لطفا صبر کنید...

معرفی رود کارون ؛ جاذبه گردشگری خوزستان
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/29

‌رود کارون طولانی‌ترین رودخانه‌ی ایران است. در طول مسیر پر پیچ و خمش شهرها و روستاهای بسیاری را سیراب می‌کند و جلگه‌ی خوزستان حیاتش را از رود کارون می‌گیرد. کارون رودی تاریخ‌ساز و پر از حماسه است. این رود تا همین اواخر قابل کشتی‌رانی بود و ساکنین بالادستش با نفیر کشتی‌های آن خاطرات بسیاری دارند. پس از گذشت سال‌ها، رود کارون هنوز هم زخم‌های جنگ را بر تنش دارد و منتظر روزی که به دوران اوجش باز گردد. با کی سفر همراه باشید تا سری به کارون افسانه‌ای بزنیم..

معرفی رود کارون

راه های دسترسی به رود کارون

برای دیدن کارون باید خود را به خوزستان برسانید. رود کارون تمام طول خوزستان را می‌پیماید و بر سر راهش از شهرهای شوشتر و اهواز می‌گذرد. برای رسیدن به اهواز چندین راه مختلف وجود دارد ( با شهر اهواز آشنا شوید ). مسیر اصلی آزادراه شماره ۵ است که شهر تهران را به بندر امام خمینی متصل می‌کند. البته بخش‌های زیادی از آن در دست ساخت است و نمی‌توان آن را آزادراهی کامل دانست. راه جایگزین آن بزرگراه شماره‌ی ۳۷ است که تهران از طریق همدان و خرم‌آباد به اهواز و در نهایت بندر خرمشهر می‌رساند. طول این بزرگراه ۱۴۷۰ کیلومتر است. مسیر دیگر مختص اهالی شرق کشور است. بزرگراه شماره‌ی ۸۶ کرمان را از مسیر شهر شیراز و بهبهان با طول ۱۲۵۰ کیلومتر به اهواز متصل می‌کند.

اهواز از اولین شهرهای ایران بود که به خط آهن متصل شد و قطار از وسایل نقلیه‌ی محبوب برای سفر به اهواز است. مسیر تردد ریلی تهران به اهواز از مسیرهای پر تردد کشور است، به همین خاطر همه روزه چندین قطار از تهران به سمت اهواز حرکت می‌کند. قرارگیری اهواز در جنوب غرب کشور باعث شده، پرواز هوایی مسیری مناسب و مقرون به صرفه برای سفر به اهواز باشد. فرودگاه بین‌المللی اهواز به اکثر شهرهای بزرگ ایران پرواز منظم هفتگی دارد. 

رود کارون شاهدی بر تاریخ خوزستان

دشت خوزستان در اکثر مواقع سال آب‌وهوایی گرم دارد. اراضی خوزستان در طی میلیون‌ها سال از آب‌رفت رود کارون تشکیل شده و خاک این استان به‌شدت حاصل‌خیز و مناسب برای کشاورزی است. دشت خوزستان توسط رود کارون و دیگر رودها آبیاری می‌شود و از معدود نقاط ایران است که در طول تاریخ کمبود آب نداشته است. حال از خود بپرسید بشر اولیه، با آن امکانات و ابزار ابتدایی، کجا را بهتر از خوزستان برای سکنی می‌توانست پیدا کند؟ عجیب نیست که خوزستان مهد قدیمی‌ترین تمدن ایران است و شالوده تمدن ایران، در این دشت بنیان گذاشته شده، تمدن عیلام. رود کارون هزاران سال تمدن‌های خوزستان را به مانند مادری مهربان آب‌رسانی کرد، آنقدر که می‌توانیم بگوییم ایران‌مان را مدیون کارون هستیم.

معرفی رود کارون

رود کارون را در گذشته کوهرنگ، کرن و کرنک نیز می‌نامیدند و باستان‌شناسان اتفاق نظر دارند که رود کارون همان کوپرتس باستانی است. یکی از چهار رودی که بنا به گفته کتاب مقدس عهد عتیق، باغ عدن را آبیاری می‌کنند. با آمدن آریایی‌ها، کارون برای تمدن ما حیاتی شد و هیچ یک از سلسله‌های باستانی ایران، اهمیت آن را نادیده نگرفتند. وجود سدها و بندهای تاریخی بسیاری که بر کارون برجای مانده، اهمیت آن را در نزد پیشینیان ما به اثبات می‌رساند. اهمیت و ثروت خوزستان پس از اکتشاف نفت در آن، مضاعف شد و از آن پس نام زرخیز را بر خوزستان گذاشتند. امروزه با آمدن کشاورزی مکانیزه و تسری آن به دیگر نقاط ایران، هنوز هم محتاج و نیازمند انبار غله باستانی‌مان هستیم. در جنگ تحمیلی، آنگاه که ارتش مجهز عراق در حال پیشروی بود، رود کارون به کمک ما آمد و به مانند حصاری طبیعی مانعی برای پیشروی دشمن شد. مهربانی‌های کارون تمامی ندارد.

