لطفا صبر کنید...

ساحل نایبند و اولین پارک ملی دریایی در خلیج نایبند !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/30

اولین پارک ملی دریایی در ایران را در خلیج نایبند، واقع در عسلویه داریم که به پارک ملی دریایی نایبند معروف است و ساحل نایبند بیشتر شهرتش را مدیون این پارک ملی است. منطقه‌ی حفاظت شده‌ی نایبند، 4130 هکتار وسعت دارد. وجود سواحل متنوع حفره‌ای، ماسه‌ای و جنگلی، تپه‌های مرجانی برای غواصی و تخمگذاری لاک‌پشتان دریایی (که در کمتر نقطه‌ای از سواحل صورت می‌گیرد)، این منطقه را در میان سواحل خلیج فارس شاخص کرده است.

احتمالاً وقتی اسم شهر عسلویه به گوش ما می‌خورد چاه‌ها و لوله‌های عظیم نفت وگاز، اولین چیزی باشد که به ذهن ما می‌آید؛ اما اگر با کی سفر همراه باشید زیبایی‌های منحصر به فردی در سواحل و آب‌هایش می‌بینید که نگاه صرف صنعتی به عسلویه را کاملا عوض می‌کند. عسلویه، نزدیک‌ترین شهر به ساحل نایبند،که با پیدا شدن منطقه‌ی گاز پارس جنوبی از روستا به شهر معروفی تبدیل شده و فرودگاه بین‌المللی دارد.

ساحل نایبند در بخش چاه مبارک و کنار آب‌های خلیج‌فارس، قرار گرفته و منطقه‌ی حفاظت‌شده، جنگل های حرا و دماغه را در خود جای داده است. خلیح نایبند بین نخل تقی، عسلویه، بیدخون و روستای هاله واقع شده؛ البته سواحل سمت نخل تقی، عسلویه و بیدخون بخاطر نزدیکی به صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی شاید به مزاج مسافران فراری از محیط صنعتی خوش نیاید. پس اگر دنبال منطقه‌ای بکرتر هستید پیشنهاد کی سفر، روستاهای هاله و بساتین است.

ساحل نایبند

مسیر دسترسی به ساحل نایبند

نایبند در 300 کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر ( معرفی شهر بوشهر ) درعسلویه قرار دارد. از پایتخت تا خلیج نایبند 1113 کیلومتر راه در پیش دارید. اگر قصد سفر با ماشین شخصی دارید، وارد آزاد راه قم( آزادراه شماره‌ی 7) شوید و بعد از گذشتن از کاشان و اصفهان وارد بزرگ‌راه شماره‌ی 65 شوید و با طی همین آزادراه تا انتها به عسلویه می‌رسید. ساحل نایبند در 303 کیلومتری جنوب شرقی بوشهر قرار دارد، اما از مرکز استان بوشهر تا منطقه‌ی نایبند، شهرهای کنگان و عسلویه هم در مسیر قرار دارند. از عسلویه تا خلیج نایبند، تنها 16 کیلومتر راه است.

اگر می‌خواهید با قطار به این منطقه سفر کنید، باید سوار قطارهایی شوید که مقصدشان شیراز است ( شهر شیراز را بشناسید ) و بعد از آنجا با اتوبوس به بوشهر بروید. از بوشهر تا کنگان، تاکسی‌هایی هستند که شما را بعد از حدود 2 ساعت به بندر کنگان می‌رسانند و ازآنجا هم تا عسلویه، باید تاکسی دربست کرایه کنید. اما خب، آسان‌ترین راه رسیدن، هواپیماست و فرودگاه هم تنها با شهر 6 کیلومتر فاصله دارد. فرودگاه خلیج فارس علاوه بر پرواز‌های منظم به شهرهای بزرگ ایران به دبی هم به طور هفتگی پرواز دارد. به طور مثال می‎توانید پروازهای ارزان از عسلویه به دبی را در سایت کی سفر بیابید

 

ساحل نایبند از کجا تشکیل شده است ؟

با پیشروی خشکی در دریا خلیج نایبند به وجود آمد و خشکی حاصل از آن به دماغه‌ی نایبند معروف شد. پارک ملی نایبند در دو استان بوشهر (بخش عسلویه شهرستان کنگان) و استان هرمزگان ( شهرستان پارسیان بخش کوشکنار) قرار دارد.

