لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به اراک ؛ هرچه قبل از رفتن باید بدانید !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/03/03

راهنمای سفر به اراک را در اینجا بخوانبد. اراک در گذشته به عراق مشهور بوده است و به خاطر اشتباه نگرفتن آن با عراق عرب به «عراق عجم» نام‌گذاری شد. بنیان شهر اراک به دو سده قبل یعنی دوره قاجار برمی‌گردد. اراک در زمان قاجار به سلطان آباد بعدها به سلطان آباد عراق و نهایت در سال ۱۳۱۶خورشیدی اراک نام‌گذاری شد و معنی آن باغستان و شهرستان است. شهر اراک یکی از کلان شهر‌های مرکزی است به خاطر کارخانه‌های که در زمان پهلوی ساخته شد بعد از انقلاب لقب شهر صنعتی را به خود اختصاص داد. اراک ۱۶۵۸ متر از دریا فاصله دارد و مدرن‌ترین و زیباترین شهر غرب محسوب می‌شود و سومین شهر بزرگ غرب بعد از کرمانشاه و اهواز است.

همسایگان اراک از جنوب لرستان و اصفهان از غرب همدان از شرق قم از شمال البرز و قزوین و از شمال شرقی  تهران است.

شاید در اولین نگاه اراک شهر جذاب و خوبی برای سفر به نظر نرسد اما، با سفر کردن و اقامت چندروزه می‌بینید که شهری با جذابیت‌های خاص و منحصر به فرد خود است.

راهنمای سفر به اراک

مسیرهای دسترسی به اراک

مسیر جاده ای

اگر قصد سفر به اراک با اتومبیل شخصی خود را دارید از سمت شمال باید از کمیجان عبور کرد ؛ و از سمت غرب از بروجرد گذشته و از جاده 56 می‌توانید عبور کنید و به شهر اراک برسید. و از جنوب از خمین عبور کرده و از طریق جاده 47  می‌توانید وارد شهر اراک شوید و از سمت شرق از طریق قم می‌توانید به اراک برسید.

راه آهن اراک

راه آهن اراک در محدوده خیابان چهار سرباز بنا شده است و قدمتی ۷۰ ساله دارد. مهم‌ترین ایستگاه مسافربری اراک ملایر و شازند است و ایستگاه باربری آن سمنگان می‌باشد. راه آهن اراک به شهرهای قم، مرکزی، همدان و لرستان مسیر ارتباطی دارد.

پرواز به اراک

فرودگاه اراک در سال 1366 احداث شد و در شمال شرقی اراک و در قسمت کویر میقان، همجوار با آکوتوریسم دریاچه نمک میقان تأسیس شد. اراک فرودگاه بزرگی دارد و قدیمی‌ترین فرودگاه متعلق به اراک می‌باشد. در سال ۱۳۹۵ با سه پرواز در هفته به مسیر‌های اراک-مشهد و اراک-عسلویه و بالعکس در روزهای شنبه، یکشنبه و سشنبه فرودگاه فعالیت خود را آغاز کرد و همچنین پروازهای دیگری هم به مقاصد تهران، اردبیل و کیش را  نیز دارد. به طور مثال بلیط هواپیما مشهد اراک و بلیط هواپیما تهران اراک را در کی سفر ببینید.

جغرافیای اراک

آب و هوای اراک

آب و هوای اراک در کل نیمه خشک و سرد است. اراک فلات مرکزی ایران است و زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های گرم دارد زمستان‌های اراک از۴ ماه تا ۶ ماه متغیر است اعتدال بهار و پاییز کم است و تابستان خود را در تیر و مرداد نشان می‌دهد. روزهای یخبندان از ۶۵ تا ۱۲۰ روز در سال متغیر است. میانگین بارش سالانه در اراک ۷/۳۴۱ میلی متر و میانگین دمای سالانه آن ۹/۱۳ درجه  سانتی گراد است.

راهنمای سفر به اراک

پوشش گیاهی منطقه اراک

در کل می‌توان پوشش گیاهی اراک را بوته‌ای دانست. ۲۲۷ گونه گیاهی در پوشش گیاهی اراک شناخته شده و برداشت می‌شود. گیاهان را نسبت به نوع مصرف آن‌ها به دو گروه تقسیم می‌کنند. گروه اول گیاهانی هستند که، مصرف خوراکی دارند و به عنوان چاشنی، ادویه و حتی غذا مصرف می‌شوند و گروه دوم گیاهانی هستند که تنها مصرف دارویی دارند و در کل ۶۶ درصد از پوشش گیاهی ایران را شامل می‌شوند.

