لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به فردوس ؛ هر آنچه که باید از این شهر باستانی بدانید!
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/03/31

راهنمای سفر به فردوس را در اینجا بخوانید. فردوس شهری باستانی با قدمت چند هزار سال است؛ اما چیزی که این شهر را معروف کرده داشتن کاریزهای فراوان است که از گذشته تا حال یکی از ویژگی‌های خاص این شهر محسوب می‌شده و آب کشاورزی فردوس را همین کاریزها تأمین می‌کردند. این شهر به دلیل اقلیم خشک و کم بارانی که دارد گردشگران علاقه‌مند به کویر نوردی را به خود جذب کرده است، جالب آنجاست با اینکه به‌عنوان شهری خشک شناخته می‌شود اما باغ‌های انار و پسته و همچنین زعفران کاری فراوانی دارد که از دیگر عوامل جذب گردشگران به این شهر بوده است. بهتر است برای یک‌بار هم که شده به این شهر اصیل و کویری سفر کنید و از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن لذت ببرید.

راهنمای سفر به فردوس

راه های دسترسی به شهرستان فردوس

مسیر جاده ای منتهی به فردوس

شهر فردوس ابتدا قسمتی از خراسان بزرگ بود بعد از تقسیم استان خراسان به استان خراسان جنوبی پیوست. شهر فردوس در 345 کیلومتری مشهد و 195 کیلومتری شهر بیرجند قرارگرفته است بنابراین اگر قصد سفر از شمال یا جنوب به این شهر دارید اول بهتر است خود را به مشهد یا بیرجند برسانید و بعد به فردوس سفر کنید اما اگر در تهران ( معرفی شهر تهران )و یا غرب کشور هستید می‌توانید از مسیر جاده 62 که از استان سمنان می‌گذرد ابتدا به شهر طبس ( راهنمای سفر به طبس ) رفته و سپس از طریق جاده‌ی 91 به سمت فردوس سفر کنید. مسیر بیرجند تا فردوس نیز به ترتیب از طریق جاده‌ی 95 به گناباد می‌رسد و بعد از جاده‌ی 91 به شهر فردوس خواهید رسید. از سمت مشهد نیز به ترتیب از طریق آزادراه شماره 2 و جاده‌های 95 و سپس 91 به فردوس مارسید.

راه آهن فردوس

مسیر دسترسی دیگر از طریق راه‌آهن است، شهر فردوس به خط راه‌آهن سراسری متصل نیست اما می‌توانید از طریق راه‌آهن تهران-خواف و تهران- طبس به شهر فردوس سفر کرد و سپس از آنجا با طی مسیر کوتاهی به شهر فردوس سفر کنید.

پرواز به فردوس

برای سفر هوایی می‌توانید به نزدیک‌ترین فرودگاه‌های فردوس که در شهر طبس و مشهد ( راهنمای سفر به مشهد ) قرار دارد پرواز کنید و از آنجا نیز ادامه مسیر را زمینی طی نمایید. به طور مثال در اینجا می‎توانید بلیط هواپیما تهران طبس ، بلیط هواپیما تهران مشهد  و بلیط هواپیما شیراز مشهد را رزرو نمایید.

جغرافیای فردوس

آب و هوای فردوس

شهرستان فردوس در اقلیمی کویری و با رطوبت نسبی پایین قرار گرفته که در اطرافش مناطق کوهستانی کمی دارد و همین عوامل باعث شده که آب و هوایی خشک و کم باران داشته باشد. این شهرستان ازلحاظ موقعیت جغرافیایی در مجاورت کویر مرکزی و کویر نمک قرار گرفته و قسمتی از مناطق صحرایی ایران را به خود اختصاص داده است؛ اما شهر فردوس و شهر اسلامیه در مناطق کوهپایه‌ای در قسمت شمالی شهرستان فردوس قرار گرفته‌اند که به دلیل کوهستانی بودن و ارتفاع آن نسبت به بخش جنوبی شهرستان دارای آب و هوایی بسیار سرد در فصل زمستان است و در تابستان نیز معتدل هستند. قسمت‌های جنوبی و جنوب غربی شهرستان تابستان‌های گرم و خشکی را سپری می‌کنند.

