لطفا صبر کنید...

گورستان خالد نبی گنبد کاووس
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/04

شاید اسمش کمی عجیب باشد، گورستان خالد نبی و شاید بپرسید سفر کنیم که گورستانی را ببینیم ؟! در جواب باید بگوییم که بله، در گذشته گورستان بوده، اما الان مکانی است پر از رمز و راز که کمتر گردشگری است که با دیدنش حیرت نکند. گورستان خالد نبی مدفن پیامبری است که سنگ های مزارش بر اسرارش می‌افزاید. با کی سفر به ترکمن صحرا بروید و گورستان خالد نبی را ببینید، کمترین لطفش این است که می‌فهمید ایران تنها اصفهان و شیراز نیست بلکه ایران سرزمین شگفتی‌هاست...

گورستان خالد نبی گنبد کاووس

گورستان خالد نبی کجا است ؟

بار سفر را محکم ببندید که راهی دراز در پیش دارید. گورستان خالد نبی در استان گلستان و در شهرستان مراوه تپه قرار دارد که تا چندی پیش بخشی از کَلاله بود اما اکنون جدا شده و شهرستان مستقلی را تشکیل می‌دهد. برای دیدن گورستان خالد نبی دو راه کلی وجود دارد. اگر به کلاکه سفر کردید، حتما از دیوار دفاعی گرگان بازدید نمایید .

راه اول که اکثر ایرانیان باید از آن عازم استان گلستان شوند. هر کجای ایران که هستید (به جز اهالی خراسان بزرگ) ابتدا می‌بایست خود را به تهران ( معرفی شهر تهران ) برسانید. فاصله تهران از مسیر آمل تا گنبدکاووس 509 کیلومتر است که از بزرگ‌راه شماره‌ی 79 که همان جاده هراز است می‌گذرد. به گنبد که رسیدید 85 کیلومتر دیگر تا بقعه خالد نبی فاصله دارید و البته سختی راه نیز از اینجا شروع می‌شود، چراکه باید از رشته کوه گوگجه داغ عبور کنید.

مسیر دوم مربوط به اهالی خراسان است. اگر سفرتان را از مشهد شروع کنید بزرگ‌راه شماره‌ی 22 شما را به گورستان خالد نبی می‌رساند. 525 کیلومتر رانندگی در پیش دارید به موازات خط مرزی ایران و ترکمنستان.

البته می‌توانید با هواپیما هم خود را به گرگان برسانید و پس از آن عازم سفر به ترکمن صحرا شوید.  

نام خالد نبی از کجا می آید ؟

غیث بن سنان معروف به خالداهل یمن بود که چهل سال پیش از پیامبر اسلام (ص) شروع به دعوت به شریعت عیسی کرد. اینکه چرا او به ایران آمد و تبلیغ خود را محدود به شمال شرق ایران کرد در هاله‌ای از ابهام است اما اکثر علمای دین اسلام او را پیامبری برحق می‌دانند. خالد نبی در اواخر عمرش به دیدار پیامبر اسلام رفت و به دین اسلام ایمان آورد، پیامبر اسلام نیز او را برادر خود خواند. خالد را پس از مرگش در ترکمن صحرا به خاک سپردند و اینک گورستان سِحرانگیز خالد نبی، نام خود را از او می‌گیرد.

گورستان خالد نبی گنبد کاووس

اشکال عجیب در گورستان خالد نبی

مجموعه گورستان خالد نبی از چند بقعه و گورستانی با سنگ مزارهای عجیب تشکیل شده است. بقعه‌ی خالد نبی اثر شاخص این گورستان است که مردم محلی ترکمن احترام بسیاری برای او قائل هستند و کرامات بسیاری به او نسبت می‌دهند. بقعه‌ی عالم‌بابا و چوپان عطا از همراهان خالد نبی هم در همان نزدیکی‌ست که مردم ترکمن به زیارت آن‌ها نیز می‌روند و در آخر مجموعه‌ای از ششصد سنگ مزار بزرگ و عجیب که وجه تمایز این گورستان هستند و آن را تبدیل به جاذبه‌ای گردشگری کرده‌اند.

گورستان خالد نبی بر تپه‌هایی پر از پستی و بلندی قرار دارد و بلندترین نقطه‌ی آن تپه‌‌ای است که بقعه‌ی خالد بر آن قرار دارد. کاوش‌های تاریخی بر عجایب گورستان می‌افزاید چرا که مورخان معتقدند این گورستان بیش از هزار سال قدمت ندارد در حالیکه هزار سال پیش مردم منطقه مسلمان بوده‌اند و سنگ های مزار این گورستان اصلاً به سنگ مزار مسلمانان شباهت ندارد. گروهی دیگر معتقدند که قدمت این گورستان به دوران پارینه سنگی برمی‌گردد و با توجه به یکی از معدود نقش‌های باقی مانده بر روی یکی از مزارها، گویا تا همین اواخر نیز مردگانی در آن دفن شده‌اند.

