لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به فومن ، شهر مجسمه ها
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/05/04

فومن معروف به شهر مجسمه ها، شهری جلگه‌‌ای ست در استان گیلان که توسط باغ‌ها و شالیزارهای زیبا محصورشده است و خیابان‌های آن را درختان چنارِ سر به فلک کشیده‌ی استوار مزیَّن کرده‌اند.

شهرستان فومن از شمال با شهرستان‌های ماسال و صومعه سرا ( راهنمای سفر به صومعه سرا )، از جنوب و جنوب غربی با استان‌های اردبیل و زنجان (خط‌الرأس رشته‌کوه‎های البرز) و از سمت شرق با شهرستان شفت همسایه است. جمعیّت این شهرستان تا سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۷٫۷۶۳ گزارش‌شده است.

ازآنجاکه از دیرباز در این منطقه و در وسعتی بسیار وسیع، کشت سیر رایج بود، در نام‌گذاری آن از واژه‌ی "فوم " به معنای سیر استفاده‌شده و افزودن "ن " نیز به معنای جایگاه کشت است. البته در برخی گفته‌ها نام فومن از ریشه‌ی " بهمن " به معنای پناهگاه اندیشمندان گرفته‌شده است. این شهرستان جزو مناطق جلگه‌‌ای استان گیلان است که آب‌وهوای آن معتدل مرطوب خزری است.

راهنمای سفر به فومن

راه های دسترسی به فومن

شهرستان فومن در فاصله‌ی ۳۵۶ کیلومتر از تهران ( راهنمای سفر به تهران )،۲۷‌‌ کیلومتری رشت و ۵ کیلومتری صومعه‌سرا در مسیر خلخال، قلعه رودخان و ماسوله قرارگرفته است. مساحت این شهر ۲۹ کیلومترمربع است و در ارتفاع ۳ متری از دریای آزاد قرار دارد.

مسیر جاده ای: سه مسیر برای رسیدن به فومن وجود دارد که مسیر اول جاده‌ی ۲۲ است. این جاده فومن را به رشت ( راهنمای سفر به رشت ) متّصل می‌کند. مسیر دوم نیز ادامه‌ی جاده‌ی ۲۲ است که فومن را به پونل، سپس به خلخال در استان اردبیل متصل می‌کند. جاده‌ی فومن ـ سراوان، مسیر سوم است که فومن را به آزادراه قزوین ـ رشت می‌رساند.

راهنمای سفر به فومن

فومن، فرودگاه و ایستگاه راه‌آهن ندارد.‌‌

جاذبه های طبیعی فومن را ببینید!

رودخانه‌های اطراف فومن

رودخانه‌های مهم و پر اهمیّت این استان از کوهستان‌های جنوبی سرچشمه‌‌ می‌گیرند و عمدتاً به مرداب و دریا‌‌ ریخته می­شوند. رودخان، پسخان، سونگ، تنیان، سیاه رود و پلنگ‌ور؛ اسپند، رودخانه‌های بلکور، خوبک، زرمخ خاله، لیشاوندان، پیش‌روبار و... از رودهای فومن هستند که البته از اهمیّت کم‌تری برخوردارند.

راهنمای سفر به فومن

پارک فومن

این پارک به دلیل مجسمه هایی که در آن وجود دارد شناخته می­شود. مخصوصاً مجسمه‌ی چهار دختران‌‌ که نشان­ دهنده­‎ی زحمت و تلاش زنان روستایی فومن است که به کشاورزی مشغول می­‎باشند. همچنین مجسمه هایی از کودکان شاد در محوّطه‌ی پارک که حاکی از سرزندگی و نشاط است.

راهنمای سفر به فومن

ییلاق آندره

ییلاق زیبای آندره در مرز بین گیلان و زنجان و در مسیر جاده‌ی ماسوله به خلخال، در فاصله‌ی ۵ کیلومتری ماسوله قرار دارد. زیبایی و آرامش این ییلاق مهم‌ترین جاذبه آن است.

راهنمای سفر به فومن

ییلاق زودل سر فومن

ییلاق زودل در نزدیکی روستای خانویه در مسیر قله تراشوم قرارگرفته و مورد توجّه گردشگران و‌‌ مسافران زیادی است. وجود روستای زودل در حوالی این منطقه، علّت نام‌گذاری این منطقه‌ی ییلاقی زیبا به این نام است. ییلاق زودل ، بالای روستا واقع‌شده و ازآنجایی‌که سر به معنای بالاتر است این ییلاق، زودل سر نام دارد.