راهنمای سفر به فردوس

پوشش گیاهی منطقه فردوس

پوشش جانوری منطقه فردوس

شهرستان فردوس با قرار داشتن در فلات مرکزی ایران دارای تنوع جانوری و گیاهی زیادی است اما متأسفانه در سال‌های اخیر به دلایل مختلف بعضی از این گونه‌ها در خطر انقراض قرار دارند. گونه‌های جانوری که در این منطقه زیست می‌کنند شامل قوچ و میش، کاراکال و آهو، کل و بز، یوزپلنگ و پرندگانی مانند کرکس مصری، بالابان، تیهو، انواع باقرقره، کبک تشی، شاهین، زاغ بور، هوبره، شاهین، عقاب تالابی، عقاب شاهی، قرقی و انواع گنجشک و خزندگانی همچون بزمچه، انواع لاک‌پشت و انواع مارها هستند که با شرایط سخت کویری سازگاری پیدا کردند. از لحاظ پوشش گیاهی نیز به خاطر کم باران بودن، اقلیم گرم و همچنین شرایط خاک، دارای گیاهان استپی است که از‌جمله آن‌ها می‌توان گَوَن، گز، تاغ، خارشتر، اسپند، تریخ، شورکده و قیچ را نام برد. در شمال شهرستان که ارتفاع بیشتر بوده و رطوبت هوا نیز بیشتر است گیاهان مرتعی بیشتر مشاهده می‌شوند. این منطقه از نظر گیاهان دارویی بسیار متنوع است که از نمونه آن‌ها می‌توان به خارخشت، شوید، ختمی، بادیان، کاسنی، بارهنگ، ترنجبین، زرشک، زیره و کلپوره اشاره کرد.

جاذبه های طبیعی فردوس را ببینید!

کوه سنگ سوراخ

این کوه که در مسیر روستای پلوند یا ریگ یوز در فاصله 35 کیلومتری از شهر فردوس واقع شده است. دلیل نام‌گذاری آن است که در بالای کوهی از جنس آهک حفره‌ی بزرگی به قطر 20 متر در اثر فرسایش آبی پدید آمده که جلوه‌ای متفاوت به کوه داده است. در کنار این جاذبه طبیعی تپه‌های شنی قرار گرفته که برای گردشگرانی که قصد کویر نوردی یا آف رود دارند مکان مناسبی است. اگر قصد سفر به این جاذبه تاریخی را دارید بهترین زمان اوایل پاییز و بهار است.

راهنمای سفر به فردوس

آب گرم معدنی هلال فردوس

یکی از جاذبه‌های گردشگری معروف فردوس آب گرم فردوس است که به خاطر خاصیت درمانی خاص خود هرساله گردشگران زیادی را برای استفاده از آن جذب می‌کند. این آب گرم 200 سال قدمت داشته و برای رسیدن به آن باید 20 کیلومتر از شهر فردوس به سمت مشهد سفر کنید. از این آب گرم معدنی برای پیش‌گیری از رسوب سنگ در کلیّه، بهبود دردهاي مفصلي و عصبی، درمان امراض جلدي و كبدي، درمان بیماری‌های رماتیسمی، کاهش درد و رفع گرفتگی عضلات و بهبود دردهای ناحیه‌ی ستون فقرات استفاده می‌شود.

