تور ترکیه

تور ترکیه

شــهر مبـدا

مـدت اقـامـت

ایـرلایـن ها
درجـه هتـل

کاربر گرامی! جستجوی شما نتیجه ای دربر نداشت. لطفا دوباره تلاش نمایید . . .

ویدیو جاذبه های گردشگری ترکیه :

تتور ترکیهویدیو جاذبه های گردشگری ترکیه :

 


تور ترکیه نوروز 99

 

   جمهوری ترکیه کشوری بین اروپا و آسیاست. این کشور با ایران، ارمنستان، نخجوان، گرجستان، عراق، سوریه، یونان و بلغارستان همسایه است. ترکیه که مانند ایران در احاطه‌ی دریاهاست، سواحلی زیبا در جوار دریای سیاه، اژه، مرمره و مدیترانه دارد و دو تنگه‌ی بسفر و داردانل را در اختیار گرفته است. این کشور کوهستانی و جلگه‌ای، آب و هوای خوب و فرح‌بخش دارد که لذت سفر به آن را دو چندان می‌کند. البته دمای هوای مناطق مختلف ترکیه با هم متفاوت است. این کشور با جمعیتی حدود 82 میلیون نفر دارای حکومتی سکولار است.

   شبه جزیره‌ی آناتولی که بیشتر بخش‌های ترکیه‌ی کنونی را در برگرفته است، از دوران نوسنگی نشانه‌های از حضور انسان‌ها را در خود دارد. پس از آن و با ظهور تمدن‌های نخستین، حکومت‌هایی مانند لودیه و ایونیا، دولت‌شهرهایی تشکیل دادند تا اینکه حدود500 سال پیش از میلاد و با لشکرکشی کوروش هخامنشی، این منطقه تحت سلطه‌ی ایرانیان درآمد و پس از حمله‌ی اسکندر مقدونی و سقوط هخامنشیان، سلوکیان و پس از آنها، رومیان، به این دیار حکم راندند. پس از مدتی رومیان دچار اختلافات داخلی شدند و نهایتاً امپراطور کنستانتین، شهر کنستانتینوپل (قسطنطنیه یا همان استانبول کنونی) را پایتخت خود قرار داد و روم به دو امپراطوری شرقی و غربی تقسیم شد و ترکیه تحت حکومت بیزانس یا روم شرقی قرار گرفت. در سال 463 هجری و با حمله‌ی ترکان سلجوقی با فرماندهی الب ارسلان، مناطق شرقی بیزانس به دست سلجوقیان افتاد و زبان ترکی از همان وقت رواج یافت. با حکومت ترکان مسلمان بر این منطقه، قبایل مختلف به آنجا کوچ کردند. یکی از این قبایل «قایی» نام داشت که نزدیک «آنقره» یا همان آنکارا سکنی گزیده بودند. رهبر این قبیله، عثمان، به مرور با متحد کردن قبایل مختلف، با زور یا با مذاکره، حکومتی بنا نهاد که با نام خودش «عثمانی» نامیده شد. او به مرور بیشتر آناتولی را تصرف کرد. امپراطوری عثمانی نیز تاریخی پر فراز و نشیب دارد. از شکست سلطان بایزید ایلدرم از تیمور لنگ تا فتح قسطنطنیه به دست سلطان محمد فاتح، از تصرفات گسترده‌ی سلطان سلیم یکم ملقب به یاووز (مهیب) در مصر و عربستان و عراق تا شبه جزیره‌ی بالکان و شکست دادن شاه اسماعیل اول در چالدران تا سلطان سلیمان یکم ملقب به قانونی که وین پایتخت اتریش را تصرف کرد و در ایران تا سلطانیه پیش آمد. پس از سلیمان قانونی، این امپراطوری رو به انحطاط رفت. شاهان بی‌مایه و سلطان‌های عشرت‌طلب، بودن در حرمسرا را به نشستن بر تخت و حکمرانی ترجیح می‌دادند و معاشرت با زنان زیبارو را از بودن در جمع سربازان کشورگشا گرامی‌تر می‌داشتند. با شروع جنگ جهانی اول، عثمانی با هجوم بریتانیا از هم پاشید. اما در همین دوران جوانی به نام مصطفی کمال پاشا، با ایجاد مقاومت ملی در برابر دولت‌های خارجی، با سیاست جدایی دین از حکومت، ترکیه‌ی کنونی را بنیان گذاشت. او ترکیه را به سمت صنعتی شدن و پیشرفت رهبری کرد و با بنیان گزاردن مجلس بزرگ میهنی ترکیه، به کارها روال قانونی بخشید و دولت را در برابر مجلس مسئول و پاسخگو قرار داد. به پاس تمام این خدمات لقب «آتاتورک» یا پدر ترک‌ها توسط مجلس به او داده شد؛ لقبی که امروزه او را با آن می‌شناسیم. پس از آن ترکیه جنگ جهانی دوم را نیز پشت سر گذاشت و همچنان بر پایه‌ی صنعت‌های مختلف، از جمله صنعت توریسم، به پیشرفت خود ادامه می‌دهد.

  فرهنگ ترکیه از گذشته‌های دور با مسیحیت پیوند یافته و پس از آن با اسلام. بناهای باستانی و آیین‌های مختلف در این کشور معمولاً رنگ و بویی از مذهب را با خود دارند. شهرهای مهم توریستی و جاذبه های گردشگری ترکیه به دلایل مختلف فرهنگی، تاریخی، طبیعی و تجاری مورد توجه گردشگران قرار دارند، عبارتند از: استانبول، آنکارا، ازمیر، آنتالیا، قونیه، مارماریس، کوش آداسی، بدروم، وان و ... .

 

 

ترکیه کشوری اوراسیایی است که دو بخش دارد. بخش بزرگ آن یعنی آناتولی در شمال غرب آسیا و بخش کوچک آن یعنی ترکیه در جنوب غرب اروپا واقع‌ شده است. ترکیه در بین شش کشور آسیایی و دو کشور اروپایی قرار دارد و با کشورهایی مانند ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، سوریه و عراق همسایه است. ویژگی دیگری که از لحاظ جغرافیایی موقعیت مناسبی به این کشور می‌دهد، ارتباط این منطقه از سه طرف با دریاهای سیاه، مرمره، اژه و مدیترانه است. تور ترکیه از تورهای پرطرفدار خارجی در ایران است. گردشگران زیادی از ایران راهی این کشور می‌شوند و تعطیلات خود را در این کشور می‌گذرانند.

 

تور ترکیه

 

ترکیه در چند سده‌ی گذشته با نام امپراتوری عثمانی و اکنون با نام رسمی جمهوری ترکیه تاریخ پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. این منطقه در دوران باستان تحت حکومت دولت‌شهرهای متعددی مانند ایونیا قرار داشت و بعد از آن، زیر سلطه‌ی حکومت‌هایی همچون هخامنشیان، سلجوقیان، امپراتوری روم و عثمانی‌ها قرارگرفته است. پس ‌از این حکومت‌ها مصطفی کمال پاشا که بعدها به آتاتورک معروف شد، به‌عنوان بنیان‌گذار جمهوری ترکیه شناخته می‌شود و مردم از وی به‌عنوان پدر ترکیه‌ی مدرن یاد می‌کنند. آتاتورک سرانجام در سال 1923 ترکیه‌ی امروزی را بنا نهاد و در طول مسئولیتش همواره در تلاش بود که ترکیه را مدرنیزه کند. 

   ترکیه از لحاظ پذیرش گردشگران در رتبه‌ی ششم و از لحاظ کسب درآمد از گردشگری در رتبه‌ی دوازدهم جهانی قرار دارد. در سال گذشته 39.8 میلیون توریست از این کشور دیدن کرده‌اند که درآمدی حدود 29.6 میلیارد دلار برای این کشور به ارمغان آورده است؛ این یعنی سهم گردشگری در صنایع ترکیه 18.8 درصد است. به صورت کلی هر ساله حدود یک و نیم تریلیون دلار درآمد مستقیم و غیرمستقیم از راه گردشگری نسیب ترکیه می‌شود.

   ترکیه دارای سواحل زیبا و دلپذیر است که می‌تواند لحظاتی رویایی برای شما بسازد. حتماً گشت و گذار با قایق‌ها و کشتی‌های تفریحی را در برنامه‌های خود بگنجانید. جشن‌های ساحلی ویژه و تفریحات آبی هیجان‌انگیز، سفرتان را پرماجرا می‌کنند. البته پارک‌های آبی ترکیه نیز برای داشتن اوقاتی خوش، گزینه‌های خوبی هستند. طبیعت زیبا و دلنشین این کشور در سراسر آن پراکنده است. مانند دیدن قصر پنبه‌ای یا پاموک کاله، حوضچه‌های آهکی در استان دنیزلی، جنگل‌های بکر و سرسبز و قدم زدن در مناطق زیبای Rize، یا اسکی کردن در کوه‌های سر به فلک کشیده. ترکیه بنای باستانی کم ندارد. در هر گوشه‌ی آن می‌توانید بخشی از تاریخ تمدن بشری را نظاره‌گر باشید. البته با این آثار تاریخی در بخش دیگری آشنا خواهید شد. بخشی از این تاریخ و فرهنگ را می‌توانید در موزه‌های متعدد و دیدنی این کشور شاهد باشید. حمام ترکی یکی از سنت‌های فرهنگی جالب ترکیه است که باید حتماً آن را امتحان کنید. از مراسم‌های مهمی که در ترکیه برگزار می‌شود، می‌توان از مراسم سالانه‌ی بزرگداشت مولانا در قونیه و جشن روز استقلال نام برد. اگر در این ایام به سفر ترکیه بروید، تجربه‌های بی‌نظیری کسب خواهید کرد. ترکیه غذاهای خاص فوق‌العاده متنوع و خوشمزه‌ای دارد. هر بخشی از این کشور با چندین غذا و دسر خوش‌طعم پذیرای شماست، مانند دونر کباب، کوفته ایچلی، کارناییارک و ... . بخشی از سوغاتی‌هایی که می‌توانید با خودتان از ترکیه بیاورید همین خوراکی‌ها هستند؛ مانند باقلوا، راحت‌الحلقوم، ادویه و ... . دیگر سوغاتی‌هایی که می‌توان از این کشور به یادگار برد، ظروف سفالی نقش‌دار که شهر آوانوس در کاپادوکیه، مرکز آن است. این ظروف که با طرح‌های متنوع، جذابیت بسیاری دارند، می‌توانند یادگارهای خوبی باشند. ظروف مسی مشهور ترکی سوغات بخش جنوب شرقی این کشورند. یکی دیگر از اشیایی که در هر گوشه و کنار این مملکت به چشمتان خواهد خورد، چشم‌زخم‌های آبی رنگ هستند که می‌توانید تعدادی از آنها را برای دوستان و اقوامتان به سوغات بیاورید. در سفر به ترکیه حتماً با مردم این کشور معاشرت کنید. حتی اگر زبان ترکی بلد نیستید چند کلمه‌ی رایج ترکی را یاد بگیرید یا از فرهنگ لغت فارسی به ترکی استفاده کنید و با این مردم خون‌گرم گفتگو کنید. آنها آنقدر مهمان‌نوازند که بعید نیست شما را به خانه‌شان دعوت کنند و با قهوه ترک و باقلوای ترکی از شما پذیرایی کنند.

تورهای مسافرتی ترکیه

تورهای مسافرتی ترکیه از جمله تورهای پرطرفدار هر آژانسی هستند. هزینه تور ترکیه معمولاً مناسب‌تر از سایر تورهای خارجی است؛ اما نرخ تورهای ترکیه بسیار متفاوت‌اند. تور لحظه آخری ترکیه یا بهترین تور ترکیه را می‌توانید فقط در آژانس‌های معتبر بیابید. پرواز تور ترکیه از مشهد یا تور ترکیه از شیراز هم مستقیماً برقرار است. تور مسافرتی ترکیه در سال‌های اخیر اقبال زیادی یافته و گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. تور ترکیه استانبول ، ازمیر، کوس آداسی و آنتالیا را در بر می‌گیرد. 