راهنمای سفر به اراک

گیاهان کوهستانی اراک

از گیاهان کوهستانی می‌توان به موسیر اشاره کرد که از خانواده پیاز و سیراست و برای سردردهای میگرنی، تسکین کبد و طحال و تنظیم فشار خون مؤثر است. ریواس یکی دیگر از گیاهان کوهستانی است که در برابر سرما بسیار مقاوم است و در فروردین برداشت می‌شود و عملکرد روده‌ها را بهتر می‌کند  و از گیاهان کوهستانی دیگر می‌توان به لاله واژگون، کنگر، بادام کوهی‌، سماق‌، زرشک و انجیر وحشی اشاره کرد که هر کدام خواص منحصر به فرد خود را دارند.

گیاهان دشتی اراک

از گیاهان دشتی اراک بومادران، پرند، چرخه، گوش بره، آویشن، گل ماهور، باریجه، درمنه دشتی، باریجه، کما و آنقوزه را می‌توان نام برد.

گیاهان تالابی اراک

تالاب میقان دارای ویژگی بوم شناسی است و به دلیل شوری آب دارای گیاهان شور پسند است و از این میان می‌توان به گیاهان آویار سلام، نی و شور تالابی اشاره کرد که با شرایط آب و هوایی خاص تالاب سازگاری بالای دارند.

گیاهان کویری اراک

در قسمت حوزه آبگیر کویر به دلیل بالا بودن درصد شوری در شمال  گیاهان از قبیل خارشتر، علف شور، خروس، تاغ، گلرنگ و وسعت زیادی از قره داغ یافت می‌شود.

راهنمای سفر به اراک

پوشش جانوری منطقه اراک

طبق گفته اتحادیه حفاظت از محیط زیست بیست گونه جانوری ایران در حال انقراض شدید هستند. در اراک و اطراف آن مناطق محافظت شده زیادی وجود دارد که می‌توان به الوند خمین هفتاد قلعه شازند و مناطق شکار ممنوع اشاره کرد که بسیاری از گونه‌های جانوری استان و در حال انقراض را در خود جای داده و از آن‌ها محافظت می‌شود. حدود ۳۳۵ گونه جانوری در این مناطق وجود دارند که از این میان می‌توان به قوچ و میش، آهو، گرگ، روباه، خرگوش، کبک، تیهو، باقرقره، فاخته و.... اشاره کرد.

منطقه حفاظت شده هفتاد قلعه منطقه‌ای است کوهستانی و به خاطر قدیمی بودن این منطقه دارای زیستگاه ارزشمندی است و گونه‌های جانوری موجود در این منطقه  کل و بز، پلنگ، گراز، اهو، قوچ و میش و گونه‌های پرنده غاز خاکستری، اردک، لک لک سفید، بلدرچین، هوبره و فاخته هستند.

 در مناطق دشتی و کویری اراک نیز گونه‌های خارپشت، شغال، گربه وحشی، گراز و اکثر جوندگان و پرندگان چون شاهین، بالابان، لاچین، هوبره، هما، باقرقره، بلدرچین و دلیجه وجود دارند.

گونه‌های که در تالاب میقان زندگی می‌کنند اکثر پرندگان هستند و فلامینگو، درنا، اردک، کله سبز، عقاب دوبرادر، عقاب تالابی، خوتکا، پیشانی سفید، لک لک سفید، غاز و چوبیا گونه‌های موجود در تالاب هستند.

راهنمای سفر به اراک

از مناطق حفاظت شده شهرستان اراک می‌توان به هفتاد قلعه اشاره کرد که از نظر مکانی در۳۰کیلومتری شمال خمین، ۲۵ کیلومتری شرق اراک و ۱۵کیلومتری شمال غربی محلات و ۳۵کیلومتری شمال غربی دلیجان قرار دارد و پناهگاه جاسب در جنوب شرقی اراک و شمال تراق و منطقه راسوند که در جنوب غربی اراک و جنوب شازند است و همچنین منطقه حفاظت شده الوند که در ۲۰ کیلومتری غرب خمین و ۳۰ کیلومتری جنوب شرق شازند است.

