لطفا صبر کنید...

شهر باستانی شوش ؛ تصاویر ، آدرس و هرچه که لازم است قبل از سفر بدانید !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/22

شوش یکی از کهن‌‌ترین شهر‌های دنیا است که نزدیک به ۳۵۷۷ کیلومتر مربع مساحت دارد. این شهر با تاریخی کهن، از باشکوه‌‌ترین شهرهای ایران باستان بوده است و طبق یافته‌های باستان‌شناسان، نزدیک به ۴۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح پایه گذاری شده است. شهر شوش نقشی اساسی در حکومتداری در ایران داشته است؛ زمانی این شهر محل تلاقی دو تمدن عیلامی و بین‌النهرینی بوده است که آثاری از این تلاقی به چشم می‌خورد.

در زمان هخامنشیان هم شهر شوش، یکی از مهمترین شهرهای واقع بر جاده‌ی شاهی بوده است و در تجارت و بازرگانی و همچنین حکمرانی هخامنشیان نقشی برجسته داشته است. از دیگر آثار هخامنشیان در ایران می توان تخت جمشید و مجموعه باستانی پاسارگاد را نام برد. طبق برخی اسناد، شهر شوش پایتخت سیاسی هخامنشیان و طبق اسنادی دیگر، پایتخت زمستانی آن‌ها بوده است. اما در هر صورت اهمیت این شهر بر کسی پوشیده نیست. در سال 2015، محوطه‌ی تاریخی شوش، به عنوان نوزدهمین اثر ایرانی، در فهرست آثار جهانی یونسکو درآمد. با کی سفر همراه باشید تا بیشتر با این مجموعه‌ی شکوهمند و اجزای آن آشنا شویم.

شهر باستانی شوش

شهر باستانی شوش کجاست ؟

شوش مرکز بخشی با همین نام، و از توابع شهرستان دزفول در استان خوزستان است. برای رسیدن به شوش، دو راه بیشتر وجود ندارد. از اکثر استان‌های ایران و حتی شهرهای شمالی استان سیستان و بلوچستان، باید از شمال شوش و از خرم‌آباد وارد شوش شد. از خرم‌آباد تا نزدیک اندیمشک می‌توان از آزادراه شماره‌ی 5 عبور کرد و از اندیمشک تا شوش، بزرگ‌راه شماره‌ی 37 قرار دارد که تا شهر اهواز ادامه دارد. راه دیگر رسیدن به شوش، از جنوب شهر و از اهواز است که باید همین بزرگ‌راه شماره‌ی 37 را در پیش بگیرید.

شوش همچنین در مسیر راه‌آهن سراسری قرار دارد و اگر قصد دارید با قطار به این شهر سفر کنید، از تهران، حدود ۱۳ ساعت مسیر پیش رو دارید. اگر هم قصد سفر هوایی به این شهرستان را دارید، می‌توانید با پرواز به دزفول بروید. شرکت مسافربریِ ایران‌ایر، در هفته یک پرواز از شهر تهران به مقصدِ دزفول دارد. بلیط هواپیما تهران دزفول را می توانید در کی سفر ببینید. ادامه‌ی مسیر از دزفول تا شوش را هم می‌توان با تاکسی رفت.

مطابقت شهر باستانی شوش با معیارهای یونسکو

شهر باستانی شوش با چهار مورد از معیارهای یونسکو برای ثبت جهانی مطابقت دارد:

معیار شماره‌ی 1

مجموعه‌ی شوش در زمانی ساخته شده است که دو اتفاق بسیار مهم فرهنگی و اجتماعی در منطقه‌ی خاورمیانه رخ داده است که عبارتند از تشکیل اولین حکومت و شهرنشینی. شوش یکی از نادرترین مجموعه‌های خاورمیانه است که نه تنها فرایندهای ساخت آن با سند موجود است بلکه به خودی خود، مدرکی ملموس و مهم است که تمام مراحل تکامل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را نشان می‌دهد. در طول تاریخ، این شهر باستانی بر توسعه‌ی برنامه‌ریزی شهری و طراحی معماری تأثیرگذار بوده است. کاخ پادشاهی داریوش و آپادانا، با عناصر شگفت‌انگیزی از جمله هال مرتفع و ایوان خود، ستون‌های سنگی بلند و تزئینات سرامیکی دیواره‌ها، یک نوآوری عظیم در تشکیل امپراطوری هخامنشی است.

