لطفا صبر کنید...

کلیسای وانک ؛ جاذبه گردشگری - مذهبی اصفهان
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/21

اصفهان را همه با گنبدها و گلدسته‌ها و بانگ اَذانش می‌شناسند اما کی سفر قصد دارد اینبار به سراغ ناقوس برود، ناقوس کلیسایی چهارصد ساله واقع در جلفای اصفهان، کلیسای وانک. در میان آثار فرهنگی شهر اصفهان کلیسای وانک اثری شاخص است چرا که در آن هنر اسلامی و مسیحی، ایرانی و ارمنی دست در دست هم داده‌اند تا اثری ماندگار خلق شود. کلیسای وانک چندین دهه است که به جاذبه‌ای توریستی فرهنگی تبدیل شده و بازدید از آن برای همگان میسر است، با هم سری به صومعه پاکان می‌زنیم.

کلیسای وانک

راه های دسترسی به اصفهان و کلیسای وانک

اصفهان در قلب ایران قرار دارد، به همین دلیل دسترسی به آن بسیار آسان است. برای دسترسی به اصفهان از مناطق شمالی و شمال غربی کشور، خود را به شهر تهران برسانید تا سپس آزادراه شماره‌ی ۷ یا همان آزاد راه خلیج‌فارس، شما را بعد از طی ۳۸۰ کیلومتر، به اصفهان برساند.

دسترسی به اصفهان از جنوب، غرب و شرق کشور هم به ترتیب از طریق شهرهای شهرضا روی بزرگ‌راه شماره‌ی ۶۵، نایین روی بزرگ‌راه شماره‌ی ۶۲ و اراک روی بزرگ‌راه شماره‌ی ۶۲ امکان‌پذیر است. اصفهان به خطِّ راه‌آهن سراسری متّصل است و فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی هم یکی از پر رفت و آمدترین فرودگاه‌های کشور است و به اکثر شهرهای بزرگ ایران پرواز منظم هفتگی دارد.

به اصفهان که رسیدید نوبت اینست که سراغ محله جلفا را بگیرید. جلفای اصفهان در بین خیابان های حکیم نظامی و توحید قرار دارد، واقع در ضلع جنوبی زاینده رود. کلیسای وانک نیز در خیابان کلیسا قرار دارد. نهراسید، یافتنش سخت نیست.

تاریخ کلیسای وانک

ارمنی‌ها قومی ایرانی هستند و ایران خانه دوم تمام ارمنی‌ها. اما اگر ارمنی‌ها بومی قفقاز هستند پس در اصفهان چه می‌کنند؟! واقعیت این است شاه عباس دوم صفوی در جنگ با عثمانی‌ها در قفقاز شکست خورد و از ترس اینکه مبادا لشکر عثمانی در تعقیبش وارد خاک ایران شود، تصمیم به اجرای سیاست زمین سوخته گرفت و تمام آبادی‌ها و شهرهای سر راهش را ویران کرد! شاه عباس بنابر قولی ۳۵۰ هزار ارمنی را به اجبار به ایران کوچاند تا مبادا طعمه ارتش دشمن شوند. ارمنی‌ها قومی ممتاز بودند و خیلی زود جای پایشان را در سیاست و اقتصاد ایران باز کردند. آن‌ها ساکن محله‌ای در اصفهان شدند و بعدها نام جلفا را بر آن گذاشتند. کلیسای وانک نیز محصول همین دوره است.

وانْک واژه‌ای ارمنی است به معنای صومعه و البته نام اصلی کلیسا آمنا پرکیچ است به معنای ناجی مقدس. کلیسای وانک در ابتدا کوچک‌تر بود و بعدها در میان ارمنیان نیاز به ساخت کلیسای بزرگ‌تری ایجاد شد. در سال ۱۶۵۵ میلادی کلیسای ابتدایی تخریب شد و وانک کنونی طی ۱۰ سال جایگزین آن شد. نا گفته نماند که کلیسای وانک تنها یکی از معابد سیزده‌گانه ساخته ارمنیان در اصفهان است، با این تفاوت که وانک کلیسای اعظم است ( در زبان انگلیسی آن را Vank cathedral می‌نامند ).