راهنمای سفر به فردوس

منطقه نمونه گردشگری باغستان و آب گرم

روستایی است ییلاقی که توسعه آن به شکل طولی است و دلیل آن نیز حاصلخیزی زمین کشاورزی در اطراف مسیر قنات بلده بوده است. این منطقه که یکی از مناطق نمونه گردشگری شهر فردوس شناخته می‌شود دارای آسیاب تاریخی است که به آسیاب حاجی خان شناخته می‌شود. همه‌ی این‌ها در کنار طبیعت دلپذیر روستا باعث شده گردشگران بسیاری از آن دیدن کنند. اگر قصد سفر به آن را دارید باید از طریق مسیر فردوس به مشهد به تقاطع فردوس-بجستان و فردوس-گناباد رفته و از آنجا به روستای باغستان سفر کنید.

راهنمای سفر به فردوس

روستای گستج

روستای گستج که در 30 کیلومتری شمال شرقی شهر فردوس و در دهستان باغستان قرار دارد. آب و هوای روستا ییلاقی بوده و اکثر مردم آن به شغل دامداری و کشاورزی مشغول‌اند و آب کشاورزی این روستا به وسیله‌ی قنات تأمین می‌شود. نام روستا برگرفته شده از لغتی است که در معنی به خطوطی که با آن عهدنامه‌ها و کلمات رمز را بر روی انگشتر و یا سکه می‌نوشتند گفته می‌شده که این خطوط در دوران پیش از اسلام رایج بوده‌اند. از سوغات‌های این روستا می‌توان به زعفران، بادام، گردو و زردآلو اشاره کرد که به خاطر خاک حاصلخیز و آب و هوای ییلاقی دارای کیفیت خوبی هستند.

راهنمای سفر به فردوس

تاریخ فردوس را بخوانید!

نام قدیمی شهر فردوس «تون» (تابان) بوده که حتی تا سال 1380 به این نام معروف بود، نام این شهر بارها در کتب تاریخی تکرار شده که در واقع همان تابان در فارسی است و دلیل تغییر در گویش آن مربوط به زمان حمله‌ی اعراب است که این نام در زبان عربی به تون تغییر کرد. نام تون در کتب تاریخی در کنار نام شهر قائن آمده که دوتا از شهرهای مهم ولایت قهستان معرفی شده‌اند. بر طبق کتب تاریخی اولین بار که به نام این شهر اشاره شده نشان‌دهنده‌ی آن است که در ابتدا مادها در این منطقه حکومت می‌کردند و مردم آن نیز به زبان پارسی کهن صحبت می‌کردند. نام شهر فردوس در کتیبه‌ی داریوش بزرگ نیز آورده شده است که در آن با نام «استاگارتيه» از این شهر یاد شده است. باستان شناسان با توجه به آثار کشف شده در شهر فردوس قدمت آن را مربوط به پیش از اسلام می‌دانند و حتی بعضی معتقدند قدمت این شهر به هزاره‌ی دوم پیش از میلاد می‌رسد. دو شهر فردوس و طبس از شهرهای مهم و باشکوه ولایت قهستان بوده‌اند که تا دوران حکومت اسماعیلیان رونق فراوانی داشتند اما در جریان حمله‌ی مغول‌ها به ایران تقریباً از بین رفتند.

جاذبه های تاریخی فردوس را بشناسید!

حمام خیروز

این حمام تاریخی در ضلع جنوبی امام‌زاده سلطان محمّد و سلطان ابراهیم قرار دارد و از آثار بجا مانده از دوران صفویه محسوب می‌شود. این بنا در که در زلزله‌ی سال 1347 خسارت‌های زیادی دید و به دلیل عدم رسیدگی به آن تبدیل به ویرانه‌ای شد، اما در سال‌های اخیر سازمان میراث فرهنگی آن را به‌عنوان اثر تاریخی ثبت کرد و با کمک موزه‌ی مردم‌شناسی شهرستان فردوس بنای حمام خیروز مرمت شد.