جاذبه های طبیعی اراک را ببینید

کوهستان های اطراف شهر اراک

کوه‌های زیادی در اراک و اطراف آن وجود دارد که از مهم‌ترین آن ‌می‌توان به کوه بوجه اشاره کرد که در جنوب شهر خمین قرار دارد و شکل مخروطی زیبای به خود گرفته و برای چشمان هر بیننده دلربایی می‌کند. این کوه به تصویب بخش خصوصی میراث فرهنگی رسیده است و دستور مکان‌های تفریحی و فضای سبز در این کوه داده شده است و پارک بانوان هم در این کوه ساخته شده است. به علاوه می‌توان به کوه قلیچ واقع در ارتفاعات  شمال در امتداد کوه‌های زرند به سمت غرب اشاره کرد و نیز کوه شاه‌پسند در اراضی زرندیه و ساوه قرار گرفته است و بهترین مکان برای کوهنوردی و جاده نوردی است و دارای مناظر طبیعی بکری است.

راهنمای سفر به اراک

رودخانه های اطراف اراک

رودخانه‌های زیادی در اراک و شهرستان‌های اطراف آن وجود دارد که می‌توان به رود قره کهریز که در اراک جریان دارد و تنها ۸ ماه در سال آب دارد رودخانه شهرآب یکی از رودخانه‌های مرکزی است و از کوه‌های تخت رستم سرچشمه می‌گیرد. کوه قره‌چای از ارتفاعات شهرستان شازند سرچشمه می‌گیرد و از رودخانه‌های است که توسط محیط زیست حفاظت می‌شود.

رودخانه قره چای

راهنمای سفر به اراک

غار خونزا

غار خونزا واقع در شمس آباد است و نزدیک‌ترین مسیر به این غار از طریق جاده اراک شازند است. ورودی اول این غار از سمت راست کوه نمایان است و ورودی دوم در ارتفاعات قرار دارد. در انتهای غار، غارهای دیگری نیز وجود دارد که، چشمه‌های گوارا دارد غار خونزا به اسم سوله خونزاب نیز معروف است که معنی آن سوراخ خانه چشمدار است برای رفتن به این غار دو مسیر وجود دارد اولین از طریق عقیل آباد گوار چشمه پهن و قره کهریز و دومین مسیر از سمت روستای علیم آباد جاده شوسه اراک زند قدمگاه کوه شمس آباد است.

غار کیخسرو

غار کیخسرو در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی اراک و نزدیک به روستای خسبیجان در قله کوه مرتفع شازند و یکی از غارهای  استان مرکزی محسوب می‌شود. غار کیخسرو برای زرتشتیان مقدس است و سالانه تعداد زیادی زائر برای زیارت به این غار می‌روند و داستان کیخسرو در شاهنامه هم آمده است می‌گویند کیخسرو پادشاهی عادل و دادگر بوده و برای این که در طمع و فریب دنیایی قرار نگیرد پادشاهی را به لهراسب می‌دهد و در درون غار می‌رود این غار یک دریچه درون کوه دارد و دهانه‌ی باریک و درازا به سمت شرقی غربی دارد این غار به دلیل داشتن دو دهانه چاهی در طول روز تاریک نیست کوهی که غار در آن وجود دارد غار شاه زند بوده که مردم به دلیل تلفظ راحت به آن شازند می‌گویند.

غار سفیدخانی

این غار به دلیل این که زمستان‌ها برف زیادی روی کوهی که این غار در آنجا قرار دارد می‌نشیند و بهار نیز برف دارد به سفیدخانی معروف شده است. غار سفید خانی واقع در مرکزی ۱۸ کیلومتری جنوب اراک و در کوه سفید خانی قرار دارد. در این کوه چشمه‌های فراوانی وجود دارد که می‌توان به چشمه چپقلی اشاره کرد. این غار به دلیل دودکش جن در دهانه آن و استالاکتیت‌های فراوان موجود در آن زیبایی خاصی دارد. بهترین مسیر برای رفتن به این غار استان مرکزی بزرگ‌راه اراک به خرم آباد، روستای خانه میران بروید و همچنین از طریق رباط میل هم می‌توانید به این غار برسید در جنوب شرق غار سفیدخانی دو غار دیگر وجود دارد که، یکی از این غار‌ها فقط با ابزار و امکانات خاص قابل دسترس است زیرا دارای یک یا دو حلقه چاه طبیعی است. غار دوم که در نزدیکی دودکش جن است بدون ابزار قابل دسترسی است اما به دلیل وجود گودال آبی ۵/۱ متری که در بعضی اوقات به‌خصوص در فصل بهار عمق آن افزایش پیدا می‌کند خطرناک است.

