لطفا صبر کنید...

آلاشت - جاذبه تاریخی و طبیعی مازندران
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/04

اگر بنا به انتخاب مجموعه‌ای از روستاهای پر از جاذبه‌ی ایران باشد، آلاشت رتبه‌ی بالایی خواهد داشت. این روستای زیبا که در نواحی شمالی کشور و در استان مازندران قرار دارد، با داشتن طبیتی سبز اولین جرقه برای دیدن آن را در ذهن طبیعت‌گردان ایجاد می‌کند. اما وقتی به تاریخ، مردم و سنت‌های جاری در آن دقت کنیم، میبینیم که آلاشت برای همه افراد دیدنی و جذاب است. در کی سفر قصد داریم به معرفی آلاشت بپردازیم تا شاید در سفر بعدی خود روی آن حساب کنید.

آلاشت در یک نگاه

آلاشت - جاذبه تاریخی و طبیعی مازندران

روستای آلاشت کجاست ؟

آلاشت از توابع شهرستان سوادکوه در استان مازندران است. برای رسیدن به این شهر کوچک یا روستای بزرگ، از اکثر نقاط ایران باید ابتدا به تهران سفر کرد. راه دسترسی از تهران به آلاشت، همان جاده‌ی فیروزکوه یا بزرگ‌راه شماره‌ی ۷۹ است که چهار کیلومتر بعد از پل سفید، در سمت چپ جاده تابلوی آلاشت خودنمایی می‌کند. تنها سه مورد استثا در دسترسی به آلاشت وجود دارد که اولی مخصوص استان‌های گیلان و مازندران، دومی مربوط به استان‌های گلستان و خراسان شمالی و سومی مخصوص‌استان‌های خراسان جنوبی و رضوی و سمنان است.

برای دسترسی به آلاشت از استان گیلان و شهرهای غربی استان مازندران می‌توانید جاده‌ی ساحلی را از غرب به شرق طی کنید تا به شهر قائمشهر برسید و سپس همان بزرگ‌راه شماره‌ی ۷۹ را به سمت جنوب ادامه دهید تا در سمت راست جاده پس از طی ۴۵ کیلومتر، تابلوی آلاشت را ملاحظه کنید.

از استان‌های گلستان و خراسان شمالی هم ابتدا لازم است از طریق بزرگ‌راه شماره‌ی ۲۲ که از ساری و بهشهر عبور می‌کند خود را به قائمشهر برسانید.

اما راه نهایی که مخصوص استان‌های سمنان، خراسان رضوی و جنوبی و شهرهای شمالی استان سیستان و بلوچستان است، از شهرهای سبزوار و شاهرود بر روی بزرگ‌راه شماره‌ی ۴۴ می‌گذرد و به سمنان می‌رسد. از سمنان هم اگر بزرگ‌راه شماره‌ی ۳۶ را ۸۰ کیلومتر به سمت شمال غربی برانید، به فیروزکوه بر روی بزرگ‌راه شماره‌ی ۷۹ می‌زسید و ادامه‌ی راه مشابه راه دسترسی از تهران می‌شود.

راه دیگری که از آن می­‌توان به نزدیکی آلاشت رسید از طریق خطوط راه آهن تهران- ساری و یا تهران- گرگان است که هم آرامش و لذت از مسیر جنگلی و بسیار زیبای راه آهن مازندران را میسر می‌کند و هم کمتر از اتومبیل شخصی به طبیعت آسیب خواهد رساند. برای رسیدن به آلاشت باید در‌ایستگاه پل سفید از قطار پیاده شد و با وسایل نقلیه عبوری و یا مینی بوس‌ها ادامه مسیر را پیمود.

