لطفا صبر کنید...

غار قوری قلعه ، بزرگترین غار آبی آسیا
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/30

غار قوری قلعه بزرگترین غار آبی آسیا و طولانی ترین غار ایران است. این غار سراسر شگفتی است. لحظه ای تصور کنید که در دالانی سرد و غرق در رنگ قدم می‌زنید. رودخانه‌ای در تمام مسیر همراه شماست و قایق‌هایی که در این رودخانه و در طول غار از شما سبقت می‌گیرند. تصویر بعدی آبشارهایی است که ارتفاع آن ها به 4 تا 10 متر هم می‌رسد. شاید تصور آبشار و رودخانه شما را به جنگل‌های شمال ببرد اما تمام این‌ شگفتی‌ها در غاری در غرب ایران قرار دارد. غاری است در  دل زمین که تالارها و قندیل‌هایش شما را در بهت فرو می‌برد. کی سفر می‌خواهد این‌ بار شما را به شهری در دل زمین ببرد، شهری پر از اسرار زمین‌شناسی. با ما همراه باشید.

غار قوری قلعه

راه های دسترسی به غار قوری قلعه

قوری قلعه در میان سه شهرستان پاوه و روانسر و جوانرود قرار دارد و فاصله آن از هر سه شهر در حدود 20 کیلومتر است. به همین خاطر همیشه بر سر این دُر گرانبها و اینکه به کدام شهرستان تعلق دارد اختلاف نظرهایی بوده و هست. هم اکنون  این اثر فاخر جزو شهرستان روانسر به حساب می‌آید.

برای رسیدن به قوری قلعه پراستفاده‌ترین مسیر از شهرستان کرمانشاه می‌گذرد ( شهر کرمانشاه را بیشتر بشناسید ). به شهر کرمانشاه رسیدید خود را به جاده‌ی کرمانشاه - سنندج ( معرفی شهر سنندج ) برسانید. با گذشتن  کمتر از 15 کیلومتر از جاده به ابتدای سه راهی قزانچی-کرمانشاه-پاوه می‌رسید. به سمت چپ یعنی روانسر حرکت کنید. با پشت سر گذاشتن 30 کیلومتر بعد از روانسر که در این صورت از جوانرود هم عبور می‌کنید به غار قوری قلعه می‌رسید. سمت راست جاده یک مسیر آسفالت شما را تا غار همراهی می‌کند. اگر هم به سنندج نزدیک هستید می‌توانید از طریق جاده‌ی کامیاران خود را به روانسر و بعد به قوری قلعه برسانید.

دورنمایی از غار قوری قلعه

غار قوری قلعه درغرب کوه شاهو قرار دارد و همان‌طور که قبلا هم گفتیم غاری آبی است. محلی‌ها اعتقاد دارند که آبِ غار از ارتفاعات منطقه‌ای به نام  نورکه در همان حوالی است، تأمین می‌شود. برف ارتفاعات نور در زمستان ذوب شده و به داخل غار راه می‌یابد و رودخانه‌ای را در کف غار ایجاد می‌کند. جریان دائمی رودخانه باعث می‌شود هوای غار در تمام روزهای سال مرطوب و خنک باشد.

رطوبت هوای غار را حدود 50 درصد و گاه حتی تا 90 درصد نیز برآورد می‌کنند. این رطوبت دلچسب و مطبوع باعث ایجاد یک هوای خنک و معتدل با دمای 8 تا 12 درجه سانتی گراد در تمامی فصول سال می‌شود. هوای دلپذیر و یکنواخت غار در زمستان‌ها گرم‌تر از بیرون و در تابستان خنک‌تر است. این  هوای اعتدال به شما نوید می‌دهد که همیشه می‌توانید در هوایی مناسب از غار دیدن کنید. همچنین داخل غار نوعی خفاش به نام موش گوشی زندگی می‌کند که البته بسیار کمیاب و در خطر انقراض است.