 

تور ترکیه

 

ترکیه به دلیل واقع‌شدن در میان کوه‌های بلند و دریاهای آزاد دارای تنوع شگفتی از آب ‌و هواست که همین ویژگی در جذب گردشگران بسیار مؤثر بوده است. در سواحل جنوب و سواحل غرب این منطقه، شاهد آب ‌و هوای مدیترانه‌ای و در سواحل دریای سیاه شاهد تابستان‌های گرم و زمستان‌های مرطوب هستیم. گفتنی‌ست بخش‌های شرق و شمال شرقی ترکیه نیز دارای آب‌ و هوای کوهستانی و بخش‌های مرکزی دارای آب ‌و هوای قاره‌ای نسبتاً خشک هستند؛ بنابراین بهترین زمان برای سفر به ترکیه فصل‌های بهار و پاییز است. در کل گردشگران ترکیه را به‌عنوان کشوری کوهستانی و پرباران می‌شناسند.

ویزای ترکیه در تور ترکیه و هر چیزی که باید درباره‌اش بدانید

   اول باید خبری خوب به شما بدهیم. بنا بر توافقاتی که بین دو کشور ایران و ترکیه، از زمان رضا شاه و آتاتورک، وجود دارد، ایرانیان می‌توانند تا 90 روز بدون ویزا اقامت کنند؛ یعنی شما فقط با داشتن پاسپورت می‌توانید تا 90 روز در این کشور حضور داشته باشید. به این ویزا، ویزای سینگل می‌گویند. البته در طول این مدت تنها یک بار حق ورود دارید. پاسپورت شما باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد و مهر ورود یکی از پایانه‌های مرزی زمینی یا هوایی در آن ثبت شده باشد. این شرایط برای شهروندان کشورهای دیگری مانند جمهوری آذربایجان، گرجستان، لبنان، مراکش، روسیه، تایلند، اوکراین و ... نیز وجود دارد و شهروندان این کشورها نیز می‌توانند تا مدت معینی بدون ویزا، در ترکیه اقامت کنند. البته در طول این مدت نمی‌توانید فعالیت‌های تجاری، تحصیلی، کاری و از این قبیل داشته باشید. همچنین پس از انقضای این تاریخ شما یا باید ترکیه را ترک کنید یا ویزای خود را تمدید کنید و یکی از انواع مختلف ویزا را، بنا بر کاری که در ترکیه دارید، تهیه نمایید. اثبات تمکن مالی از شرایط دریافت ویزاست. در صورت عدم رعایت قوانین ممکن است فرد اخراج شود یا دیگر اجازه‌ی ورود به خاک ترکیه را نداشته باشد.

   ویزای مالتیپل، ویزایی است که 5 سال اعتبار دارد. برای افراد خاص و در صورت درخواست دولت ترکیه صادر می‌شود. این افراد می‌توانند دوره‌های 90 روزه در ترکیه اقامت کنند و حق ورود مکرر به خاک ترکیه را دارند.

   افرادی که به صورت ترانزیت به ترکیه وارد می‌شوند، اگر به مدت 72 ساعت در فرودگاه‌های ترکیه اقامت داشته باشند، نیازی به پرداخت هزینه‌ی ویزا ندارند. البته این در شرایطی است که این افراد جز شهروندان کشورهایی باشند که اصولاً نیاز به ویزا برای ورود به ترکیه دارند.

   برای تهیه ویزای کاری، فرد متقاضی باید با ارائه مدارک لازم به سرکنسولگری‌های ترکیه در ایران درخواست ویزا کند. سفارت این مدارک را به وزرات کار و امور اجتماعی ترکیه می‌فرستد و در صورت تایید در طی 90 روز ویزای متقاضی صادر می‌شود. فرد پس از ورود به خاک ترکیه باید طی یک ماه به اداره امنیت مراجعه کند و و فرم‌های مربوطه را کامل کند. این ویزا براساس قوانین کار در ترکیه می‌تواند مدت‌دار یا نامحدود برای کارکنان وابسته، مستقل و موارد استثنایی باشد. ویزای کار معمولاً یک ساله است و پس از این دوره، متقاضی می‌تواند ویزا را در همان شغل و محل تا سه سال تمدید کند. پس از سه سال نیز تا شش سال تمدید می‌شود و پس از آن بدون محدودیت زمانی و مکانی ویزای کار به متقاضی تعلق می‌گیرد.

   برای درخواست ویزای تحصیلی، متقاضی باید پس از دریافت پذیرش و ثبت‌نام در دانشگاه مربوطه، به ایران بازگردد و مدارک پذیرش را به نمایندگی ترکیه بدهد تا ویزایش صادر شود. این روادید یک تا سه سال تاریخ دارد. البته دانشجو پس از ورود به خاک ترکیه باید در طی یک ماه به اداره امنیت ترکیه مراجعه کند و دفترچه‌ی اقامت خود را دریافت دارد.

   برای دریافت ویزای بلندمدت نیز باید ملکی در ترکیه خریداری شود و اسناد آن پس از ثبت در دفاتر مربوطه، به سفارت ارسال شود. پس از ارائه‌ی دیگر مدارک لازم به سفارت ویزای بیش از 90 روز یا بلندمدت صادر می‌شود. البته قوانین مربوط به شرایط دریافت ویزای بلندمدت همچنان در حال تغییر هستند.

  از آوریل 2013 سفارت ترکیه به صورت الکترونیکی نیز انواع ویزا را صادر می‌کند. برای این کار باید به سایت www.evisa.gov.tr  مراجعه شود. همچنین برای تعیین وقت سفارت می‌توانید به همین سایت مراجعه کنید.

   از دیگر ویزاهایی که صادر می‌شود می‌توان از ویزای پژوهشی جهت انجام حفاری‌های باستان‌شناسی، ویزای تجاری، ویزای ترانزیتی، ویزای پزشکی، ویزای فیلمبرداری، ویزای خدمات و ... نام برد.

* نشانی: تهران، خیابان فردوسی، پلاک 337

* صندوق پستی: 11365- 8758

* تلفن: 02135951100

* فکس: 33117928

* ایمیل: embassy.tehran@mfa.gov.tr

* وب سایت: tehran.emb.mfa.gov.tr

   روزهای کاری سفارت ترکیه از یکشنبه تا پنجشنبه بین ساعت 09:00 تا17:00 است. این سفارت در روزهای شنبه و جمعه تعطیل است.

  کنسولگری ترکیه در تبریز

* نشانی: تبریز، کوی ولیعصر، خیابان فروغی، فلکه همافر، کوچه فرهنگیان، پلاک 8

* تلفن: 0413371882

* فکس: 33324907

* وب سایت: tebriz.bk.mfa.gov.tr

کنسولگری ترکیه در مشهد

* نشانی: مشهد، بلوار سجاد، خیابان گلایل، پلاک 45

* تلفن: 05137645150

* فکس: 37620031

* وب سایت: meshed.bk.mfa.gov.tr

آب و هوای شهرهای ترکیه در تور ترکیه ارزان

 

+27
°
C
H: +27°
L: +21°
Istanbul
Tuesday, 01 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
+24° +25° +22° +22° +21° +20°
+20° +21° +18° +18° +18° +17°

 

+28
°
C
H: +28°
L: +18°
Antalya
Tuesday, 01 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
+26° +25° +26° +26° +23° +23°
+17° +16° +16° +17° +15° +15°

 

+31
°
C
H: +31°
L: +25°
Kusadasi
Tuesday, 01 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
+24° +23° +25° +24° +22° +23°
+21° +20° +20° +22° +20° +19°

 

تور ترکیه ارزان و ارز ترکیه

   ارز رایج در ترکیه لیر ترکیه است. کد ایزوی آن TLY  است و زیر واحد آن قروش یا کروش نام دارد و هر لیر 100 قروش است. اسکناس‌های لیر 5، 10، 20، 50، 100 و 200 لیری هستند.سکه یک لیر نیز رایج است. پول نقد در صرافی‌ها که به آن DOVIZ  گفته می‌شود، بدون دریافت کمیسیون تبدیل می‌شود. صرافی‌ها ممکن است نرخ‌های متفاوتی بدهند؛ پس پیش از تبدیل ارز یکی دو صرافی را چک کنید. تبدیل ارز در بانک‌ها با دریافت کمیسیون انجام می‌شود. چک پول‌ها نیز تنها در بانک‌ها و با ارائه‌ی پاسپورت قابل تبدیلند. اگر قصد انجام معامله‌های بزرگ را دارید، رسید معالمه را حتماً نزد خود نگه دارید تا قانونی بودنش را بتوانید ثابت کنید. در این لحظه نرخ هر لیر ترکیه 20،410 ریال است. در ادامه آدرس برخی صرافی‌های مهم را در تعدادی از شهرهای ترکیه ذکر می‌کنیم. بیشتر ای صرافی‌ها در منطقه‌ی بازار بزرگ، تکسیم، بازار ادویه، سلطان احمد و لاله لی هستند.

استانبول 

* Merkez Doviz

نشانی: Beyazıt Mh., Keseciler Cd. 105-107, 34126 Fatih, İstanbul, Turkey

ساعات کاری این صرافی دوشنبه تا شنبه از 8 تا 18 است.

* Arkent Doviz

نشانی: Sultanahmet Mh., Divan Yolu Cad. No:32, Fatih, Istanbul

ساعت کار این صرافی از دوشنبه تا جمعه 9 تا 19 است.

* Ye-Ye Doviz

نشانی: İstiklal Caddesi 131/B, Beyoğlu, Istanbul

ساعت کار این صرافی از دوشنبه تا شنبه8.30 تا 20 است.

* Angun Döviz

نشانی: Hobiyar Mh. Yenicami Cd. 2/1 Sultanahmet Meydanı Eminönü, ۳۴۱۱۲ Fatih, İstanbul

ساعت کار این صرافی از دوشنبه تا شنبه 9 تا 19 است.

آنکارا

* Coskun Doviz A.Ş.

نشانی: Kızılay, Atatürk Blv No:67/71, 06420 Çankaya/Ankara

ساعت کار این صرافی از دوشنبه تا شنبه 8.30 تا 19 است.

*  Sakarya Currency

نشانی: Kızılay, Sakarya Cad. 6/B, 06430 Çankaya/Ankara

ساعت کار این صرافی از دوشنبه تا شنبه ساعت 9 تا 18.30 است.

* Currency Altınkaynak

نشانی: Anafartalar, Şht. Teğmen Kalmaz Cd. No:42/D, 06050 Altındağ/Ankara

ساعت کار این صرافی از دوشنبه تا شنبه ساعت 8.30 تا 18.30 است.

آنتالیا

* Süper Döviz

نشانی: Sinan, 20 Vakıf İşhanı Atatürk Cad Haşim Işcan Mahallesi, 07100 Muratpaşa/Antalya

ساعت کاری این صرافی از دوشنبه تا شنبه ساعت 8.30 تا 19 است.

* Demir Döviz Lara

نشانی: Şirinyalı, İsmet Gökşen Cd. 7/A, 07160 Muratpaşa/Antalya

ساعت کار این صرافی از شنبه تا جمعه 9 تا 22 است.

* Iron Exchange INC Gulluk Branch

نشانی: Deniz, 128. Sk. No:1, 07050 Muratpaşa/Antalya

ساعت کار این صرافی از شنبه تا جمعه ساعت 8.30 تا 21 است.

