لطفا صبر کنید...

قلعه الموت - تاریخچه ، آدرس و هرآن چه که باید قبل رفتن بدانید
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/04

قلعه الموت قلعه ای پر از تاریخ است. صفحات تاریخ ایران را که ورق می‌زنید پر است از مقاومت‌ها و سر خم نکردن‌ها.  لشکری بیگانه حمله کرده و کشور را به خاک و خون کشیده، اما هستند گروهی که غرور و میهن‌پرستی‌شان اجازه نمی‌دهد طوق اطاعت از بیگانه را به گردن بیاندازند، حتی اگر دایره مقاومت‌شان محدود به قلعه‌ای باشد. در گستره ایران این قلعه‌ها کم نیستند و هر قلعه‌ای داستانی پر آبِ چشم دارد. این بار در کی سفر قصد داریم سری به قلعه شگفتی‌ساز الموت بزنیم.. قلعه‌ای بر بلندای البرز..

قلعه الموت

 راه های دسترسی به قلعه الموت

دژ الموت در استان قزوین قرار دارد. برای دیدن دژ در هر کجای ایران هستید می‌بایست ابتدا خود را به شهر قزوین برسانید. آزادراه شماره ۲ که تهران ( شهر تهران را بشناسید ) را به شهر تبریز متصل می‌کند از قزوین نیز می‌گذرد و ساکنان کلان‌شهرهای مشهد، تهران و تبریز می‌توانند از طریق این آزادراه، به سادگی خود را به قزوین برسانند. آزاده راه شماره ۱ که رشت را به قزوین متصل می‌کند و مسیری است برای ساکنان شمال کشور. آزادراه شماره ۷ مختص اهالی جنوب است که بهترین مسیر از شیراز به شهرهای شمالی کشور است.

به قزوین که رسیدید تازه سختی راه شروع می‌شود. ابتدا باید به روستای کورانه بروید. از سمت تهران که به قزوین می‌آیید کورانه بر سر راه است. قلعه الموت در روستای گازرخان در شمال شرق قزوین قرار دارد و جاده‌ای که قزوین را به قلعه الموت متصل می‌کند، جاده‌ای‌ بسیار پر پیچ و خم و صعب‌العبور است. این جاده ۱۰۵ کیلومتر طول دارد اما طی آن ۳۰۰ دقیقه طول می‌کشد. به الموت که رسیدید تازه می‌فهمید که شکست‌ناپذیری به چه معناست..

در لابلای سطور تاریخ قلعه الموت

اینکه چه کسی و در چه تاریخی قلعه را ساخته هنوز هم از مجهولات تاریخ است اما به موازات تفحص بیشتر، قدمت بیشتری نیز برای قلعه الموت در نظر گرفته می‌شود. حتی بنا به قولی قدمت آن به پیش از دوران مادها برمی‌گردد. اما قلعه الموت با نام اسماعیلیان گره تنگاتنگی خورده و نمی‌توان هویتی مستقل از اسماعیلیه برای این دژ در نظر گرفت. تقریباً چهارصد سال پس از هجرت پیامبر اسلام، گروهی از شیعیان هفت امامی که ملقب به اسماعیلی بودند، قلعه را به تسخیر خود درآوردند و از اطاعت تمام قدرت‌های زمان سرپیچی کردند.

حکومت مستقل آن‌ها در الموت مرکزیت داشت و با تبلیغات خود توانستند مناطق وسیعی از خاورمیانه را تحت سیطره خود دربیاورند. حسن صباح مؤسس سلسله اسماعیلی است که در ادبیات ایران به عنوان نابغه‌ای مرموز شناخته می‌شود. وی را به همراه خواجه نظام‌الملک طوسی و خیام نیشابوری سه یار دبستانی می‌دانند. حسن صباح از اولین شخصیت‌های تاریخ است که دست به عملیات چریکی زده است.

