لطفا صبر کنید...

کلوت در کویر شهداد، یکی از زیباترین جاذبه های کویر لوت
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/30

کلوت از زیباترین جاذبه های کویر لوت ایران است. بازدید از کلوت به تنهایی برای اینکه بار سفرتان را به مقصد استان کرمان ببندید، کافی است چرا که شهر خیالی کلوت، میهمانانش را غرق در شگفتی و تحسین می‌کند. با توسعه صنعت گردشگری هر ساله تعداد بیشتری از ایران و جهان راهی کویر شهداد می‌شوند تا جنون طبیعت را به چشمان خود ببینند. اینجا در گوشه‌ای خلوت از کشورمان طبیعت رازهای بسیاری در خود نهفته دارد. با کی سفر همراه باشید تا سفری داشته باشیم به شهر افسانه‌ای کلوت.

کلوت

راه های دسترسی به کلوت در دشت لوت

کلوت جاذبه ای کوچک در دریای بیکران دشت لوت است. برای دیدن کلوت باید خود را به استان کرمان و شهر شهداد برسانید. اگر از تهران و نیمه شمال غربی کشور عازم کرمان می‌شوید جاده 71 و سپس 84  شما را به کرمان رهنمون می‌شود. فاصله شهر تهران تا مرکز استان کرمان 990 کیلومتر است که 775 کیلومتر آن را در جاده 71 (تا شهر کوچک انار) و مابقی آن را در جاده 84 طی خواهید کرد. جاده 86 مختص اهالی غرب و جنوب غربی کشور است.

این جاده با 1100 کیلومتر طول اهواز ( معرفی شهر اهواز ) را با گذر از استان فارس و شهر شیراز به کرمان می‌رساند. جاده 91 نیز اهالی خراسان را به کرمان و در نهایت بندرعباس ( با بندرعباس آشنا شوید ) می‌رساند. در این جاده فاصله مشهد تا کرمان 900 کیلومتر است. به کرمان که رسیدید باید عازم شهداد شوید، جایی که عقربه‌های تاریخ 6000 سال قبل را نشان می‌دهد. کمتر از صد کیلومتر راه در پیش دارید تا به شهداد در شرق کرمان برسید. از آن پس مسیر شمال را در پیش بگیرید تا وارد دنیایی شوید که ممکن تنها در رویا شاهدش باشید. مسافت بسیار و ناشناخته بودن مسیر باعث شده بازدید از کلوت کاری سخت و نیازمند تجربه باشد. به همین خاطر پیشنهاد کی سفر این است حتی‌الامکان برای بازدید از کلوت از تورهای گردشگری استفاده کنید.

کلوت چیست ؟

کلوت کلمه‌ای است ترکیب یافته از دو واژه کَل و لوت. کَل را در زبان محلی آبادی و روستا می‌دانند و نام لوت نیز به دشت لوت اشاره دارد. واژه کلوت با کلات در زبان بلوچی، کلا در زبان گیلکی و کلاوه در زبان کردی ارتباط معنایی دارد. می‌توان گفت که کلوت به معنای شهر لوت است و عجیب آنکه در اینجا شهری در کار نیست. کلوت عارضه ای طبیعی است که بر اثر فرسایش به وجود می‌آید. فرسایش آب و فرسایش باد هر دو در ایجاد کلوتی شهداد موثر بوده‌اند و کلوتی بزرگتر را حاصل فرسایش آب می‌دانند.

حال سوال این اینجاست چگونه ممکن است در دشت لوت که از خشک‌ترین مناطق دنیاست، آب باعث فرسایش شده باشد. یافته‌های زمین‌شناسی نشان می‌دهد کوه‌های بلند ایران در 65 میلیون سال پیش سر از اقیانوس بیرون می‌آورند و دشت‌های مرکزی ایران به صورت دریاچه باقی می‌مانند. دریاچه‌ها رطوبت کافی برای باران‌زایی ایجاد می‌کنند و فلات ایران تا میلیون‌ها سال جنگلی و سرسبز بوده است. تنها در 15000 سال اخیر است که گرمای ناگهانی هوا باعث می‌شود دریاچه‌های مرکزی ایران خشک شوند و دشت‌های لوت و کویر در ایران به وجود بیایند.

کلوت

در همان کویر شهداد که قدم می‌زنید فسیل‌های بسیاری از صدف و جانوران آبزی کشف شده که از نظر زمین‌شناسی قدمت زیادی ندارند. نتیجه اینکه کلوت شهداد همگی از سنگ‌های (به دلیل عمر پایین شاید بهتر باشد بگوییم کلوخ) رسوبی هستند و یادگار دریاچه‌های کهن‌سال مرکزی ایران! اما این شرایط به تنهایی برای شکل‌گیری کلوت کافی نبوده. تبخیر و روند کند پایین رفتن سطح آب باعث می‌شود تا رسوبات بیشتر به شکل گنبد و تپه‌ به جا بمانند و در ادامه این فرسایش باد بوده که به مانند استادی زبردست از گنبدهای رسوبی مجسمه‌های بلند قامت ساخته است.