در ادامه تعدادی از صرافی‌های مهم و معتبر تهران را معرفی می‌کنیم:

* صرافی تهران

نشانی: تهران، خیابان ستارخان

ساعت کار این صرافی از شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 تا 18 است.

* صرافی بیوک

نشانی: تهران، تقاطع خیابان آذربایجان و رودکی

ساعت کاری این صرافی از شنبه تا جمعه 9.30 تا 13، 16 تا 20 است.

* صرافی آرین

نشانی: تهران، خیابان ملاصدرا، انتهای خیابان شیراز شمالی، ساختمان ایران سکنا، شماره 234

ساعت کاری این صرافی از شنبه تا پنجشنبه 9 تا 17 است.

* صرافی متین تجارت

نشانی: تهران، پارک وی، هتل استقلال

ساعت کاری این صرافی از شنبه تا جمعه 8 تا 23 است.

تور ترکیه تابستان 99

قیمت تور ترکیه بسته به ایام برگزاری تور و نوع تور متفاوت است. همیشه به یاد داشته باشید که با خرید مطمئن از آژانس‌ها و سامانه‌های معتبر، خرید شما از تأثیر واسطه‌ها و دلالان مصون است و هزینه تمام شده برای شما نرخ واقعی خدماتی است که به شما ارائه می‌شود. ترکیه شهرهای بزرگی همچون ازمیر، استانبول، آدانا، دنیزلی، آنتالیا، قونیه و... دارد که از بین این شهرهای زیبا، آنکارا به‌عنوان پایتخت این کشور معرفی‌شده است. در کشور ترکیه دین رسمی اسلام، واحد پول رایج لیر و زبان رسمی ترکی‌ست. البته گروه‌های قومی چون ارمنی‌ها، گرجی‌ها و عرب‌ها به تنوع زبانی این کشور افزوده‌اند و گاهی در میان مردم زبان‌هایی همچون کردی، زازاها نیز شنیده می‌شود.

تور ترکیه و فرهنگ مردم ترکیه

   دین رسمی ترکیه اسلام است و حدود 98 درصد مردم این کشور مسلمان هستند؛ البته از فرقه‌های گوناگون و عمدتاً سنی. باقی ادیان در اقلیت قرار دارند. همچنین ترکیه دارای اقلیتی کرد نژاد است که معمولاً با حکومت مرکزی مشکلاتی دارند. بر اساس قوانین مردم اجازه‌ی استفاده از حجاب در ادارات دولتی و دانشگاه‌ها ندارند و حجاب در این کشور اختیاری است. زبان رسمی ترکی است و مردم نیز ترکی حرف می‌زنند و به ندرت کلمات انگلیسی یا عربی یا فارسی در مواجهه با توریست‌ها استفاده می‌کنند. آنها بسیار لذت می‌برند اگر درمورد فرهنگ و تاریخشان سوال بپرسید و با اشتیاق برای شما در این باره صحبت می‌کنند. مردم این کشور بسیار مهربانند و وجوه اخلاقی و عقیدتی مشترک بسیاری با ایرانیان دارند. پس شما قطعاً از مباحثه با آنان لذت می‌برید. حتی این ملت مانند ملت ایران به چانه زدن هنگام خرید هم علاقه‌مند هستند! احترام و رعایت ادب بین مردم بسیار اهمیت دارد و این امر حتی روی کلمات هم تاثیر گذاشته است. برای مثال ابی یعنی برادر بزرگ و قارداش به معنی کلی برادر است. این مردم خونگرم به رفت و آمد و دید و بازدید هم علاقه‌ی زیادی دارند. میزبان کمال احترام را برای میهمان قائل است و در پذیرایی از چیزی فروگذار نمی‌کند. میهمان نیز متقابلاً بسیار احترام می‌گذارد و حتی اگر میهمان زود منزل میزبان را ترک کند، نوعی بی‌احترامی محسوب می‌شود. اگر شما را به خانه‌شان یا حتی مراسم‌های عروسی‌شان دعوت کردند، اصلاً تعجب نکنید. کلمه‌ی غریبه برایشان بی‌معناست. اگر دعوتشان را پذیرفتید، با کفش وارد خانه نشوید، چرا که مرسوم نیست. در ضمن سعی کنید قبل از مهمانی چیز زیادی نخورید، چون آنقدر در بشقابتان غذا می‌ریزند که از نفس می‌افتید. اگر در این میان و پس از خوردن تنقلات بعد از وعده‌ی اصلی، به صاحبخانه پیشنهاد کمک در کارها را دهید، بسیار خوشحال خواهند شد. این مردم همسایه‌‌دوست در هنگام عزا و سوگواری هوای هم را دارند و حتی تا سه روز همسایگان غذای خانواده‌ی داغدار را تهیه می‌کنند. آنها نیز در مراسم سوگواری حلوا می‌پزند و هرکس ضمن همکاری در تهیه حلوا خاطره‌ای هم از فرد متوفی نقل می‌کند تا باعث شادی روح او شود. در هر محله چندین قهوه‎‌خانه وجود دارد که اهل محل هر روز در آنجا دیدارها را تازه می‌کنند. بانوان نیز دوره‌های مختلف می‌گذارند تا از حال هم بی‌خبر نباشند و ماهی دو یا سه بار دور هم جمع می‌شوند. تمام این روابط به محکم‌شدن پیوندها می‌انجامد. البته باید بداینید که بانوان معمولاً اجازه‌ی ورود به چای‌خانه‌ها را ندارند. بانوان برای دور هم جمع شدن باید به کافه‌هایی بروند که همه می‌توانند از آن استفاده کنند. برای فهمیدن اینکه آیا می‌توانید وارد محلی شوید یا خیر، نگاهی به داخل بیندازید؛ اگر فقط آقایان دور میزها نشسته بودند، محل دیگری را برای استراحت بیابید.

  سبک لباس پوشیدن بیشتر مردم، مانند کشور خودمان، غربی شده است. اما در جای جای این کشور مردمی را می‌بینید که لباسهایی خاص دارند. خانم‌ها چند لایه لباس می‌پوشند و روسری را بالای سرشان گره می‌زنند و آقایان کت و شلوارهای گشاد خاصی می‌پوشند که به آن جوبا می‌گویند.

   موسیقی در میان این مردم طرفداران بسیاری دارد اما متاسفانه در دهه‌های اخیر توجه به موسیقی سنتی در میان جوانان کمرنگ‌تر شده و آنها بیشتر به موسیقی مدرن غربی علاقه نشان می‌دهند. جالب است بدانید که تا چندین سال پیش برگزاری مراسم عید نوروز برای اقلیت کرد این کشور ممنوع بود؛ اما اینک آزاد است. همچنین با وجود مسلمان بودن اکثریت مردم، به علت سکولار بودن حکومت، هیچ اجباری در بستن رستوران‌ها در ماه رمضان وجود ندارد. بیشتر مردم خودشان به احترام روزه‌داران اغذیه‌فروشی خود را باز نمی‌کنند. هنگام ورود به رستوران‌ها معمولاً عبارت  «Hos Geldiniz» را می‍‌شنوید که به معنای خوش‌آمدید است. در جواب این عبارت باید بگویید «Hos bulduk» یعنی من هم احساس خوشامدگویی دارم. اگر هم نتوانستید یا یادتان رفت ایرادی ندارد. مردم ترکیه می‌دانند که توریست‌ها شاید با زبان و رسومشان آشنا نباشند. از مراسم‌ها و جشن‌های مهمی که باید برای یک ایرانی، به خصوص، جالب باشد، مراسم بزرگداشت مولاناست. این مراسم که همه ساله در تاریخ 19 الی 26 آذر ماه در قونیه برگزار می‌گردد و اجرای موسیقی‌های عرفانی، رقص سماع و سخنرانی مولاناشناسان درمورد این شاعر و عارف شهیر ایرانی، از جمله برنامه‌های این مراسم است. در این فضا شما حسی گنگ از تاریخ و آرامش و تمام آنچه از کائنات و معنویات می‌دانید را با حالی میان خواب و بیداری تجربه می‌کنید. تماشای رقص سماع آنچنان است که گویی این شمایید که در میانه چرخ می‌زند و چرخ می‌زند تا پله پله به ملاقات خدا رود. رقص سماع توسط پیروان مذهبی مولانا انجام می‌شود و بیشتر یک مناسک عرفانی است تا رقص. افراد بر حول محور فرضی خورشید، مانند اجرام و سیارات آسمانی می‌چرخند و یک دست را بالا و دست دیگر را پایین می‌گیرند. شاید این حالت دست‌ها، از این بیت برآمده باشد:

یک دست جام باده و یک دست زلف یار    رقصی چنین میانه‌ی میدانم آرزوست

در تور ارزان ترکیه چه غذاهایی بخوریم؟

   غذا بخشی از فرهنگ یک ملت است. پس لاجرم برای شناختن یک فرهنگ باید از غذاهای آن مردم چشید. و یک خبر خوب: طعم غذاهای ترکیه روحتان را به پرواز درمی‌آورد!

   دونر کباب شاید معروفترین آنها باشد. گوشت لایه لایه‌‌ی بره، گوساله یا مرغ که بر سر سیخی در جوار آتش آهسته آهسته می‌پزد و بعد یا در نان لواش (دوروم) و یا به صورت اسکندر کباب همراه نان پیده و ماست و سس گوجه و کره، ساندویچی و پرسی سرو می‌شود. البته مدتهاست که در ایران این نوع کباب مورد توجه بوده است؛ اما باید آب را از سرچشمه نوشید! انواع دیگر کباب مانند آدانا و اورفا ( گوشت بره تند و معمولی گریل شده)، بیتی بیف (گوشت بره کبابی در نان لواش با ماست و گوجه)، شیش کباب (گوشت مرغ یا گوسفند طعم‌داری کع روی سیخ سرخ می‌شود) و اسکندر کباب که فیله بره در سس گوجه‌فرنگی پخته با برنج و نان پیتا و ماست، غذاهای باب طبعی هستند.

  ایچلی کوفته یا کوفته‌ی مغزدار نیز از غذاهای معروف ترکیه است که با بلغور و سیب‌زمینی قوام پیدا می‌کند و درونش با پیاز، گوشت چرخ‌کرده، جعفری و بلوط پر می‌شود. این کوفته که شباهت زیادی به دلمه‌ای صدف مانند و کشیده دارد و در روغن زیاد سرخ می‌شود. البته می‌توانید ایچلی‌هایی با شکل‌های دیگر هم پیدا کنید.

   از دیگر غذاهای ترکیه لاهماجون است که شبیه پیتزاست و حتی بعضی به آن پیتزای ترکی هم می‌گویند؛ اما در اصل لاهماجون  یک نان ساخته شده با خمیر یوفکاست که روی آن گوشت چرخ‌کرده با سبزیجات مختلف، پیاز، گوجه و جعفری می‌ریزند و البته همه‌ی اینها از قبل با ادویه‌جات مختلف مثل آویشن، پاپریکا، فلفل، زردچوبه، دارچین و غیره طعم‌دار شده‌اند. این غذا را بعد از بیرون آمدن از فر می‌توانید هم مانند پیتزا قطعه قطعه نوش جان کنید و هم می‌توانید آغشته به لیمویش کرده و بعد از لوله کردن با چند گاز میان‌وعده‌ی عالیتان را بخورید. این غذا در ترکیه با هزینه مناسب در اکثر رستوران‌ها سرو می‌شود و میان‌وعده‌ای مناسب هنگام گشت و گذار است.

    مانتی دیگر غذای پر طرفدار ترکی است. مکعب‌های خمیری کوچک که با گوشت چرخ‌کرده پر شده که اول در آب می‌جوشانند و بعد با سس خوش‌طعمی مرکب از ماست، روغن، پاپریکا، سیر و نعناع سرو می‌کنند. مانتی با بادمجان و گوشت مرغ هم می‌تواند پر شود و بسیار شبیه راویولی ایتالیایی است.

