لطفا صبر کنید...

شهر افسوس کوش آداسی ؛ کامل ترین شهر باقی مانده از امپراطوری روم
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/05/07

افسوس در 20 کیلومتری کوش آداسی ، از مهم‌ترین و بزرگترین شهرهای باستانی کشور ترکیه است که بقایای آثاری از دوران یونان باستان و روم باستان را در خود جای داده است. با قدم زدن در بقایای این شهر تاریخی از هوش و ظرافتی که مردم هزاران سال پیش در طراحی و ساختن بناها و مجسمه ها به خرج داده‌اند، شگفت‌زده می‌شوید.

شهر افسوس کوش آداسی

در روایات مسیحی آمده است که حضرت مریم سال‌های پایانی عمر خود را در این شهر زندگی می‌کرده است و خانه سنگی حضرت مریم را در نزدیکی ویرانه‌های این شهر تاریخی خواهید دید. یکی دیگر از جاذبه های مهم افسوس ، وجود سه استادیوم رومی است که در گذشته محل نبرد گلادیاتورها بوده‌اند، دوتا از این ورزشگاه‌ها را داخل محدوده باستانی و دیگری را تقریبا در انتهای مسیر خواهید دید که وسعت و بزرگیِ آن خیره‌کننده است.

تاریخچه شهر افسوس کوش آداسی

شهر افسوس کوش آداسی

نام اصلی افسوس قبل از یونانی ها آپاشام بوده و قدمت آن به پنج هزار سال پیش می‌رسد. آپاشام محل سکونت مردم کارانیان و لیدیان بوده است. بعدها با ورود یونانی ها در قرن یازدهم پیش از میلاد مسیح، نام این شهر به افسوس تغییر کرد. همجواری با دریای مدیترانه امکان خوبی را برای تجارت دریاییِ بازرگانان و مردم این شهر فراهم کرده بود. در قرن‌های اول و دوم بعد از میلاد مسیح، رومی ها به افسوس تسلط پیدا کردند و این شهر به پایتخت آسیایی امپراطوری روم تبدیل شد. درنتیجه، روند رشد و توسعه در این شهر زیبا شدت گرفت و روز به روز پیشرفت کرد و با جمعیتی حدود 200 هزار نفر به بزرگترین شهر در امپراطوری روم شرقی تبدیل شد.

شهر افسوس کوش آداسی

مانند بسیاری دیگر از شهرهای پررونق دوران باستان، افسوس نیز پس از جنگ‌ها و حمله‌های ویرانگر از بین رفت. اولین بار یکی از اقوام آلمانی به نام گُت‌ها در سال 263 میلادی به این شهر یورشی ویرانگر بردند و از اهمیت این شهر زیبا کاسته شد. بعدها حملات مغول‌ها و جنگ بین سلجوقیه و پادشاهی عثمانی موجب شدند افسوس به طور کامل از رونق بیفتد.

شهر افسوس کوش آداسی

امروزه آثار باقی‌مانده از افسوس در محدوده‌ای بسیار وسیع به جای مانده و انواع حجاری‌ها، ستون ها، بناهای سنگی و مجسمه های به جا مانده در آن، نشانی از دوران شکوه و رونق گذشته است. از جمله‌ آثار تاریخی افسوس می‌توانیم به معبد آرتمیس، بازار آگورا، کلیسای سلسیوس، خانه حضرت مریم، عبادتگاه هادریان، حمام اسکولاستیکا، کلیسا و استادیوم رومی اشاره کنیم که هر کدام برای خود پیشینه و داستانی جداگانه دارند.

راه های دسترسی به افسوس

شهر افسوس کوش آداسی

آسان‌ترین راه دسترسی این است که از تورهای گردشگری افسوس استفاده کنید. تور افسوس را می‌توانید از هتل یا دفاتر گردشگری که در سطح شهر کوش آداسی وجود دارند بخرید. این تورها شما را از محل اقامت به افسوس می‌برند و برمی‌گردانند. داخل محوطه نیز یک راهنما برای گردشگران در نظر می‌گیرند.

شهر افسوس کوش آداسی

اگر مایلید خودتان به افسوس بروید، می‌توانید تاکسی بگیرید. با راننده مبلغ کرایه را برای مسیر رفت و برگشت طی کنید، تاکسی‌ها شما را مقابل در ورودی سایت پیاده می‌کنند و بعد از درِ خروجی در پارکینگ منتظر شما می‌مانند.
یک راه دیگر نیز استفاده از دلموش است. باید سوار دلموش هایی شوید که از کوش آداسی به سلچوک (Selçuk) می‌روند و از راننده بخواهید شما را نزدیک افسوس پیاده کند. علاوه بر دلموش می‌توانید با اتوبوس نیز به افسوس بروید. در پایانه‌ اتوبوس های کوش آداسی که به آن اتوگار (Otogar) می‌گویند، اتوبوس های سلچوک هر نیم‌ساعت یک بار حرکت می‌کنند. سپس در شهر سلچوک باید سوار دلموش های افسوس شوید یا به مقصد این شهر تاریخی تاکسی بگیرید.