منطقه حفاظت شده سیامزگی و گشت رودخان

این منطقه در سال ۱۳۷۸ در لیست مناطق محافظت شده قرار گرفت. سیامزگی و گشت رودخان، منطقه‌ای است که با آبشارهای‌ خروشان، درّه‌هایی عمیق و رودهای منشعب شده‌ و باغ‌های‌‌ مسحورکننده‌ی چای، محلی سرسبز و زیبا برای مردم و مسافران به شمار می‌رود. پوشش‌گیاهی و مراتع سرسبز در کنار جنگل‌های بی‌نظیر آن، باوجود آب‌وهوایی معتدل و مرطوب، شکوه این منطقه را صدچندان نموده است.‌‌ همچنین این منطقه محل زندگی گونه‌های مختلف جانوری هم هست؛ جانورانی مثل گراز، روباه، خرس قهوه‌ای، شغال، پلنگ، سیاه‌گوش، قرقاول، گربه‌ی جنگلی، تشی، آبیار و... ازجمله جانورانی هستند که در این منطقه زندگی می­کنند.

راهنمای سفر به فومن

رودخانه پلنگ‌ور

این رودخانه از رشته‌کوه‌های تالش در ضلع جنوبی دهستان آلیان سرچشمه می­گیرد و بعدازاینکه زمین‌های کشاورزی روستای سه سار را آبیاری می­کند، از ضلع شمالی از روستا خارج می­‎شود.

چشمه آب معدنی علی زاخونی و زمزمه

چشمه‌ زاخونی حاوی مادّه‌‌ای به نام بی‌کربنات است و به گفته اهالی این ماده، برای درمان بسیاری از بیماری‌ها ازجمله بیماری‌های گوارشی مفید است. این چشمه‌‌ از پدیده‌های طبیعی‌‌ ارزشمندی است که مورد توجّه بسیاری از ساکنین و بازدیدکنندگان و گردشگران قرار دارد. چشمه زمزمه نیز یکی دیگر از چشمه‌هاست که در منطقه ماسوله شهرستان فومن قرارگرفته است. رنگ این چشمه نارنجی است، امّا طعم تلخ و ناگوار آن‌‌ به خاطر نزدیکی با معدن آهن است. بااین‌وجود ساکنین منطقه به دلیل خواصِّ درمانی چشمه، آن را با مقداری شکر مخلوط کرده و برای بهبود بیماری‌های ریوی و گوارشی از آن استفاده می­کنند.

آبشار لار چشمه

آبشار لار چشمه، قبل از روستای ماسوله شهرستان فومن در استان گیلان قرار دارد و از دل کوه‌‌ می‌جوشد. این آبشار ۶ متر ارتفاع دارد و البته حوضچه‌ی آب کوچکی هم در پای آن ایجادشده است. این آبشار زیبا در ارتفاع ۶۷۰ متر از سطح دریا قرارگرفته است.

راهنمای سفر به فومن

غار خون فوشه

غار خون فوشه در نزدیکی قلعه‌ رودخان و در فاصله‌ی ۱۵ کیلومتری از روستای فوشه واقع‌شده است. این غار قدمتی ۳۰۰۰ ساله دارد است و در منطقه‌‌ای جنگلی قرارگرفته است. از شگفتی‌های قابل توجّه در مسیر غار،‌‌‌‌ طبیعتی بکر، قدمت تاریخی و ارزش زیست‌محیطی این غار است. این غار ۳۰۰ متر طول دارد و عمق آن ۳۰ متر است. این غار ۴ دهانه دارد و جزو غارهای ریزشی است.

راهنمای سفر به فومن

روستای فوشه

این روستای زیبا‌‌ از غرب و جنوب غربی با مناطق کوهستانی، چشم‌اندازهایی خیره‌کننده و ارتفاعات بکر و جنگل‌های انبوه محاصره‌شده است و در ۲۲ کیلومتری شهرستان فومن در نزدیکی قلعه رودخان قرار گفته است.

یکی از ویژگی‌های خاصِّ این روستا، پوشش گیاهی متنوّع آن به سبب برخورداری از گونه‎های درختی افرا، راش، خرمندی و توسکا‌‌ است.

راهنمای سفر به فومن

روستای خشکنودهان

از بزرگ‌ترین روستاهای شهرستان فومن است که طبیعتی بکر و دست‌نخورده دارد و حدوداً ۱۰ تا ۱۲ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد.