غار قوری قلعه

تولد طبیعی غار قوری قلعه

تاریخ تشکیل این غار به 65 میلیون سال قبل و دوره‌ی دوم زمین شناسی برمی‌گردد. در مورد سکونت در این منطقه هم با توجه به آثاری که در حوالی غار و غارهای اطراف پیدا شده، قدمت آن را 12 تا 50 هزار سال قبل تخمین می‌زنند. شواهد نشان می‌دهد این منطقه محل سکونت غارنشینان در عصر حجر بوده است. همچنین آثاری از دوره‌ی ساسانی، شامل 8 ظرف نقره‌ای با تصویر پرندگان، تکه‌های سفال و ده‌ها سکه‌ی ساسانی پیدا شده که قدیمی‌ترین نشانه‌ی تمدن در این منطقه است. در زمان معاصر مردمان این منطقه‌ی زیبا از عمق غار خبر نداشتند و تنها توانسته بودند تا عمق کمی از غار پیشروی کنند. محلی‌ها هرگز نمی‌دانستند که غار تا کجا ادامه دارد و همین باعث ایجاد شایعه‌هایی در مورد قوری قلعه شده بود.

غار قوری قلعه

ایرج افشاری در کتاب کرمانشاهان می‌نویسد : بعضی‌ها می‌گفتند این غار تا عراق راه دارد و کسی به آن دست نمی‌یابد مگر با دلی صاف! تاریخ عرصه‌ نبرد علم و خرافات است و در این مورد هم سرانجام پژوهشگران و غارنوردان با جستجوهای علمی، بر این حرف و حدیث‌های بی اساس پایان دادند. اولین بار یک تیم انگلیسی در بین سال‌های 40 تا 50 بازدیدی علمی از غار داشتند که تا مقدار زیادی پیش رفتند. از این تحقیق  امروز متاسفانه مدارکی موجود نیست.

اما این پایان کار نبود و چند سال بعد فرانسوی‌ها وارد غار شدند.  این گروه فرانسوی توانستند 600 متر به داخل غار نفوذ کنند و دریچه‌های جدیدی از زیبایی شگرف غار را به روی سایرین باز کنند. البته جدی‌ترین پیش‌روی در 6 مرداد 1368 توسط غارنوردان ایرانی صورت گرفت. غارنوردان کرمانشاهی با تلاش بی‌سابقه موفق به کشف 2030 متر از غار شدند.  با توجه به اینکه  غار علیصدر در شمال همدان تا آن زمان با 2014 متر عمق، بزرگترین غار آبی آسیا بود ، قوری قلعه پیشی گرفت و توانست در سکوی نخست قرار بگیرد.

دو هفته بعد هم دوباره کاوشگران به داخل غار رفتند و به سه گروه تقسیم شدند. این بار این گروه در عمق 3014 متری نفوذ کردند. تا پیش از این غار کلهرود با 3000 متر طولانی ترین غار ایران بود که با این اوصاف قوری قلعه بالاتر از آن هم قرار گرفت. به این ترتیب قوری قلعه بزرگترین غار آبی آسیا و طولانی ترین غار ایران لقب گرفت.

غار قوری قلعه

شرح قوری قلعه

اسم غار برگرفته از نام روستایی است که غار در آن قرار دارد. در مورد وجه تسمیه‌ی قوری قلعه نقل‌ قول‌ها و حتی افسانه‌های مختلفی گفته‌اند. بعضی‌ها معتقدند که این منطقه گور گبرها بوده و به همین خاطر چنین نامی داشته که در طول زمان به قوری قلعه تغییر می‌کند. برخی دیگر می‌گویند به خاطر وجود قلعه‌ای در روستای غار بوده که شکل قوری داشته است! اما به نظر می‌رسد این دلیل آخر از همه محکم‌تر و منطقی‌تر باشد که این نام برگرفته از گویش محلی است. کردها به بزرگ  در زبان کردی "گورا" می‌گویند و به قلعه هم قلا. به نظرمی‌آید که ابتدا نام روستایی که شامل غار می‌شود گورا قلا بوده است. این نام  به مرور زمان و با تغییرات زبانی به قوری قلعه تبدیل می‌شود.

غار قوری قلعه

غار قوری قلعه که جزو یکی از هفت اثر طبیعی ایران محسوب می‌شود در روستایی به همین نام در شهرستان پاوه قرار دارد. اهالی این منطقه دارای زبان اورامی هستند. اورامی یکی از گویش‌های کردی است که البته قدیمی ترین آن محسوب می‌‍‌شود. قدمت این زبان به 5 هزار سال پیش برمی‌گردد. شغل مردم این منطقه هم نیز کشاورزی، باغداری، دامداری، گردشگری و... است. اهالی این قلعه‌ی تاریخی مردمانی سخت‌کوش و اصیل هستند که مهمانوازیشان شهره‌ی خاص وعام است.

