لطفا صبر کنید...

گشتی در خیابان روستاولی تفلیس
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/16

خیابان روستاولی، که به افتخار شوتا روستاولی شاعر قرن دوازدهم گرجستان نام‌گذاری شده، با سبک معماری کلاسیک، پیاده‌روی دل‌باز و عریض، مجسمه‌های زیبا، رستوران‌ها و کافه‌های بی‌شمار و بوتیک‌ها و مراکز خریدش، مهم‌ترین خیابان تفلیس به شمار می‌رود. نه تنها گردشگران، بلکه اهالی گرجستان هم وقت گذراندن در این خیابان زیبا را دوست دارند. این خیابان از جاذبه های گردشگری تفلیس محسوب می‎شود .

راهنمای سفر به تفلیس

در طول روز می‌توانید در این خیابان قدم بزنید، از تماشای بناها و مجسمه‌های زیبا و اجراهای موسیقی خیابانی لذت ببرید، عکاسی کنید، از دستفروشان کنار خیابان یادگاری بخرید، در مراکز خرید و بوتیک‌ها خرید کنید، در رستوران‌ها یا کافی‌شاپ‌های آن غذا بخورید یا روی نیمکت بنشینید و زندگی روزمرۀ مردم گرجستان را تماشا کنید.

پارک‌هایی مانند نهم آوریل که در مسیر این خیابان قرار دارند نیز جای خوبی برای استراحت در فضای سبز هستند. با تاریک شدن هوا صدای موسیقی از هر سو به گوش می‌رسد و جنب و جوش این خیابان هم بیشتر می‌شود. بیشتر جشن‌های بزرگ ملی گرجستان در خیابان روستاولی برگزار می‌شوند و اگر در زمان این جشن‌ها به گرجستان سفر کنید، می‌توانید سفر خاطره‌انگیزی را تجربه کنید.

گشتی در خیابان روستاولی تفلیس

راه های دسترسی به خیابان روستاولی تفلیس

خیابان روستاولی که یک و نیم کیلومتر طول دارد، در جنوب رودخانه متکواری و به موازات آن کشیده شده و از میدان آزادی یا لیبرتی (Liberty Square) شروع و به خیابان مراب کوستاوا (Merab Kustava) ختم می‌شود. از هر جای شهر می‌توانید با استفاده از تاکسی یا ون‌های گرجی که به مارشتروکا معروف‌اند به روستاولی برسید.

گشتی در خیابان روستاولی تفلیس

همچنین دو ایستگاه مترو به نام‌های ایستگاه لیبرتی اسکوئر (Liberty Square) و ایستگاه روستاولی (Rustaveli) نیز در دو سر این خیابان قرار دارند که دسترسی به آن را آسان می‌کنند. ایستگاه لیبرتی نسبت به روستاولی به این خیابان دسترسی آسان‌تری دارد.

گشتی در خیابان روستاولی تفلیس

جاذبه های گردشگری خیابان روستاولی تفلیس

بسیاری از بناها و ساختمان‌های مهم دولتی و فرهنگی و هنری تفلیس با نماهای رنگارنگ و زیبا و ترکیبی از معماری مدرن و کلاسیک در خیابان روستاولی قرار دارند. اگر در ایستگاه متروی لیبرتی اسکوئر (Liberty Square) پیاده شوید، اولین بنایی که سر راهتان قرار می‌گیرد، سینمای روستاولی، قدیمی‌ترین سینمای گرجستان است که قدمتش به سال 1939 می‌رسد؛ قصر Youth و ساختمان سابق پارلمان گرجستان روبه‌روی این سینما قرار دارند.

گشتی در خیابان روستاولی تفلیس

بعد از کمی پیاده‌روی، کلیسای کاشوتی را بین خانه هنر تفلیس و موزه هنر مشاهده می‌کنید. با قدم ‌زدن در امتداد روستاولی، می‌توانید بناهای مهم دیگری نظیر دادگاه عالی گرجستان، خانه اپرای تفلیس، موزه ملی گرجستان، آکادمی علوم گرجستان و آکادمی تئاتر روستاولی را هم ببینید.

علاوه بر این‌ بسیاری از هتل‌ها، هاستل‌ها، آپارتمان‌ها و سوئیت‎‌های اجاره‌ای تفلیس نیز در محدودۀ این خیابان قرار دارند. هتل‌های بالتیمور، بتسی، بریتیش هاوس، رادیسون، روستاولی، ریماورا، پاوو و ویکتوریا از جمله هتل‌هایی هستند که در این خیابان قرار دارند یا به فاصلۀ کمی از آن واقع شده‌اند.

گشتی در خیابان روستاولی تفلیس

در خیابان روستاولی چه غذاهایی می توان خورد؟

در قدم به قدم خیابان روستاولی، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌هایی را می‌بینید که بعضی برای مشتریان خود در فضای باز نیز جایی را برای نشستن در نظر گرفته‌اند. می‌توانید در این رستوران‌ها از غذاهای گرجی یا بین‌المللی لذت ببرید. مک‌دونالد نیز در انتهای خیابان و نزدیک ایستگاه متروی روستاولی قرار دارد. اگر دلتان برای غذاهای ایرانی تنگ شد، می‌توانید به رستوران نایب در نزدیکی میدان لیبرتی بروید.

گشتی در خیابان روستاولی تفلیس

خرید از خیابان روستاولی تفلیس

خیابان روستاولی با مراکز خرید و بوتیک‌های زیادش بهترین انتخاب برای خرید است! فروشگاه‌های زارا (zara)، بوسینی (Bossini)، آدیداس (Adidas) و بسیاری از دیگر برندهای معروف بین‌المللی و ترکیه‌ای را می‌توان در این خیابان یافت.

دو مرکز خرید مهم تفلیس در روستاولی قرار دارند؛ یکی مرکز خرید گالریای تفلیس (Galleria Tbilisi) که در نزدیکی میدان آزادی یا لیبرتی قرار دارد و با 5 طبقه بنا و 22هزار متر مربع زیربنا، یک مرکز تجاری چندمنظوره است؛ و دیگری مرکز خرید مرانی که برندهایی مانند زارا، کوتون، ماسیمو دوتی، باتا و... را می‌شود در آن یافت.

گشتی در خیابان روستاولی تفلیس

تفلیس مال (Tbilisi Mall) که بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین مرکز خرید تفلیس است ، به فاصله کمی از انتهای خیابان روستاولی قرار دارد. با نیم ‌ساعت پیاده‌روی از ایستگاه متروی روستاولی می‌توانید به این مرکز خرید برسید. بسیاری از برندهای معروف بین‌المللی مانند گپ، لیوایز، پوما، منگو و برندهای معروف ترکی مانند کوتون، ال‌سی‌وایکیکی و... در این مرکز خرید شعبه دارند.

گشتی در خیابان روستاولی تفلیس

اگر قصد سفر به تفلیس برای بازدید از این خیابان و خرید را دارید، می‎توانید تور گرجستان ارزان و تور ارزان تفلیس را در کی سفر ببینید. همچنین در اینجا می‎توانید با مراکز خرید معروف تفلیس آشنا شوید .

راهنمای سفر به تفلیس

توصیه های سفر به تفلیس

دسته ها:
}