  بالیک اکمک یا کباب ماهی ساندویچی خوشمزه از ماهی گریل شده همراه با پیاز و سالاد است. سس را می‌توانید به انتخاب خود اضافه کنید. در شهرهای ساحلی ترکیه مانند استانبول، آنتالیا و کوش‌آداسی این ساندویچ یکی از بهترین میان‌وعده‌هاست.

  پیده غیر از ظاهر دراز قایق مانندش، شباهت زیادی با لاهماجون دارد. پنیر و سبزیجات با گوشت‌های طعم‌دار شده‌ی مختلف، اسفناج، تخم‌مرغ و سوجوک (نوعی سوسیس تند ترکی) سرنشینان این قایق خوشمزه هستند. قایق خوراکی را از دست ندهید.

   کومپیر نوعی سیب‌زمینی شکم‌پر است و وعده‌ی اصلی محسوب نمی‌شود. اول سیب‌زمینی را خالی می‌کنند و با کره تفت می‌دهند و بعد آن را با موادی مانند ذرت، زیتون سیاه، نخودفرنگی، کاهو، خیارشور، سوسیس و انواع سس پر می‌کنند. این خوراکی خوشمزه را هم امتحان کنید.

  ایمام بایلدی مثل کومپیر است اما بادمجانی است که شکمش را پر کرده‌اند. پیاز، سیر، گوجه، جعفری، فلفل، بلغور، برنج و گوشت شکمش را پر می‌کنند و بعد در روغن زیتون یا کره سرخ می‌کنند. این غذا که زیتون در آن، مانند بسیاری غذاهای ترکی دیگر، نقش مهمی دارد از زمان زمامداری دولت عثمانی به جای مانده است.

   بورک به عنوان صبحانه و میان‌وعده سرو می‌شود و خمیر یوفکا اساس آن است؛ باقی مواد قابل تغییرند. از گوشت گرفته تا پنیر و سبزی! بورک را همه جا می‌توانید پیدا کنید.

  یاپراک سارما یا دلمه غذای مشترک ما با ترکیه است. بیشتر دلمه را با فلفل دلمه‌ای و برگ مو درست می‌کنند و غیر از آنچه ما هم در آن می‌ریزیم، گاهی میوه‌ی خشک هم اضافه می‌کنند. بهای غذا 8 تا 12 لیر است.

  چی کوفته با گوشت خام تهیه می‌شود. اما اشتباه نکنید، بدمزه نیست! گوشت خام با بلغور و پیاز و ادویه مخلوط شده و شکل کوفته رو برگ کاهو قرار می‌گیرد. بعد آب لیمو روی آن ریخته و نوش جان می‌کنند.

  نخود پلوی ساده با برنج و نخود وگاهی گوشت لایه لایه در همه جا، حتی روی چرخ‌دستی‌ها پیدا می‌شود.

  مِنِمِن که نوعی صبحانه‌ی ترکی است، شامل املت با سبزیجات، فلفلهای مختلف و پیاز است که با هم سرخ می‌شوند.  می‌توانید سفارش دهید که پنیر و سوسیس هم به آن اضافه کنند.

  گوشت مرغ، بره و گوساله را در نان نازک بپیچید و با مخلفات مختلف پر کنید. شما یک ساندویچ دوروم دارید. فست فود ترکی!

   تانتونی که نوع تند دوروم است گوشتهایش در روغن پنبه‌دانه و نمک سرخ شده و بعد با همان شیوه‌ی دوروم سرو می‌شود.

   میدیه دولما یا دلمه‌ی صدف غذایی ساحلی است. صدف دوکفه‌ای با برنج، مواد تند و معطر و ترشی پر می‌شود و می‌توانید با آبلیمو و درحالی که از کفه‌ی بالایی صدف به عنوان قاشق استفاده می‌کنید، نوش جانش کنید. بیشتر در بدروم پیدا می‌شود. در استانبول محله‌ی بی اوغلوی نیز مخزن این غذاست.

  کوکورچ یک غذای عشایری پر از تاریخ است که به مرور بین مردم آناتولی جا افتاده است. روده‌ی کبابی گوسفند با آویشن و پونه و نمک و فلفل لای نان غذایی خوشمزه را تشکیل می‌دهد.

   تاوک پیلا مرغ و برنج است و شبیه ته‌چین ایرانی است و می‌توانید آن را با انواع مخلفات میل کنید.

   کباب علی نازیک معروف است. به معروفی اکبر جوجه‌ی ما. ماست و کدوی له شده در زیر قرار می‌گیرند و گوشت چرخ‌کرده‌ی تفت داده با سبزی و فلفل و گوجه را رویش می‌ریزند.

   دیلی کاشارلی تست از فست‌فودهای پر طرفدار است. زبان گوساله‌ی گریل شده و پنیر لای نان تست. در میدان تکسیم حتماً پیدایش می‌کنید.

  ایشکمبه چوبارسی همان سیرابی ما ایرانی‌هاست و از قضا مانند ایران، صبح‌ها سرو می‌شود.

  گزلمه شبیه نان فتیر است و می‌توانید خودتان انتخاب کنید که داخلش چه باشد: پنیر، سیب‌زمینی، پیاز یا گوشت. در کره سرخ می‌شود و بعد میان وعده حاضر است.

  سوپ عدس که همیشه همه جا هست با عدس قرمز پوره شده و گشنیز و آبلیمو درست می‌شود. مخلفاتی مقل زیتون و ترشی و نان پیتای تازه را فراموش نکنید.

  کارنی یاریک بادمجان سرخ شده است که شکمش با گوشت طعم‌دار و سبزیجات پر شده و سس گوجه رویش را پوشانده استو با برنج و گوجه‌فرنگی محشر می‌شود.

  کادین بودو کوفته گلوله‌ی کوچک گوشت است که تخم‌مرغ و آرد به خردش رفته و سرخ شده است.

  هونکار بَیَندی تکه‌های گوشت است که روی پوره‌ی بادمجان، کره و پنیر کاشار سرو می‌شود.

  کوزو تَندیر تکه‌هایی از بره‌ای آویخته در تنور است که بسیار آرام پخته و بعد همراه با ایچ پیلاو (برنج و جگر و آجیل و کشمش) و ماست سیب‌زمینی سرو می‌شود.

  ایزگارا بالیک یا ماهی سرخ شده را می‌توانید حدس بزنید. ماهی‌های مختلفی مثل هامسی (ماهی کولی)، لِورِک (ماهی خاردار)، چوپرا (ماهی سیم)، ایستاوریت (اردک ماهی)، پالاموت (ماهی ماکرل) و لوفِر (ماهی آبی رنگ) از جمله ماهی‌هایی هستند که به این شیوه پخته می‌شوند.

   برای پختن سوبورکی لایه‌های نازک خمیر را با اسفناج، گوشت و سیب‌زمینی پر می‌کنند و بعد سرخشان می‌کنند.

  پیلاو یا همان پلوی ترکی بسیار خوشمزه است. چون با کره پخته می‌شوند بسیار چرب و برشته‌ است و همراه ماست مزه‌ای آسمانی پیدا می‌کند.

   باکلالی انگینار کنگر فرنگی در سس روغن و آبلیمو غرق می‌شود و بعد و بعد همراه جعفری و لوبیا، به صورت سرد روی میز شما قرار می‌گیرد.

  مرجیمیک کوفتسی یا کوفته‌ی عدس مخصوص گیاه‌خواران است، با بلغور و سبزیجات و عدس.

  باقلوا از دسرها و غذاهای معروف ترکی است. شیرین و پر از مغزهای روغنی.

  گولاچ دسری برای ماه رمضان. خمیر، شیر، گلاب، آجیل و دانه‌های انار در کنار هم. می‌توانید باقی میوه‌ها را هم دعوت کنید.

  لوکوم پر از بادام و پودر قند. تازه‌اش را بخرید نه بسته‌بندی. نرم باشد بیشتر می‌چسبد تا خشک.

  کاییسی تاتلیسی یا شیرینی قیصی که برگه‌ی زردآلوی خشک با آجیل و خامه است، دسری است که هم آشناست و هم غریبه.

  موزاییک پاستا یا کیک موزاییکی نوعی کیک شکلاتی با سس شکلات و بیسکوییت خرد شده است و در کافه‌های ترکیه پیدایش کنید و طعمش را بچشید.

  کونَفه دسر خاص و معروف ترکی است که رشته‌هایی مخصوص با پنیر پخته می‌شوند و بعد پودر پسته‌ی فراوان تزئینش می‌کند. پر دردسر است اما خوشمزه است.

  ثعلب نوشیدنی گرم و روان با دارچین و ثعلب درست می‌شود. ثعلب کمیاب است و صادراتش از ترکیه به بیرون  ممنوع. پس برای چشیدنش باید در کافه‌های ترکیه سفارشش دهید.

  و اما قهوه ترک معروف؛ یار فالگیران و همدم شب‌زنده‌داران. غلیظ است و تند و تلخ. اما با باقلوا و کیک موزاییکی دلپذیرتر می‌شود.

   شاید برایتان سوال شود که بهترین رستوران‌های ترکیه که غذاهای معروف ترکیه را سرو می‌کنند کدامند و کجا می‌شود این خوشمزه‌ها را پیدا کرد؟ در ادامه ما به جواب این سوال می‌پردازیم. باید اول با استانبول، پر طرفدارترین شهر ترکیه شروع کنیم.

   از ساعت 6 بعدازظهر تا 2 بامداد، رستوران مجلل آلانچا (Alancha) در خدمت شماست. ترکیب سنت و مدرنیته در غذا را می‌توانید در آلانچا پیدا کنید. غذاهای سنتی و قدیمی را آنچنان با شیوه و تزئینات مدرن ارائه می‌کنند که نمی‌توانید تشخیص دهید به راستی کدام یک برتری دارد؟ این ابتکار و خلاقیت سرآشپزها در کنار دکوراسیون جذاب رستوران تجربه‌ای به یاد ماندنی برایتان رقم می‌زند. در آشپزخانه‌ی مجهز و اپن این رستوران غذاهایی از سرتاسر ترکیه پیدا می‌کنید و نه فقط استانبول.

  در بالاترین طبقه‌ی یک هتل، مشرف به یکی از بزرگترین خیابان‌های استانبول، رستوران شیک و مجلل نیکول (Nicole)، از ساعت 7 عصر تا 10 شب، منتظر قرارهای عاشقانه‌ی شماست. در منوی رستوران همه‌چیز پیدا می‌شود، حتی غذاهای دریایی. دسرهایش بی‌نظیر است و مواد غذایی ارگانیک هر روز از بازار خریداری می‌شوند تا تازه باشند. به همین دلیل منو کمی با تغییر فصول دگرگون می‌شود. یک شام رمانتیک در این رستوران قطعاً تجربه‌ای به یاد ماندنی است.

  میکلا (Mikla) یکی از نخستین رستوران‌های لوکس استانبول است و بارها جز 50 رستوران برتر دنیا قرار گرفته است. این رستوران نیز در طبقه‌ی فوقانی یک هتل قرار دارد و چشم‌انداز بی‌نظیر استانبول در آغوش شب را به تصویر می‌کشد. در منو همه‌چیز از اصیل و کهن تا مدرن و امروزی پیدا می‌شود. از ساعت 6 عصر تا 11.30 شب فرصت دارید تا سری به این رستوران جذاب و مدرن بزنید.