این روستای زیبا که با شالیزارهای زیبا و کوه و دامنه‌های سرسبز محاصره‌شده است، در گذشته نو دهان یا نوده خوانده‌‌ می‌شد، امّا به جهت خشک‌سالی در قرن معاصر، به خشک نودهان تغییر نام پیدا کرد. این روستا از امکانات آموزشی مناسبی برخوردار است؛ مسجد جامع و شرکت تولیدی ابریشم ایران در کنار جویبارها و چشمه‌سارها در روستا حائز اهمیّت است.

روستای خانوانه

خانوانه‌‌ در بخش سردار جنگل‌‌ و دهستان سردار جنگل، در کنار راه فرعی صومعه‌سرا به ماکلوان قرارگرفته و یکی از روستاهای شهرستان فومن است. نام این روستا از ترکیب دو واژه‌ی «خان» و «وانه» تشکیل‌شده است‌‌ که در قدیم منظور از «خان» صاحبان قصبه‌ها و مالکان بودند و وانه‌‌ همان «بانه» در زبان فارسی‌‌ به معنای محلِّ سکونت است.‌‌ در گذشته به خاطر اقلیم مناسب‌‌ و آب‌وهوای معتدلِ این منطقه،‌ خان‌هایی زیادی به آن سفر می­کردند تا‌‌ اوقات فراغت خود را بگذرانند و برای مدّت اقامت‌‌ خود وانه‌هایی برای ‌خویش می­ساختند. گویش مردم این روستا تالشی‌‌ است و ‌‌ گله‌داری و زراعت و شال‌بافی ازجمله شغل­های رایج در این منطقه است. ابریشم، عسل، لبنیات، برنج و چای نیز از محصولات شاخص این منطقه هستند.

روستای پامسار

این روستا یکی از روستاهای توابع فومن است و از دو واژه‌ی «پام» به معنای گُل و پسوند سار تشکیل‌شده است. در گذشته این روستا زیستگاه پرنده‌‌ای به نام قرقاول بود.

روستای گسکره

این روستا، روستایی قدیمی ست در استان گیلان، با مردمانی بافرهنگ و باسواد و آب‌وهوایی کوهستانی که‌‌ در ۹ کیلومتری جاده‌ی ماسوله قرارگرفته و جزوی از توابع بخش سردار جنگل شهرستان صومعه‌سراست. این روستا در گذشته محلِّ اسکان سربازان میرزا کوچک خان جنگلی به شمار می­رفت. مسجد جامع کهن روستا قدمتی تاریخی دارد و در گذشته به مرکزیّت روستاهای هم‌جوار مفتخر بوده است. این روستا هم­چنین از چندین محلّه به نام مهدی محلّه یا میدی ملّه و گفین ملّه تشکیل‌شده است. این روستا ییلاقی هم بنام گردسوا دارد که مناظر بی‌نظیر آن هر چشمی را نوازش می­کند.

راهنمای سفر به فومن

روستای کلرم

این روستا در فاصله‌ی هفت کیلومتری جنوب غربی شهر فومن و در مسیر جاده‌ی ماسوله واقع‌شده است. بقعه‌ی امام‌زاده عبدالله و آرامگاه مرکزی شهدای بخش سردار جنگل در این روستا قرار دارد و با باغ‌های چای و اماکن مقدس مزیَّن شده است.

راهنمای سفر به فومن

روستای کنده سر

روستای کنده سر همچون نگینی میان چهارسو می­درخشد: از یک‌سو با روستای ابر،‌‌ سوی دیگر روستای کاسی سرا، از طرفی با روستای ماکلوان و از طرف دیگر با روستای گسکره‌‌. این روستا که منطقه‌‌ای‌‌ کوهستانی محسوب می­شود، تحت تأثیر جریان هوای مرطوب دریای خزر و دریای مدیترانه قرار دارد و پوشش گیاهی آن عمدتاً جنگل و مرتع است.

منطقه جنگلی و گردشگری شولم رودبار

این منطقه گردشگری جنگلی بخشی از روستای بزرگ‌تر رودبار ( راهنمای سفر به رودبار ) محسوب می­شود و‌‌ در ۱۵ کیلومتری جنوب غرب شهرستان فومن، مابین ماسوله در غرب و قلعه رودخان در شرق قرارگرفته است. چهارسوی این روستا را کوه‌های بلند در برگرفته‌اند و‌‌ بلندترین این کوه‌ها، کوه­های بنگه، کوه برزه و گاکوه هستند.

