لطفا صبر کنید...

قلعه رودخان - مستحکم ترین دژ گیلان
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/03

قلعه رودخان برای گردشگران ایرانی نامی آشناست. قلعه‌ای ۶۰۰ ساله بر فراز کوهی پوشیده از اَبر و مِه. اینجا تاریخ و طبیعت دست در دست هم نهاده‌اند تا میراثی بی‌نظیر خلق شود. قلعه رودخان که روزگاری رژه سربازان به لرزه‌اش می‌انداخت، امروز تبدیل به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان گیلان شده است. قلعه‌ای که زیبایی‌اش نفس‌ها را در سینه حبس می‌کند و عظمتش انسان را به تحسین وا می‌دارد. با ما همراه باشید تا سری به قلعه پر رمز و راز رودخان بزنیم..

قلعه رودخان - مستحکم ترین دژ گیلان

قلعه رودخان کجاست ؟

قلعه رودخان بر کوه‌پایه‌ی شمالی رشته کوه البرز قرار دارد. جایی که جنگل یک‌تنه فرمانروایی می‌کند. برای رسیدن به این قلعه تاریخی دو راه در پیش دارید. راه اول این است ابتدا وارد آزادره شماره ۱ که قزوین را به رشت متصل می‌کند می‌شوید. پس از ۱۷۰ کیلومتر رانندگی به رشت می‌رسید. پس از آن می‌بایست وارد جاده شیون فومنی شوید و پس از ۵۰ کیلومتر رانندگی در دل جنگل به قلعه رودخان می‌رسید.

راه دوم مختص اهالی آذربایجان است. این مسیر که می‌تواند زیباتر از مسیر اول باشد، اردبیل را به رشت متصل می‌کند ( با شهر رشت آشنا شوید ). این راه از شهرهای خلخال، صومعه‌سرا و فومن می‌گذرد و در آخر به قلعه رودخان می‌رسد. این مسیر از اردبیل ۲۶۰ کیلومتر طول دارد و گذر آن از کوه و جنگل و ابر و مه باعث شده از زیباترین جاده‌های ایران باشد.

در ضمن پرواز هوایی به رشت نیز می‌تواند پیشنهادی ایده‌آل باشد، خصوصاً برای آنان که فاصله بسیاری از استان گیلان دارند. فرودگاه بین‌المللی سردار جنگل رشت به اقصی نقاط ایران به ویژه نقاط دورتر پرواز منظم هفتگی دارد.

چرا آن را قلعه رودخان می نامند ؟

رودخان مترادفی فارسی برای واژه تالشی رَخون است که البته هر دو واژه رودخانه معنا می‌دهد. دلیل نام گذاری آن به رودخان به رودی بر می‌گردد که از انتهای دره‌ی منتهی به قلعه می‌گذرد. اما این دژ در گذشته قلعه حسامی نام داشته است، امیر حسام الدین دباج فومنی شخصی بود که در دوران صفوی قلعه را بازسازی کرد و آن را پایگاهی برای مقابله با سلاطین صفوی قرار داد که البته پایان خوشی نداشت. سگسار نیز نامی دیگر است که برخی قلعه را با این نام می‌شناسند.

قلعه رودخان - مستحکم ترین دژ گیلان

چرا باید از قلعه رودخان دیدن کنیم ؟

قلعه رودخان شاهکاری به تمام معناست. این قلعه در دل جنگلی وحشی و صعب‌العبور قرار گرفته و موقعیت بی‌نظیرش باعث شده در طول تاریخ تسخیر ناپذیر باشد. موقعیت و شیوه ساختش اشاره‌ای بر ساسانی بودنش دارد و شاید به همین خاطر باشد که دیلم چهارصد سال در برابر حمله اعراب خم به ابرو نیاورد. قلعه رودخان در زمان سلجوقیان تجدید بنای اساسی می‌شود و امروزه همگان برای دژ هویتی سلجوقی قائلند. این قلعه مابین قرن‌های چهارم تا ششم هجری از پایگاه‌های مقاومت اسماعیلیان الموت بوده و اسماعیلیان توانستند دهه‌ها ابتدا در برابر سلجوقیان و سپس در برابر مغول‌ها مقاومت کنند و حتی سکه خودشان را ضرب کنند.