برای شناختن نایبند از اسم آن شروع می‌کنیم. نام اصلی این منطقه، نابند یا ناوبند بوده است. چنانچه مقدسی؛ جغرافیدان قرن چهارم در کتاب “احسن التقاسیم فی معرفه الاقالیم”، آن را به معنی محل پهلو گرفتن و لنگرانداختن ناو (کشتی و قایق) گرفته است. هرچند در برخی از منابع هم ناو، محل عبور آب تعبیر شده  است. آثار تاریخی نشان می‌دهد در دروه‌ آل بویه این‌ محدوده بندر مهمی در زمینه تجارت مروارید بوده و مرکز صید پررونقی به‌حساب می‌آمد.

ساحل نایبند

در این منطقه، علاوه بر خلیج نایبند، منطقه‌ی حفاظت شده نایبند و جنگل های حرا حوزه‌های عسلویه دو روستای معروف بساتین و هاله نیز وجود دارند که از مقاصد گردشگری نایبند هستند. در بساتین آثار قلعه بزرگی که شامل آب انبارها (مانند آب انبارهای تاریخی قشم )، مخازن و چندین حیاط وایوان بوده، باقی است و هاله هم آخرین روستای دماغه محسوب می‌شود.

 می‌توان گفت شاخصه‌ی اصلی ساحل نایبند به پوشش گیاهی آن جنگل های حرا است که بازی ماهی‌ها و آبزیان در میان آن‌ها و بالا و پایین رفتن آب از ساق و برگ‌های درختان حرا، زیبایی‌اش را دو چندان می‌کند. روستای هاله یکی از آن مکان‌هایی است که معماری سنتی را کنار طبیعت بکر خواهیم دید. درختان خرما، ماسه درخشان و آبی نیلگون جلوه‌ای از پیوند آب و خاک است؛ هاله در بهار و پاییز و زمستان هوایی مطبوع دارد اما تابستان‌هایش شرجی و گرم است.

ساحل نایبند

پوشش گیاهی ساحل نایبند

پارک ملی نایبند در ساحل خود جنگل های حرا و سایر گیاهان آبزی مثل علف‌های دریایی و جلبک‌ها را جای داده و گیاهان مقاوم شورپسندی مثل شصت عروسان، گز و خار شتر به دور از ساحل نگه داشته است. از گیاهان ساکن در ارتفاع و دشت‌های مرتفع می‌توان به کُنار، کهور ایرانی، انجیر معابد، انار شیطان اشاره کرد. در نایبند و میان این گونه‌ها، درختان حرا عنوان مهم‌ترین پوشش گیاهی را دارند. با علم به اکوسیستم جنگل‌های حرا که در آب شور دریا رشد می‌کنند، قصه‌های محلی از رویش این گیاه از اشک حضرت آدم روایت می‌کند. این درختان، اکوسیستم پر بازدهی را می‌سازند به طوری که بسیاری از گونه‌های آبزی و حیات وحش، مستقیم و غیر مستقیم به حرا وابستگی دارند.

ساحل نایبند

شدت برخورد امواج در محدوده جنگل‌های حرا ملایم است؛ در زمان جزر، ریشه‌های این درخت به حالت میخی شکل از میان آب نمایان می‌شود و به هنگام مد در نواحی عمیق‌تر دریا، تاج درخت در زیر آب غوطه‌ور می‌ماند؛ زیبایی این پدیده‌ها چشم‌گیر است.

پوشش جانوری نایبند

جبیر، از گونه‌های نادر و تحت حمایت، و پستاندارانی نظیر گرگ، شغال، خرگوش، قوچ، روباه وانواع جوندگان در پارک نایبند زندگی می‌کنند. در آب‌های خلیج نایبند نهنگ و دلفین یافت می‌شود که شیرجه زدن دلفین‌ها و شنای دسته‌جمعی کوسه‌ماهی‌ها از صحنه‌های بی‌نظیر پارک است.

ساحل نایبند

از ديگر آبزيان اين منطقه دو نوع لاك‌پشت پوزه‌عقابی و لاك‌پشت سبز است. خرچنگ هم در اين مناطق بسيار زياد ديده می‌شوند. ماهی گل خورك که چشم‌های برجسته و حالت جهنده دارد و در کنار دریا کانال می‌سازد، نيز در اين منطقه مشاهده می‌شود. همچنین از پرندگان مهاجر در اين مناطق می‌توان به فلامينگو، گيلانشاه، پليكان سفيد، سليم، آبچليك، كاكايی، پرستوهای دريايی، اگرت پا خاكستری اشاره کرد.