راهنمای سفر به فردوس

مدرسه علیا

این مدرسه که از مدارس دوران صفویه بوده است محل دارای دو ورودی هشتی شکل در ضلع شمال شرقی و شمال غربی حیاط است. همچنین این مدرسه تا قبل از زلزله محل تحصیل طلاب و تحصیل علوم دینی بوده است. معماری این بنا به شکل هشت‌ضلعی بوده دارای چهار ایوان است و در مرکز حیاط نیز یک باغچه به شکل هشت‌ضلعی وجود دارد.
بیشتر بخوانید: تحصیل در مدارس کانادا

راهنمای سفر به فردوس

کوشک باغ حاجی آباد

این بنای تاریخی در روستای گستج واقع شده است و سبک معماری آن مربوط به اواسط و اواخر دوران قاجار است. مرمت این بنا در دوران پهلوی اول صورت گرفت و طبقه‌ی اول آن نیز در همان زمان ساخته شد. از مصالح بکار رفته در این بنا می‌توان به خشت خام، ملّات گِل و قاب‌های گچی اشاره کرد.

راهنمای سفر به فردوس

حمام سردشت

بنایی است تاریخی ساخته‌شده با آجر، خشت خام، ملّات‌ ساروج، ملّات آهکی و گچ که در دوران صفویه ساخته شده و دلیل نام‌گذاری آن‌هم قرارگیری در محله‌ی سردشت فردوس است. معماری این حمام نیز در نوع خود جالب است. حمام سردشت دارای 2 ورودی در شمال غربی و جنوب غربی است و به شکلی ساخته شده که ورود آب قنات به حمام راحت باشد و در سطحی پایین‌تر از زمین قرار گیرد.

راهنمای سفر به فردوس

آب انبار سادات

آب انبار سادات که در گذشته در محله‌ی سادات فردوس قرار داشته و قدمت آن به دوران صفویه بازمی‌گردد یکی از آثار تاریخی این شهر است. شهر فردوس به خاطر قرار گیری در منطقه‌ای کویری و کم باران دارای آب‌انبارهای متعددی است که به‌نوبه‌ی خود بهترین روش ‌‌ذخیره‌ی آب برای ساکنان این شهر بوده است. ورودی این بنا به شکل شش ضلعی است که در پنج ضلع آن سکوهایی برای نشستن افراد قرار دارد و یک ضلع آن دارای راه پله ایست که به قسمت برداشت آب می‌رسد. این آب انبار اکنون در میدان گلشن فردوس قرار دارد.

قلعه کوه فردوس

قلعه‌ای است تاریخی مربوط به دوران اسماعیلیان که از قلعه‌های مهم آن دوران در ولایت قهستان بوده و در 10 کیلومتری شهر فردوس بنا شده است. این بنا با استفاده از سنگِ لاشه و ملّات گچ ساخته شده و شکل معماری آن به‌گونه‌ای است که به‌صورت پلکانی در شیب کوه قرار دارد که از سه طرف به پرتگاه می‌رسد. دلیل نام‌گذاری قلعه‌ی کوه قرار گرفتن آن بر روی کوه است. این قلعه برج‌هایی با ارتفاع 5 متر دارد و برج‌های دیدبانی آن بیشترین دامنه‌ی دید بر اطراف قلعه برای نگهبانان داشته است که از ویژگی‌های مهم یک بنای نظامی محسوب می‌شد. در پایین قلعه نیز حوضچه‌هایی با در دل صخره کنده‌شده تا به وسیله‌ی آن بتوانند آب باران و برف را برای مصرف خود ذخیره کنند.

راهنمای سفر به فردوس

حمام کوشک

یکی دیگر از بناهای تاریخی فردوس که در مجموعه‌ی تاریخی کوشک ساخته شده حمام کوشک است. این حمام دارای دو فضای زنانه و مردانه با ورودی‌های جداگانه است و معماری آن نیز به سبک هنر معماری دوران صفویه است؛ اما به خاطر هم‌جوار بودن این حمام با مسجد کوشک این احتمال می‌رود که در زمان ساخت مسجد کوشک در اوایل سده‌ی اسلام در ایران ساخته شده باشد. از ویژگی‌های معماری این بنا قرار گرفتن آن در داخل زمین است که این امر باعث مقاومت آن در برابر زلزله بوده و از لحاظ دیگر حداقل تبادل دما را با محیط بیرون داشته است.