  نیولوکال (Neolokal) رستوران شیک دیگری است که به شما معرفی می‌کنیم. این رستوران در بنای قدیمی مرمت شده‌ای افتتاح شده است. سرآشپزها با بهترین مواد غذایی، که مستقیم از تولید در مزرعه به مصرف در رستوران آورده می‌شوند، غذاهای سنتی سراسر کشور را با تغییراتی ابداعی می‌پزند تا روی میز شما جلوه‌گری کنند. بهتر است جایتان را کنار پنجره‌های بلندی که از سقف تا کف را پوشانده‌اند انتخاب کنید تا بتوانید از منظره‌ی زنده‌ی استانبول در شب نیز لذت ببرید.

  اگر مقصدتان آنتالیا باشد چند تا از رستوران‌های که باید به آنها سر بزنید از این قرارند:

  ساختمان رستوران کلوب آرما (Clob Arma) در قرن نوزدهم و به دست ایتالیایی‌ها ساخته شده است و در طی سالها کاربری‌های متفاوت داشته است. می‌توانید گذر سالها و ترکیب فرهنگ‌های مختلف را در ستون‌ها و طاق‌های بنا مشاهده کنید. می‌توانید همانطور که چشم‌اندازی زیبا را از نظر می‌گذرانید از منوی پر و پیمان رستوران یک غذای مدیترانه‌ای یا دریایی انتخاب کنید و لذت ببرید.

  رستوران والینا لانگ (Vanilla Lounge) در فاصله‌ی پنج دقیقه از یکی از مهمترین آثار باستانی آنتالیا قرار دارد. سرآشپز بریتانیایی و همسر ترک  او که این رستوران را اداره می‌کنند، تمام آنچه را که از یک غذا انتظار دارید برآورده می‌سازند. پس غذاهای سنتی عثمانی را با ترکیبی مدرن نوش جان کنید که خاطره‌اش تا مدت‌ها برایتان باقی می‌ماند.

  رستورانSeraser Fine Dining  با ساختمانی با قدمت 300 سال، باغ مدیترانه‌ای باصفا، دکوراسیون جذاب با المان‌های سنتی، نوای پیانویی که در همان لحظه نواخته می‌شود و منوی جذاب و متنوع، یکی از پر طرفدارترین رستوران‌های آنتالیا است. غذاهایی از ترکیه و سراسر جهان، دسرهای متنوع، پاستاهای خانگی و سس‌های گوناگون، طعم‌هایی به یادماندنی را به شما هدیه می‌دهند.

 

 

  بهتر است قبل از پایان این بخش چندتا از بهترین‌های ازمیر را هم معرفی کنیم.

  رستوران (Akinin Yeri) را نباید از دست دهید. این رستوران که اندکی خارج از شهر در مسیری زیبا قرار دارد که تا رسیدن به آنجا می‌توانید از دیدنش لذت ببرید. به گفته‌ی بسیاری این رستوران یکی از بهترین رستوران‌های غذای دریایی در ترکیه است. به خاطر پر طرفدار بودنش بهتر است از قبل جا رزرو کنید.

  رستوران دنیز (Deniz) در مرکز ازمیر و روی دریاست. از 1981 که افتتاح شد همیشه جز بهترین‌ها بوده است. قدیمی و پرتجربه، شیک و به یاد ماندنی. غذاهای خوش‌طعم آن با زیتون و نان سنتی سرو می‌شوند. انواع مزه و پیش‌غذا نیز در دسترس است. مانند بادمجان گریل شده، کدوی شکم‌پر یا سالاد هشت‌پا. ماهی‌های سرخ شده‌ی این رستوران را حتماً امتحان کنید.

  اینها تنها مختصری از غذاهای معروف ترکیه و رستوران‌های جذابش بود. هزینه غذا در ترکیه نسبتاً مناسب است. هزینۀ غذاهای ترکیه بستگی به نوع رستوران متفاوت می‌شود. اما واقعاً نمی‌شود این غذاها و رستوران‌ها را امتحان نکرده رها کرد و برگشت.

تورهای ترکیه

تور لحظه آخری ترکیه ، مدام در حال نوسان هزینه اند؛ همین امر حکم قطعی دادن درباره‌‌ی یک رزرو یک نفر را رد می‌کند. هزینه تور ترکیه حداقل 2 برابر هزینه‌ی تور کیش است. بی‌شک یکی از دلایل محبوبیت تور ارزان ترکیه ، وجود شهرهای مختلف ترکیه با ویژگی‌های متفاوت و جذاب نظیر کوهستانی بودن، تاریخی بودن و... است. همه‌ی توریست‌ها و گردشگران طبق سلیقه‌ی خود و با توجه به ویژگی‌های شهرها، مقصد خود را انتخاب می‌کنند. 

 

تور ترکیه

 

نقشه ترکیه در تور ترکیه

 

 

فرودگاه‌ها در تور ترکیه

   ترکیه کشوری است که در حد فاصل اروپا و آسیا قرار دارد و علاوه  بر این خود نیز کشوریست توریست‌پذیر. این کشور که هر سال پذیرای تعداد بسیار زیادی توریست است باید فرودگاه‌های بزرگ و مجهز داشته باشد. از مهمترین فرودگاه‌های ترکیه می‌توان از فرودگاه‌های استانبول یاد کرد: آتاتورک، صابیحا گوکچن و استانبول. آتاتورک در قسمت اروپایی قرار دارد و بسیار پررفت‌وآمد است. آتاتورک رتبه‌ی یازدهم در پر ازدحام‌ترین‌ها را کسب کرده است و بیشترین پروازهای ترکیش ایرلاین هم از این فرودگاه انجام می‌شود یا به این فرودگاه ختم می‌گردد. همچنین بسیاری از پروازهای ایران با ایرلاین‌های آتا، کاسپین، ایران ایر، معراج و ... از شهرهای مختلف ایران در این فرودگاه به زمین می‌نشینند.

   فرودگاه صابیحا گوکچن در بخش آسیایی قرار دارد و به نام نخستین خلبان زن ترکیه نام‌گذاری شده است. پگاسوس ایرلاین و ترکیش ایرلاین از شرکت‌هایی هستند که مسافران ایران را به این فرودگاه می‌رسانند.

  فرودگاه استانبول که هنوز در دست ساخت است، قرار است بزرگترین فرودگاه جهان شود. این فرودگاه که فاز اولش در آبان 1397 افتتاح شد بنا بر برنامه‌ها قرار است تا سال 2023 در 6 باند مجزا تکمیل شود. 500 فروند هواپیما می‌توانند به صورت همزمان در این فرودگاه حضور داشته باشند و تخمین زده می‌شود که پس از راه‌اندازی سالانه 150 میلیون مسافر در این فرودگاه جابه‌جا شوند.

   فاصله‌ی تهران تا استانبول بین 3 تا 3.30 ساعت پرواز متغییر است. همچنین هزینۀ بلیط بنا بر نوع پرواز و تور عادی یا تور مناسب ترکیه تعیین می‌شود. هواپیمایی‌های آسترین ایرلاینز، اطلس گلوبال، بوتا ایرویز، هواپیمایی امارات، عمان ایر، ایر عربیا، قطر ایرویز، هواپیمایی ماهان، قشم ایر، لوفتهانزا، ترکیش ایرلاینز، هواپیمایی بین‌المللی اوکراین و پگاسوس ایرلاینز شرکت‌هایی هستند که در مسیر تهران – استانبول پرواز دارند.

   شهر پرطرفدار بعدی ازمیر است که دو تا از مهمترین فرودگاه‌های ترکیه را در خود جای داده است. فرودگاه عدنان مندرس (نام نخست‌وزیر سابق ترکیه) در 18 کیلومتری شهر ساخته شده است و در رتبه‌ی پنجم پررفت‌وآمدترین‌ها قرار دارد. شرکت‌های فری برد ایرلاینز، پگاسوس، تابان، معراج، قشم و ماهان روزانه از تهران به این فرودگاه و بالعکس پرواز دارند. تنها ترکیش ایرلاینز از تبریز به این فرودگاه پرواز دارد. همچنین فرودگاه ازمیر که از سال 1987 به خدمات‌رسانی مشغول است، از فرودگاه‌های مهم ترکیه است.

   فاصله‌ی ازمیر تا تهران 2174 کیلومتر است و مدت زمان پرواز تهران به ازمیر حدود 3 ساعت 15 دقیقه به طول می‌انجامد.

   آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه و شهری تجاری و دانشگاهی همه ساله پذیرای پروازهای زیادی در فرودگاه‌های خود است. فرودگاه بین‌المللی اسم بوغا در 28 کیلومتری آنکارا از مهمترین فرودگاه‌های ترکیه است. این مجموعه که در سال 1955 ساخته شده است در سال 2009 به عنوان بهترین فرودگاه اروپا از نظر امنیت و کیفیت خدمات شناخته شد. ایرلاین‌های ترکیش ایرلاینز، ایران ایر و ماهان هر روزه از ایران به این، چهارمین فرودگاه پررفت‌وآمد، و بالعکس پرواز دارند.

  فاصله‌ی آنکارا تا تهران 1697 کیلومتر و زمان پرواز حدود 2 ساعت 40 دقیقه است.

   آنتالیا نیز به عنوان یکی از شهرهای توریستی ترکیه، یکی از فرودگاه‌های مهم ترکیه را در 10 کیلومتری شمال شرقی خود دارد. این فرودگاه که سالانه پذیرای بیش از 35 میلیون مسافر است در سال 1998 ساخته شد و ایرلاین‌های معراج از فرودگاه امام خمینی و کرندون ایرلاینز از فرودگاه امام خمینی و شهید مدنی تبریز به این فرودگاه رفت‌وآمد دارند.

  در این میان می‌توان از فرودگاه اسپارتا نیز نام برد که اگرچه فرعی است اما بسیار پرکاربرد است و مسافران ایرانی اغلب برای کاهش هزینه‌ها به این فرودگاه می‌آیند و سپس از آنجا با ون یا تاکسی خود را به آنتالیا می‌رسانند. فاصله‌ی اسپارتا تا آنتالیا 140 کیلومتر است و با ماشین حدود 3 ساعت در راه خواهید بود. شرکت‌های زاگرس، کاسپین، ماهان، قشم ایر، تابان و ایران ایر به این فرودگاه پرواز دارند.

  فاصله‌ی تهران تا آنتالیا 1863 کیلومتر و طول پرواز 2 ساعت و 50 دقیقه است.

  در پایان این بخش بهتر است از فرودگاه بُدروم نیز سخن به میان آوریم. این فرودگاه در سال 1997 و در 36 کیلومتری شهر ساخته شده است و به راحتی می‌توان با تاکسی و اتوبوس از این فرودگاه به بدروم یا شهرهای اطراف رفت. شرکت‌های معراج، آتا، آسمان، قشم ایر، سان اکسپرس، کورندون و فری برد با پرواز مستقیم از فرودگاه امام خمینی به فرودگاه بدروم می‌روند و پروازهای ایرلاین‌های پگاسوس، ترکیش ایرلاین و اطلس جت با حرکت از فرودگاه امام خمینی، پس از توقفی کوتاه در استانبول با پرواز غیرمستقیم در این فرودگاه به زمین می‌نشینند.

  فاصله‌ی تهران تا بدروم 2153 کیلومتر و طول پرواز حدود 3 ساعت و 15 دقیقه است.

اختلاف ساعت ترکیه با ایران

  به علت نزدیکی این کشور به ایران و در واقع همسایگی‌اش با ما، اختلاف ساعت زیاد نیست. در واقع 1.30 ساعت است و ساعت در ترکیه 1.30 ساعت از ایران عقب‌تر استو اگر در ایران ساعت 12 باشد در ترکیه ساعت 10.30 است. اما این اختلاف ساعت گاهی متفاوت می‌شود؛ یعنی برای مثال در استانبول در ابتدای فروردین که در ایران ساعت‌ها به جلو کشیده می‌شود، اختلاف ساعت به 2.30 می‌رسد و پس از چند روز که ترکیه هم ساعت را جلو کشید باز 1.30 ساعت اختلاف زمان خواهیم داشت. همچنین در ابتدای مهر که ساعت در ایران به عقب می‌رود اختلاف ساعت 30 دقیقه خواهد بود که پی از عقب رفتن ساعت در ترکیه باز به همان 1و30 ساعت برمی‌گردد.

