لطفا صبر کنید...

کویر متین آباد ؛ آدرس ، تصاویر و هرچه نیاز است که بدانید !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/29

کویر متین‌آباد چند سالی شده که در زمره‌ی زیباترین کویرهای ایران قرار گرفته است. عاشقان کویر و آسمان افسونگرش کم نیستند و سالانه خیل عظیمی از دوست‌داران کویر راهی مناطق مرکزی ایران می‌شوند. وسعت کویر و چگالی پایین جمعیتش باعث شده خدمت‌رسانی به گردشگران کویر کاری سخت باشد. به همین خاطر در اکوکمپ‌های متعددی در سراسر کشور احداث شده که یکی از زیباترین آن‌ها اکوکمپ کویر متین‌آباد است. با کی سفر همراه باشید تا راهی سفری فانتزی به عمق زیبایی‌های کویر متین‌آباد شویم..   

کویر متین آباد

متین آباد کجاست ؟

متین‌آباد نام روستایی است که در نوار مرزی انسان و کویر ساخته شده است. در گذشته از متین‌آباد به سمت کویر چندین روستای دیگر وجود داشته که امروزه به علت پیشروی کویر، در زیر ماسه‌ها مدفون شده‌اند. متین‌آباد آخرین نقطه‌ی مسکونی تا شروع کویر است. روستای متین‌آباد در شهرستان نطنز استان اصفهان قرار دارد. برای دسترسی به اصفهان و نطنز، از مناطق شمالی و شمال غربی کشور، خود را به شهر تهران برسانید تا آزادراه شماره‌ ۷ یا همان آزاد راه خلیج‌فارس، شما را بعد از طی 315 کیلومتر، به نطنز برساند.

دسترسی به اصفهان از جنوب، غرب و شرق کشور هم به ترتیب از طریق شهرهای شهرضا روی بزرگ‌راه شماره‌ی ۶۵، نایین روی بزرگ‌راه شماره‌ی ۶۲ و اراک روی بزرگ‌راه شماره‌ی ۶۲ امکان‌پذیر است. به اصفهان که رسیدید تا نطنز 135 کیلومتر فاصله دارید که همان بزرگراه شماره 7 شما را تا نطنز همراهی می‌کند. کمپ کویری متین آباد در فاصله 40 کیلومتری نطنز قرار دارد که جاده بادرود بهترین مسیر دسترسی به آن است. اصفهان به خطِّ راه‌آهن سراسری متّصل است و فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی هم یکی از پر رفت و آمدترین فرودگاه‌های کشور است و می‌تواند راه ساده‌تری برای رسیدن به کویر متین آباد باشد.

متین آباد چرا جذاب است ؟

شاید در نگاه اول خسته کننده به نظر بیاید، دشتی وسیع، خشک و خالی از هر جنبنده‌ای. تل‌ماسه‌های داغ و بادی گرم و سوزان که نفس کشیدن را سخت می‌کند. اما این تعریف درستی از کویر نیست. باورتان بشود یا نه کویر از مقاصد گردشگری محبوب در دنیاست و در کشور ما هم سال‌هاست در دل گردشگران جای خود را باز کرده و هر روز عده‌ی بیشتری را به سوی خود می‌کشاند.

کویر متین آباد

کویر دختر زیبای زمین است، حاصل میلیون‌ها سال جدال طبیعت! کویر پر از سحر و طلسم است، پر از ترس و فریب و مبادا روزی که خشم بگیرد، کیان زندگی را به خطر می‌اندازد، خطری که حاشیه‌نشینان کویر بیش از هر چیز با آن آشنا هستند و هزاره‌هاست با آن انیس و هم‌نشینند.

غالباً کویر و بیابان را یکی می‌دانیم و در هر صورت با آمدن نامشان زمینی بی آب و علف به ذهن‌مان خطور می‌کند، اما بین کویر و بیابان تفاوت بسیاری هست. بیابان به زمینی گفته می‌شود که بارش سالانه در آن کمتر از پنجاه میلیمتر باشد و به همین خاطر پوشش گیاهی در آن بسیار ضعیف و تُنُک است اما کویر به زمینی گفته می‌شود که بارش ندارد، تبخیر در آن صددرصد است و به دلیل شوری بیش از اندازه خاک آن، هیچ گیاهی در آن نمی‌روید. کویر معمولا بازمانده‌ی دریاها و دریاچه‌هاست که تابش شدید آفتاب، آب را تبخیر کرده و نمک‌زار باقی می‌ماند. در ایران ما دشت کویر و دشت لوت را به اشتباه کویر می‌نامند در حالیکه کویر تنها بخش کوچکی از آن‌هاست و اصلاح بیابان برای این دو مناسب‌تر است.