راهنمای سفر به فردوس

حمام جهانیار

این حمام تاریخی در جنوب غربی شهر فردوس ساخته شده و از آثار تاریخی فردوس است. سبک معماری این حمام مربوط به اواخر دوران صفویه است. محل قرارگیری آن در محله‌ی عنبری و دروازه‌ی میدان است. آب مصرفی حمام جهانیار از قنات سعد آباد تأمین می‌شده و مانند اکثر حمام‌های ساخته شده در مناطق کویری در سطحی پایین‌تر از سطح زمین بنا شده است.

راهنمای سفر به فردوس

موزه مردم شناسی فردوس

: موزه مردم شناسی فردوس مکانی است که در آن آداب و رسوم حمام و مشاغل سنتی شهر قدیم فردوس را جهت بازدید عموم و گردشگران به نمایش گذاشته‌اند. در این موزه مشاغلی مانند آهنگری، نمد مالی، خرّاطی، دلّاکی و... جزو مشاغل قدیم فردوس معرفی شده و همچنین اطلاعاتی در مورد سبک زندگی مردم در گذشته‌ی شهر فردوس در اختیار بازدیدکنندگان قرار گرفته است. در سایر قسمت‌های این موزه نمایی از اتاق نشیمن خانه، مطبخ خانه و نگارخانه را می‌توان دید.

راهنمای سفر به فردوس

اماکن مذهبی فردوس را ببینید!

امامزاده محمد و ابراهیم فردوس

مقبره‌ی امام‌زادگان سلطان محمّد و سلطان ابراهیم که دو تن از نوادگان امام موسی كاظم (ع) هستند یکی از اماکن مذهبی شهر فردوس به شمار می‌رود. این امام‌زادگان در بین محله‌های سادات و میدان قرار دارند. با توجه به سبک معماری و کاشی‌کاری این بنا و همچنین نقاشی‌های روی دیوارهای این امامزاده و دو لایه بودن گنبد آن، قدمت این بنا را مربوط به دوران تیموریان می‌دانند؛ اما برخی نیز معتقدند که در دوران شاه اسماعیل صفوی دستور ساخت این بقعه‌ی متبرک داده شده است و مرمت و نقاشی آن در دوران شاه عباس انجام شده است.

راهنمای سفر به فردوس

آستان امامزاده ابوالقاسم

این امامزاده در روستای سرند از توابع شهرستان فردوس واقع شده و در 30 کیلومتری شهر فردوس قرار دارد. امام‌زاده سلطان سیّد ابوالقاسم از نوادگان امام کاظم (ع) است. این آستان مقدس در کنار جاده‌ی روستاهای مصعبی ـ کریمو ـ نرم و نود قرار گرفته است.

مشاهیر فردوس را بشناسید!

محمّدجعفر یاحقّی

مولانا نثاری تونی

عطار تونی

پوشش مردم شهرستان فردوس

پوشاک مردان فردوس

لباس سنتی مردان اصیل شهر فردوس سرپوش یا کلاهی لبه‌دار از جنس نمد است. سرپوش یک شال دراز از جنس قمیس با رنگ‌های سفید یا سیاه است که اهالی این شهر به آن مندیل می‌گویند. لباس سنتی آن‌ها نیز یک جلیقه یا تن‌پوش از جنس کرباس و شبیه به پیراهن جلو بسته و بدون یقه است که رنگ سفید و خاکستری دارد.