هزینه‌ها در تور ارزان ترکیه چقدر است؟

  یکی از مواردی که هر مسافری باید بداند، هزینه‌های سفر است، طبیعتاً هزینه‌های سفر بر روی قیمت تور ترکیه هم اثر می‌گذارد:

  هزینه‌های حمل‌ونقل به این صورت است: بلیط یک طرفه مترو 2.60 لیر، نرخ پایه تاکسی 4 لیر، تاکسی هر یک کیلومتر 4.18 لیر و بنزین 22.19 لیر است. البته در بخش حمل‌ونقل درون‌شهری، این موضوع را مفصل‌تر توضیح داده‌ایم.

  هزینه متوسط یک وعده غذایی در رستوران معمولی رو به پایین 20 لیر است و برای دو نفر و در رستوران متوسط، 70 لیر. همبرگرهای مک‌دونالد حدود 17 لیرند و یک قوطی نوشابه 3.21 لیر هزینه دارد.

  هزینه پوشاک به طور تقریبی و با توجه به اینکه این کشور تمرکز گسترده بر تولید و صادرات پوشاک با نرخ خوب ولی با کیفیت دارد، به این صورت است: مثلاً یک جفت کفش نایکی حدود 272.16 لیر و یک جفت کفش مردانه چرم 233.48 لیر. سعی کنید از حراجی‌ها خرید کنید. ترکیه حراج‌های تابستانه و زمستانه متعدد دارد.

   هزینه هتل بستگی به شهر، نوع هتل، خدمات و تعداد ستاره‌ها دارد که در بخشی جداگانه در سایت کی سفر توضیح داده‌ایم.

  حمل و نقل درون‌شهری در تور ترکیه ارزان چگونه است؟

   برای جابه‌جایی در سطح شهر راه‌های مختلفی وجود دارد. در این قسمت ما سعی کرده‌ایم که با توضیحات کامل برای شهرهای مهم ترکیه و ارائه‌ی نقشه‌ حمل و نقل عمومی شهرهای مختلف ترکیه، کار شما را در انتخاب بهترین راه آسان کنیم.

   اتوبوس

   اتوبوس‌ها در برخی شهرها زیر نظر شهرداری و در برخی دیگر زیر نظر ارگان‌های خصوصی هستند. تقریباً در همه جا قابل دسترسی هستند و برای هر شهر باید کارت اتوبوس مخصوص آن شهر را داشته باشید. البته قرار است به زودی کارت سراسری تهیه و توزیع شود. در استانبول اتوبوس از 5 صبح تا 1 شب به خدمت‌رسانی مشغولند که البته در بعضی خطوط ساعت‌ها تفاوت دارند. هزینه بلیط نیط به شرح زیر است:

نوع بلیط

عموم

محصلین

یک طرفه

5 لیر

 

دو طرفه

8 لیر

 

هزینه اولیه کارت

2.60 لیر

1.25 لیر

هزینه هر انتقال

1.85 لیر

0.55 لیر

هزینه ماهانه کارت آبی

205 لیر

85 لیر


   اتوبوس‌های آنکارا از 5.30 تا 12 شب به کار مشغولند. البته از سال 2017 به بعد برخی خطوط 24 ساعته به خدمات‌رسانی می‌پردازند. هزینه‌های این خطوط به شرح زیر است: 

نوع کارت

برای عموم

برای محصلین

تک نفره

3 لیر

 

هزینه اولیه کارت

2.5 لیر

1.75 لیر

هزینه تک نفره

1 لیر

0.25 لیر

 زمان حضور اتوبوس‌ها در ازمیر از 6.30 تا 12 شب است و هزینه‌ها به شرح زیرند:

نوع کارت

برای عموم

برای محصلین

هزینه اولیه کارت

2.85 لیر

1.65 لیر

هزینه تک نفره

5 لیر

2.80 لیر


 مینی‌بوس

 مینی‌بوس‌ها شخصی هستند اما از سوی شهرداری مجوز دارند. برای مینی‌بوس کارتی وجود ندارد و شما باید با پول خرد نقداً هزینه را بپردازید. هزینه‌ها نیز با توجه به مسافت محاسبه می‌گردد. این هزینه در شهرهای مختلف بین 5/2 تا 3 لیر است. این مینی‌بوس‌ها دولموش نیز نامیده می‌شوند و اگرچه نسبت به اتوبوس گران‌ترند اما سریعتر هستند و هر جا مسافر بخواهد توقف می‌کنند. برای مثال این هزینه‌ها در استانبول به شرح زیر است:

مسافت km

هزینه به لیر ترکیه

0تا 2

2

2 تا 4

2.15

15 تا 20

2.95

 

  مترو

  شهرهای آنکارا، استانبول، ازمیر، آدانا و بورسا دارای خطوط مترو در سطح استاندارد بین‌المللی هستند. طولانی‌ترین آنها در استانبول با 92 کیلومتر طول است.  همچنین به زودی خط مارماری از زیر بوغاز برای نخستین بار اروپا و آسیا را از طریق مترو به هم متصل می‌کند. خطوط آنکارا با 55 کیلومتر طول دومین از نظر گستردگی است. هزینه هر ژتون مترو 2 TRY  است.

  متروبوس

  متروبوس به اتوبوس‌های درون‌شهری طولانی می‌گویند که می‌توانند در خط ویژه و بدون مشکل ترافیک، به صورت 24 ساعته، تردد کنند. این وسیله تنها در استانبول موجود است و چون با وسائل نقلیه زیر نظر شهرداری هماهنگ است باید با کارت هزینه را پرداخت کرد.

  تراموا

  این وسیله که حال و هوای نوستالژیک دارد وسیله‌ی بسیار پر طرفداریست که در شهرهایی مانند استانبول، آنکارا، ازمیر، اسکی شهر، بورسا، گازی آنتپ و کایسری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  تاکسی

   و اما تاکسی. تاکسی‌های ترکیه برای پنج سرنشین طراحی شده‌اند و مدرن هستند. سوخت تمام تاکسی‌ها گاز مایع است و به همین دلیل فضای صندوق عقب کوچکتر است. تمام تاکسی‌ها به مترشمار دیجیتالی هستند و ملزم هستند که براساس آن بها را محسابه ‌کنند. اگر دیدید که یک تاکسی مترشمار ندارد حتماً تذکر دهید و بگویید که استفاده کند وگرنه ترجیح می‌دهید با تاکسی دیگری مسیر خود را ادامه دهید. بها در شهرهای مختلف متفاوت است اما برای هر کیلومتر حدود 3 TRY  است. اگر به جایی بروید و بخواهید که تاکسی منتظرتان بماند، به ازای هر ساعت 30 TRY می‌گیرد. اگر به خاطر حمل بارها یا رانندگی مناسب به راننده انعام دهید نیز بسیار خوشحال می‌شود، اگرچه اجباری یا مرسوم نیست. همچنین تاکسی‌های اینترنتی مانند اوبر در دسترس هستند.

بیمارستان‌های مهم ترکیه

  در ترکیه وزارت بهداشت عهده‌دار تامین مراکز درمانی است. اگرچه تعدادی مراکز درمانی خصوصی نیز مشغول به کارند. به صورت مرکزی سیاست‌گزاری برعهده‌ی وزارت بهداشت و درمان است. اما سیاست‌گزاری‌های استانی تحت نظر سیاست‌گزاران سلامت استانی که اصولاٌ از مقامات استانداری هستند، صورت می‌گیرد. در دهه گذشته ترکیه پیشرفت خوبی در زمینه‌ی بهداشت داشته است و 120 میلیارد دلار در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده است. 31 درصد هزینه‌های درمانی توسط بیمه، 41 درصد مالیات و تنها 28 درصد توسط مردم پرداخت می‌شود. در همین راستا نظام آموزشی در مدارس دانش‌آموزان را موظف کرد که نحوه‌ی پیشگیری و مقابله با بیماری‌ها و جراحات را بیاموزند و با مربیان بهداشت همراهی کنند. همچنین در دانشگاه علاوه بر آموزش تئوری، آموزش تجربی زیر نظر پزشکان اروپایی در دستور کار قرار گرفت. در ترکیه 836 بیمارستان زیر نظر وزارت بهداشت و درمان قرار دارد. استانبول با 52، بورسا با 22، آنکارا با 35، ازمیر با 26، قونیه با 22 و بالیک اسیر با 21 بیمارستان خدمات رسانی می‌کنند. بخش خصوصی نیز دارای 550 بیمارستان است. برخی بیمارستان‌های ترکیه، آمریکایی هستند و البته با کیفیت عالی خود هزینه بالایی نیز دارند. آمریکن هاسته سی از بیمارستان‌های معروف ترکیه در محله‌ی شیشیلی استانبول است. این بیمارستان 220 تخت برای بستری، 41 تخت مراقب ویژه، 31 تخت ICU و 12 تخت و اتاق سرپایی است. نقش این بیمارستان در پیشرفت صنعت درمانی در ترکیه بسیار مهم است و تجهیزات و مدیریت آن در سطح استانداردهای بین‌المللی است.33 دپارتمان تخصصی، 16 واحد خصوصی و 671 پزشک در این مجموعه فعال هستند. پرستاران و پرنسل بیمارستان‌های آمریکایی بسیار حرفه‌ای هستند و در رفتار با بیمار و همراهان او بسیار عالی و در حد استانداردهای بین‌المللی رفتار می‌کنند. بیمارستان‌های خصوصی در استانبول 139، آنکارا 21، ازمیر و آنتالیا 17، قیصریه 11، کوجاعلی و قونیه 10 مورد است. در 25 استان بیمارستان دولتی وجود ندارد. اما بیش از 6 هزار درمانگاه با حداقل یک پزشک در سراسر ترکیه خدمات‌رسانی می‌کنند. البته متاسفانه در مزاکر دولتی هزینه‌ها بالا و درمان ناکافی است و بسیاری از بیماران بعد از بیمارستان‌های دولتی به خصوصی‌ها متوسل می‌شوند.

   بیمارستان معروف آنادولو مخصوص بیماران سرطانی و شیمی درمانی‌ست و در آن عمل پیوند مغز استخوان برای درمان سرطان نیز انجام می‌گیرد. آنادولو جز ده بیمارستان برتر جهان است. این بیمارستان بخشی مخصوص مشاوره و پاسخگویی بین‌المللی دارد و متخصصان و مشاوران این بخش تمامی مراحل از معاینه، بستری، درمان و اقامت همراهان را هماهنگ می‌کنند. بیمارستان خصوصی آجی بادام در استانبول نیز هم کیفیت عالی دارد و هم هزینه‌هایش مناسب است. این بیمارستان برای خارجی‌ها خدمات ویژه دارد.

  هزینه‌های درمانی در ترکیه بستگی به نوع بیمه بیمار دارد. اما به طور کلی برای مثال هزینه شیمی درمانی از 10 هزار لیر به بالاست و نسبت به ایران بسیار گران‌تر است. همچنین اورژانس در ترکیه با شماره 112 به صورت رایگان و در محل معاینه و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

  پیش از سفر حتماً بیمه مسافرتی تهیه کنید. معمولاً این بیمه توسط آژانس مسافرتی پیشنهاد می‌شود و در صورت عدم پذیرش از سوی مسافر از وی تعهد می‌گیرند که وی به صورت داوطلبانه بیمه تهیه نکرده است. برای اطلاع بیشتر درمورد بیمه مسافرتی به بخش مورد نظر در سایت کی سفر مراجعه بفرمایید.