این منطقه قبل از انقلاب تا ابتدای روستای شولم جاده‌سازی شده و پس‌ازآن توسّط دکتر علی آقا تا‌‌ انتها، یعنی شولم رودبار جاده‌سازی و آسفالت شد؛ این جاده مسیری بسیار پرپیچ‌وخم دارد.

راهنمای سفر به فومن

گویش مردم‌‌ این روستا به زبان تالشی است و خانه‌ها در آن، در دامنه‌ی کوه‌ها به شکل دو طبقه ساخته‌‌ می‌شوند و ساکنین در طبقه‌ی دوم آن زندگی‌‌ می‌کنند.‌‌ لازم به ذکر است جنس این خانه‌ها از چوب، گِل و خشت است. البته در گذشته محل زندگی مردم در خانه‌هایی بود که کومه نامیده‌‌ می‌شدند. یک رودخانه‌ی کم‌آب به نام گازی رودبار در وسط این منطقه جریان دارد.

روستای سیاه‌ورود یا سیاهرود

این روستا‌‌ از آبادی‌های بخش سردار جنگل دهستان آلیان شهرستان فومن است‌‌ و مرکز دهستان آلیان محسوب می­شود. بقعه‌ی شیخ زاهد گیلانی هم در این روستا قرار دارد. این روستا‌‌ مناظر زیبا و دیدنی زیادی دارد و ازنظر شکل ظاهری همانند ماسوله است، امّا ازنظر موقعیّت مکانی با آن کاملاً تفاوت دارد. این روستا بین دو قلّه‌ی مرتفع که رودخانه‌‌ای در ضلع جنوبی آن در جریان است قرار دارد و نام سیاهرود از این رود گرفته‌شده است. اگر به درون رودخانه نگاه کنید آب آن سیاه‌رنگ به نظر‌‌ می‌رسد. مردم این روستا به زبان تاتی با یکدیگر صحبت می­کنند.

روستای زیده

روستای زیده در فاصله‌ی ۱۳ کیلومتری جنوب شهر فومن، در استان گیلان واقع‌شده است. این روستای سرسبز از شمال با مزارع برنج و روستاهای شیرذیل و خلیل‌سرا و از جنوب با باغ‌های چای و مزارع برنج احاطه‌شده است. برنج‌کاری مهم­ترین فعالیت اقتصادی کشاورزان این روستا به شمار ­می­رود. بعد از کشت برنج دومین فعالیت اقتصادی مردم روستا چای‌کاری است. به‌طور کلّی این روستا از ۲ هکتار زمین برای کشت چای برخوردار است.

راهنمای سفر به فومن

روستای دارباغ

روستایی است کوهپایه‌‌ای که در غرب شهرستان فومن و در فاصله‌ی ۱۰ کیلومتری آن قرارگرفته است. این روستا، از شمال با روستای امام‌زاده تقی و از جنوب با سیدسرا، از شرق با روستای کیش رودبار و از سمت غرب با روستای شولم همسایه است. رودخانه‌‌ای از مرکز روستا می­گذرد و رودخانه‌‌ای‌‌ نیز در جنوب روستا جریان دارد که موجب تلطیف هوای منطقه می­شوند. همچنین وجود جنگل در جنوب غرب و غرب روستا و باغ‌های چای‌‌، فضای دلپذیر و روح‌افزایی را فراهم کرده و موجب جذب توریست و مسافران زیادی به این روستا شده است.

راهنمای سفر به فومن

ناحیه‌ی کوهستانی فومن

ناحیه‌‌ای در جنوب شهرستان فومن است. این منطقه از جنگل، مرتع و کوه‌هایی با قلل مرتفع و بسیار زیبا تشکیل‌شده و از ارتفاعات ماسوله تا ارتفاعات گسکره، ماکلوان، گشت رودخان، فوشه و قلعه رودخان کشیده شده است. این ناحیه در طول سال میزبان کوهنوردان و گردشگران زیادی است.

راهنمای سفر به فومن

جاده‌ سراوان ـ فومن

این جاده به خاطر سرسبزی و طبیعت بکر آن، همچنین مه صبحگاهی در ساعات اولیّه‌ی صبح، خصوصاً در فصل پاییز و زمستان،‌‌ از منظره بسیار زیبایی برخوردار است. موزه‌ی بزرگ روستایی در این جاده، نمونه‌‌ای از خانه‌های روستایی در دل جنگل سراوان را به نمایش گذاشته است.

راهنمای سفر به فومن

تاریخ فومن را در اینجا بخوانید!