گورستان خالد نبی گنبد کاووس

سنگ های مزار در این گورستان را می‌توان از نظر شکل ظاهری در سه دسته قرار داد: دسته اول سنگ‌هایی که به شکل آلت تناسلی مردانه ساخته شده‌اند و بیش از چهار متر ارتفاع ندارند. اینکه چرا این سنگ‌های غول پیکر بدین شکل تراشیده شده‌اند پاسخی علمی ندارد اما گمان می‌رود که سنگ قبر مردان را به این شکل ساخته‌اند و ارتفاع بنا به موقعیت اجتماعی فرد بلندتر ساخته شده است. دسته دوم سنگ مزارهایی است که به شکل صلیب ساخته شده‌اند با این تفاوت که خط افقی این صلیب به صورت دایره‌ای شکل ساخته شده که بی شباهت به سینه‌ی خانم‌ها نیست. حدس زده می‌شود که این نوع سنگ مزار مختص به زنان بوده باشد. دسته سوم سنگ مزارهایی که به شکل شاخ قوچ ساخته شده‌اند و گمان می‌رود بر طبق حماسه‌های محلی ترکمن که در آن قوچ نماد قدرت و فرماندهی است، این سنگ ها بر مزار اشخاص قدرتمند و پرنفوذ ساخته شده باشد.

گورستان خالد نبی گنبد کاووس

قبرستان خالد نبی در میان رشته‌کوهی نه چندان بلند اما پر تراکم قرار گرفته است. قرارگیری این گورستان در حد فاصل جنگل های سبز استان گلستان و صحرا که ادامه کوچک از صحرای بزرگ قره قوم در ترکمنستان است، طبیعتی چشم‌نواز به محوطه بخشیده است که زیبایی آن در فصل بهار به اوج خود می‌رسد. کی سفر به شما پیشنهاد می کند حتما به دیدن بقعه چوپان عطا بروید. این بقعه بر فراز تپه‌ای نسبتاً بلند قرار دارد که بر فراز آن منظره‌ای مسحورکننده از رشته‌کوه‌های اطراف در برابر چشمانتان قرار می‌گیرد.

گورستان خالد نبی گنبد کاووس

بهترین زمان برای سفر به گورستان خالد نبی

بهار! در فصل بهار ترکمن صحرا دیگر صحرا نیست و طبیعتش لباس سبز می‌پوشد. تمام پستی و بلندی‌های رشته کوه گوگجه‌داغ در بهار غرق در سبزی و خرمی می‌شود و آفتاب تابان نعمتش را به این سرزمین ارزانی می‌دارد. در فصل تابستان ترکمن صحرا رو به زردی می‌رود و تحمل آفتاب داغش کار ساده‌ای نیست. در زمستان نیز سرمای هوا آزاردهنده‌تر از آن است که بتوانید از سفرتان لذت ببرید.  

گورستان خالد نبی گنبد کاووس

همان حوالی گورستان خالد نبی

از سمت گرگان که به گنبد کاووس می‌روید پس از جنگل زیبای گلستان نوبت به ترکمن صحرا می‌رسد. این دشت ادامه‌ای است بر بیابان قره‌قوم در کشور ترکمنستان. دیدن جنگل و صحرا به فاصله کمتر از نیم ساعت از عجایب گردشگری در کشورمان است. کلاله شهری کوچک و زیبا که بر سر راه خالد نبی قرار دارد و اخیراً چندین تپه‌ی باستانی در آن کشف شده که بازدید از آن می‌تواند خاطره‌ای خوب رقم بزند. کمی دورتر گنبدکاووس قرار دارد که آوازه‌ی برج زیاری‌اش برای ایران‌دوستان نماد شکوه و دیرینگی است.

اکثر ساکنین این منطقه ترکمانان هستند و اقوام دیگر از جمله کردها، قزاق‌ها، سیستانی‌ها و بلوچ‌ها نیز حضور دارند. ترکمن صحرا با آن طبیعت زیبا و اقوام گوناگونش مانند دفتر نقاشی پر از رنگ است. با کمی پرس و جو هم می‌توانید اسب ترکمن را از نزدیک ببینید، سوارکاری کنید و حتی اگر با برنامه سفر کنید شاهد مسابقات اسب‌سواری ترکمن صحرا باشید.   

گورستان خالد نبی گنبد کاووس

اقامت در نزدیکی گورستان خالد نبی

بهترین پیشنهاد اقامت گاه بومگردی خالد نبی است که بدان ترکمن اوی نیز می‌گویند. این اقامت گاه در روستای گچی‌سو قرار دارد که با 10 کیلومتر رانندگی می‌توان از گورستان خالد خود را به آن رساند. اتاق‌ها در این مجموعه به سبک خانه‌های سنتی ترکمن‌ها و البته کاملا مدرن ساخته شده و کارکنان آن مسلط به زبان انگلیسی هستند. پیشنهاد دیگر اقامت در هتل قصر در مینودشت است که در میان گردشگران استان گلستان هتلی محبوب است.

گورستان خالد نبی گنبد کاووس

سخن آخر

کشورمان تاریخی طولانی و پیچیده دارد و کم نیستند آثاری تاریخی که این پیچیدگی و قدمت را در خود منعکس کنند. گورستان خالد نبی یکی از این آثار است که ببیننده را غرق در شگفتی می‌کند. اینجا در شمال شرق ایران سنگ‌هایی بلند، ایستاده‌اند... تندیس‌هایی ساده و انتزاعی که هرچه در ظرافت کم دارند اما پر از معنا و مفهوم هستند. اینکه سازندگان هدفشان از این نقش‌های گور عجیب و غریب چه بوده پر از ابهام است و گویا آن‌ها همین ابهام ما را می‌خواسته‌اند، چرا که کوچکترین نشانی از هویت و تاریخ ساخت این آثار در دست نیست. با همه این‌ها گورستان خالد نبی توجه ویژه‌ای می‌طلبد تا بیش از این آسیب نبیند. چند سالی شده که گورستان دست‌خوش ویرانی شده است.

دسته ها:
}