آن طرفی از کلوت که مستقیما در جهت باد بوده دچار فرسایش شدید می‌شود و در طی زمان تبدیل به دیواره‌ای پر شیب و صخره مانند شده است. درست در جهت عکس باد کلوت دچار فرسایش کمتری شده و دامنه‌ای کم شیب‌تر دارد، آنقدر که می‌توان از دامنه برخی کلوت بالا رفت. بر خلاف آب، باد می‌تواند در تمام جهات بوزد و فرسایش از تمام جهت‌ها باعث شده برخی کلوت به مانند ستونی بلند قامت، یکه و تنها در کویر افراشته باشند و دست‌مایه آفرینش داستان‌های خیالی بسیاری توسط پیشینیان ما بشوند.

کلوت

هم اکنون کلوت در گستره‌ای به طول 145 کیلومتر و عرض 80 کیلومتر پراکنده‌اند، پهناورتر از 30 کشور در جهان. شگفتی کلوت به همین جا ختم نمی‌شود. سازمان فضایی ناسا در سال 2005 دمای هوا را در بیابان لوت شهداد تا 70 درجه تخمین زد که با فاصله، شهداد داغ‌ترین نقطه کره زمین محسوب می‌شود. در دشت لوت و حوالی کلوت چندین دهانه آتشفشانی وجود دارد که گدازه‌های سیاه رنگ بازالت آن باعث شده دما تا این حد بالا برود. این ناحیه را گندم بریان می‌نامند و فاصله آن تا کلوت شهداد کمتر از 10 کیلومتر است.  

اگر از بالا به کلوت شهداد نگاهی بیاندازیم می‌بینیم که کلوت در ردیف‌های نسبتا منظم در جهت جنوب به شمال کشیده شده‌اند که نشان دهنده جهت باد هستند. شیارهایی از خاک نرم که به صورت تو در تو، کیلومترها در میان کلوت کشیده شده‌اند منظره‌ای بکر و هراس‌انگیز ساخته‌اند.

از دور که به کلوت نگاه می‌کنید شهری خیالی می‌بینید که گویی دچار بلای آسمانی شده است. خلوت، آرام و تنها.. گویی که مردمان این شهر هزاران سال است که تنهایش گذاشته‌اند و اینک شهر خانه ارواح شده است. اینجا صدایی نمی‌شنوید مگر صدای نوازش باد بر دل سنگ. اگرچه شهر کلوت در زیبایی بی‌نظیر است اما بسیاری منظره آن را شبیه شهرهای آخرالزمانی در فیلم‌های هالیوود می‌بینند. اما مانده است تا بیش از این شگفت‌زده شوید..

کلوت

در ضلع شرقی کلوت در فاصله 50 کیلومتری، امپراطوری بزرگی قرار دارد که هزاران سال است ناشناخته مانده. در آنجاست که به معنای واقعی کلمه بکر بودن را لمس می‌کنید. اگر آنقدر جسارت داشته باشید که مسیر شرق را در پیش بگیرید آن وقت این سفر کوتاه پنجاه کیلومتری بهترین سفر عمرتان می‌شود. این فاصله می‌بایست با ماشین آف‌رود طی شود و پس از اندک زمانی به ساحل امپراطوری شن‌ها می‌رسید.

در شرق کلوت منطقه‌ای با طول 130 و عرض 70 کیلومتر قرار دارد که سراسر پوشیده از ریگ‌زارهای طلایی است. تپه‌های شنی یکی پس از دیگری سلسله‌ای از ارتفاعات را می‌سازند که هیچ چشمی از دیدنش سیر نمی‌شود. به ساحل شن‌ها که رسیدید پند ما را بپذیرید و وارد امپراطوری نشوید، چرا که پس از چند صد متر راه آمده را گم می‌کنید و شما می‌مانید و یک آسمان آبی و زمینی طلایی رنگ که هیچ انسانی در طول تاریخ نتوانسته از آن بگذرد.