کلیسای وانک

کلیسای وانک نمونه ای بی بدیل از سازش ادیان و فرهنگ ها در قلب ایران

وجه تمایز کلیسای وانک معماری آن است که بنابر اسلوب معماری ارمنی ساخته شده است. هنر معماری ارمنی، هنری اصیل و ۴۵۰۰ ساله است که در طول تاریخش بر معماری همسایگانش موثر و متاثر بوده و پلی تاریخی میان هنر غربی و شرقی بوده است. از بهترین نمونه‌های معماری ارمنی می‌توان به کلیسای اچمیادزین ( ساخته در قرن سوم میلادی و قدیمی‌ترین کلیسای جامع جهان ) اشاره کرد که در ساخت کلیسای وانک نیز از آن الهام گرفته شده است.

نمای بیرونی کلیسا ساده و بی‌پیرایه است. بر روی در ورودی، در سه طبقه برج ناقوس ساخته شده که در طبقه میانی آن ساعتی به وزن سیصد کیلو قرار دارد. ساعت، دست‌ساز است و یکی از خَیرین ارمنی به نام هوردانانیان آن را ساخته و به کلیسا تقدیم کرده است. کلیسا علاوه بر برج ناقوسِ سردرِ ورودی، ناقوسی دیگر نیز دارد که در پشت بنا قرار گرفته. هر دوی این ناقوس‌ها طی ساعتی مشخص در روز به صدا در می‌آیند. بر خلاف اکثر کلیساهای ارمنی که از سنگ توف ساخته می‌شوند، کلیسای وانک به تبعیت از معماری صفوی از خشت و آجر ساخته شده و این اولین وام معماری ایرانی به معماری ارمنی است.

کلیسای وانک دو گنبد دارد. گنبد کوچک که سقفی‌ست برای شبستان کلیسا و گنبد بزرگ‌تر که بر فراز محراب اصلی کلیسا قرار دارد. در اغلب موارد گنبد کلیساهای ارمنی مخروطی شکل است و گنبدهای مدور کلیسای وانک وجه تمایز آن با دیگر کلیسا‌ها است. گنبد مدور وانک دومین وام معماری ایرانی به معماری ارمنی است. کلیسای وانک آغازگر سبک جدیدی در ساخت کلیساهای ارمنی بود آنطور که ارمنیان ایران (گاه به اجبار) در ساخت معابدشان رو به این سبک آوردند. از دیگر کلیساهایی که با این سبک جدید ساخته شدند می‌توان به کلیسای تادئوس و بارتوقیمئوس مقدس در تهران اشاره کرد.

کلیسای وانک

کلیسای وانک محل خاکسپاری چند تن از بزرگان ارمنی و حتی رجال سیاسی اروپایی است. در میان حیاط کلیسا و در روبه‌روی برج ناقوس، یادبود سنگی بلندی برای ادای احترام به قربانیان نسل‌‌کشی ۱۹۱۵م ساخته شده است. همچنین کلیسای وانک کانون خلیفه‌گری کلیسای ارمنی در ایران و هندوستان است.

کلیسای وانک

نقاشی های کلیسای وانک

به محض ورود به محیط مسقف کلیسای وانک، نقاشی‌های بر روی دیوار شما را مجذوب خود می‌کند. اگرچه هنر را نزد ایرانیان دانسته‌اند اما هنر نقاشی به خاطر آموزه‌های مذهبی، در تاریخ ایران کیمیاست و دیدن نقاشی‌های فاخر بر دیوارهای گچی کلیسای وانک، مطمئنا برای بازدیدکنندگان ایرانی تجربه‌ای تازه و منحصر به فرد است. تمام دیواره‌ها اعم از سقف کلیسا پوشیده از نقاشی‌هایی است که داستان‌های انجیل را روایت می‌کنند. اگرچه نقاشان ارمنی شیوه‌ی کار نقاشان اروپایی خصوصا ایتالیایی را در پیش گرفتند اما در اینجا نیز موفق شدند تا اثری اصیل و فاخر را خلق کنند، آنقدر که یکی از نقاشان معروف کلیسا، استاد نقاش آسدوازادور، توسط دربار روسیه به مسکو دعوت شد تا بخشی از آثار نقاشی کاخ کرملین اثر دست او باشد.

کلیسای وانک

 موزه کلیسای وانک

موزه کلیسای وانک در سال ۱۹۰۵ تاسیس شد و  یکی از قدیمی‌ترین‌ها در ایران محسوب می‌شود. در این موزه اشیا و آثار گران‌بهایی در معرض نمایش گذاشته شده که حتی در موزه ملی ایران نیز کمتر نشانی از آنها وجود دارد. موزه به غرفه‌های متععدی تقسیم شده است. غرفه کتاب‌ها و نسخه‌های خطی که بیشتر شامل کتب مقدس ارمنیان است. غرفه تابلوهای گچبری و نقاشی که نفیس‌ترین بخش موزه است و بسیاری از آثار نقاشی عهد صفوی به واسطه این موزه به دست ما رسیده است.