فومن‌‌ به‌عنوان بخش غربی گیلان شناخته می­شود‌‌ و نسب آن از طریق خاندان «آل اسحاق»، به اشکانیان می‌رسد. فومن اولین بار توسّط امیر دیباج به تصرّف مغولان در آمد، امّا در زمان حکومت صفویّه از سپاه قزلباش شکست خورد و تحت سیطره‌ی حکومت صفویّه قرار گرفت. همچنین در زمان قیام جنگلی‌ها به‌عنوان پناهگاه آزادی‌خواهان به شمار می­رفت.

جاذبه های تاریخی فومن را بشناسید!

قلعه رودخان

قلعه رودخان یکی از آثار تاریخی و باستانی استان گیلان است‌‌ و تاریخ آن به دوران ساسانیان مربوط می­شود. قلعه رودخان، در فاصله‌ی ۲۳ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن، در بخش مرکزی و در دهستان گوراب پس در ارتفاع‌‌ ۶۸۷ تا ۷۷۸ متر از سطح دریاهای آزاد، بر روی میان آبی که ادامه‌ی ارتفاعات پشت کوه تالش و ماسوله داغ‌‌‌‌ و معروف به قلعه ژیه است، قرار دارد؛ و در سال ۱۳۵۴ به‌عنوان آثار ملّی به ثبت رسیده است. این قلعه به خاطر قرار داشتن در کنار رود در گذشته به «دژ روگان» مشهور بوده،‌‌ سپس نام آن به «رودخان» تغییر داده‌شده است. این قلعه بانام‌هایی چون قلعه‌ی هزار پلّه، قلعه‌ی حسامی و‌‌ قلعه رخون نیز شناخته می­شود. امنیّت بی‌نظیر و سیستم دفاعی محکم قلعه از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن به شمار‌‌ می‌رفت. یک قورخانه و دو ارگ بخش‌های مختلف قلعه را تشکیل می‌دهند که ارگ محلِّ سکونت حاکم و خانواده‌ی او بود و قورخانه نیز برای انجام امور نظامی سربازان مورداستفاده قرار می­گرفت. قسمت‌های دیگر قلعه شامل سردخانه، زندان، تعدادی ورودی، حوض، آبریزگاه، آب‌انبار، حمام، اتاق دیدبانی، برج دیدبانی، برج و بارو‌‌ و تعدادی واحد مسکونی است.

راهنمای سفر به فومن

برای سفر به این قلعه، ابتدا باید به فومن بروید و پس از گذشتن از روستاهای گشت، کردمحلّه، گشت رودخان، سیاه کش، گوراب پس ملسکام، سعیدآباد، به روستای قلعه رودخان‌‌ می‌رسید. با عبور ازحیدرآلات و طی مسافت ۳ کیلومتر در جاده‌ی خاکی، روستای قلعه دنه را خواهید دید. ازآنجا با طی مسیر پارک جنگلی قلعه رودخان و صعود از پلّه‌های احداث‌شده، به این قلعه‌ی اعجاب‌انگیز‌‌ خواهید رسید.

شهرک تاریخی ماسوله

ماسوله شهری تاریخی و توریستی است که در فاصله‌ی ۳۵ کیلومتری شهرستان فومن، در استان گیلان قرارگرفته است و عمده‌ی شهرت آن به خاطر پلّکانی بودن آن و قرار گرفتن روستا در بین کوه و جنگل و طبیعت بکر آن است. این شهر دارای ۱۰۰ هکتار منطقه‌ی تحت حفاظت میراث فرهنگی و منابع طبیعی است و یکی از مناطق خوش آب‌وهوای کشور محسوب می­شود. همچنین معماری این شهر در جهان منحصربه‌فرد و شناخته‌شده است‌‌. شهر ماسوله به همین دلیل در سال ۱۳۵۴ خورشیدی به‌عنوان یک اثر ملّی به ثبت رسید. در این شهر خانه‌ها به‌گونه‌ای است که هم ‌پشت بام خانه‌ها و هم جلوی خانه، به‌عنوان پیاده‌رو کاربرد دارد. این معماری در دوران زندیّه ایجادشده و خیابان‌های آن به دلیل مساحت کم‌‌ و پلّکان‌های فراوان، برای ورود وسایل نقلیّه‌ی موتوری مناسب نیست. "حیاط ساختمان بالایی پشت‌بام خانه‌ی پایینی است ". این جمله، در مورد معماری ماسوله زیاد گفته‌‌ می‌شود.

راهنمای سفر به فومن

اماکن مذهبی فومن را ببینید!