جریان پیوسته باد ریگ‌های سبک را به پرواز در می‌آورد و تپه‌های ماسه‌ای این قابلیت را دارند که سالانه تا سیصد متر نیز جا به جا شوند. بر حیرت شما وقتی افزوده می‌گردد که بدانید بلندترین تپه‌های شنی ثبت شده در جهان مربوط به صحرای لیبی است که 300 متر ارتفاع دارند. اما 300 متر اینجا در ریگزار لوت به شوخی می‌ماند. بلندای برخی از تل‌ماسه‌های دشت لوت گاهی تا 500 متر نیز می‌رسد. این غول‌های طلایی در طول زمان راه می‌روند و پیوسته چهره تغیر می‌دهند تا هر چه بیشتر ناشناخته بمانند.

اقلیم در اینجا به شدت خشک و گرم است و دمای هوا در روزهای گرم تابستان تا 70 درجه سانتی‌گراد بالا می‌رود. اینجا جایی است که حتی باکتری‌ها نیز به سختی می‌توانند زنده بمانند اما داستان لوت به همین جا ختم نمی‌شود. در سال 1347 و به طور کاملا اتفاقی در حوالی کلوت و ریگزار بزرگ لوت تمدنی 6000 ساله کشف شد. تمدنی پیشرفته که باستان‌شناسان احتمال می‌دهند همان تمدن گمشده آراتا باشد که در گِل‌نوشته‌های سومری بدان اشاره شده. این تمدن را در ایران تمدن شهداد می‌نامند.

آنچه که می‌دانیم تمدن شهداد بسیار پر جمعیت بوده و حتی فلز را نیز شناخته‌اند و از آن ابزار ساخته‌اند. اولین درفش تمام فلزی تاریخ در همین تمدن شهداد ساخته شده و اینک در موزه ایران باستان در تهران نگه‌داری می‌شود. بد نیست از خود بپرسیم در جایی که حتی مقاوم‌ترین گیاهان به خشکی مجالی برای زندگی ندارند مردمان آن عهد چگونه توانستند تمدنی درخشان بسازند؟!

کلوت

لوت زیبا و منحصر به فرد است و کلوت آینه تمام‌نمای لوت هستند. شگفتی‌های لوت باعث شد که مقامات سازمان فرهنگی یونسکو قانع شوند تا این دشت اسرارآمیز را در سال 1397 در فهرست آثار جهانی خود به ثبت برسانند. لوت اینک در در برابر چشمان جهانیان قرار دارد تا هرچه بیشتر دیده و شناخته شود.

گردشگران در لوت می‌توانند شگفتی و هیجان را با هم داشته باشند. یکی از جذابیت‌های لوت سافاری است که به تازگی در دشت لوت امکان آن فراهم شده و ایرانی‌ها نیز می‌توانند تجربه آن را داشته باشند. سافاری لغتی انگلیسی است که ریشه در واژه عربی سفر دارد و البته در فارسی خودمان نیز همان سفر معنا می‌دهد.

در سافاری گردشگران در دسته‌های چند نفری با وسیله نقلیه مناسب به دیدن حیات‌وحش و طبیعت منطقه می‌روند. اگر چه محبوب‌ترین سافاری‌ها مربوط به قاره آفریقا است اما بیابان لوت ما چیزی کم از جذابیت‌های قاره سیاه ندارد. نقطه آغاز اکثر سافاری‌های دشت لوت شهر کرمان است و در طی سفر از جذابیت‌های دشت لوت همانند ریگ‌ستاره‌ای، کلوتی شهداد، تنگه زبان مار و ریگ یلان بازدید خواهید کرد.

سفر به بیابان لوت و گردش در آن خالی از خطر نیست و برای آن نیاز است تا از فرمانداری کرمان مجوز بگیرید. به همین خاطر کی سفر پیشنهاد می‌دهد زحمت آن را به تورهای گردشگری بسپارید و با خیالی آسوده عازم سفر به شهر خیالی کلوت شوید.

کلوت

دیگر چه ببینیم ؟

دشت لوت دنیایی بزرگ است و کلوت تنها بخشی از زیبایی‌های آن را در خود دارد. لوت بزرگ‌تر از آن است که بتوانید با خیال راحت در آن قدم بزنید و ادعا کنید که تمام لوت را به چشمان خود دیده‌اید. سوار بر ماشین‌های آف‌رود شوید و از تل‌ماسه‌ها بالا بروید. هر چه قدر که می‌خواهید تند برانید، اینجا کسی قصد ندارد شما را جریمه کند.

سوار بر موتورهای چهار چرخ ( به آن ATV نیز می‌گویند) شوید و به دیدن تنگه‌های سنگی لوت بروید. هیجان سفر تک نفره را با این موتورها تجربه کنید و پس از آن سری به گذشته بزنید و بر شترها سوار شوید. ببینید که انسان در گذشته چگونه فاصله‌های بی حد و مرز لوت را طی می‌کرده است. شب هنگام دیافراگم دوربین را باز بگذارید و رقص ستاره‌ها را ثبت کنید. اگر سفرتان مابین ماه‌های اردیبهشت تا تیر ماه باشد این شانس را دارید که بازوی کهکشان را با بالاترین وضوح ببینید.