فرهنگ و هنر در شهر اراک

تاریخ اراک را بخوانید!

اراک یکی از کلان شهرهای ایران است و چهاردمین شهر پر جمعیت ایران محسوب می‌شود. اراک قدمتی ۲۰۰ ساله دارد و به زمان قاجار برمی‌گردد اراک در دوره قاجار به خاطر زمین‌های حاصلخیز، سابقه صادرات و صنعت و قرار داشتن روی جاده اصلی رونق زیادی پیدا کرد. در ابتدا نام این منطقه سلطان آباد بود که حتی در سردر بازار شهر و کتیبه‌های راهروی ارگ نیز این نام آمده است و در دوران پهلوی اسم آن به اراک تغییر یافت. اراک چهاردهمین قطب صنعتی ایران است اولین پادشاه دوران حکومت قاجار محمد حسن گرجی بوده است و آثار تاریخی زیادی در اراک یافت می‌شود.

راهنمای سفر به اراک

مشاهیر اراکی را بشناسید!

جاذبه های تاریخی شهر اراک را ببینید!

حمام تاریخی چهارفصل

این حمام توسط ابراهیم خوانساری و در زمان احمد شاه قاجار ساخته شده است. دلیل اسم این حمام هم نقاشی‌ها و بناهای در مورد چهار فصل سال روی دیوار آن است آب حمام از قنات تأمین می‌شود و برای گرم نگه داشتن آن ارتفاع را ۵/۳ متر پایین‌تر از ساختمان‌های اطراف حمام ساخته شده است. مساحت این حمام بالغ بر ۱۶۰۰ متر مربع است و در چهار بخش مردانه زنانه و بچگانه و حمام خصوصی ساخته شده است این حمام امروزه در خیابان دکتر شهید بهشتی اراک قرار دارد و امروزه این حمام به موزه تغیر پیدا کرده است و اشیای پش از اسلام و بعد از اسلام در آن نگهداری می‌شود. آدرس استان مرکزی اراک، خیابان بهشتی حمام چهار فصل و شماره تلفن این موزه ۰۸۶۳۴۰۳۱۱۷۶ است. امتیاز این حمام ۶/۴ است و ورودی بلیط آن ۲هزار تومان برای مسافران ایرانی و ۸هزار برای مسافران خارجی و گردشگران است.

راهنمای سفر به اراک

خانه حسن پور

این بنا در دوره احمد شاه قاجار و توسط یکی از تاجران و بازرگانان فرش سلطان آباد یعنی همان اراک امروزی ساخته شده است. این بنا در دو طبقه ساخته شده است و مساحت آن ۶۰۰۰ متر مربع است این مکان امروزه مکانی برای صنایع دستی و هنر‌های دستی است. آدرس این مکان استان مرکزی اراک، اولین گذر سمت چپ بعد از بازار چهار سوق اراک، در مقابل گذر مدرسه سپهداری قرار دارد زمان بازدید همه روزه بجز دوشنبه‌ها از ساعت ۸صبح تا ۸ شب است. امتیاز این مکان ۸/۴ می‌باشد.

راهنمای سفر به اراک

مدرسه سپهداری

مدرسه سپهداری یکی از بناهای باقی مانده دوره قاجار است که به دستور محمد گرجی هم‌زمان با تأسیس بازار اراک ساخته شده است. این بنا اولین مدرسه ساخته شده در اراک است. این مدرسه از سبک دوره صفویه و با کاشی کاری‌های زیبا و منحصر به فرد از دوره قاجار بنای منحصر به فرد در بازار اراک محسوب می‌شود. این مدرسه اولین مرکز علوم دینی و تبدیل  به یکی از بزرگترین حوزه‌های علمیه در اراک شده است. معماری داخلی این مدرسه از نوع چهار ایوانی است که، دو ایوان شمالی و جنوبی آن بلندتر و عظیم‌تر از بقیه است. از جمله کسانی که در این مدرسه علم آموختند می‌توان به آیت‌الله خمینی، سید احمد خوانساری و آیت‌الله گلپایگانی اشاره کرد. شماره تماس ۰۹۳۵۷۴۴۰۳۶۹ و امتیاز این مدرسه پنج ستاره است آدرس مرکزی، بازار اراک محله حصار است.