ساحل نایبند

چرا ساحل نایبند را ببینیم ؟

خليج نایبند در ساحل شمالی نایبند یكی از ارزشمندترين زيستگاه‌های دريايی خليج فارس است. همانطور که گفتیم سبزی جنگل‌های حرا در کنار درخشش ماسه‎ها در بخش‎‌های شمالی و شرقی و ساحل صخره‌ای در بخش غربی و جنوبی ساحل نایبند در جوار دشت هموار بخش شمالی، ترکیب منحصربه‌فردی را ساخته‌اند. همچنین با وجود درختان کهنسال انجیر معابد در خشکی، تپه‌های مرجانی در دریا برای تفریح غواصان و مشاهده تخم‌گذاری لاک‌پشتان دریایی کمیاب در سواحل، پکیج دلایل ما برای سفر به این ساحل کامل می‌شود.

ساحل نایبند

همان حوالی نایبند

دهکده پاسارگاد عسلویه

از مکان های تفریحی و اقامتی جدید است که می‌تواند برای گردشگران بسیار جذاب باشد. در این دهکده‌ی تفریحی بازی‌های آبی، موسیقی زنده‌ی محلی، امکانات رفاهی و فروشگاه، شترسواری، سوئیت‌های بومی، کلبه‌های شناور در دریا، ویلاهای ساحلی، هتل شیرینو، گردش با کالسکه و شهربازی وجود دارد.

دهکده پاسارگاد عسلویه

روستای بندو

در چند کیلومتری شهر صنعتی عسلویه روستای بندو قرار دارد که کاملاً از سر و صدای شهر به دور است و زندگی ساده در آن جریان دارد. نام این روستا سدی است که به دست شیخ رباط ساخته شده و اکنون مزارش محل رازو نیاز و مردم روستا است.  در بندو استخر‌های آبی با معماری زیبایی وجود دارند که محلی‌ها به آن برکه می‌گویند و آب شربشلن را از آن‌ها تامین می‌کنند. این روستا علاوه بر اقلیم کویری و آسمان صاف و پرستاره‌اش دارای جاذبه‌های تاریخی همچون آبگیر ساسانیان و سد رباط است که منسوب به زمان ساسانیان است.

سفر به این روستا می‌تواند در کنار محیطی دلنشین بازدیدی تاریخی نیز به حساب بیاید و اگر شب را در آنجا بمانید افسانه‌هایی از سد رباط گاهاً به همراه نوای ساز نی‌لبان بشنوید. اگر شانس داشته باشید و در هنگام برگزاری یک عروسی وارد روستا شوید، حتماً شما را دعوت خواهند کرد و آنجا می‌توانید از نوای «نی‌انبان»، ساز محلی، و نیز از رقص دل‌انگیز و آیین‌های سنتیِ عروسی بهره ببرید. سفر به این روستا فرصتی یگانه، هم برای دیدن بافت سنتی روستایی و هم برای بازدید از برخی از قدیمی‌ترین آثارِ به‌جا مانده از ایران پیش از اسلام است.

روستای بندو

روستا و ساحل بنود

در ۴۰ کیلومتریِ شهر صنعتیِ شهر عسلویه، یکی از بکرترین روستاهای ایران قرار دارد. روستای بنود، منطقه‌ای است که از آلودگی و صنعت‌زدگی مصون مانده و به‌علاوه، ساحل زیبا و تمیز و آن میزبانی ساکت برای گردشگران است.

اکثر مردم روستا شغل صیادی و ماهیگیری دارند. خانه‌های روستا بافت سنتی دارند و با "پیش" یا همان برگ نخل ساخته شده‌اند. این جاذبه‌ها با چاشنی مهمان‌نوازی و سادگی اهالی روستا کامل می‌شود. مسؤولان شورای روستا می‌خواهند دو روستای بندو و بنود را به عنوان منطقه‌ی نمونه گردشگری ثبت کنند. پس در کنار سفر به نایبند بازدید از این دو روستا جزو باید و شایدهای توربورد است.