شهر افسوس کوش آداسی

اگر قصد بازدید از شهر افسوس کوش آداسی را دارید می‎توانید تور لحظه آخری کوش آداسی و تورهای مسافرتی ترکیه را در کی سفر بیابید.

توصیه می‌کنیم که کفش راحت پیاده‌روی بپوشید، کرم ضدآفتاب بزنید و آب و کلاه آفتاب‌گیر نیز همراه خود داشته باشید. اگر مایل باشید اطلاعات کامل درباره‌ جزئیات مجموعه بگیرید، در محل ورودی این سایت تاریخی با پرداخت هزینه، گوشی‌هایی در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد که صدای راهنما بخش‌های مختلف را برای بازدیدکنندگان شرح می‌دهد.
تعداد جاذبه‌های تاریخی افسوس زیاد است و ارزش آن را دارد که یک روز از سفرتان را به خود اختصاص دهد. در ادامه وارد افسوس می‌شویم و با قدم زدن در این شهر باستانی زیبا تعدادی از بناهای این شهر باستانی را برای شما توضیح می‌دهیم.

ورزشگاه ودیوس و استادیوم

شهر افسوس کوش آداسی

در سمت چپ شهر افسوس ورزشگاه ودیوس واقع شده است که جایگاه تماشاگرانِ آن بر روی یک تپه به صورت پلکانی ساخته شده است. در این مکان می‌توانید بقایای پالستر (Palestra) را ببینید که متعلق به یک سالن کُشتی در دوران رومی‌ها بوده است. این بنا یک ساختمان مستطیل‌شکل بزرگ است و یک حیاط میانی دارد که با اتاق‌های متعددی احاطه شده است که محل استقرار ورزشکاران بوده است. در ضلع شرقی این بنا، آجرهایی با نمای مرمر جلوه‌ای از شکوه گذشته این ورزشگاه را به نمایش می‌گذارد.

در صد متری این بنا استادیوم قرار دارد که میدان نبرد ورزشکاران بوده است. در ضلع جنوبی استادیوم ردیف پلکانی صندلی‌های سنگی تماشاچیان را می‌بینید. در بخش شرقی این بنا در گذشته یک میدان مسابقات گلادیاتوری قرار داشته است.

کلیسای مریم مقدس

شهر افسوس کوش آداسی

در صدمتری ورزشگاه کلیسای مریم مقدس قرار دارد که ارتفاعی حدود 260 متر دارد. این بنا در ابتدا یک مرکز آموزشی و تحقیقاتی بوده است و سپس کاربری آن به کلیسا تغییر کرده است. در قرن چهارم میلادی یک قصر مجهز نیز به آن اضافه شده است.

میدان ورولانوس و حمام ها 

شهر افسوس کوش آداسی

میدان ورولانوس محلی برای آموزش و تمرین دادن ورزشکاران بوده است. در شمال و جنوب میدان دو تالار بزرگ به ابعاد 34 در 16 متر قرار داشته که تندیس‌ها و طاق‌‌های زیبا آن را تزیین می‌کردند. پشت این تالارها نیز حمام بزرگ افسوس است که متعلق به قرن دوم میلادی است. در واقع حمام های ترکی (turkish baths) بخشی از فرهنگ ترکیه در طول صد ها سال می باشد.

آرکادیان

شهر افسوس کوش آداسی

خیابان زیبای آرکادیان در غرب حمام های افسوس قرار دارد و در سوی دیگر به تماشاخانه‌ بزرگ می‌رسد. این خیابان به دستور آرکادیوس (اولین امپراتور روم شرقی) ساخته شده و دروازه‌ بزرگ و زیبای آن تاثیر شگرفی در پیشرفت افسوس داشته است. 

تئاتر بزرگ

شهر افسوس کوش آداسی

تئاتر بزرگ افسوس با گنجایش 25000 تماشاچی یکی از زیباترین جاذبه های این شهر تاریخی است. این بنا در دوران فرمانروایی کلادیوس آغاز شد و در عصر تراجان به پایان رسید. با گذشت چندین قرن از ساخت این بنا، تقریبا وضعیت خوبی دارد. در ردیف بالایی جایگاه تماشاچیان می‌توانید چشم‌انداز زیبایی را از بندر قدیمی افسوس ببینید. سکوی اجرای این تئاتر با ستون ها و طاق ها و حجاری های زیبا از ویژگی‌های برجسته‌ی این تماشاخانه‌ی باستانی است. در غرب تئاتر یک خانه‌ی یونانی قرار دارد که با فواره‌های هلنی‌اش نمونه‌ خوبی از سبک معماری زیبای خانه‌های آن دوران است.