تور ترکیه ارزان

شهر گوریم در منطقه‌ی کپادوسیه واقع‌شده و علت شهرت این شهر صخره‌های عجیب و شگفت‌انگیزی است که به‌وسیله‌ی خانه‌ها از هم جداشده‌اند. در طی قرن‌های مختلف، مردم با ساختن مکان‌هایی همچون کلیساها، شهرهای زیرزمینی و... جذابیت صخره‌ها را کاربردی کرده‌اند. ازآنجایی‌که نمی‌توان از زیبایی این مکان چشم‌پوشی کرد صدها بالن را بر فراز آسمان‌ها به پرواز درآورده‌اند که گردشگران بتوانند با سوارشدن بر بالن‌ها از مناظر لذت ببرند.

ماردین به‌عنوان شهری قدیمی در یونسکو ثبت‌شده و مرکز انواع مساجد و کلیساهاست. همچنین به دلیل داشتن ساختمان‌های قدیمی در کنار تپه‌ها به شهری تماشایی شهرت پیداکرده است. در بالای یکی از تپه‌ها، دژ قدیمی وجود دارد که تماشاگران اجازه‌ی بازدید از آن را ندارند اما بااین‌حال جلوه‌ی خاصی به فضای شهر بخشیده است.

نام روستای کوچک اوزونگول برگرفته از دریاچه‌ای است که این شهر در لبه‌ی آن قرار گرفته است. مناظر دلربای مدیترانه‌ای اوزونگول در کنار معماری کهن خانه‌های ترکیه‌ای چشم‌انداز زیبایی را برای علاقه‌مندان به جاذبه‌های طبیعی پدید آورده است. به‌ طوری‌ که تا به‌ حال توانسته توجه هر گردشگری را به شهر جلب کند.

 

تور ترکیه

 

سانلیورفا نیز از دیگر شهرهایی‌ست که در مسیر تجاری میان اروپا، آسیا و آفریقا قرارگرفته است. این شهر تحولات تاریخی متعددی همچون فراز و نشیب‌های حکومت‌های رومی‌ها، یونانی‌ها، مصری‌ها و... را به چشم دیده و در دوران بین‌النهرین به نام شهر ادسا شناخته می‌شد.

آماسیا نیز دیگر شهر ترکیه است که در دره‌ای باریک بر روی سواحل رودخانه یسیلمارک، در شمال ترکیه قرارگرفته و خانه‌های خارق‌العاده این منطقه با معماری عثمانی و چندین مقبره در دل سنگ‌ها، بر زیبایی شهر افزوده است. گویا به گفته‌ی مورخان آماسیا شهر عشاق معروف تاریخ ادبیات، شیرین و فرهاد، است. شاید همین اثرات خاطرات عاشقانه‌ی برجای‌مانده از این دو عاشق در پرطرفداری و زیبایی این شهر بی‌تأثیر نبوده است.

نکات ضروری که باید در سفر به ترکیه و تور ترکیه بدانید

  اطلاعات عمومی مهم درمورد ترکیه به مواردی از این قبیل محدود می‌شود: پایتخت: آنکارا / واحد پولی لیر ترکیه با علامت اختصاری ایزو TRY  / هر یک لیر ترکیه در حال حاضر حدود 2000 تومان است / کد تلفن 90 / زبان رسمی ترکی استانبولی / دین رسمی اسلام / روزهای تعطیلات آخر هفته شنبه و یکشنبه / ساعات کار بانک‌ها در روزهای غیرتعطیل هفته از 8.30 تا ظهر و از 1.30 تا 5 عصر است / ادارات دولتی در همین روزها و از سات 8.30 تا 12.30 و از 1.30 تا 5.30 پاسخگو هستند. / ساعات رسمی فروشگاه‌ها از دوشنبه تا شنبه از 9.30 تا 1 و از 2 تا 7 است. / موزه‌ها و قصرها از سه‌شنبه تا یکشنبه از 9.30 تا 5.30 باز هستند. گاهی این اماکن در روزهای سه‌شنبه و پنجشنبه تعطیل‌اند.

قوانین فرودگاهی ترکیه در تور ترکیه

  در هنگام ورود به ترکیه اول از همه باید از قوانین فرودگاهی مطلع باشید تا با کمترین استرس و خسارت بتوانید چمدان‌های خود را دریافت کرده، پاسپورتتان را مهر بزنید و سفرتان را شروع کنید.

*  اول از همه بهتر است با کالاهای مجاز آشنا باشید:

1- محصولات تنباکو تنها برای مسافران بالای 18 سال مجاز است. 600 نخ سیگار، 50 نخ سیگار برگ، 100 نخ سیگاریلوی کمتر از 3 گرم، 250 گرم تنباکو با 200 کاغذ سیگار، 250 گرم تنباکو پیپ.

2- چای و قهوه تا یک کیلوگرم.

3- انواع شکلات و آبنبات حداکثر یک کیلوگرم.

4- عطر و ادکلن تا 600 میلی‌لیتر در شیشه شفاف. مایعات در بسته‌بندی تیره مورد بازرسی قرار می‌گیرند.

5- انواع هدیه حداکثر با ارزش 430 یورو (برای مسافران زیر 15 سال حداکثر ارزش تا 150 یورو)

6- انواع جواهرات حداکثر با ارزش 15.000 دلار

7- لوازم شخصی مانند لپ‌تاپ، موبایل،دوربین و ... . توجه داشته باشید که وسایل دیجیتالی باید جداگانه و خارج از کیف و چمدان به ماموران تحویل داده شود. همچنین هر فرد تنها یک عدد از هر وسیله الکترونیکی می‌توانید همراه داشته باشید.

8- انواع دارو برای مصرف شخصی و غذای کودک در بسته‌بندی اصلی. قبل از سفر با آژانس یا سفارت ترکیه درمورد داروها صحبت کنید. آنها را در کیف دستی بگذارید تا در صورت نیاز به بازرسی مجبور به باز کردن چمدان نشوید. وجود شیرخشک، شیر دوشیده مادر و غذا را از قبل به ماموران اطلاع دهید.

9- نوشیدنی الکلی برای مسافران بالای 18 سال تا یک لیتر.

10- ورود سازهای موسیقی تا 3 عدد مشکلی ندارد.

* مقررات مخصوص حیوانات خانگی: هر مسافر تا دو حیوان خانگی را می‌تواند به همراه بیاورد. مدارک زیر برای حیوانات الزامی است: گواهی واکسیناسیون، گواهی رسمی دامپزشکی، کارت شناسایی حیوان خانگی. این گواهی‌ها باید حدلقل 15 روز پیش از سفر صادر شده باشد.

  بنا بر قوانین فرودگاه‌های مختلف، حیوان می‌تواند هم در بخش بار و هم  درون کابین حمل شود.

* قوانین ورود سلاح و مهمات: ورود این اقلام تنها با مجوز وزارتخانه محیط‌زیست و جنگلداری ترکیه و در سطح محدود، مجاز است.

* اقلام ممنوع:

1- اشیای نوک تیز مثل چاقو، شمشیر، قیچی و ... .

2- انواع مواد مخدر مانند ماری‌جوانا، تریاک، هرویین و ... .

3- هر گونه مواد منفجره، حتی ترقه

* برای ورود ارز خارجی و لیر هیچگونه محدودیتی وجود ندارد. تنها باید پیش از ورود میزان ارز خارجی خود را ثبت کنید تا در پاسپورت شما ذکر گردد.

* اگر مسافر عبوری نیستید، مرحله‌ی بعدی ترخیص بار یا چمدان است. فرودگاه‌های زیر دارای امکانات گمرکی است:

آدانا (ADA)، آنکارا (ESB)، آنتالیا (AYT)، بدروم (BJV)، بورسا (YEI)، دالامان (DLM)، دنیزلی (DNZ)، الازیغ (EZS)، ارزنجان (ERC) ، ارزروم (EZR)، غازی عینتاب (GZT)، قاضی پاشا (GZP)، هاتای (HTY)، آتاتورک استانبول (IST)، استانبول سابیها گوچن (ص)، ازمیر (ADB)، قیصریه (ASR)، قونیه (KYA)، کوتاهیه (KZR)، مالاتیا (MLX)، نوشهیر (NAV)، سامسون (SZF)، شانلی اورفا (GNY)، سیواس (VAS) و ترابزون (TZX). چمدانهای وارده از امارات (EK) و یا قطر ایر ویز (QR) تنها می تواند در فرودگاه و از طریق امکانات گمرکی در ترکیه چک نمود، در ترکیه، در صورتی که پرواز توسط Atlasjet هواپیمایی (KK) اداره می شود. چمدانهای وارده توسط اتحاد ایرویز (EY) در فرودگاه ترکیه چک میشود. چمدان مسافران قسمت ترانزیت و خارج از ترکیه معاف هستند.

* مقررات خروج از ترکیه:

1- محصولات تنباکوی محلی تا 2 کیلوگرم یا 3 کارتن به صورت رایگان.

2- انواع سوغات با ارزش حداکثر 5.000 لیر ترکی.

2- 1- در صورت نیاز به خارج کردن اقلام با ارزش بیش از 5.000 لیر، باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد ارز خارجی را به لیر تبدیل کرده‌اید و ارزش آن معادل 5.000 لیر بوده است.

2- 2-  خروج اقلامی نظیر اجناس عتیقه، فرآورده‌های آردی، کاکائو، قهوه، ادویه و چای ممنوع است.

2- 3- اگر عتیقه‌ای با خود وارد کرده‌اید، در هنگام ورود آن را ثبت کنید. در صورت نیاز به خرید عتیقه ابتدا اطلاعات لازم را با پلیس در میان بگذارید.

2- 4- اگر فرش نفیسی را خریداری کرده‌اید، رسید آن را به ماموران فرودگاه نشان دهید.

3-نوشیدنی الکلی تا 5 کیلوگرم یا معادل 12 بطری راکی با ارزش حداکثر 100 لیر ترکیه.

4- خروج ارز خارجی یا لیر ترکیه حداکثر تا 5.000 دلار.

4- 1- برای خارج کردن بیش از 5.000 دلار باید آن را ثبت کنید.

4- 2- برای ساکنان ترکیه باید این مبلغ از بانک‌های ترکیه تهیه شده باشد و در پاسپورت درج شود.

4- 3- برای  شهروندان سایر کشورها اگر این مبلغ پیش از ورود همراه فرد بوده باشد، باید در پاسپورت وی ثبت شده باشد.

4- 4- اگر در هنگام ورود لیر دارید و در ترکیه آن را به ارزی دیگر تبدیل کرده‌اید، باید سند بانکی ارائه دهید.

این مبلغ برای شهروندان ترکیه حداکثر 10.000 دلار یا ارز معادل آن است. اگر بیش از این مبلغ باشد باید هنگام خروج در پاسپورت ثبت شود.

* برخی نکات دیگر که باید در فرودگاه بدانید

- در چمدان خود را محکم ببندید و در صورت لزوم قفل کنید. ممکن است شخصی چمدان را باز کند و مواد مخدر در آن جاسازی نماید. پس از محتویات چمدانتان اطلاع دقیق داشته باشید.

- وسایل گرانبهای خود را داخل کیف دستی به داخل هواپیما ببرید و در بار قرار ندهید.

- باید کت، کاپشن و لباسهایی از این دست را در دستگاه قرار دهید. مراقب باشید که وسایل از جیبتان نیفتد.

- همراه داشتن هرگونه شیئی که امنیت مسافران را به خطر بیندازد، در پرواز ممنوع است. به وسائل همراه خود دقت کنید.