روستا و ساحل بنود

پارک ساحلی نخل تقی

این پارک به مساحت 7 هکتار در بخش مرکزی عسلویه واقع شده و نامش را وام‌دار کشت درختان نخل در طی سالیان دراز است. پارک ساحلی نخل تقی از جدیدترین پارک‌های ساحلی ساخته شده است که امکانات تفریحی زیادی دارد و می‌تواند تماماً اوقات فراغت شما را پر کند. این امکانات تفریحی شامل دوچرخه‌سواری، اسکیت، اسکله قایق‌سواری و ماهی‌گیری، پارک کودک و فانوس دریایی است. در نخل تقی کافی‌شاپ 150 ساله‌ای می‌بینیم که در واقع اولین لنج وارد شده به عسلویه است. به علاوه وجود ویلاهای شناور در این پارک ساحلی نیز از دلایل جذب گردشگر است.

در کنار این دیدنی‌ها بازارهای محلی هر شهری برای گردشگران می‌تواند جذاب باشد. بندر عسلویه نیز با وجود صنعتی بودنش یکی از مقاصد مسافران است.  

پارک ساحلی نخل تقی

در سفر به ساحل نایبند چه مورادی را باید رعایت کنید ؟

فصل مناسب سفر به سواحل جنوب زمانی است که خستگی و سروصدا محیط شهری شما را کلافه می‌کند که البته بهتر است این کلافگی را در تابستان به ساحل نایبند نبرید که با گرمای شرجی جنوب شاید کلافگی‌تان دو چندان شود. برای مسافران ایرانی و غیر ایرانی هزینه ورودی رایگان است.

از گزینه‌های راحت و تقریباً گران اقامت، هتل آپارتمان 3 ستاره رمیله است که در فاصله‌ی کمی از ساحل قرار دارد و امکاناتی از قبیل تاکسی سرویس و صبحانه رایگان، میز بیلیارد جهت تفریح و کافی‌شاپ دارد. دیگر انتخاب شما هتل 4 ستاره ریم رام می‌تواند باشد که نامش را از گیاه بومی بوشهری گرفته است. هتل، استخر روباز، سالن همایش و سالن پذیرایی بزرگی دارد.

ساحل نایبند

اما اگر دنبال اقامتی متفاوت هستید یک شب ماندن در ویلای ساحلی می‌تواند تجربه منحصری باشد. این اقامتگاه‌ بوم‌گردی از لوله های جی آر پی ساخته شده و دارای باکس خواب اضافه، سرویس بهداشتی فرنگی، حمام اختصاصی، سیستم گرمایش شوفاژ، سیستم سرمایشی اسپیلیت ، تلویزیون ال سی دی ، پلاژ مخصوص بانوان است.

وقتی به روستاهای بساتین و هاله رفتید غذاهای محلی مثل للک، ماهی‌پلو، رقلیه ماهی، رمینگو، رنگینک و حلوای خرما را از دست ندهید. و می‌توانید از این روستاها سبد، گلدان و آویزهای حصیری یا قلیان چوبی سوغات ببرید.

ساحل نایبند

لطفا از شن‌های درخشان ساحل و خاک‌های رسوبی رنگارنگی که در ساحل می‌فروشند نخرید چرا که آسیب به اکوسیستم چند هزار ساله است؛ به جای آن از صنایع دستی اهالی به عنوان سوغات خرید کنید.

ساحل نایبند

سخن آخر

دماغه‌ی نایبند با پیشروی جسورانه‌اش به درون خلیج فارس، خلیج نایبند را به نام خود ثبت کرد. نایبند در ساحلش با فاصله‌ی اندکی که بین کوه‌های سر به فلک کشیده‌ی زاگرس و ساحل ماسه‌ای درخشان خلیج فارس دارد، تضاد زیبایی را به نمایش گذاشته است؛ حال حضور سرسبزی جنگل‌های حرا در این میان، صخره‌های مرتفع برای ماهی‌گیری، دره‌های عمیق با وجود خاک‌های رسوبی چند هزار ساله‌ی رنگارنگ در کنار درختان کهن و جانوران خاص منطقه، نایبند را مکانی فراتر از انتظار ما از یک شهر صنعتی تبدیل کرده است.

نایبندی که در گذشته به صید و تجارت مرواریدش معروف بود امروزه گوهر‌های محیط‌زیست و حیات وحش ارزشمندش عامل شهرتش است که چه بسا سنگینی ترازو، در سمت گوهرهای زمان حال باشد. به همین بهانه ساحل نایبند را بهشت گیاهان و جانوران و پرندگان کمیاب دریایی نیز می‌گویند.

دسته ها:
}