غار قوری قلعه

به غار برگردیم! زیباترین ویژگی غار رودخانه‌ی دائمی آن است که در طی مسیر خود حوضچه‌های متعددی را تشکیل می‌دهد. عمق آب در بعضی از قسمت‌های غار به 14 متر هم می‌رسد. همین باعث امکان قایقرانی در بعضی از قسمت‌های غار شده که انگار در شهر ونیز در ایتالیا سیر می‌کنید البته این بار در زیر زمین. همچنین دیواره‌ی‌ غار دارای استلاگمیت‌ها و قندیل‌های بسیاری است که اشکال مختلفی را پدید آورده و انسان را به وجد می‌آورد.

متولیان قوری قلعه داخل غار را با ایجاد راه‌ها و احداث پل‌های متعدد و همچنین با نورپردازی‌های هنرمندانه ساخته و پرداخته‌اند تا بازدید شما به خاطره‌ای فراموش ناشدنی تبدیل شود. وارد غار قوری قلعه که می‌شوید در قسمت اول به تالار مریم می‌رسید. تالار را مریم نامیده‌اند چرا که نقوش دیواره‌ها به طرز شگفت‌انگیزی به حضرت مریم شبیه است.

تالار کوهان شتر هم در نزدیکی تالار مریم قرار دارد که آن هم دیدنی است. انگار یک مجسمه ساز قندیل‌ها را در این بخش و تا آخر غار به زیبایی هرچه تمام‌تر به شکل‌های مختلف درآورده است. شما می‌توانید هنر طبیعت را در این غار مثل یک نمایشگاه نقاشی ملاحظه کنید. این طبیعت هنرمند نقوش مختلفی مثل کشتی، بابانوئل، مار، کرکس، شیر، قلب، مجسمه، برج پیزا و...  را برای شما تراشیده است.

غار قوری قلعه

در قسمت بعد شما به تالارهایی به نام نماز، عروس و بتهوون می‌رسید. در تالار عروس قندیل‌هایی به طول 2 تا نزدیک 10 متر از سقف آویزان شده و منظره‌ای کم نظیر برای شما خلق می‌کند. همچنین کریستال‌هایی سفید عهده دار معماری زیبا در غار شده است و یک بهشت زیبا را این بار نه در آسمان بلکه در اعماق زمین پدید آورده‌اند. زمین این قسمت  به لطافت پوست عروس‌های زیبا و افسانه‌ای مانند سیندرلا و سفید برفی است چرا که وقتی شما بر کریستال‌ها قدم می‌گذارید جای پای شما روی آن تا چند لحظه می‌ماند.

نام یکی از تالارها را بتهوون گذاشته اند. در این تالار شما اگر به قندیل‌ها دست بزنید صدایی مثل نت‌های موسیقی نواخته می‌شود. قوری قلعه را می‌توان به دوشیزه‌ای تشبیه کرد که برای معرفی‌اش باید گفت که از انگشتش هنری می‌بارد. هنر نقاشی‌، مجمسه سازی، موسیقی و ازهم بالاتر هنر دلبری کردن از بازدیدکنندگان تنها بخشی از خصیصه‌های این غار زیباست.

شما در این قسمت همچنین می‌توانید زیباترین حوضچه‌هایی را که تاکنون ندیده‌اید، مشاهده کنید. در عمق 2700 متری  غار قوری قلعه چندین آبشار زیبا را می‌بینید که ارتفاع آن‌ها به 10 الی 15 کتر می‌رسد.  صدای شرشر آب این آبشارها در انتهای غار گوش‌های شما را قلقلک می‌دهد و روح شما را نوازش می‌دهد.

در مرحله‌ی‌ بعد شما به تونلی به طول حدود 200 متر می‌رسید. این تونل آن قدر هیجان‌آور و ترسناک است که به آن تونل برزخ می‌گویند. شاید این تونل حسن ختامی متفاوت و جالب برای بازدید شما باشد. ترس و کنجکاوی شما را در بر می‌گیرد تا بفهمید انتهای غار کجاست. تا به این لحظه انتهایی برای غار پیدا نشده و به تالار برزخ که رسیدید به توصیه راهنمایان توجه کنید چرا که پس از آن دنیایی ناشناخته و تاریک در برابرتان قرار دارد.