پوشاک زنان زنان فردوس

لباس سنتی زنان فردوسی نیز چارقد است و با یک دستمال که روی پیشانی و چارقد بسته می‌شود. چادر آن‌ها به رنگ سیاه و یا سفید گل‌دار است و تفاوتش با چادرهای معمولی در این است که اندازه‌ی آن کوتاه‌تر است. لباسی که زنان اصیل این شهر در جشن‌ها و یا عروسی می‌پوشند بسیار زیباست و شامل کلاهی است که با سکه تزئین شده و به آن کلاه پول یا کلوته می‌گویند و همچنین دامنی گشاد و چین‌دار به تن می‌کنند که تا زانو را می‌پوشاند و به شلیته معروف است. در زیر دامن نیز شلواری گشاد و بلند از جنس کرباس می‌پوشند و بر روی لباس خود نیز جلیقه‌ای مخملی با زیورآلات دوخته شده بر روی آن به تن می‌کنند.

راهنمای سفر به فردوس

زبان و گویش مردم فردوس

ساکنان این شهر کویری به زبان فارسی و با گویش فردوسی صحبت می‌کنند. این گویش دارای اصطلاحاتی شبیه زبان پارسی کهن است. تفاوت این گویش با گویش فارسی رسمی در ساختار، شیوه‌ی صرف فعل‌ها و جمله‌بندی است و در حال حاضر نیز این گویش در بین مردم رایج بوده و در طول زمان کم‌تر دچار تغییرات شده است. گاهی مسافران و یا گردشگران این گویش را زبانی جداگانه می‌پندارند زیرا گویش فردوسی برای آن‌ها نامفهوم به نظر می‌آید. تمام ساکنان این منطقه چه روستاها و چه شهرهای شهرستان فردوس از همین گویش برای صحبت کردن استفاده می‌کنند.

موسیقی در شهرستان فردوس

موسیقی سنتی معرف فرهنگ و هنر یک خطّه محسوب می‌شود. در شهرستان فردوس نیز موسیقی‌های متنوعی را می‌توان شنید. موسیقی سنتی فردوس دارای ریتم‌های پنج ضربی شامل سه تایی و دوتایی است که برای نواختن آن از ساز‌های دوتار، سُرنا، دُهُل و دایره استفاده می‌شود. چیزی که موسیقی سنتی فردوس را منحصر به فرد می‌کند شیوه‌ی بداهه نوازی و بداهه خوانی آن است که فقط در شهرستان فردوس می‌توان شاهد آن بود؛ اما افسوس که موسیقی سنتی که از ارکان فرهنگ هر جامعه‌ای است به مرور زمان در حال فراموش شدن است.

غذای فردوسی

شیر، کشک و فراورده‌های لبنی از عناصر اصلی غذای سنتی در فردوس هستند و آن‌هم به خاطر تولید کشک و لبنیات مرغوب در این شهرستان است. غذاهای سنتی و محلی شهر فردوس شامل حسن لُکّی، کشک سالاری، آشِ جوش پَرَه، اِشکَنه‌ی شیری، آش بُلغور شیر، بَرعنی (بُرانی)، بادِمجُ و بلغور پلو می‌شوند.

راهنمای سفر به فردوس

آش بُلغور شیر

این آش که اکثراً در روزهای سرد زمستان پخته می‌شود از غذاهای محبوب مردم محلی در این فصل است. مواد لازم برای تهیه‌ی آش بلغور شیر شامل بلغور گندم دانه ریز، زرد چوبه، شیر و زیره است.

راهنمای سفر به فردوس

کشک سالاری

یک غذای محلی است که جزو غذاهای پرطرفدار این شهر نیز محسوب می‌شود و طبخ آن کمی سخت است. این غذای محلی با استفاده از ماست، زردچوبه، فلفل، دارچین، زعفران، گوشت خورشتی، پیاز، سیاه دانه، روغن، نمک و سیر تهیه می‌شود.

بلغور پلو

بلغور پلو از غذاهای محلی فردوس با ارزش غذایی بالا است. تهیه‌ی این غذا آسان بوده و برای تهیه‌ی آن از روغن زیتون، پیاز، رب فلفل پیلی ترکی، گوجه‌فرنگی، نمک، فلفل، بلغور و عصاره‌ی مرغ استفاده می‌شود.