آلاشت - جاذبه تاریخی و طبیعی مازندران

نام‌گذاری و جایگاه آلاشت در ادبیات فارسی

ریشه و معنای نام آلاشت را می‌بایست در زبان مازنی جستجو کرد. قطعاً این نام اشاره‌ای ضمنی به بلندی دارد، چرا که آلاشت شهریست بنا شده بر فراز کوهستانی بلند و دیگر اینکه صعود از قله‌های بلند و مه‌آلود این روستای زیبا، حس پرواز را در آدمی زنده می‌کند. از این رو مردم بومی معتقدند آلاشت به معنای لانه عقاب است. کوچک، بلند و دور از دسترس…

جاذبه های دیدنی آلاشت

شاید خشکی و کم‌آبی کشورمان باعث شده که شمال و طبیعتش، برایمان تمثیلی از زیبایی باشد. اما همین شمال زیبا و دوست‌داشتنی، نقاطی را در خود جا داده که کمتر چشمی‌ست از دیدنش به حیرت نیفتد. آلاشت در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریای قرار دارد. ابرهای خزری هوایش را دائما می‌گریانند و همین عامل باعث شده طبیعت آلاشت ترکیبی از دو رنگ باشد، آسمانی آبی و زمینی سبز. آلاشت پیوسته مرطوب است، اما جنگل‌هایش آنقدر انبوه نیست که مانع دیدن کوه‌های سربه‌فلک کشیده‌اش شود. توربورد شما را به بازدید از این شهر رویایی و پاسداری از طبیعتش دعوت می‌کند.

جاذبه های دیدنی آلاشت

بافت تاریخی شهر

آلاشت به‌رغم کوچکی، تاریخی اثرگذار دارد. این شهر خاستگاه دودمان پهلوی است و رضا پهلوی در این شهر به دنیا آمد. خانه‌ای که رضاشاه در آن به دنیا آمد و کودکی‌اش را در آن به سر برد، اینک تبدیل به موزه شده و در دل بافت تاریخی شهر قرار دارد. جای تأسف دارد که هنر شهرسازی و معاری تاریخی در ایران مورد کم‌لطفی مسئولان قرار می‌گیرد اما خوشبختانه آلاشت از این قائده مستثنی است و بافت تاریخی شهر به واسطه قدمت و زیبایی‌اش، ثبت ملی شده است.

بافت تاریخی آلاشت محصول قرن‌ها تعامل انسان و محیط است و گذشته از ارزش هنری آن، به مانند کتابی مصور از تاریخ مازندران، حرف‌های نگفته بسیاری از گذشته‌های مردم این دیار دارد. شهر قدیمی را مردم بومی، پاهلونی خیل می‌نامند و یافتن آن در شهر کوچک آلاشت کار سختی نیست.

جاذبه های دیدنی آلاشت

مسجد امام حسین

در گوشه‌ای دور افتاده از شهر، مسجدی کوچک و زیبا قرار دارد که بازدید از آلاشت بدون خواندن چند رکعت نماز در آن، تجربه‌ای ناقص است. این مسجد جنگلی با معماری متفاوتش به دستور محمدرضا پهلوی، در زادگاه پدرش ساخته شد. گنبد هشت ضلعی مسجد با رنگ طلایی‌اش، جلوه‌ای خاص به طبیعت سراپا سبز آلاشت بخشیده و گذشته از آن، این مسجد میعادگاه اهالی است و همه روزه بزرگان شهر، به حل و فصل مشکلات مردم می‌پردازند.

جاذبه های دیدنی آلاشت

رصدخانه‌ آلاشت

در آلاشت آسمان بی‌آلایش است و هر لحظه که سر را به سمت آسمان بگردانی، میهمان ستاره‌ها خواهی بود. در این بین خوش‌‌ذوقی ساکنین محل باعث شده، رصدخانه‌ای در بلندای کوه ساخته شود تا نگاه‌ها را خیره به آسمان کند و دل‌ها را متوجه عظمت هستی کند. رصدخانه در ورودی شهر قرار دارد و دسترسی به آن آسان است. اگرچه این رصدخانه مهر آماتور بر پیشانی‌اش خورده اما چیزی از ارزشش نمی‌کاهد و چه بسا برای استفاده‌ی عموم مناسب‌تر باشد. روزهای پنج‌شنبه تلسکوپ در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد و قطعاً تماشای آسمان و غور در آن تجربه‌ای بی‌نظیر خواهد بود.