لاور آگورا

شهر افسوس کوش آداسی

در جنوب غربی تئاتر بزرگ، میدان لاور آگورا قرار دارد. این میدان 116 متر مربع وسعت دارد و خیابان‌های ستون‌دار از این میدان به سمت غرب افسوس کشیده شده‌اند. در دوران باستان کسب‌وکارها و فروشگاه‌هایی در محل این میدان و اطراف آن قرار داشته‌اند.

معبد سراپیون

شهر افسوس کوش آداسی

در جنوب خیابان های ستون‌دار معبد سراپیون یا سراپیس (خدای مصر) قرار دارد. این معبد یک میدانگاه است که با ستون‌های یکپارچi سنگی به ارتفاع 15 متر و زبان قرنتی تزئین شده‌ است.

خیابان ماربل

شهر افسوس کوش آداسی

ماربل به معنای مرمر است و کفپوش این خیابان از جنس سنگ مرمر است. خیابان مرمر بین دروازه‌ کوریسوس (Koressos Gate) و کتابخانه‌ سلیوس (Library of Celsus) کشیده شده است. این خیابان در گذشته با طاق‌هایی پوشیده شده بود و مجسمه هایی زیبا زینت‌بخش آن بوده‌اند.

کتابخانه سلسیوس

شهر افسوس کوش آداسی

کتابخانه‌ سلسیوس از زیباترین و درخشان‌ترین بناهای محوطه‌ تاریخی افسوس است که در سال 125 میلادی به دست ژولیوس آکویلا سلسیوس برای بزرگداشت پدرش ساخته شد. این کتابخانه در دوران باستان، ساختمانی سه‌طبقه از جنس سنگ مرمر بوده است. فرورفتگی‌های مستطیلی دیوارهای پشتی این بنا محلی برای قرار دادن کتاب‌ها بوده‌اند. بر فرورفتگی‌های نمای این بنا مجسمه‌های مرمر بزرگی دیده می‌شوند که جذابیتی خیره‌کننده دارند.

دروازه ماکائوس و میتریدانس

نام این دروازه از نوشته‌های روی آن گرفته شده است و در جنوب شرقی آگورا و فاصله‌ کوتاهی از کتابخانه‌ سلسیوس قرار دارد.

شهر افسوس کوش آداسی

خیابان کورتیس

این خیابان با سنگفرش مرمر در میان ساختمان های عمومی زیادی قرار دارد و از سمت لاور آگورا به طرف آپر آگورا (Upper Agora) کشیده شده است. دروازه‌ پروپیلایون (Propylaion Gate) از زیباترین بناهای این خیابان و متعلق به قرن دوم میلادی است. در شرق پروپیلایون، اوکتاگون (Octagon) قرار دارد که یک آرامگاه تاریخی با نمایی هشت ضلعی است.

معبد هادریان

شهر افسوس کوش آداسی

بالای تپه افسوس مجموعه‌ای از ساختمان‌های تراس‌دار قرار دارد که درست روبه‌روی این ساختمان‌ها معبد هادریان واقع شده که برای بزرگداشت امپراتور هادریان ساخته شده است. پشت این ساختمان نیز حمام های اسکولاستیکا قرار دارند که در قرن دوم میلادی ساخته شده‌اند.

آمفی تئاتر اودئون

شهر افسوس کوش آداسی

این تماشاخانه یا گنجایش هزار و چهارصد نفراز چندین ردیف صندلی از جنس سنگ مرمر ساخته شده است که ردیف‌های بالاییِ آن بازسازی شده‌اند و ردیف‌های پایینی، همان شکل باستانی خود را حفظ کرده‌اند. با توجه به این‌که مسیر تخلیه‌ آبی در آمفی تئاتر اودئون وجود ندارد، باستان‌شناسان احتمال می‌دهند که این بنا دارای سقف بوده است.

دروازه مگنسیان 

شهر افسوس کوش آداسی

این دروازه در انتهای شرقیِ خیابان اصلی افسوس قرار دارد. یک ساختمان رومیِ دایره‌ای‌شکل نیز در این خیابان قرار دارد که در دوران روم شرقی با اضافه‌شدن یک محراب و یک ایوان به کلیسا تبدیل شد.

ورزشگاه شرقی

آخرین ساختمانی که در افسوس می‌بینید ورزشگاه شرقی است که کمی بعد از دروازه‌ مگنسیان واقع شده است. این استادیوم نیز مانند سه ورزشگاه دیگر مستطیل‌شکل است و دارای چند تالار باشکوه است. در حفاری‌ها تندیس‌هایی با اندام زنانه در این مکان کشف شده است و باستان‌شناسان حدس می‌زنند که این ورزشگاه متعلق به زنان بوده است.

جاذبه های کوش آداسی

دسته ها:
}