شهر باستانی شوش

معیار شماره‌ی 2

مجموعه‌ی شوش یک فضای شهری است که از هزاره‌ی پنجم قبل از میلاد تا هزاره‌ی اول بعد از میلاد مسیح شواهدی را در خود دارد که ارتباطات تجاری و تبادلات فرهنگی بین تمدن بین‌النهرین و عیلامی‌ها را نشان می‌دهد. شوش مرز تعاملات و برخوردهای بین فرهنگ‌های کوچ نشینی و یکجانشینی است. این شهر نقشی مهم در ایجاد و توسعه‌ی دانش فنی، هنری، معماری و مفاهیم برنامه ریزی شهری در منطقه داشته است. یافته‌های معماری و باستان شناسی از شوش نشان می‌دهند که این شهر باستانی از همسایگان خود تأثیر زیادی گرفته است.

شهر باستانی شوش

معیار شماره‌ی 3

بقایای شهر باستانی شوش، شاهدی بی‌نظیر هستند که یک تمدن موفق قدیمی را در بیش از 6 هزار سال پیش در خود جا داده است. این شهر هم پایتخت عیلامی‌ها و هم پایتخت هخامنشیان بوده است. در این شهر 27 لایه شهرنشینی دیده می‌شود که بصورت متوالی در کنار هم قرار دارند و از هزاره‌ی پنجم قبل از میلاد تا قرن سیزدهم میلادی ایجاد شده‌اند. شوش در یکی از باستانی‌ترین نقاط جهان قرار دارد که در اواخر هزاره‌ی پنجم قبل از میلاد، اولین نشانه‌های شهرنشینی و شهرسازی در آن پدیدار شد. طی یک دهه تحقیقات باستان‌شناسی و فلسفی در شوش از سال 1347 تا 1357، توسعه و تغییرات ویژگی‌های این مرکز قدیمی بررسی شد.

شهر باستانی شوش

معیار شماره‌ی 4

شوش به عنوان یک محوطه‌ی‌ شهری قدیمی، شروع شهرنشینی در تمدن‌های عیلامی و ماقبل عیلامی را در اواخر هزاره‌ی پنجم قبل از میلاد را نشان می‌دهد. علاوه بر آن، شوش از قرن ششم قبل از میلاد به عنوان پایتخت سیاسی امپراطوری هخامنشان مورد استفاده بوده است و به عنوان نمونه‌ای از معماری جشنی شناخته می‌شود که یک ویژگی خاص در فلات ایران و سرزمین‌های اطراف است.

شهر باستانی شوش

محوطه تاریخی شوش در اوج شکوه

شهر شوش از گذشته مرکز و مهد شکوفایی تمدّن‌های بسیاری بوده‌‌ که از بین آن­ها می‌توان به تمدّن عیلامی و تمدّن هخامنشی اشاره کرد‌‌. این شهر سالیانِ سال به‌عنوان پایتخت زمستانیِ حکومت، جایگاه ویژه‌ای داشته است. شوش‌‌ 3000 سال، به‌عنوان مرکز امپراطوری‌های بزرگ، بسیار پر رونق و آباد بوده، امّا پس از حمله‌ی مغول‌، از رونق افتاده است.

آثاری که از مجموعه‌ی تاریخی شوش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند عبارتند از: کاخ شاوور ، کاخ آپادانا ، دروازه شرقی ، کاخ هدیش ، شهر پانزدهم ، روستای هخامنشی، مسجد جامع شوش، تپه‌های باستانی شوش و قلعه‌ی فرانسوی‌ها. هدف ما در کی سفر راهنمایی کامل شماست، ما این وظیفه را بر خود واجب می‌دانیم تا نمایی کلّی از مقصد، پیش از سفر، برای گردشگر ایجاد کنیم تا گردشگر در سفر بتواند از تمام امکانات و جاذبه‌های دیدنی مقصد استفاده کند؛ بنابراین در این‌جا به شرح هر یک از آثار این مجموعه می‌پردازیم.

کاخ شاوور

یکی دیگر از آثار تاریخی شوش، کاخ شاوور است که درواقع‌‌ تالاری باشکوه با ۶۴ ستون بوده است. این کاخ در سال 1347 در حاشیه‌ی غربی رودخانه‌ی شاوور شهرستان شوش کشف‌‌ شد. کاخ شاوور، ستون‌هایی سنگی داشته و بنای اصلی آن از خشت ساخته شده بود. این کاخ طی یک عملیات عمرانی کشف شد و چند نقش برجسته‌ی سنگی در آن پیدا شد که نگهبانان نیزه‌دار و خدمت‌گزاران را در حال حملِ ظروفِ غذا نشان می‌دهند.