او گروهی از افرادش را تحت عنوان حشاشین تربیت می‌کرد تا مخالفانش را حذف فیزیکی کنند. نبوغ نظامی او باعث شد خلیفه عباسی بغداد هیچ‌گاه نتواند اسماعیلیان را شکست دهد. آنها حتی ترکان سلجوقی را به ستوه آورده بودند. اما اوج مقاومتشان در برابر مغول‌ها بود و در آن زمان که هیچ کس را یارای مقابله با مغول‌ها نبود، اسماعیلیان سال‌ها در برابر مغول‌ها ایستادند تا افسانه شکست‌ناپذیری مغول‌ها خدشه‌دار شود.

قلعه الموت

سرانجام قلعه اسماعیلیه پس از دویست سال مقاومت تسلیم هلاکوخان شد. پس از آن قلعه الموت  به زندان و تبعیدگاه حاکمان وقت تبدیل شد تا اینکه در زمان قاجار جویندگان گنج، قلعه را به میزان زیادی تخریب کردند. خوشبختانه این اثر فاخر در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

درون قلعه الموت چه خبر است ؟

قلعه الموت که به قلعه حسن نیز معروف است در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا ساخته شده است. قلعه خود برفراز صخره‌ای به ارتفاع ۲۰۰ متر قرار دارد تا دسترسی به آن سخت باشد. قلعه الموت متشکل از دو قلعه است. قلعه غربی که بزرگتر است و ارتفاع بیشتری دارد و قلعه شرقی که تخریب در آن بیشتر به چشم می‌خورد. به خاطر وضع صخره‌ها در آن ارتفاع بالا، قلعه چهارچوبی منتظم ندارد. طول قلعه ۱۲۰ متر و عرض آن بین ۱۰ تا ۳۵ متر متغیر است. می‌توان گفت سازندگان قلعه از زمین موجود نهایت استفاده را برده‌اند و کل قلعه الموت بیست هزار مترمربع مساحت دارد.

قلعه الموت

به الموت که رسیدید برای صعود از صخره و بازدید از قلعه می‌بایست بیش از چهارصد پله را بالا بروید که نمی‌توان آن را کاری ساده نامید. قلعه از هر چهار طرف محصور در ارتفاع است و تنها یک ورودی کوچک در ضلع شمال‌شرقی دارد. سازندگان برای ساخت این ورودی، تونلی را در دل صخره کنده‌اند که با گذر از آن شکوه قلعه نمایان می‌شود. وارد محوطه قلعه که شدید درخت انگور کهن‌سالی نظر شما را به خود جلب می‌کند. در کنار این درخت اتاقکی کوچک قرار دارد که مورخان احتمال می‌دهند محل زندگی حسن صباح بوده باشد. شاید مایه شگفتی شما هم بشود که حسن صباح ۳۵ سال در این اتاقک بر بخش بزرگی از خاورمیانه فرمان رانده است.

قلعه الموت

قلعه الموت به میزان زیادی تخریب شده و بازسازی‌ها هم نتوانسته آن را به شکوه قبلش باز گرداند. قلعه مجموعه‌ای است از دیوارها، اتاق‌ها و آب‌انبارها که در ساخت آنها اصل اضطرار رعایت شده است. با همه اینها قلعه الموت جذابیتی مضاعف دارد چرا که علاوه بر جنبه تاریخی قلعه، بازدید از آن می‌تواند نوعی طبیعت‌گردی هم به حساب بیاید. طبیعت الموت کم‌نظیر است و جذابیتش بیشتر می‌شود اگر بدانید تنها چند کیلومتر دیگر در جهت شمال جنگل‌های سرسبز استان مازندران نمایان می‌شوند. اگر در ضلع غربی قلعه بایستید و نگاهی بر دشت وسیع پایین قلعه بیاندازید رودخانه اندج را می‌بینید که مانند ماری خوش خط و خال در میانه دشت آرامیده است.

بازدیدکنندگان، قلعه و محیطش را بسیار دلگیر می‌دانند اما دلگیر بودن باعث نمی‌شود که الموت زیبا نباشد. بر بلندای قلعه و در آن ارتفاع که ایستادید چشم‌اندازی تکرار نشدنی از رشته کوه البرز به دست می‌آورید. نمای دیدتان تا ۱۰ هزار متر وسعت میابد و کوه‌های بلند و سرخ رنگی را می‌بینید که همدیگر را در آغوش کشیده‌اند. منظره آنقدر خیره کننده است که انسان به ناگاه خود را در برابر طبیعت حقیر می‌پندارد. زیبایی به اوج خود می‌رسد اگر صبر کنید و غروب آفتاب را بر بلندای الموت ببینید. سرخی غروب آفتاب، زمینِ سرخِ الموت را آتش‌فام می‌کند و بهترین لحظات را برای عکاسی خلق می‌کند.