رستوران های شهر فردوس

رستوران هتل عماد نظام

این رستوران که به‌عنوان یکی از بهترین رستوران‌های این شهر شناخته می‌شود دارای محیطی دل‌نشین و آرام با سقف منحنی شکل است. این رستوران در هتل سنتی عماد نظام قرار دارد و با انواع غذاهای با کیفیت ایرانی از مهمانان خود پذیرایی می‌کند.

رستوران مهر طبس

این رستوران در نزدیکی شهر فردوس و در ابتدای بلوار واعظ طبسی قرار گرفته است. نکته‌ی حائز اهمیتی که این رستوران را علاوه بر کیفیت بالای غذاهایش خاص کرده این است که درآمد این رستوران تماماً وقف ایتام می‌شود.

اقامت در شهرستان فردوس

اقامتگاه منطقه نمونه گردشگری آب گرم هلال فردوس

این اقامت گاه که کنار آب گرم معدنی فردوس واقع شده است و بزرگ‌ترین مجتمع اقامتی تفریحی در استان خراسان جنوبی است. این مجتمع دارای سويیت‎ها با مجموع 206 تخت و امکاناتی نظیر رستوران و فروشگاه و امکانات ورزشی و تفریحی ازجمله شهربازی است.

هتل سنّتی عماد نظام

هتل سه ستاره‌ی عماد نظام از بهترین هتل‌های شرق کشور است. این هتل در فاصله‌ی 20 کیلومتری آب گرم فردوس قرار دارد و در تمام ساعات شبانه روز به مسافران و گردشگران سرویس ارائه می‌دهد. امکانات این هتل شامل فروشگاه، خدمات تور، تبدیل ارز و تاکسی سرویس است که در جهت رفاه حال مشتریان در اختیار آن‌ها قرار گرفته است.

راهنمای سفر به فردوس

سوغات فردوس

شهر فردوس با توجه به شرایط جغرافیایی خاصی که دارد، محصولات و سوغاتی‌های فراوان و کم‌نظیر داشته که ازجمله معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به زعفران، انار، پسته، بادام، پنبه و گردو اشاره کرد. از دیگر سوغات‌های این منطقه نیز می‌توان انواع کشک، قره‌قروت و زیره را نام برد. همچنین شیرینی‌های محلی شهر فردوس شامل شیرینی بادامی، شیرینی زنجبیلی، قطّاب و شیرینی نفته می‌شوند.

شیرینی زنجبیلی

این شیرینی سنتی از جایگاه ویژه‌ای در بین مردم این شهر برخوردار است زیرا در اکثر جشن‌ها و مراسم‌های متفاوت وجود دارد. این شیرینی همچنین در عید نوروز در کنار سفره‌ی هفت‌سین قرار می‌گیرد. مواد اولیه‌ جهت تهیه‌ی این شیرینی محبوب شامل آرد، تخم مرغ، مربای زنجبیل، زعفران و ماست است.

صنایع دستی فردوس

صنعت زیلو بافی یکی از صنایع دیرینه‌ی شهر فردوس به شمار می‌رود که شهرت فراوانی داشته است، به‌طوری که در قرن پنجم هجری چهارصد کارگاه زیلو‌بافی در شهر تاریخی تون فعالیت می‌کردند. امروزه نیز شهر فردوس به‌عنوان مهم‌ترین منطقه‌ی قالی بافی در استان خراسان جنوبی شناخته می‌شود. برک‌بافی، قالی، گلیم، نمدمالی، مشبَّک و معرَّق‌کاری، پارچه‌بافی (تون بافی) و سفال‌گری از دیگر صنایع دستی مهم شهر فردوس به شمار می‌روند. اگر به این شهر سفر کنید و قصد خرید سوغاتی داشتید صنایع گلیم، نمد، ظروف سفالی و پارچه‌های بافته شده به‌عنوان بهترین انتخاب به شما پیشنهاد می‌شود.

راهنمای سفر به فردوس

دسته ها:
}