کلوت

پس از بازدید از زیبایی‌های دشت لوت می‌توانید خود را غافلگیر کنید و در میان گرما و خشکی آزاردهنده دشت لوت، به یکباره خود را در طراوت و تازگی قرار دهید. در میان کلوت نگاهی به مناظر دور دست جنوبی بیاندازید. کوه‌هایی سر به فلک کشیده و سپیدپوش می‌بینید که در فاصله کوتاهی از شما قرار دارند. اینجاست که تضاد و طنازی طبیعت کشورمان را به چشم خود می‌بینید.

مسیر کوه‌ها را در پیش بگیرید تا به روستای سیرچ برسید. سیرچ نام روستایی است در فاصله 25 کیلومتری شهر شهداد که هیچ شباهتی به اقلیم بیابانی لوت ندارد. این روستا در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا و بربلندای رشته کوه زاگرس قرار دارد. سیرچ روستایی ییلاقی است که بارش و دمای مناسب در آن دنیایی متفاوت از کویر ساخته آنقدر که برخی آن را با روستاهای مازندران مقایسه می‌کنند.

رودخانه‌های متعدد و دائمی روستا باعث شده برخی از باغ‌های آن به صورت مرداب درآیند. به علت بافت کوهستانی روستا، باغداری بر کشاورزی فائق آمده و روستای سیرچ در اکثر مواقع سال سرسبز و خرم است. روستا آب و هوایی خنک دارد و حتی یک پیست اسکی دارد که هر گردشگری با دیدنش شگفت‌زده می‌شود. کمی دورتر از روستا چشمه آب گرمی وجود دارد که لذت آب تنی در آن در طبیعت خشک کرمان چند برابر است. روستای سیرچ در سال‌های اخیر حتی گردشگران خارجی را نیز به خود جذب کرده است. لطف دیدنش را از دست ندهید.

کلوت

چه قدر باید هزینه کنیم ؟

هزینه های بازدید از دشت لوت و کلوتی زیبای آن بسته به اینکه سفرتان تا چه حد لوکس باشد متفاوت است. اما استفاده از تورهای گردشگری در سفر به لوت هزینه‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. هزینه‌های تردد، هزینه‌های مربوط به خوراک و اقامت و هزینه‌های مربوط به تفریحات هیجانی کویر را باید در نظر بگیرید.مثلا اجاره ماشین آف‌رود با راننده برای گشت سه ساعته چهارصد هزار تومان است. اما حتما آن را تجربه کنید، خاطراتتان قطعا بیشتر از چهارصد هزارتومان ارزش خواهند داشت.

برای اقامت نیز پیشنهاد می‌دهیم از اقامت‌گاه بوم‌گردی شهداد استفاده کنید که در فاصله کوتاهی از کلوت قرار دارد. تنها به خاطر داشته باشید که کمپ کویری شهداد ممکن است به خاطر طوفان شن تعطیل باشد پس حتما از قبل با مسئولین کمپ در تماس باشید. در شهداد و شفیع‌آباد اقامت‌گاه‌های مناسب دیگری نیز دایر است که در صورت تمایل می‌توانید از آنها استفاده کنید. برای اقامت لوکس باید به شهر کرمان برگردید و از هتل‌های آن شهر استفاده کنید.

کلوت

سخن آخر

تا چه حد ایران را می‌شناسیم؟ این سوالی است که ایران‌گردان با احتیاط بیشتری به آن پاسخ می‌دهند. در میان کلوت که قدم می‌زنید تازه می‌فهمید ایران علاوه بر تاریخی پر بار، طبیعتی بی‌نظیر نیز دارد. در میان کلوت که قدم می‌زنید سیر تطور طبیعت را به چشم می‌بینید. اینجا جایی ست که دستان هنرمند طبیعت سنگ‌تمام گذاشته تا ما را متوجه قدرت و عظمتش بکند و کمی آنسوتر مردمانی را می‌بینید که فرهنگشان از پس هزاره‌ها به ما رسیده و به مانند کتابی مصور داستان کشور و تمدن‌مان را بازگو می‌کنند. به دیدار کلوت بیایید شاید شما آن کسی باشید که قرار است سر از راز  چند هزار ساله کلوت بردارد.

اگر به کویر علاقه دارید، می‎توانید به اقصی نقاط کشور ایران سفر کرده و کویرهایی چون کویر متین آباد ، کویر طبس ، کویر بافق و دشت لوت را ببینید.

دسته ها:
}