راهنمای سفر به اراک

آثار مذهبی شهر اراک را بدانید.

امامزاده ابراهیم

این امام‌زاده در ۴۵ کیلومتری شهرستان اراک و در روستای مشهد الکویه قرار دارد. این مقبره در میان مردم از ارزش و اهمیتی بالایی برخوردار است. قدمت این بنا بر اساس کتیبه‌ای که در روی صندوق چوبی قرار دارد تعیین شده و معتقدند که این بنا به قرن ۱۲هجری برمی‌گردد. معماری این بنا چه در بیرون و چه در داخل مقبره زیبا و به نوبه‌ی خود نفیس و منحصر به فرد است. مردم این اهالی معتقدند که سه مرد و یک زن به نام‌های امام‌زاده جعفر و کنیه‌ی ابوحمزه و لقب عمران در این بنا دفن شده است.

کلیسای مسروب

کلیسای مسروپ مربوط به دوره قاجار است و در ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ به ثبت ملی رسیده است. در سردر این کلیسا به زبان ارمنی نوشته شده است که، این بنا توسط کزاز شازند، کمره هفت جامپلق و بور در سال ۱۹۱۴ ساخته شده است. این کلیسا واقع در اراک خیابان شهید چمران است. این کلیسا با سرمایه ارمنه ساخته شده و دارای چهار بخش منزل کشیش، تالار اجتماعات، مدرسه و کلیسا است. اکثر مردم اراک مسلمان و شیعه هستند اگرچه مذهب‌های مسیحیت و یهودیت نیز در شهر زندگی می‌کنند. ارامنه بخشی از اقلیت شهر اراک را تشکیل می‌دهند و بنیانگذار مدرسه‌ به اسم شرف ارامنه و کیسای مسروپ مقدس هستند ساعت بازدید از کلیسا یکشنبه‌ها ساعت ۱۰ تا ۱۲ صبح است و امتیاز داده شده به این کلیسا پنج ستاره است.

راهنمای سفر به اراک

آداب و رسوم در شهر اراک

مراسم آهوآهو

این مراسم در شامگاه شانزدهم از ماه رمضان و در شب تولد امام حسن در روستای خورهه از توابع شهرستان محلات رایج است. این مراسم این‌گونه است که با تاریک شدن هوا مردم به دسته‌های جدا تقسیم می‌شوند و به در خانه‌های که، پسربچه دارند می‌روند و فرد از همه بزرگتر در گروه شعر‌های را باصدای بلند می‌خواند و بقیه افراد آهو آهو می‌گویند و پسربچه برای آن‌ها آجیل و تنقولات می‌برد و این از آداب و رسوم رایج در استان مرکزی است.

مراسم چمچمه گلین

راهنمای سفر به اراک

مراسم کوسه ناقالی

حضرت موسی در چهلمین روز از زمستان وقتی که به گله گوسفندان سر می‌زند با حیرت می‌بیند که تمامی گوسفندان دوقلو زاییدن و به رقص و پای‌کوبی می‌پردازد هر ساله اهالی محله با انتخاب یک نفر به‌عنوان ناقالدی این مراسم را برگزار می‌کنند. فرد با نقش ناقالدی با پوشیدن کوسه جبه بلندی و آویز کردن زنگوله به دست و پاهای خود این نقش را انجام می‌دهد و باید توانای فردی برای انجام این نقش را داشته باشد.

زبان و گویش مردم اراک

در گذشته زبان مردم اراک تاتی بوده است، که در بعضی از مناطق و حومه شهرستان اراک این نوع لهجه هنوز هم وجود دارد اما،  امروزه در خود اراک مردم با لهجه تهرانی و یا زبان ترکی صحبت می‌کنند.

غذا در اراک

اراک به خاطر تولید زیاد گندم یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کشور محسوب می‌شود ازاین‌رو طبیعی است که اراک نان‌های زیادی پخت کند.

فطیر

فطیر کلوچه‌ای است که در همه‌جا به یک اندازه و سایز است و قطر این کلوچه از شانزده تا بیست میلی متر است. این کلوچه از شکر، شیر، آب، روغن، نمک، آرد، گندم و تخم‌مرغ درست شده است و قبل از پختن روی آن را با دارچین یا کنجد تزئین می‌کنند.