قلعه الموت

قبل از سفر به قلعه الموت این موراد را فراموش نکنید !

بسیاری از گردشگران در نیمه راه الموت، از سختی مسیر لب به شکایت می‌گشایند و حتی برخی از رفتن به آن صرف نظر می‌کنند. اما یادمان باشد که قلعه الموت تنها به خاطر دورافتاده و سخت بودن مسیرش قرن‌ها تسخیرناپذیر مانده است. به هرحال هرکه طاووس خواهد جور هندوستان کشد و قطعاً در الموت زیباتر از طاووس انتظارتان را می‌کشد. جاده قزوین به سمت الموت در اکثر روزهای سال و مخصوصا صبح‌ها پوشیده از مه است و رانندگی در آن می‌تواند خطرناک باشد.

حتماً قبل از سفر از سلامت چراغ‌ها و مه‌شکن اطمینان حاصل کنید. به الموت که رسیدید مسیری سخت برای رسیدن به قلعه در پیش دارید که الزاما می‌بایست پیاده طی شود. لباس گرم و کفش محکم و مناسب لازمه‌ی این راه است.

البته محلی‌ها به ازای مبلغی اندک شما را سوار بر الاغ و قاطر می‌کنند، پیشنهاد ما این است که حتما بخشی از مسیر را به این صورت طی کنید. هم خاطره خلق می‌شود و هم بخشی از انرژی‌تان را برای ادامه مسیر پس‌انداز کرده‌اید.

از آنجایی که صعود به قلعه الموت نیازمند بالا رفتن از چهارصد پله است،  می‌توان آن را به کوه‌نوردی نیمه سنگین تشبیه کرد که برای سالمندان و معلولان توصیه نمی‌شود. بازدید از قلعه الموت همه روزه جز ایام تعطیل رسمی، از ساعت ۹ صبح تا شش عصر امکان‌پذیر است و می‌توان در چهار ساعت بازدید از قلعه را به پایان رساند.

با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب‌وهوای الموت، پیشنهاد کی سفر این است بازدید از قلعه الموت را به اواخر فصل بهار موکول کنید. در این فصل الموت غرق در زیبایی و شکوه می‌شود سردی هوا نیز آزار دهنده نیست.

قلعه الموت

همان حوالی قلعه الموت

قلعه الموت تنها جاذبه‌ی منطقه‌ی الموت نیست. الموت نام منطقه‌ای کوهستانی به طول ۱۰۰ کیلومتر و عرض ۲۵ کیلومتر مابین استان مازندران و قزوین است. منطقه الموت سراسر جاذبه و دیدنی است و از این رو نگین گردشگری کشور محسوب می‌شود. پس از بازدید از قلعه الموت که اثر شاخص در این منطقه است می‌توانید سراغ دیگر جاذبه‌ها بروید.

دریاچه اوان

اُوان نام دریاچه‌ای زیباست در ۳۸ کیلومتری قلعه الموت. کی سفر پیشنهاد می‌دهد بازدید از این دریاچه را حتماً در برنامه‌ی خود بگنجانید. اوان زیبا در بین چهار روستای زواردشت، زرآباد، وَربُن و اوان قرار دارد که طبیعتی جنگلی و سردسیر دارند. دریاچه‌ی اوان در ارتفاع ۱۸۰۰ متری قرار دارد و در فصل زمستان کاملاً یخ می‌زند. از این رو نام اوان برای بسیاری از گردشگران علاقه‌مند به ورزش اسکی روی یخ نامی آشناست. منظره زمستانی روستاها و دریاچه یخ زده، تصویری فانتزی را برای بازدیدکنندگان خلق می‌کند.