کویر متین آباد

استان اصفهان را دروازه‌ی کویر می‌نامند چرا که در این استان کویر بسیار به شهرها نزدیک است. چند سالی شده که به همت دو برادر از اهالی نطنز، کویر روستای متین‌آباد به قطب گردشگری تبدیل شده و حتی شهرتی جهانی به هم زده است. با تأسیس اکوکمپ متین‌آباد اینک کویر با تمام عظمت و زیبایی‌هایش در دسترس است.

این اکوکمپ تمام نیازهای سفری چند روزه در کویر را برآورده می‌کند، از اقامت شبانه تا غذا و راهنمایی‌هایی کویرگردی. گذشته از آن، خود کمپ جاذبه‌ای تماشایی محسوب می‌شود. معماری بومی آن در کنار تفریحات گوناگون، ساعت‌ها و بلکه روزها گردشگران را به خود مشغول می‌کند. در ساخت این اکوکمپ از معماری سنتی کویر الهام گرفته شده و قدم زدن در کمپ، نوستالژی کاروانسرایی صفوی را تداعی می‌کند. سازندگان خوش ذوق آن در ساخت مجموعه از خشت و گل استفاده کرده‌اند و ضمن ایجاد فضایی شیک و دلپذیر، با در نظر گرفتن بضاعت مالی میهمانان، اقامت در کمپ را برای تمام گردشگران ممکن کرده‌اند. می‌توانید شبی را در چادری کویری به صبح برسانید و یا در اتاق شاه‌نشین خاطره‌ای سلطنتی را تجربه کنید.

کویر متین آباد

اکوکمپ متین‌آباد همانطور که از نامش پیداست، دوست‌دار محیط زیست است. در آن از سوخت فسیلی و آلودگی خبری نیست و دوچرخه تنها وسیله نقلیه ست. در بخشی از فضای کمپ مزارع ارگانیک کشت سبزیجات را می‌بینید که بدون به کارگیری کودهای شیمیایی و با حداقل مصرف آب، سبزی و طراوت خاصی به زردی و خشکی کویر بخشیده‌اند. رستوران کمپ نیز با استفاده از محصول ارگانیک مزرعه، با غذایی خوشمزه و سالم از میهمانان پذیرایی می‌کند.

کویر متین آباد

در جایی نه چندان دور از کمپ فضایی به پرورش اسب و شتر اختصاص داده شده و گردشگران این امکان را دارند که شترسواری را بر روی ریگ‌های داغ بیابان تجربه کنند. شاید کویرنوردی بدون شترسواری تجربه‌ای ناقص باشد چرا که زندگی این حیوان با بیایان گره خورده و هزاران سال تنها وسیله‌ی نقلیه در میان صحرای بی‌پایان بوده است. شترهای متین‌آباد هر کدام نامی مخصوص خود دارند و بسیاری از آن‌ها با گردشگران رابطه‌ی عاطفی برقرار می‌کنند. برای حرفه‌ای‌ترها اما ممکن اسب جذاب‌تر باشد، تصور اینکه جنگجو هستید و در بیابان مشغول یکه‌تازی می‌تواند برای بسیاری جذاب باشد.

کویر متین آباد

از هرچه که بگذریم نمی‌توان از آسمان کویر گذشت. آفتاب که پایین نشست، اینک نوبت به دلبری میلیاردها ستاره می‌رسد که آسمان شب را نقاشی می‌کنند. در کویر که به آسمان نگاه می‌کنی چیزهایی می‌بینی که دیدنش در شهرها هرگز ممکن نیست. اینجا می‌توانی بازوی کهشکان را ببینی و از عمق وجود درک کنی که تو هم ذره‌ای در بی‌نهایت هستی، نه برتر و نه پست‌تر. اگر دوربین فیلم‌برداری باکیفیتی دارید آن را گوشه‌ای روی زمین قرار دهید تا از آسمان فیلم بگیرد. آنگاه فیلم را با سرعت بالا پخش کنید و ببینید که چطور ستاره‌ها با آن عظمتشان دور محوری می‌چرخند، گذشته از آنکه این زمین است که می‌چرخد و بشر برای فهمیدنش تاوان سختی داد.

کویر متین آباد

خوشبختانه اکوکمپ متین‌آباد وسایل رصد و ستاره‌شناسی را برای گردشگران فراهم آورده و حتی علاقه‌مندان آماتور نیز لذت غور در کهکشان‌ها را از دست نخواهند داد. پیشنهاد داریم که قبل از سفر هندبوکی از نجوم را فراهم کنید تا لذت دیدن آسمان شب، با لذت فهمیدنش عجین شود. آسمان اینجا پر از حیرت است.