راهنمای سفر به اراک

شاته

نان کوچک و گردی است که از آرد گندم، آب، نمک و مایه‌ی خمیر درست می‌شود.

کوله ولا

نان فطر روزه

این نان از آرد گندم، روغن‌، شیر و شکر درست می‌شود و حلقه‌ای است. این نان به تعداد افراد خانواده درست می‌شود اما، خورده نمی‌شود و در گوشه‌ای از خانه آویزان می‌شود تا عید سال بعد و نان پارسال به دام‌ها داده می‌شود.

نان عباسعلی

آش ‌‌ترخینه دوغ

راهنمای سفر به اراک

آش برنج

این آش از گوشت یا قلم گوسفندی، پیاز، هویج، عدس، سیب‌زمینی و سبزی آش درست می‌شود. کسانی که نامزد دارند کاسه‌ای از این آش را به عنوان پیشکش به نامزد خود می‌دهند.

آش اسفندی

آش شله

ته تالی

راهنمای سفر به اراک

پز پنیر

رستوران ‌های اراک را بشناسید.

رستوران گلباران

این رستوران با سرو غذاهای فرنگی و دریایی منوی متنوع را به شما ارائه می‌دهد. این رستوران در هتل امیر کبیر قرار دارد. امتیاز داده شده به این رستوران پنج ستاره است به همین دلیل می‌توان فهمید این رستوران لوکس است.

امتیاز در گوگل: 5

رستوران سنتی ایزی دیزی

راهنمای سفر به اراک

کافه رستوران پیانو

این کافه در دو طبقه طراحی شده شما می‌‌توانید ابتدا از غذاهای فست‌فود آن پیتزا، مرغ‌سوخاری و استیک میل کنید و بعد از قهوه و نوشیدنی‌های آن لذت ببرید. این کافه در خیابان شریعتی واقع شده است.

شماره تماس: 0۸۶۳۲۴۷۶۸۴

امتیاز در گوگل: ۹/۳

اقامت در اراک

هتل پنج ستاره امیرکبیر

این هتل در ارتفاعات شهر اراک و در محیطی آرام و دل‌نشین و به شکل عرشه‌ی کشتی ساخته شده است. معماری خاص و منحصر به فرد آن باعث جذب گردشگران خارجی و ایرانی شده است و می‌توان گفت ظاهر این رستوران آن را به موزه تبدیل کرده است. این رستوران در بلوار آیت‌الله اراکی قرار دارد و از ساعت ۱۹ آماده پذیرایی است.

راهنمای سفر به اراک

هتل سه ستاره آفتاب

نزدیک بودن این هتل به پاساژها و مکان عمومی و ادارات دولتی دسترسی به این هتل را راحت کرده است. این هتل دارای امکانات رستوران، استخر، پارکینگ و اینترنت می‌باشد. این هتل در بلوار  روبه‌روی سنجان پارک کلاله قرار دارد.

 شماره تماس: 086۳۲۷۲۳۳۳۳

امتیاز در گوگل: 3/4

اقامتگاه بوم‌گردی شهبازان

این مکان برای کسانی که به طبیعت‌ گردی و زندگی روستایی علاقه دارند مناسب است. این اقامتگاه در شازند روستای نور آباد واقع شده است.

شماره تماس: 0۸۶۳۸۴۴۱۵۱۵

 امتیاز در گوگل: ۹/۲

هتل آپارتمان های اراک را در اینجا بیابید.

سوغات و خرید از اراک

از صنایع دستی اراک گلیم بافی، فرش بافی، نمد مالی، سفالگری، مسگری و ساخت انواع ساز چون تار، سه تار، کمانچه و دف را می‌توان نام برد. بازار اراک یکی از مراکز تجاری است و می‌توان وسایل برقی، طلا، خوراکی، کیف، کفش و صنایع دستی را در این بازار پیدا و خرید کنید. این بازار در خیابان امام واقع شده است.

پاساژ اسلامی اراک واقع در باغ ملی خیابان بهشتی قرار دارد. این پاساژ در دو طبقه طراحی شده است که طبقه اول آن برای پوشاک طراحی شده و در طبقه دوم وسایل ورزشی هم فروخته می‌شود.  

راهنمای سفر به اراک

راهنمای سفر به اراک

دسته ها:
}