- هنگام برداشتن چمدان دقت کنید که اشتباهی چمدان مشابهی را برندارید. همچنین توجه کنید که چمدان حتماً برچسب مخصوص فرودگاه را داشته باشد. این برچسب هنگام خروج نیز چک می‌شود و نبودنش منجر به مشکلاتی خواهد شد.

- در صورت آسیب دیدن چمدانتان در هنگام تحویل، قضیه را با مسئولان فرودگاه در میان بگذارید.

- وسایل فلزی باید در کیف دستی باشند. در صورت قرار دادن آنها در چمدان، ماموران آن را باز خواهند کرد.

- دو ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حضور پیدا کنید.

- مالیات بر ارزش افزوده بر روی تمام کالاهایی که خریداری کرده‌اید حساب شده است؛ اما اگر شهروند ترکیه نیستید با مراجعه به باجه‌های مخصوص مالیات در فرودگاه، با ارائه فاکتورها، مبلغ مالیات را پس بگیرید.

- گذرنامه شما باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.

- همانطور که پیش از این ذکر شد، ایرانیان برای ورود به ترکیه نیازی به ویزا ندارند.

- برای ورود به ترکیه نیازی به تهیه گواهی سلامت نیست.

  توجه داشته باشید که در صورت حضور بیش از 90 روز در ترکیه، مشمول جریمه می‌شوید و اگر این جریمه را  نپردازید، از 1 تا 5 سال دیپورت شده و اجازه ورود به ترکیه را ندارید. اگر لازم است بیشتر بمانید، پس از پرداخت جریمه، باید ظرف10 روز اقدام به تهیه راندوو (وقت ملاقات برای اخذ اقامت) کنید. شما تنها یک بار می‌توانید از این امکان استفاده کنید و در دفعه بعد علی‌رغم پرداخت جریمه، دیپورت خواهید شد. (این قانون با نام کد قانونی V84 شناخته می‌شود.)

  میزان جریمه برای افراد بالای 18 سال: ماه اول 50 دلار + 72 لیر. ماه‌های بعد، هر ماه 10 دلار به 50 دلار اضافه می‌گردد.

  برای افراد زیر 18 سال: ماه اول 25 دلار + 72 لیر. ماه‌های بعد، هر ماه 10 دلار به 50 دلار اضافه می‌گردد.

   اگر پیش از اتمام 90 روز راندوو تهیه کردید، می‌توانید پیش از سر رسید آن از ترکیه خارج شوید؛ اما باید در تاریخ انقضا در اداره مهاجرت حضور پیدا کنید. ضمناً در هنگام گرفتن راندوو، شخص باید در ترکیه حضور فیزیکی داشته باشد.

  افراد متخلف زیادند و صف راندوو طولانی. پس کارت پرواز را چند ساعت زودتر بگیرید.

قوانین رزرو هتل در تور ترکیه

  هر کشوری برای رده‌بندی هتل‌ها قوانینی دارد؛ به همین جهت گاهی هتل سه ستاره در یک کشور در حد هتل 1 ستاره است. ترکیه هم اینطور است. پس ترجیحاً هتل 5 ستاره رزرو کنید. اگر قصد رزرو هتل 4 ستاره دارید، حتماً قبل از رزرو درمورد امکانات هتل اطلاعات کافی کسب کنید. گاهی تورهای گردشگری برای کم کردن هزینه‌ها با هتل‌های بی‌کیفیت قرارداد می‌بندند. قبل از سفر حتماً این مورد را بررسی کنید.

  در هنگام تحویل اتاق دقت کنید که تمام وسائلتان را جمع‌آوری کرده‌اید. کشوها، پریزها، زیر تخت و مبلمان و سرویس بهداشتی و حمام را حتماً چک کنید. هنگام پس دادن کلید، اضافه هزینه‌ها را همراه با رسید دریافت کنید. حتماً از روز قبل ساعت تحویل اتاق را از پرسنل هتل بپرسید. اگر خوابتان سنگین است یا ساعت کوک کنید یا از خدمات بیدارباش هتل برای بیدار شدن در روز چک اوت استفاده کنید. وسایلتان را هم از روز قبل جمع‌آوری کنید. اگر زودتر یا دیرتر به چک اوت برسید جریمه خواهید شد. در بعضی هتل‌ها بخش مربوط به چک اوت با کلمات Reception یا Reception Desk مشخص شده‌اند. باز تاکید می‌کنیم که حتماً قبل از تسویه‌حساب رسید جز به جز موارد را دریافت کنید. کلاعبرداری در هتل‌ها امری رایج است. امروزه هتل‌ها چک اوت و ارسال رسید را به صورت آنلاین انجام می‌دهند و شما می‌توانید با دیدن سایت هتل از این موضوع مطلع شوید. البته بهتر است که رسید کاغذی نیز دریافت کنید.

  دبیت کارت خود را هیچگاه پیش صندوق‌دار نگذارید. پول برداشت شده از دبیت کارت بازگشت داده نمی‌شود. اما برای کارت بانکی این امکان وجود دارد. گاهی هتل‌ها فقط کارت بانکی را به عنوان گرو قبول می‌کنند. اما می‌توانید از مسئول پذیرش بپرسید که آیا امکان گذاشتن کارت شناسایی یا گواهینامه وجود دارد یا نه. در صورت لزوم با مدیر هتل صحبت کنید تا ترجیحاً مدرک شناسایی گرو بگذارید و نه کارت بانکی. اگر امکان پرداخت با پی‌پال وجود داشت از آن استقبال کنید.

  درمورد جریمه‌ها، پاداش‌ها و هزینه‌های اضافی از مسئولان هتل سوال کنید. مواردی مانند مینی‌بار، باشگاه، اینترنت، حمل بار و ... روی صورت حساب شما خواهند آمد. برای هر هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید، رسید دریافت کنید و در آخر با رسید کلی مقایسه کنید تا برای یک مورد دو بار هزینه پرداخت نکنید.

نکاتی درمورد گردشگری و تور ترکیه

  1- سرویس‌های بهداشتی پولی هستند. مالکان سرویس‌ها باید مالیات دهند، پس از شما حدود 50 کروش معادل 350 تومان می‌گیرند.

2- اگر توسط پلیس دستگیر شدید اول درخواست کنید که با سفارت یا کنسولگری ایران تماس بگیرند و هیچ سند و ورقه‌ای را امضا نکنید.

3- در صورت محکومیت اتباع خارجی، دوران محکومیت باید در زندان‌های محلی طی شود.

4- مصرف دخانیات در اماکن سربسته مثل سینما، تئاتر، مراکز خرید، رستوران‌ها، محل بازی کودکان و ... ممنوع است.

5- حمل داروهای ترک اعتیاد مثل متادون ممنوع است.

6- برای رانندگی در ترکیه باید گواهینامه ملی این کشور یا گواهینامه بین‌المللی داشته باشید.

7- یک نقشه ترکیه به فارسی تهیه کنید تا راحت‌تر مکان‌های مورد نظرتان را پیدا کنید. همچنین یک کتاب راهنمای گردشگری ترکیه و فرهنگ لغت فارسی به ترکی استانبولی دم دست داشته باشید.

تورهای مسافرتی ترکیه و تعطیلات رسمی ترکیه

  اگرچه مردم ترکیه مسلمانند اما سال نوشان، سال نوی میلادی، اول ژانویه، است. روزهای شنبه و یکشنبه تعطیلات آخر هفته هستند و دیگر تعطیلات ملی یا مذهبی‌اند. عید فطر، عید قربان، شب‌های قندیلی یا رغائب کندیلی ( شب اولین جمعه ماه رجب، شب معراج همزمان با مبعث که روز 26 رجب است و شب نیمه‌شعبان). مراسمی که از 14 تا 20 آوریل، با عنوان هفته وحدت، برگزار می‌شود. عاشورا، شب قدر تعطیلات مذهبی هستند. تعطیلات عمومی عبارتند از اول ژانویه یا سال نوی میلادی،  23 آوریل روز حاکمیت ملی و روز کودک، جشن عمومی روز اول می (تنها در استانبول)، جشن یادبود آتاتورک، روز جوان و روز ورزش مصادف با 19 می، روز پیروزی 30 آگوست، روز جمهوری 28 و 29 اکتبر (تعطیلی 28 اکتبر نیم روزه است).

  جاذبه‌های توریستی و مغازه‌ها در تعطیلی‌های ملی بازند اما تا ساعت 1 ظهر اولین روز تعطیلات مذهبی بسته‌اند. بازار ادویه و بازار بزرگ استانبول در تمام تعطیلات مذهبی و 29 اکتبر کاملاً بسته‌اند. بانک‌ها در تعطیلات ملی و مذهبی تعطیل‌اند.

امنیت در ترکیه

  ترکیه کشوری است که هر سال میزبان تعداد زیادی توریست است. تامین امنیت این توریست‌ها که بخش بزرگی از درآمد کشور را با خود می‌آورند در دستور کار مقامات قرار دارد. امنیت در شهرهای مهن ترمیه به طور مطلوبی برقرار است و نگرانی وجود ندارد. دولت با برچسب سبز شهرهایی که از نظر امنیت در سطح استاندارد جهانی هستند را مشخص کرده است. ارتش ترکیه یکی از ارتش‌های بزرگ و قوی خاورمیانه است. پلیس شهری و پلیس امنیتی کار خود را به خوبی انجام می‌دهند. قوانین ترکیه ترکیبی از تعهدات قانونی سوییس،  قانون جنایی ایتالیا و قانون بازرگانی آلمان است. همچنین استانبول و آنتالیا براساس گزارش FOC از شهرهای امن جهان محسوب می‌شوند. علاوه بر این مردم ترکیه نژادپرست نیستند و بسیار مهمان‌نوازند. این خود یک امتیاز در این جهان گرفتار آفت نژادپرستی محسوب می‌شود. نیروهای پلیس استانبول به چند زبان زنده دنیا مسلطند و دوربین‌های امنیتی بیشتر قسمت‌های شهر را 24 ساعته زیر نظر دارند. آنتالیا به عنوان شهری پر گردشگر امنیتش بسیار بهتر از تهران تامین می‌شود. شما در هر ساعتی می‌توانید به پیاده‌روی بروید. مواردی مانند ماشین‌دزدی، فروش مواد، گروگان‌گیری و دزدی آمار بسیار پایینی در این شهر دارند. البته شما باید سعی کنید در هر صورت اشیا با ارزش و مدارکتان را یا با خود حمل نکنید یا مخصوصاً در مناطق با تراکم جمعیت بالا بسیار مراقبشان باشید. شماره تماس پلیس ترکیه نیز 155 است. در مناطق روستایی و کم‌جمعیت نیز ژاندارمری با شماره 156 در خدمت شماست.

راهنمای سفر تور ترکیه کی سفر

  تیم حرفه‌ای کی سفر برای راحتی شما فایل پی‌دی‌افی را آماده کرده است که شما را در سفرتان راهنمایی می‌کند. این فایل، که در همین قسمت قابل مشاهده است، تمام اطلاعاتی را که نیاز دارید و باید درمورد برنامه سفرتان بدانید در اختیارتان قرار می‌دهد. یکی از عواملی که باعث بالا رفتن کیفیت سفر می‌شود، برنامه‌ریزی و زمان‌بندی دقیق است. با این کار شما می‌توانید به تمام جاهایی که می‌خواهید سر بزنید، خرید کنید، تفریح کنید و حتی وقت اضافه هم بیاورید و تمام اینها بدون نگرانی و استرس. با استفاده از این فایل هم زمان‌بندی خواهید داشت و هم اطلاعاتی که در سفر به ترکیه لازم دارید در دسترس شماست.

.

با کلیک بر روی تصاویر زیر، راهنمای سفر به شهرهای ترکیه را دریافت نمایید


راهنمای سفر به استانبولراهنمای سفر به آنتالیا