سرانجام این قلعه در حمله هلاکوخان مغول طعم شکست را چشید و سلسله اسماعیلی از بین رفت. این قلعه در زمان صفوی نیز از پایگا‌های مقاومت بود و حسام دباج (مظفر السلطان) به پشتوانه موقعیت استراتژیک قلعه عَلَم مخالفت با خاندان صفوی را برداشت که در نهایت از شاه اسماعیل شکست و قلعه در اختیار شاه صفوی قرار گرفت.

قلعه رودخان - مستحکم ترین دژ گیلان

قلعه رودخان از دو بخش اصلی تشکیل شده است. ارگ با حصارها و برج و باروهای بلندش و قورخانه جایی که در آن ادوات نظامی ساخته و نگه‌داری می‌شد. قلعه در دو سمت شرقی و غربی خود، هر کدام دوازده ورودی دارد. دور تا دور قلعه بر بلندای حصارش چهل برج محافظ وجود دارد که علاوه بر وظیفه‌ی دیدبانی، در روزهای جنگ از آن برای تیراندازی و ریختن مواد مذاب بر سر مهاجمین استفاده می‌شده است.

ساختار بنا به طوری است که بتواند ماه‌ها محاصره را دوام بیاورد. در میانه‌ی دژ چشمه‌ای قرار دارد که آب بنا را تامین می‌کرده و هم چنان جاری است و بر زیبایی بنا افزوده است. قلعه رودخان در میان خود دارای حمام، سردخانه، آب‌انبار، زندان، واحدهای مسکونی و شاه‌نشین بوده و با توجه به مساحت ۲۶۰۰۰ متر مربعی قلعه، می‌توان گفت سازندگان آن رویای ساختن شهری کوچک بر فراز کوه را داشته‌اند.

قلعه رودخان - مستحکم ترین دژ گیلان

راه رسیدن به قلعه رودخان جاده‌ای آسفالته است که به موازات رودخانه پیش می‌رود. از جایی به بعد جاده به انتها می‌رسد و بقیه راه باید پیاده طی شود. مسیر رسیدن به قلعه ساده نیست اما بازدیدکنندگان، چیزی را که اصلاً به یاد نمی‌آورند سختی راه است. جنگل انبوه و درختان سرسبز و چند صد ساله، دیدگان را مسحور خود می‌کنند. هنگام گذشتن از مسیر پر پیچ و خم، چیزی که اصلاً انتظار نمی‌رود وجود قلعه‌ای پر عظمت در آن نقطه از جنگل است اما به ناگاه درختان کنار می‌روند و دژ با تمام بزرگی و شکوهش در برابر چشمانمان قرار می‌گیرد و اینجاست که پلکان افسانه‌ای قلعه شروع می‌شوند.

می‌گوییم افسانه‌ای چون مثالش را تنها در فیلم‌های فانتزی هالیوود دیده‌ایم. قلعه ۹۳۵ پله دارد و اگر در اوایل بهار به دیدن قلعه رفته باشید، مِه فضایی رمانتیک و شاعرانه خلق کرده و صعود از پله‌ها حس پرواز در ابرها را تداعی می‌کند. به خاطر همین پلکان است که به قلعه رودخان قلعه هزار پله نیز می‌گویند. هر از گاهی برگردید و به مسیری که پشت سر گذاشته‌اید نگاهی بیندازید. آنگاه خواهید فهمید ساخت قلعه رودخان در این مکان چیزی شبیه معجزه بوده است. ‌

قلعه رودخان - مستحکم ترین دژ گیلان

چه وقت به قلعه رودخان برویم ؟

بهار و تابستان بهترین فصل‌ها برای سفر به قلعه رودخان است. قرارگیری در ارتفاع بالا و مسیر صعب‌العبور باعث شده از رغبت گردشگران برای سفر به قلعه رودخان در پاییز و زمستان کاسته شود. اگرچه جنگل در پاییز رنگ طلایی به خود می‌گیرد و جنگل زرد پاییزی افسون خودش را دارد اما مخاطرات سفر در فصل سرما بیشتر می‌شود. از یاد نبرید برای رسیدن به قلعه رودخان راه‌پیمایی طولانی در پیش دارید و قرار است از کوه و جنگل و رودخانه عبور کنید.

کفش و لباس مناسب به همراه داشته باشید. اگر در اوایل بهار به قلعه رودخان می‌روید، محض احتیاط بارانی فراموش‌تان نشود، باران برای اهالی گیلان همیشه میهمانی سرزده بوده. توجه داشته باشید که پیمودن هزار پله برای افراد سالم و جوان نیز کاری ساده نیست، به فکر سالمندان و افراد کم‌توان باشید. قلعه رودخان ممکن است برای آن‌ها تبدیل به خاطره‌ای بد شود.