کاخ شاوور

کاخ آپادانا

یکی از آثار تاریخی شوش، کاخ آپادانا است. این کاخ بین سال‌های ۵۱۵ تا ۵۲۱ قبل از میلاد، به دستور داریوش اول، پادشاه هخامنشی، روی آثار باقی مانده از تمدّن عیلامی ساخته شد. کاخ آپادانا یکی از باشکوه‌‌ترین کاخ‌های جهان است که از خشت ساخته شده و جنس ستون‌های آن از سنگ است. دیواره‌های داخلی آن را نیز با‌‌ آجر لعاب‌دار پوشانده‌اند و روی این کاشی‌ها نقش‌هایی از شیر بال‌دار، سربازهای گارد جاویدان و گل نیلوفر آبی طرّاحی کرده‌اند. این کاخ از بخش‌هایی مثل تالار بارعام، دروازه و كاخ پذيرايی‌‌ تشکیل شده و سه حياط مركزی دارد. متأسفانه کاخ آپادانا مثل دیگر کاخ‌های هخامنشیان‌‌ در حمله‌ی اسکندر مقدونی‌‌ به ایران ویران شد و به کلّی از بین رفت. امروزه خرابه‌هایی از این کاخ باشکوه بر جای است.

کاخ آپادانا

کاخ آپادانا

تپه های باستانی شوش

چندین تپه باستانی در شوش وجود دارد که یادگار دوران باستان هستند. از بین آن‌ها می‌توان به‌‌ تپه بندبال،‌‌ تپّه‌ی معروف آکروپل، و تپه جوی در شمال تپه جعفرآباد بوهلان اشاره کرد. محوّطه‌ی باستانی هفت تپه یکی دیگر از مناطق باستانی شوش است که از تپه های متعدد تشکیل شده است.

تپه های باستانی شوش

مسجد جامع شوش

شهر شوش از جمله اولین شهرهایی است که مسلمانان وارد آن شدند و مسجد شوش، از جمله قدیمی‌ترین آثار اسلامی در ایران محسوب می‌شود. این ادعا از طریق یک سکه ارائه شده است که جزو اولین سکه‌های ضرب شده توسط مسلمانان است و در شوش یافت شده است. بنابرین به طور کلی می‌توان آثار اسلامی موجود در شوش را جزو آثاری دانست که قدمتی 1400 ساله دارند.

مسجد جامع شوش

قلعه فرانسوی ها

ساخت این قلعه در سال 1897 میلادی توسط یک باستان شناس فرانسوی به نام ژان ماری ژاک دو مورگان آغاز شده است. ساخت قلعه حدود 15 سال طول کشیده است و خشت‌ها و سایر بقایای موجود در محوطه‌ی تاریخی شوش برای ساخت آن استفاده شده است.

قلعه فرانسوی ها

قلعه فرانسوی ها

همان حوالی شوش

نواحی شمال استان خوزستان دارای ویژگی‌های منحصرفردی هستند. آثاری که در این نواحی قرار دارند، جزو فاخرترین و شکوهمندترین میراث جهانی هستند که خود گویای حضور تمدن‌های قدرتمندی در این مناطق است. در اینجا برخی دیگر از آثار و جاذبه‌های آن نواحی را به شما معرفی می‌کنیم تا در سفر خود به شوش و دیدن این اثر، نصیب بیشتری ببرید. با توررد همراه باشید.

زیگورات چغازنبیل

زیگورات چغازنبیل یکی از قدیمی‌ترین آثار ایرانی مربوط به عیلامیان است که در نزدیکی سازه‌های هیدرولیکی شوشتر قرار دارد تا ما این منطقه را به عنوان یکی از غنی‌ترین مناطق ایران از لحاظ تاریخی و فرهنگی بشناسیم. این اثر زیبا، دیواره‌هایی عظیم است که نیایشگاه عیلامیان را از سایر نقاط شهر جدا می‌کرده است. تاریخ ساخت این بنا به  ۱۲۵۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. این بنای باشکوه تنها اثر به جا مانده از شهر دوراونتش است که به دستور اونتاش‌گال، پادشاه عیلامی ‌در حال ساخت بوده، امّا با حمله‌ی آشوریان، نا‌تمام مانده است.