جاذبه های دیدنی آلاشت

روستاهای اطراف آلاشت

آلاشت را می‌توان روستایی بزرگ و یا شهری کوچک نامید و این خود بر جذابیتش می‌افزاید. چرا که هم رونق شهر را دارد و هم صفای روستا را. اما هستند گردشگرانی که سختی راه را به جان می‌خرند و دل به کوره‌راه‌هایی صعب‌العبور می‌سپارند تا چیزی را ببینند که کمتر کسی دیده است. اگر شما هم در این زمره قرار دارید آلاشت برایتان رویایی تمام نشدنی است.

روستای چرات

نام روستایی است در نزدیکی آلاشت و برخلاف فاصله نزدیکش دسترسی بدان ساده نیست. راه خاکی و پر از پیچ وخم است اما وجب به وجبش زیباییست. طبیعت وحشی و هوس عکاسی و اتراق در جنگل دست از سرتان برنمی‌دارد و تازه مانده که محو زیبایی چرات شوید. روستایی بر دامنه کوه‌هایی بلند، پر از آبشار و چشمه و سبزی و خرمی. چرات مثال‌زدنی است و زیباییش باعث شده برخی افراد با ساخت ویلا به جانش بیفتد و اصالتش را تهدید کند.

روستای لیند

لیند نام مرواریدی دیگر است که بر سر راه آلاشت قرار دارد. روستای لیند طبیعتی جنگلی دارد اما جنگل‌اش به قدمت تاریخ است. جنگل لیند در کنار تمام جنگل‌های هیرکانی ایران، قدمتی چهل میلیون ساله دارد و از این رو برای کشورمان ارزشی جهانی دارد. جنگل‌های شمال را در دانش زمین‌شناسی هیرکانی می‌نامند و پیدایش آن به دوران ژوراسیک برمی‌گردد. عجیب آنکه تا این دوره گونه‌ای از دایناسورها به نام پلسیوسور از خطر انقراض در امان مانده بودند و جنگل‌های شمال آشیانه‌ای امن برای آنها بوده است. اگرچه اکوسیستم زنده جنگل، در طی میلیون‌ها سال دست به بازآفرینی خود زده اما جنگل لیند متعلق به همان دوره ابتدایی پیدایش جنگل‌های هیرکانی است. تصور کنید که در دل جنگلی چند میلیون ساله قدم می‌زنید…!!

جاذبه های دیدنی آلاشت

فرهنگ و مردم

اهالی آلاشت به زبان مازنی صحبت می‌کنند، زبانی که فهمش دشوار نیست و لطافت‌های خودش را دارد. آلاشت به مانند دژی طبیعی در طول تاریخ به دور از دسترس مهاجمان بوده و انزوای آن موجب حفظ فرهنگ و سنن باستانی مردمانش شده است.

عیدمحله یا جشن مردگان هر سال در ۲۸ تیرماه برگزار می‌شود. در این جشن جوانان آلاشت سوار بر اسب فاصله بین شهر تا سرکوه را طی می‌کنند و در آنجا طی مراسمی خاص که خالی از شعائر مذهبی نیست مسابقات کشتی سنتی مازندران را برگزار می‌کنند. ورزش کشتی از محبوبیت خاصی در میان جوانان مازندران برخوردار است و هر خطه از این استان مسابقات کشتی را بنا به فرهنگ و سلیقه خودشان برگزار می‌کنند. این جشن را جشن مردگان می‌نامند از آن رو که اهالی معتقدند دراین روز فریدون بر ضحاک پیروز شده و روزگار جور و ستم او پایان یافته است.

اگرچه بارش باران خطه طبرستان را غرق در نعمت ساخته ولی بارش بیش از اندازه زراعت و محصولات کشاورزی را دچار خسران می‌کند. در بین اهالی آلاشت رسمی وجود دارد که در صورت بارش فراوان باران، خانمی لباس سیاه می‌پوشد، بر سر و روی خود گِل میمالد و با در دست گرفتن جارو با آهنگی محزون شعر آفتاب را میخواند. این اعتقاد وجود دارد که پس از خواندن این شعر و دعوت از آفتاب به بازگشت به آسمان، باران بند می‌آید. این مراسم در اکثر روستاهای منطقه برگزار می‌شود و البته در هر روستا به شیوه خودش..

