشرنگ از جمله آیین­های سنتی مورد توجه در سبزوار است که قدمت آن­ها به دوران سربداران بازمی­گردد. آیین چادرپوشان حسینیه قنادها نیز سال­های زیادی است که در این شهر برگزار می­شود.

راهنمای سفر به سبزوار

لباس و پوشش مردم سبزوار

راهنمای سفر به سبزوار

غذا در سبزوار

از میان غذاهای محلی سبزوار می­­توان آوجیج، اشکنه، مسوه، دنی، کاچی، آش ماست، آش قوریتی، علف ماستف قلیه بادمجان، کمه جوش و کماج را نام برد.

رستوران های سبزوار

رستوران عادل

یکی از معروف­ترین چلوگوشت به همراه ماهیچه­ها در این رستوران سرو می­شود که به شما تجربه کردن آن را توصیه می­کنیم.

آدرس: خیابان چمران سبزوار

امتیاز گوگل: 4.0

شماره تماس: 05144235050

ساعات کاری: از ساعت 12 ظهر الی 4 بعد از ظهر و از ساعت 8 شب الی 12 شب

رستوران البرز

اگر به دنبال صرف یک غذای با کیفیت و قیمت مناسب هستید، این رستوران و انواع غذاهای آن را از دست ندهید.

آدرس: خیابان اسد آبادی

امتیاز گوگل: 3.6

شماره تماس: 09155719859

رستوران وزرا

آدرس: خیابان مطهری، مطهری 4

امتیاز گوگل: 3.8

ساعات کاری: از ساعت 8 صبح الی 12 شب

شماره تماس: 05144671333

اقامت در سبزوار

هتل کاملیا

این هتل 5 طبقه و 60 اتاق دارد. هزینه­ی قابل پرداخت برای اقامت در یک اتاق 1 تخته­ی این هتل برابر 125000 تومان به ازای هر شب است.

آدرس: بلوار سربداران، رو به روی ترمینال مسافربری

شماره تماس: 05144229711

راهنمای سفر به سبزوار

هتل جهانگردی سبزوار

هتل جهانگردی سبزوار از امکانات ویژه و موقعیت خاصی برخوردار است که شاید مهم­ترین آن­ها فاصله­ی نزدیک آن تا فرودگاه باشد که می­توان گفت این مسافت در زمانی بین 10 تا 15 دقیقه با ماشین طی خواهد شد. هزینه­ی قابل پرداخت برای اقامت در هر اتاق 2 تخته­ی این هتل برابر 170000 تومان به ازای هر شب است.

آدرس: میدان مادر سبزوار

امتیاز گوگل: 3.5

شماره تماس: 05144228881

اقامتگاه بوگردی ننه کلو باباکلو

نام این مجموعه در زبان محلی به معنای مادربزرگ و پدر بزرگ است. قدمت این اقامتگاه به هشتاد سال پیش یعنی دوران پهلوی بازمی­گردد. البته این بنا در سال 1395 مرمت و بازسازی شده است و در حال حاضر 5 اتاق برای اقامت مهمانان و مسافران دارد. هزینه­های اقامت در این محل از 105000 تومان شروع می­شود. یکی از نکات قابل توجه درباره­ی محلی که این اقامتگاه در آن قرار دارد عدم آنتن دهی خط ایرانسل در این محل است.

آدرس: 25 کیلومتری شمال سبزوار، جاده­ی شهرک توحید، روستای طبس، کوی سلمان

سوغات سبزوار

مهم­ترین و رایج­ترین هنر در این خطه قالیبافی است و قالی باف­ها در این منطقه از طرح­ها و نقشه­های تبریزی، کاشانی و مشهدی استفاده می­کنند. هنرهای دیگری همچون خراطی، نمدمالی، نخ تابی و آهنگری نیز در این منطقه وجود دارند. برای خریدن سوغاتی از سبزوار ادویه جات و کلوچه­ی زنجفیلی را فراموش نکنید.

مراکز خرید سبزوار

پاساژ ملت

این پاساژ بیشتر به عنوان مرکز خرید برای انواع لباس و کفش مردانه و زنانه نام برده می­شود.

آدرس: خیابان شریعتمداری

بازارچه حاج زمان

در انتهای این بازار یک هشتی و یک طاق گنبدی قرار دارد و در کل راستای این بازار از شمال به جنوب است. این بازار را حاج زمان ساخته و وقف کرده است.

آدرس: خیابان بیهق، جنب امامزاده یحیی

امتیاز گوگل: 5.0

ساعات بازدید: از ساعت 8 صبح الی 9 شب

دسته ها:
}