غار قوری قلعه

بیرون آمدن از غار همانا و بر خوردن به دره‌ای زیبا و بکر همانا. بهشتی دیگر این بار بر روی زمین انتظار شما را می‌کشد. چشمه‌های طبیعی بیرون دهانه‌های غار و درختان گوناگون بلوط، آلبالوی وحشی، بادام وحشی و ... به انتظار شما نشسته‌اند. بازارچه‌ کوچکی نیز وجود دارد که بازدید از آن می‌تواند برای خانم‌ها لذت بخش باشد. البته خرید مایحتاج در چنین مکان‌هایی مفرح بوده و خیلی هزینه بر نیست.

غار قوری قلعه

همان حوالی غار قوری قلعه

غار قوری قلعه در منطقه‌ای قرار دارد که شما در نزدیکی آن می‌تونید مناطق زیبای دیگری را هم دیدن کنید. پیشنهاد اول ما که خیلی هم نزدیک است دامنه بکر کوه شاهو است. این منطقه پوشش گیاهی متنوع و تنوع جانوری مختلفی دارد.  چشمه‌ها و درختان کهن‌سالش می‌تواند مکان مناسبی برای پیک‌نیک خانوادگی شما باشد.

دامنه بکر کوه شاهو

پیشنهاد بعدی سراب زیبای روانسر است. سراب از اسمش ناگفته پیداست که در شهر روانسر در 30 کیلومتری غار قوری قلعه است.

اما پیشنهاد آخر دیدن جذابیت‌های جوانرود در 25 کیلومتر آن طرف‌تر است. یکی از پرطرفدارترین جذابیت‌های جوانرود که آن هم فاصله‌ی زیادی تا قوری قلعه ندارد بازارچه‌ی مرزی است. شهر جوانرود که رفتید بعد از میدان مولوی  بازارچه‌ مرزی قرار دارد که شامل صدها غرفه فروش کالاهای وارداتی است. مرزی بودن این بازارچه باعث شده  اقلام در آن ارزان باشند. تنوع کالاهم زیاد است و از لوازم خانگی تا پوشاک و... در آن وجود دارد.

جوانرود

یکی از جذاب‌ترین کالاهای سنتی این منطقه لباس‌های کردی رنگارنگ و بسیار جذاب برای زنان و کودکان است. خانم‌ها می‌توانند در این لباس‌ها خود را در کِسوت شیرین درآورند و برای خسروان دلربایی کنند. کودکان نیز با پوشیدن این لباس‌ها می‌توانند عکس‌های یادگاری را رقم بزنند که بی شک خاطره‌ای فراموش ناشدنی خواهد شد.

اقامت و اطلاعات کاربردی

هتل سه ستاره ارم در پاوه می‌تواند انتخاب شما باشد. اما در جوانرود سوئیت‌ها و خانه‌های اجاره‌ای وجود دارد که می‌توانید به آن‌جا بروید.  البته اگر هم مایل بودید، کمپینگ در حوالی منطقه بلامانع است و فقط باید خود شما یک جای مناسب را پیدا کنید. اگر هم طالب هتل‌های لاکچری هستید باید به شهر کرمانشاه برگردید. هتل 5 ستاره‌ی پارسیان و دو هتل 4 ستاره‌ی جمشید و آزادگان در این شهر می‌توانند انتظارات شما را برآورده کند. ضمن اینکه خود شهر کرمانشاه هم آثار فوق‌العاده‌ای مثل طاق بستان دارد که می‌توانید در طول مدت اقامت از آن‌ها هم بازدید کنید.

شهر کرمانشاه

سخن آخر

اینجا در گوشه‌ای از مرزهای غربی کشورمان طبیعت سنگ تمام گذاشته و جلوه‌ای از قدرت و هنر بی مثالش را به رخ می‌کشد.  غار اسرارآمیز قوری قلعه با وجود اینکه هنوز انتهایش کشف نشده! بازهم در زمره‌ی بزرگترین‌هاست. در سفر به قوری قلعه شما به اعماق زمین و تاریخ می‌روید. شاید با قدم زدن در راهروی این غار متوجه شوید که اجداد ما در 10 هزار سال پیش چگونه می‌زیسته‌اند. قوری قلعه رازی سر به مهر است که شاید اسرارش تا به ابد پنهان بماند اما زیبایی‌هایش را سخاوتمندانه در اختیار بازدیدکنندگان می‌گذارد.

اگر به کرمانشاه سفر کردید، پیشنهاد می‎کنیم از شهر صحنه نیز دیدن نماییبد. دیدن طبیعت این شهر خالی از لطف نیست.

دسته ها:
}