آلاشت - جاذبه تاریخی و طبیعی مازندران

یکی از زیباترین جشن‌های اهالی آلاشت جشن سیزده‌شو است که هر سال در ۱۲ آبان برگزار می‌شود. در ادبیات منطقه آمده که در این روز آرش بر فراز دماوند رفته و با پرتاب تیر مرز ایران را نشان داده است. از سنت‌های این جشن این است که شخصی بدون آنکه لغتی به زبان براند، ترکه‌ای به نشان از تیر آرش به دست گرفته و ضربه‌ای آرام به دیگران می‌زند تا غیرت آرش را در آنها بیدار کند. معمولا با آمدن این جشن، فصل بارش آغاز می‌شود و اهالی هر کدام ترکه‌ای در زیر فرش خانه‌شان پنهان می‌کنند با این نیت که سالی پر از نیکی و برکت داشته باشند.

بهترین زمان بازدید از آلاشت کی است ؟

زیبایی مناطق شمالی کشور در این است که مانند مادربزرگی مهربان که صندوقچه‌ای جذاب برای نوه‌هایش دارد، در هر فصلی زیبایی‌هایی در خود دارد که بدون انتظار آن‌ها را می‌بخشد. اما این نوه‌ها باید قدر این مادربزرگ خود را بدانند زیرا اگر از دنیا برود، صندوقچه‌ای هم در کار نخواهد بود تا به امید لذت بردن از آن پایش بنشیند. اگر از گرمای تابستان کلافه‌اید و دلتان هوس تازگی کرده، نسیم خنک کوهستان و ترنم باران در آلاشت چشم انتظار شماست. اگر هم دوست دارید تا ترکیبی از جنگل و کوه و برف ببینید، در فصل زمستان به آلاشت بروید تا چشم‌اندازهای سفید جنگلی در زیر کوه‌های بلند، شما را متعجب کند.

آلاشت - جاذبه تاریخی و طبیعی مازندران

در فصل بهار روزهایی طولانی و ساسر سبز اوج زیبایی این رنگ را به رخ می‌کشد و کم کم در فصل پاییز آفتاب کم رمق، در برگ درختان رنگ‌های دیگری می‌زاید که به مبارزه‌ی این سبز کم‌رمق شده می‌روند. آلاشت در هر فصلی زیباست اما برای شب‌های آن، حتماً تدبیر گرما را بیندیشید، چه با لباس و چه با انرژی‌های دیگر.

آلاشت - جاذبه تاریخی و طبیعی مازندران

دیگر چه می توان دید ؟

آلاشت شهری کوچک در سوادکوه مازندران است. به دلیل قدمت تاریخی و غنای طبیعی منطقه، جاذبه های سوادکوه بسیار زیاد است.

پل ورسک

در فاصله‌ی ۷۰ کیلومتری از آلاشت و در شهرستان سوادکوه پلی قدیمی و خاطره‌انگیز قرار دارد که همه آن را با نام پل ورسک می‌شناسند. پل ورسک برای بسیاری یادآور جنگ جهانی دوم است و گذشته از آن، یک شاهکار مهندسی نیز محسوب می‌شود. پل ورسک در ارتفاع ۱۲۰ متری در سال ۱۳۱۵ ساخته شده و با اینکه مهندسان آن را برای هفتاد سال ضمانت کرده بودند، اما هنوز هم صدای سوت قطار بر فراز آن شنید می‌شود. این پل در جاده‌ی فیروزکوه به قائم‌شهر قرار دارد.

آلاشت - جاذبه تاریخی و طبیعی مازندران

دریاچه شورمست

نمی‌توان به سوادکوه رفت و دریاچه شورمست را ندید. این دریاچه‌ جنگلی زیبا در فاصله پنجاه کیلومتری آلاشت قرار دارد. دریاچه‌ای کوچک و تنها در میان درختان انبوه که هرچه خوبان دارند همه یکجا دارد. در فاصله‌ی کوتاهی از این دریاچه، صخره‌های خرو نرو قرار دارند که صعود از آن نمای جنگلی زیبایی را در اختیار بیننده قرار می‌دهد. دریاچه به همت مسئولان امروزه به مقصدی گردشگری جذاب در سوادکوه تبدیل شده است.