کویر متین آباد

حیات در کویر متین آباد

پوشش گیاهی در کویر را نمی‌توان غنی نامید اما قطعاً متفاوت است. در کویر گیاهانی می‌روید که به خشکی و شوری خاک مقاوم باشند و از آن گذشته فرسایش شدید کویر را دوام بیاورند. بیشتر گیاهان کویر متین‌آباد گز، طاق، جگن، پرند و گون هستند که آن هم به صورت بسیار تنک و با فاصله از هم می‌رویند. اما پوشش جانوری غنی‌تر است و البته کمتر به چشم می‌آید. حیات‌وحش در کویر بسیار آسیب‌پذیر است و باید در حفاظت از آن‌ها تلاشی مضاعف به خرج داد. گربه شنی، کفتار، یوز آسیایی، پلنگ ایرانی، خرگوش سیاه، چکاوک، تیهو، زاغ، پرستو، شاهین و دلیجه تنها گوشه‌ای از 190 گونه شناخته شده جانوری در این منطقه هستند. 

کویر متین آباد

چه وقت به کویر برویم ؟

شاید اولین مشخصه‌ی کویر آفتاب داغش باشد که تحمل ناپذیر است. دمای هوا در روزهای گرم تابستان تا 50 درجه هم بالا می‌رود. در چنین حالتی بازدید از کویر نه تنها لذت‌بخش نیست بلکه خطرناک نیز هست. بهترین زمان سفر به کویر نیمه دوم سال است که رمق آفتاب گرفته می‌شود و دیگر از داغی تند و تیزش خبری نیست. به علاوه اینکه جانوران و خزندگان خطرناک کویر در نیمه دوم سال در خواب زمستانی هستند و برای شما خطری ندارند. در این فصل ممکن است اعتدال هوا در روز فریب دهنده باشد چرا که هوا در شب به یکباره سرد می‌شود. حتماً لباس گرم به همراه داشته باشید تا سرمای کویر غافل‌گیرتان نکند. عینک آفتابی، کلاه ضد آفتاب، آب آشامیدنی و حتی‌الامکان قطب‌نما را فراموش نکنید. کویر رامِ انسان نشده و هرگز نمی‌شود.

کویر متین آباد

همان حوالی کویر متین آباد

استان اصفهان پر از تاریخ و فرهنگ است و هر گوشه‌ی آن رازی در خود نهفته دارد. در همان نزدیکی متین‌آباد شهر زیبای کاشان قرار دارد که با حمام فین و باغ‌های ایرانی‌اش هوش از سر هر گردشگری می‌رباید. کمی آن‌سوتر در سمت جنوب اردستان قرار دارد، در اردستان می‌توانید یکی از شگفتی‌های مهندسی در تاریخ را ببینید، قنات دو طبقه مون و همینطور مسجد جامع اردستان که قدمتش به اوایل دوران اسلامی می‌رسد. اما پیشنهاد توربورد این است که حتماً سری به روستای تاریخی ابیانه بزنید. ابیانه با آن رنگ سرخ و هوای سردش نگین گردشگری استان اصفهان است.

کویر متین آباد

هزینه ها و اقامت در متین آباد

در متین‌آباد عمده هزینه‌های شما به غذا و اقامت مربوط می‌شود. اکوکمپ کویری متین‌آباد هر دوی اینها را با کیفیت بالا در اختیار شما می‌گذارد. اگرچه خدمات اکوکمپ را نمی‌توان ارزان نامید اما با توجه به موقعیت منطقه و کیفیت خدمات ارائه شده، منطقی و به صرفه به نظر می‌رسد. هزینه اقامت یک نفر در کمپ از شبی 200 هزار تومان کمتر نمی‌شود و البته در ازای افزایش نفرات تخفیف خوبی می‌دهند. اگر هم مایل به شترسواری، اسب‌سواری و رصد ستارگان باشید هزینه‌هایتان بالا می‌رود. البته پیشنهاد کی سفر این است که حتما از خدمات تفریحی اکوکمپ استفاده کنید، چرا که ممکن است شانس امتحان دوباره آن‌ها را نداشته باشید.

کویر متین آباد

اگر به کویر علاقه دارید، می‎توانید به اقصی نقاط کشور ایران سفر کرده و کویرهایی چون کویر طبس ، کویر شهداد ، کویر بافق و دشت لوت را ببینید.

سخن آخر

متین‌آباد روستایی کوچک است اما راه به دنیایی بی‌پایان دارد. دنیایی که در آن مرزی میان واقعیت و تخیل نیست. مرغ خیال به هر سو پرواز می‌کند و شاید کویر تنها جایی باشد که انسان در آن طعم آزادی و وحدت وجود را می‌چشد. شب‌های کویر سرد و تاریک است، آتشی روشن کنید و دل را به آسمان بسپارید تا موسیقی کیهان آرام جانتان شود. کویر پر از افسون است.

اگر به استان اصفهان رفتید، حتما سری به روستای ابیانه و شهر چادگان بزنید. همچنین با رفتن به شهر اصفهان از جاذبه های گردشگری اصفهان مانند عمارت عالی قاپو ، میدان نقش جهان ، مسجد جامع اصفهان و کلیسای وانک دیدن نمایید. 

دسته ها:
}