زیگورات چغازنبیل

حرم دانيال نبی

یکی از جاذبه های مذهبی و تاریخی شوش، حرم دانیال نبی، پیامبر بنی اسرائیل است، که از نژاد یهودا بوده و نسل آن به یعقوب نبی می‌رسد. دانیال نبی در قرن هفتم‌‌ پیش از میلاد به همراه یهودیان دیگر که توسّط بابلیان به اسارت گرفته شده بودند، به شوش آمدند. پس از فوت این پیامبر، مقبره‌ای برایش در کنار رودخانه‌ی شاوور و روبه‌روی تپّه‌ی ارگ ساخته شد. این آرامگاه دو حیاط دارد و گنبد آن شکل مخروط پلّه‌ای است، که در منطقه‌ی شوش رواج داشته و در نوع خودش جالب است.

حرم دانيال نبی

شهر شوشتر

شوشتر نیز شهری قدیمی است که در فاصله‌ی ۴۵ کیلومتری شرق زیگورات چغازنبیل قرار دارد. در دل این شهر یکی از شاهکارهای مهندسی دوران ساسانی و عجایب میراث جهانی یونسکو قرار دارد، سازه های هیدرولیکی شوشتر . این مجموعه، سازه‌ها، بندها و پل‌های متعدّدی دارد که هر کدام یادگاری از تاریخ غنی ایران است

شهر شوشتر

رودخانه کرخه

رودخانه کرخه از مهم‌‌ترین رودهای ایران و یکی از جاذبه‌های طبیعی شهرستان شوش است که بعد از کارون و سپیدرود، سوّمین رود بلند ایران محسوب می‌شود. این رود از کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد و پس از این‌که شهرستان اندیمشک را پشت سر گذاشت، از کنار آثار باستانی شوش گذر می‌کند و به سوی باختر مسیر خود را تغییر می‌دهد. این رود در فاصله‌ی چهار کیلومتری از شمال اهواز، مسیر خود را به سمت عراق تغییر داده و در نهایت به‌‌ تالاب هورالعظیم‌‌ واقع در مرز ایران و عراق می‌ریزد. لازم به‌ذکر است که سد کرخه ،بزرگترین سد ایران، بر روی این رود ساخته شده است.

رودخانه کرخه

تالاب بامدژ

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی شوش، تالاب بامدژ است که در ۷۰ کیلومتری شوش قرار گرفته، و وسعت آن نزدیک به چهار هزار هکتار است. آب اصلی این تالاب، از رودخانه‌ی شاوور تأمین می‌شود که در واقع طغیان‌های فصلی در نیمه‌ی دوم سال، مسبب اصلی این آبرسانی است.‌‌ تالاب بامدژ یکی از مهم‌‌ترین تالاب‌های ایران و استان خوزستان است. این تالاب یکی از تالاب‌های پنج‌گانه است که‌‌ توریست‌های علاقه‌مند به اکوسیستم حتماً از آن دیدن می‌کنند. این تالاب محلِّ توقف پرندگان مهاجرِ سیبری و شرق آفریقا است و در حاشیه‌ی آن ۱۳۴ گونه‌ی گیاهی مثل‌‌ ترنجبین، گل‌گاوزبان، پونه، کُنار، شیرین‌بیان، خارپنبه و گاگله‌‌ رشد و نمو دارد.

پناهگاه حیات وحش کرخه

این پناهگاه در دهه‌ی ۱۳۳۰ بعد از دیده شدن گونه‌ی نادر گوزن‌های زرد در مراتع آن، در ابتدا به‌عنوان پارک وحش و بعد‌ها با عنوان پناهگاه حیات‌وحش و منطقه‌ی ممنوعه شناخته شد. در این محدوده، جنگل‌های زیبایی مثل‌‌ «جنگل قلعه‌نصیر» قرار گرفته است؛ جنگلی با طبیعتی شاداب و چشم‌اندازی دیدنی که جلوه‌ای خاص به این پارک بخشیده است.‌‌ سرچشمه‌ی رودخانه شاوور را هم می‌توان در این منطقه یافت.

پناهگاه حیات وحش کرخه

سخن آخر

شهر باستانی شوش، پس از تخت جمشید در فارس، یکی از بزرگ‌ترین آثار به جای مانده از امپراطوری عظیم هخامنشی است. زیبایی تاریخی این شهر دست به دست طبیعت بکر و گرم خوزستان داده و محیطی کیملاً مناسب برای یک سفر یک‌روزه به شوش را خلق کرده است. کی سفر سعی دارد همراه شما در این سفر دلچسب باشد، هم‌سفری که از خانه با شما همراه می‌شود. همین حالا گرمای آفتاب جنوب را روی پوست خود حس کنید و هوای نم‌دار شوش را در ریه‌هایتان تصوّر کنید!

 

دسته ها:
}