آلاشت - جاذبه تاریخی و طبیعی مازندران

اگر زمان یاری‌تان کرد حتماً سری هم به قلعه کنگلو، قلعه سرخ‌کلا، برج لالجیم و کلیسا سرخ‌آباد بزنید که هر کدام حرف‌ها برای گفتن دارند.

چه بخریم ؟ چه بخوریم ؟!

به جز انواع محصولات محلی مانند شیر و کره و میوه… که مختص ییلاقات مازندران است، جاجیم آلاشت را نباید از قلم انداخت. جاجیم بافی درمازندران از گذشته‌های دور رونق داشته و در آلاشت توانسته شهرتی جهانی بیابد. اما در عصر صنعت و تکنولوژی، ‌این صنعت مورد کم لطفی واقع شده و در حال فراموشی است. با ‌این حال هنوز زنان ‌این منطقه دست بر گره‌های رنگین جاجیم‌های خود می­سایند و هنر خویش را نسل به نسل منتقل می‌کنند تا ‌این صنایع دستی و رهاورد ارزشمند آلاشت از یادها نرود و زیر پاهای مردمان به یادگار بماند.

آلاشت - جاذبه تاریخی و طبیعی مازندران

اهالی آلاشت غذاهای لذیذی طبخ می کنند که طعم آن‌ها خاطره سفر به آلاشت را زیر زبان هر مسافری ماندگار خواهد کرد و حتی منجر به بلعیده شدن انگشتان ‌ایشان خواهد شد.

از‌ این غذاها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سبزی پلو با مغز گردو
  • پنیر خیکی: پنیر محلی که در خیک درست می­کنند.
  • شیش انداز: شبیه به فسنجان اما متشکل از رب ازگیل و دانه انار و با تخم مرغ به جای مرغ
  • دیس کباب: بره کامل که شکمش را با آلو و مغز گردو پر می­کنند.
  • کئی پلا: از معمول‌ترین غذاهای استان مازندران که در آن کدو حلوایی را ریز و سرخ کرده و همراه با شکر و با برنج می­پزند و معمولاً با نیمرو و ماست خورده می­شود.

آلاشت - جاذبه تاریخی و طبیعی مازندران

هزینه های سفر

برای سفر به آلاشت هم می‌توان با اتوبوس سفر کرد و هم با قطار. هزینه‌ی این دو برای هر نفر از تهران ۲۰ هزار تومان است که در مقابل سخاوت آلاشت در بخشیدن زیبایی‌هایش، عددی ناچیز است. ناگفته نماند که می‌توان از سر جاده‌ی فیروزکوه تا داخل روستا را ون یا مینیبوس کرایه کرد. در آلاشت برخی از محلی‌ها، خانه‌های خود را به خانواده‌ها اجاره می‌دهند و هزینه‌ی زیادی را برای شما نخواهد داشت. در شهر فقط یک کافه رستوران وجود دارد که منوی متنوعی هم ندارد. اما توصیه‌ی ما در کی سفر این است که به آلاشت بروید و از بانوان آن‌جا بخواهید برای شما غذای محلی بپزند تا بومگردی در این شهر رونق پیدا کند.

آلاشت - جاذبه تاریخی و طبیعی مازندران

سخن آخر

شمال زیبا را همه دیده‌ایم و از آن خاطره‌ها داریم. در شمال هرجا که بکرتر باشد زیباتر است و در این میان آلاشت به مانند عروسی کم‌رو، زیبایی‌هایش را به تنها به عاشقانش نشان می‌دهد. پیشنهاد کی سفر این است که به آلاشت بروید و چند روزی را میهمان اهالی خونگرمش باشید. در کوچه‌باغ‌هایش قدم بزنید و خاطره بسازید. از میوه‌های تازه‌اش بهره ببرید و بر فراز کوهستان سرد آتشی روشن کنید. به آواز لله‌وا شبانانش گوش بسپارید و غرق در آسمان پرستاره شب‌های آرامش شوید. در آلاشت هیچ چیز خاکستری نیست، از نقاشی خدا لذت ببرید.

 اگر به استان مازندران سفر کردید، پیشنهاد می‎کنیم حتما از دیگر روستای جذاب این استان، یعنی روستای فیلبند دیدن نمایید

دسته ها:
}