غرفه آثار فلزی که اشیا آن بیشتر مربوط به مراسم مذهبی کلیسا است. غرفه منسوجات که پوشش روحانیون و مردم ارمنی جلفا را در طول اقامتشان در اصفهان به نمایش می‌گذارد. غرفه ظروف چینی و سفالی که نقوش آنها متاثر از سه فرهنگ چینی، ایرانی و اروپایی است. غرفه آثار چوبی که اشیا شاخص آن آلات موسیقی هستند. غرفه فرمان‌ها که قدیمی‌ترین فرمان در آن مربوط به ۱۵۶۴ و شاه طهماسب صفوی است که امتیازی تجاری را به ارمنیان بخشیده است. غرفه صنعت چاپ که نشان می‌دهد چاپ‌خانه کلیسای وانک قدیمی‌ترین چاپ‌خانه در ایران است و چند غرفه دیگر که روی هم رفته موزه کلیسا را تشکیل می‌دهند.

کلیسای وانک

برای دیدن کلیسای وانک آماده شوید !

قبل از هر چیز باید توجه کرد که کلیسای وانک مطابق با تقویم میلادی فعالیت می‌کند و ممکن است شما روزی را به بازدید از موزه اختصاص دهید اما در آن روز موزه تعطیل باشد. توصیه ما این است قبل از بازدید با شماره تلفن ۰۳۱۳۶۲۴۳۴۷۱ که تلفن گویای کلیسا است، در تماس باشید. از آنجایی که کلیسای وانک برای هموطنان ارمنی مقدس محسوب می‌شود حتما به توصیه راهنمایان موزه عمل کنید. کلیسا در ایام غیرتعطیل از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۵:۳۰ بعد از ظهر پذیرای گردشگران است. هزینه بازدید نیز برای ایرانیان ۵۰۰۰ تومان است.

همان حوالی کلیسای وانک

افسون اصفهان تمامی ندارد. چه بسیار مستشرقینی که عاشق اصفهان شدند و وصیت کردند که آن‌ها را در اصفهان دفن کنند. اگر قصد شما بازدید کامل از اصفهان باشد، بیش از یک ماه زمان لازم خواهید داشت تا زیبایی‌هایش را درک کنید. اما برای بسیاری از گردشگران اقامت طولانی ممکن نیست. با کی سفر همراه باشید تا سری به دیگر جاذبه‌های اصفهان بزنیم.

کلیسای وانک تنها کلیسای محله جلفا نیست و حتی قدیمی‌ترین هم نیست. گفته می‌شود جلفا قبل‌ها ۲۸ کلیسا داشته که امروزه تعداد اندکی از آنها باقی مانده است. پیشنهاد ما این است حتما سری به دیگر کلیساها بزنید چرا که بعضی از آنها در زیبایی کم از وانک ندارند. کلیسای مریم، کلیسای بیت‌الحم (که بسیاری آن را زیباتر از وانک می‌دانند)، کلیسای هاکوب، کلیسای گئورگ مقدس و کلیسای کاتارینه از دیگر کلیساهای این محله هستند.

کلیسای وانک

از کلیساگردی که فارغ شدید وقت آن شده که استراحتی داشته باشید و تجدید قوا کنید. چه جایی بهتر از کافه‌های جلفا؟! محله جلفا را محله کافه‌های اصفهان می‌نامند و بسیاری از اهالی اصفهان اوقات فراغتشان را در این کافه‌ها سپری می‌کنند. اکثر کافه‌های جلفا توسط هموطنان ارمنی اداره می‌شوند و حال و هوایی متفاوت دارند. پیشنهاد کی سفر این است حتما سری به شربت‌خانه فیروز و کافه جلفا بزنید که در همان حوالی کلیسای وانک هستند. مطمئن باشید باز هم برمی‌گردید.