معرفی رود کارون

جغرافیای کارون

رود کارون چندین سرچشمه دارد. سه چشمه اصلی آن رودهای ارمند، بازفت و کوهرنگ هستند که از زردکوه در استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه می‌گیرند. کارون چندین سرشاخه فرعی دیگر نیز دارد و که از بهم پیوستن آن‌ها پر آب‌ترین رود ایران زاییده می‌شود. ارتفاعات دنا در کهگلویه و ارتفاعات دز در استان لرستان هر کدام بخشی از آب کارون را تامین می‌کنند. گتوند نام مکانی است که کارون وارد استان خوزستان می‌شود. از آن پس کارون خروشش را از دست می‌دهد و مسیری پست و هموار را در پیش می‌گیرد.

شوشتر اولین شهری در خوزستان است که کارون بدان می‌رسد. در اوایل قرن بیستم کشف نفت در مسجد سلیمان باعث شد انگلیسی‌ها کشتیرانی را به کارون بیاورند و حتی کشتی‌هایشان از مسیر کارون تا شوشتر نیز برسند. پس از گذر از شوشتر، در ۳۵ کیلومتری شمال اهواز رود بزرگ دز به کارون می‌ریزد و رود کارون پر آب‌تر می‌شود.

گذر رود کارون باعث شده شهر اهواز به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شود. امروزه همه اهواز را با کارونش می‌شناسند و شهر هویت و صفایش را از کارون می‌گیرد. رود کارون پس از گذر از اهواز، به سمت خرمشهر می‌رود. کارون قبل از خرمشهر به دو شاخه شرقی و غربی جدا می‌شود. شاخه شرقی بهمن‌شیر نام می‌گیرد و پس از ورود به خورموسی به خلیج فارس می‌ریزد. شاخه غربی پس از گذر از خرمشهر به اروند می‌رسد و در نهایت در خلیج فارس محو می‌شود.

سدهای کارون

افزایش جمعیت و نیاز روزافزون به غذا و انرژی در کشورمان باعث شده سدهای متعددی بر رود کارون ساخته شوند که هر کدام در نوع خود، ترین هستند. سدهای کارون ۱، کارون ۳، کارون ۴، سد مسجد سلیمان، سد گتوند و سد در دست ساخت کارون۲ از سدهایی هستند که بر رود کارون قرار دارند. در این میان سد کارون ۴ با ۲۳۰ متر ارتفاع تاج، بلندترین سد ایران و سد کارون۳ با تولید ۴۱۷۲ مگاوات برق بزرگترین نیروگاه برقابی ایران هستند.

معرفی رود کارون

چند سالی شده که دریاچه پشت سد کارون ۳ به مکانی جذاب برای گردشگران استان خوزستان بدل شده است. دریاچه این سد در دل کوه‌های سر به فلک کشیده قرار دارد و وجود کوه‌ها و تنگه‌ها باعث شده این دریاچه مکانی ایده‌آل برای قایق‌سواری در آب‌های خروشان باشد. نزدیکی دو دریاچه سد کارون ۳ و ۴ باعث شده دهستان دهدز در میان این دو دریاچه قرار بگیرد و ارتفاع بالا و بافت کوهستانی منطقه، مناظر بی‌نظیری از هم‌آغوشی کوه و آب و جنگل در پیش روی بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. آبشار شیوند و پل قوسی کارون ۳ نیز بسیاری از گردشگران را مبهوت خود می‌کنند. سد کارون ۳، بیش از دویست کیلومتر با اهواز فاصله دارد و در نزدیکی مرزهای استان چهارمحال قرار دارد.

معرفی رود کارون

جذابیت های لب کارون

سازه های آبی شوشتر مهمترین جاذبه توریستی رود کارون است . خوزستان از دیرباز در خطر طغیان رودها و خسارات سیل بود و این خطر هرگز از دید ایرانیان باستان پنهان نماند. تقریباً از دوران هخامنشیان بود که ایرانیان تصمیم گرفتند بر رود کارون سد و آب‌بند بسازند. نتیجه کار آن‌ها سازه‌ای پیچیده است که طی پانصد سال ساخته شده و امروز از شگفتی‌های مهندسی باستان به شمار می‌رود.

سازه‌های آبی شوشتر مجموعه‌ای است از آب‌بندها، پل‌ها، سدها، نهرها و آسیاب‌ها. این سازه شکوهمند توانست آب را مهار کند، خطر سیلاب را دفع کند و حتی انرژی تولید کند. در مسیر رود کارون مهندسان آبشارهایی مصنوعی ساخته‌اند تا با استفاده از انرژی که آب، به علت اختلاف ارتفاع در خود نهفته دارد، آسیاب‌ها را به حرکت درآورند و از گندم، آرد تولید کنند. سازه‌های آبی شوشتر در سال ۲۰۰۹ به عنوان دهمین اثر جهانی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. توصیه کی سفر بازدید از این اثر تاریخی ارزشمند است.