بقعه امامزاده سبزقبا

بقعه‌ امامزاده سبزقبا،‌ در روستای شنبه‌بازار قرارگرفته است. همچنین در این آستان مقدس، درختی‌‌ کهن‌سال وجود دارد که به درخت مزار یا آقا دار معروف است و به‌عنوان میراث طبیعی‌‌ باقیمانده است. مردم محلی بر اساس یک باور قدیمی برای رفع حاجات خود به آن پارچه‌‌های سبزی‌‌ می‌بندند.

مشاهیر فومنی را بشناسید!

شهرستان فومن نیز همچون دیگر مناطق ایران مهد پرورش و رشد شعراء، مراجع و علما است. ازجمله ‌‌آن­ها می‌توان به آیت‌الله محمّدتقی بهجت فومنی و آیت‌الله حائری فومنی که از عُلمای برجسته‌ی اسلامی هستند اشاره کرد. همچنین کیومرث صابری فومنی، بنیان‌گذار مؤسسه‌ی گل‌آقا و یکی از طنز نویسان مهم کشور و شیون فومنی از شاعران فرهیخته ازجمله مشاهیر فومن هستند.

زبان و گویش مردم فومن

تالش‌ها در نواحی کوهستانی و گیلک‌ها در نواحی جلگه‌‌ای غرب ساکنان بومی این شهرستان به شمار می­روند. فومنی‌ها به هر دو زبان گیلکی و تالشی با یکدیگر حرف ‌‌می‌کنند.

اقامت در فومن

هتل سندی فومن گیلان

این اقامتگاه در شهر فومن،‌‌ و در دل جنگل و کوه قرار دارد و یک مجموعه‌ی تفریحی و اقامتی ست که از چشم‌اندازی زیبا در محیطی خوش آب‌وهوا برخوردار است.

راهنمای سفر به فومن

اقامتگاه بوم‌گردی کتام

در روستای سفالکسار قرار دارد و با محیط روستایی خود از ۴ سوئیت مجزّا تشکیل‌شده است. این اقامتگاه به دریاچه‌ی سفالکسار و شفت نزدیک است.

هتل پنج ستاره معین

در شهر فومن واقع‌شده و امکانات رفاهی و تفریحی مناسبی دارد. این هتل، در ابتدای جاده‌ی ماسوله، در کنار دو اثر تاریخی بین‌المللی ماسوله و قلعه رودخان قرارگرفته و دارای باغ چای است.

راهنمای سفر به فومن

مراکز خرید فومن

بازارهای هفتگی فومن

سه‌شنبه‌بازار یکی از این بازارهای هفتگی فومن است و در روزهای سه‌شنبه در کمربندی شهید شیرودی فومن برپا‌‌ می‌شود. محصولات دامی و کشاورزی باقیمت مناسب و تازه در این بازار عرضه‌‌ می‌شود.

راهنمای سفر به فومن

یکی دیگر از بازارهای سنتی فومن شنبه‌بازار است که در ۹ کیلومتری فومن در مسیر جاده‌ی آسفالت فومن شفت، در دهستان گوراب قرارگرفته است. این بازار در روزهای یک‌شنبه در روستای گشت خان در ۵٫۹ کیلومتری جنوب غربی فومن برگزار‌‌ می‌شود.

چهارشنبه‌بازار نیز در روستای زیده‌سرا‌‌ در ۷٫۱ کیلومتری شمال فومن قرار دارد و در روزهای چهارشنبه برگزار‌‌ می‌شود. البته این بازار به علّت بضاعت کم اهالی روستا از رونق چندانی برخوردار نیست.

پاساژ امیر فومن

پاساژی مدرن در دو طبقه است که جزو مراکز خرید مطرح در شهر فومن محسوب می­شود و در آن کیف، کفش، پوشاک، لوازم بهداشتی، آرایشی و خانگی عرضه‌‌ می‌گردد.

سوغات شهرستان فومن

کلوچه فومن به­ عنوان مهم‌ترین و معروف‌ترین سوغاتی این استان شناخته می­‎شود. از دیگر سوغاتی‌های استان‌‌ می‌توان مرکبات، چای، توتون، صیفی‌جات حصیر و نوعی ظرف گِلی به نام گمج را نام بُرد.

راهنمای سفر به فومن

اگر به استان گیلان سر زدید، حتما بازدیدی از دیگر شهرستان های زیبای این استان مانند شهر رودسر و بندر انزلی داشته باشید.

دسته ها:
}