کلیسای وانک

بازدید از تاریخ و فرهنگ که تمام شد و دلتان چیز دیگری خواست حتما به پارک ناژوان اصفهان سر بزنید و غرق در زیبایی‌های آن شوید. پارک ناژوان از دیرباز تفرجگاه طبیعی اهالی اصفهان بوده و در چند سال اخیر به پارکی مدرن تبدیل شده است. در دل این پارک تونلی شیشه‌ای در عمق هفت متری زمین تعبیه شده که آکواریوم‌هایی غول‌پیکر آن را احاطه کرده‌اند. آکوارویم اصفهان اینک جای خود را در میان جاذبه‌های اصفهان باز کرده و سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. در این آکواریوم لذت پیاده‌روی در عمق اقیانوس را تجربه خواهید کرد، لذتی که در کمتر نقطه‌ای از ایران یافت می‌شود. اگر خط جنوبی زاینده‌رود را در پیش بگیرید پس از ۱۵ دقیقه رانندگی به سمت غرب به آکواریوم اصفهان می‌رسید.

کلیسای وانک

زاینده رود را فراموش نکنید. سراسر مسیر رودخانه را پارکی زیبا پوشانده و اگر شانس بیاورید و زاینده‌رود زنده باشد خاطراتی فراموش نشدنی برایتان رقم خواهد خورد. پیاده‌روی در ساحل رودخانه لذت‌بخش است و احتمالا پس از چند دقیقه پیاده‌روی به پلی تاریخی بر می‌خورید. پل مارنان، پل چوبی (که البته چوبی نیست و با خشت و آجر ساخته شده)، پل شهرستان (که قدیمی‌ترین پل زاینده‌رود است و به آن پل جِی نیز می‌گویند)، پل خواجو و سی‌وسه پل از پل‌های تاریخی و دیدنی اصفهان هستند که نمی‌شود و نباید بدون بازدید از آنها اصفهان را ترک کنید.

کلیسای وانک

 هزینه ها و اقامت در اصفهان

اصفهان کلان‌شهری بزرگ و شلوغ است و به تبع آن، قیمت‌ها نیز در اصفهان بالاست. معمولا هزینه‌ها محدود به غدا، سوغاتی و اقامت می‌شود. بسته به اینکه سفرتان تا چه حد لوکس باشد هزینه‌هایتان متغیر است. رستوران شهرزاد از بهترین رستوران‌های اصفهان است که انواع غذاهای ایرانی و فرنگی در آن سرو می‌شود. این رستوران شیک تنها پنج دقیقه تا سی‌وسه پل فاصله دارد و نزدیکی آن به اماکن تاریخی شهر آن را برای گردشگران جذاب کرده است. پیشنهاد کی سفر این است حتما وعده‌ای را میهمان دیزی‌بار در خیابان نشاط باشید. رستورانی که غذاهای سنتی را با بهترین کیفیت ارائه می‌دهد.

کلیسای وانک

هتل‌ها در اصفهان بسیار پرتقاضا هستند و پیشنهاد می‌شود قبل از سفر برای رزرو اتاق اقدام کنید. قیمت اجاره اتاق یک‌تخته در هتل‌های اصفهان از ۱۰۰ هزار تومان در هتل‌های دو ستاره شروع می‌شود. اگر قصد اقامت کم هزینه را دارید پیشنهاد ما هتل ویانا در خیابان کاشانی است. در مورد کمپینگ هم باید گفت شهرداری اصفهان در این مورد بسیار سخت‌گیر است و کمپینگ تنها در پارک فدک اصفهان امکان‌پذیر است. این پارک زیبا در خیابان غرضی در شمالی‌ترین نقطه اصفهان قرار دارد.

کلیسای وانک

سخن آخر

وانک تلاقی هنر شرق و غرب است. کلیسایی که دل در آن پرواز می‌کند و چشم از دیدنش خسته نمی‌شود. کمی آن‌سوتر مسجد شاه قرار دارد، جایی که هنر تمدن ایران به اوج اعتلا می‌رسد. اگر نگاه تیزبینی داشته باشید متوجه شباهت‌های این دو می‌شوید. هر دو ساخته دست بشر هستند برای جلب رضایت خدا. نام یکی مسجد است نام دیگری کلیسا، اما فرقی نمی‌کند نامشان چه باشد، هر دو تجلی‌گاه شور و شعور انسانی هستند. به وانک که رفتید چشم از سقف برندارید، سازندگان همین را خواسته‌اند.

اگر به استان اصفهان سفر کردید، دیگر جاذبه های گردشگری این استان مانند روستای ابیانه ، کاخ عالی قاپو میدان نقش جهان و مسجد جامع اصفهان و شهر چادگان را فراموش نکنید.

راهنمای سفر به اصفهان

دسته ها:
}