معرفی رود کارون

پل سفید از دیگر دیدنی های رود کارون است که در شهر اهواز قرار دارد. اگرچه این پل قدیمی‌ترین پل در اهواز نیست (پل سیاه قدمت بیشتری دارد) اما همگان اهواز را با پل سفیدش می‌شناسند و این پل به نماد شهر اهواز بدل شده است. کار ساخت پل سفید اهواز در سال ۱۳۱۵ به اتمام رسید و هم اکنون میدان شهدا را در نیمه شرقی شهر، به خیابان فلسطین در نیمه غربی متصل می‌کند.

پل سفید بیش از ۵۰۰ متر طول دارد و این اواخر به دلایل ایمنی، عبور از آن یک طرفه صورت می‌گیرد. در کنار پل سفید جزیره‌ای در میان کارون قرار گرفته که بر جذابیت بازدید از پل افزوده است. این جزیره توسط شهرداری اهواز به پارک تبدیل شده و از محبوب‌ترین اماکن اهواز برای گردش و تفریح است. شب هنگام اگر در پارک جزیره بایستید نمای بسیار زیبایی از پل سفید برای عکاسی در اختیارتان قرار می‌گیرد. پل سفید که به آن پل معلق نیز می‌گویند بخشی از حافظه تاریخی شهر اهواز را تشکیل می‌دهد، به همین خاطر این پل در سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

معرفی رود کارون

اقامت در جوار رود کارون

کارون، رودی که آهنگ آرام عبورش، لالایی شبانه چند هزار ساله مردم خوزستان است. شاید هیچ چیز به اندازه خفتن در جوار کارون و مهد تمدن عیلامی‌ها لذت‌بخش نباشد. اگر قصد داشتید شب را در شوشتر سپری کنید، پیشنهاد ما اقامت‌گاه سنتی افضل است. این اقامت‌گاه قدمتی دویست ساله دارد و بافت سنتی آن شبی خاطره انگیز را برای شما رقم می‌زند. اقامت‌گاه افضلی در چهارراه امام شوشتر قرار دارد. علاوه بر آن شوشتر چند هتل دیگر دارد که اگر در نوروز میهمان‌شان نشوید، تخفیف‌های خوبی به شما می‌دهند.

معرفی رود کارون

 اگر خواستید در اهواز بمانید کارتان راحت‌تر است. اهواز هتل‌های بسیاری دارد اما شاید هیچ کدام در کیفیت خدمات به هتل پارس نرسند. هتلی لوکس و زیبا که موقعیتی عالی در مرکز شهر دارد. اگر مایل به کمپینگ هستید می‌توانید به پارک لاله اهواز بروید که پارکی زیبا و ساحلی‌ست در خط ساحلی رود کارون.

معرفی رود کارون

به عنوان مسافران کارون ، رنج های آن را نیز بشناسید !

رود کارون مشکلات عدیده‌ای دارد. از خطر خشکی گرفته تا تخلیه پساب‌های صنعتی و کشاورزی در آن. کارون سال‌هاست که به لایروبی احتیاج دارد. ضایعات جنگی که یادگار جنگ تحمیلی هستند در اعماق آن جا خوش کرده‌اند و امکان کشتی‌رانی را از آن گرفته‌اند. کاهش بارش‌ها و افزایش برداشت از آب‌های زیرزمینی و روزمینی باعث شده تا سطح رودخانه بسیار پایین بیاید و می‌رود که تراژدی زاینده‌رود تکرار شود. حال که مسئولین ما در آسیب به طبیعت از هم سبقت می‌گیرند، کارون هم از آسیب بی‌نصیب نمانده و می‌رود تا شیرینی چند هزار ساله‌اش را از دست بدهد. آب کارون پیوسته رو به شوری می‌رود و حیات اقتصادی مردمان پایین دست را تهدید می‌کند. کارون به توجه بیشتری احتیاج دارد.

معرفی رود کارون

سخن آخر

رودها رگ‌های زمین هستند و نباید آن‌ها را تنها مختص به انسان دانست. با وجود پیشرفت صنعتی، هنوز هم گنگ، سند، نیل، فرات، آمازون و… نام‌هایی هستند که زندگانی میلیاردها انسان بر روی زمین بدان‌ها وابسته است. کارون ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. رود کارون با مِهرش تمدن ما را آبیاری کرد و می‌کند و مبادا روزی برسد که با شرم‌ساری بگوییم کارون پنج هزار ساله را در پنجاه سال از بین بردیم. شاید اهمیت کارون را اهالی باستان بهتر از ما می‌دانستند که آن را نهر عدن نامیده بودند..

دسته ها:
}