قلعه الموت

قلعه های دیگر منطقه‌ی الموت

قلعه الموت نامی کمابیش آشنا برای گردشگران است اما شاید کم باشند آن‌هایی که بدانند الموت تنها یک قلعه ندارد و بهتر است آن را سرزمین قلعه‌ها بدانیم. قلعه نویزشاه در روستای گرمارود، قلعه لَمبسَر در شهر رازمیان، قلعه شمس کلایه در شهر کلایه، قلعه قسطین‌لار در روستایی به همین نام، قلعه زرکندو و قلعه شیرکوه در روستای باغدشت از دیگر دژهای منطقه الموت هستند. شاید بازدید از تمام دژها برای مسافران امکان‌پذیر نباشد اما همگی نشانی از غنای تاریخی منطقه الموت هستند.

روستای مرگ

روستای مرگ از دیگر نقاط دیدنی الموت است. این روستا بر سر راه قزوین به قلعه الموت قرار دارد. قرارگیری روستای مرگ در ارتفاع بالا و گذر رودخانه شاهرود از آن، طبیعتی زیبا را خلق کرده است. روستا سرسبز و پر از باغ‌های میوه است اما جذابیت بازدید از آن به مرتفع‌ترین قسمت روستا برمی‌گردد، جایی که چشم‌اندازی خارق‌العاده از دره الموت در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد. روستای مرگ روستایی مه‌آلود است وپس از بازدید از آن می‌فهمید که چرا نامش را مرگ گذاشته‌اند.

قلعه الموت

شهر قزوین

قزوین شهری فرهنگی محسوب می‌شود و به واسطه مرکزیتش در زمان صفویان آثار فرهنگی بسیاری در آن به جا مانده است. اکثر جاذبه‌های دیدنی قزوین در خیابان سپه قرار دارند که آن را قدیمی‌ترین خیابان ایران می‌دانند. مجموعه باغ صفوی در شمال این خیابان قرار دارد و در طی این خیابان جاذبه‌های بسیاری از دوران صفوی، افشاری، زندیه و قاجار را مشاهده می‌کنید. این خیابان در سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

قلعه الموت

اقامت و هزینه های سفر به الموت

اگر برنامه‌ریزی شما طوری باشد که قبل از ساعت ۹ صبح در قزوین باشید برای اقامت مشکلی نخواهید داشت. می‌توانید پس از بازگشت از الموت در یکی از هتل های قزوین اقامت کنید که پیشنهاد تیم کی سفر هتل میرعماد در خیابان اسدآبادی است. خدمات هتل عالی و قیمت آن مقرون به صرفه است.

اگر بازگشت از قلعه الموت به تأخیر افتاد، پیشنهاد ما اقامت در هتل کوهساران روستای گازرخان است که تنها ۱۰ کیلومتر با قلعه الموت فاصله دارد. اقامت در این هتل خود لطفی دیگر دارد، چرا که در میان باغ‌های گیلاس محصور شده است. کمپ در طبیعت الموت به خاطر سرمای هوا خصوصا در شب توصیه نمی‌شود.

قلعه الموت

بازید از قلعه الموت نیز جز هزینه بازدید از قلعه که مبلغ ۲۵۰۰ تومان است و هزینه پارکینگ، هزینه دیگری برایتان ندارد با این شرط که بتوانید در برابر وسوسه خوردن لواشک و آلوچه‌های محلی مقاومت کنید.

سخن آخر

بر بلندای قلعه می‌ایستید و غرق در شکوه طبیعت الموت می‌شوید. کوه‌هایی بلند و استوار می‌بینید که در عین استقلال از هم، در کنار هم ایستاده‌اند و رشته‌کوهی را به وجود آورده‌اند. شاید ساکنان الموت درس ایستادگی و مقاومت را از این کوه‌ها فرا گرفتند که قرن‌ها در برابر خونریزترین دشمنان ایستادند و حاضر نشدند آزادی‌شان را در برابر اطاعت بفروشند. بر بلندای الموت می‌ایستد و غرق در غرورش می‌شوید، چه زیباست آن ضرب‌المثل آمریکایی که می‌گوید:

مردم کوهستان همیشه آزادند

 

 

 

 

دسته ها:
}