قلعه رودخان - مستحکم ترین دژ گیلان

همان حوالی قلعه رودخان

گیلان استانی پر نعمت و پر جمعیت است. تفاوت و فاصله چندانی بین شهرها و روستاهایش نیست و هر گوشه‌ی آن زیبایی و جذابیت خودش را دارد. در استان گیلان مناطق شرق سفید رود را بیه‌پیش و مناطق غرب آن را بیه‌پس می‌نامند و دژ رودخان در بیه‌پس قرار دارد. قلعه رودخان از توابع شهر فومن است و تنها بیست کیلومتر با فومن فاصله دارد. از آنجایی که جاده فومن به قلعه رودخان مسیری بن‌بست است، ابتدا می‌بایست از فومن دیدن کنید.

فومن شهری کوچک و فوق‌العاده زیبا در جلگه گیلان است که همگان آن را به خاطر چای و توتونش می‌شناسند. کمتر از پنجاه کیلومتر در جهت شمال شهر رشت قرار دارد که مرکز استان است و برای دیدنش می‌بایست بیشتر از یک روز وقت بگذارید. رشت را شهر باران و شهر اولین‌ها می‌نامند.

در فاصله پنجاه کیلومتری غرب قلعه رودخان، شهر گردشگری ماسوله قرار دارد که سالانه پذیرای میلیون‌ها گردشگر است. ماسوله با خانه‌های پلکانی و طبیعت کوهستانی و جنگلی‌اش زیباترین شهر استان گیلان است. در قلعه رودخان با کمتر از یک ساعت رانندگی از مسیر رشت می‌توان به دریای خزر رسید.

قلعه رودخان - مستحکم ترین دژ گیلان

از قلعه رودخان و فومن خرید کنید !

در مسیر صعود به قلعه رودخان بازارچه‌ای محلی وجود دارد که ساعت‌ها شما را جذب خود می‌کند. لباس محلی، غذای محلی، موسیقی محلی و… اینجا گیلانی کوچک است. حتماً چیزی برای خوردن بگیرید که مسیر طولانی است و خوردنی‌های گیلان بی‌نظیر. آش دوغ محلی حرف ندارد و در آن هوای مرطوب لذت خوردنش چند برابر می‌شود. می‌توانید با هزینه‌ای اندک لباس‌های محلی را به تن کنید و عکس‌های یادگاری بگیرید. خاطره‌اش باقی می‌ماند..

قلعه رودخان - مستحکم ترین دژ گیلان

اقامت و هزینه های سفر به قلعه رودخان

به شمال که رفتید کمپینگ در طبیعت اولین گزینه برای اقامت خواهد بود. اما حتماً در اماکنی که برای کمپ در نظر گرفته شده اقامت کنید چرا که جنگل وحشی است و خطرات خودش را دارد. می‌توانید در کلبه‌های جنگلی در روستای آچق سرا اقامت کنید که تا قلعه رودخان ۵ کیلومتر فاصله دارد. اجاره ویلا و سوییت از محلی‌ها نیز پیشنهاد خوبی است که نسبت به هتل مقرون به صرفه است. قیمت اجاره ویلا برای هرشب در اطراف قلعه رودخان از شبی ۱۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود. هتل پنج ستاره معین در فومن نیز بهترین پیشنهاد برای آنان است که قصد دارند سفری لوکس داشته باشند.

قلعه رودخان - مستحکم ترین دژ گیلان

سخن آخر

کوه، دریا، جنگل و باران دست به دست هم داده‌اند تا مردمانی سخت‌کوش و ظلم‌ستیز به وجود بیایند و هزاران سال پاسبان فرهنگ و تمدن ایرانی باشند. قلعه رودخان بنایی پر صلابت اینجا در عمق جنگل و در ارتفاع ۷۰۰ متری نشانی از سخت‌کوشی مردم این دیار است. پای دیوار قلعه که می‌ایستید و به سنگ‌ها و آجرهایش که نگاه می‌کنید یاد مردان و زنانی می‌افتید که جنگیدند و از نفس افتادند اما شکست  نپذیرفتند. گویی که جنگل با تمام شاخ و برگ‌هایش نگاه‌بان یاد و خاطره آن‌هاست..

دسته ها:
}