لطفا صبر کنید...

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/01/29

تفلیس نیز مانند سایر پایتخت‌ها برای مسافرین گرجستان مقصد جذابی‌ست. این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی خود از جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد. علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، آثار تاریخی دیگر علت شهرت این شهر است. مهم‌ترین بناهای تاریخی این شهر مرتبط با دین مسیحیت در شاخه‌ی ارتدوکس است.

راهنمای سفر به تفلیس

جاذبه های طبیعی تفلیس

دریاچه‌ لیسی (lisi lake)

دریاچه لیسی گرجستان در شمال غرب شهر تفلیس قرار دارد و بهترین زمان برای بازدید از آن فصل بهار است که آب دریاچه به بیشترین مقدار خود می‌رسد. اما بدترین فصل بازدید از آن پاییز است، زمانی که میزان آب دریاچه کم می‌شود. لیسی چهار متر عمق و شانزده کیلومتر مربع مساحت دارد. آب این دریاچه‌ی طبیعی از برف و باران تأمین می‌شود.

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید

دریاچه‌ لاک پشت‌ (turtle lake)

دریاچه لاک پشت یا کورک در غرب تفلیس و در پارک واکه با یک و نیم متر عمق و سی و چهار هزار متر مربع مساحت، یکی از جاذبه‌های طبیعی تفلیس است. منبع اصلی تأمین آبِ این دریاچه، رود ورزیس خوی نام دارد. علاوه بر زیبایی خود دریاچه و مناطق سرسبز اطرافش، وجود انواع تفریحات و ورزش‌ها در اطراف آن سبب جذب گردشگران به آن شده است. تله‌کابین، زیپ‌لاین، قایق‌سواری، مسیر پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری، شنا، چشم‌انداز سبز و نقاشی‌مانند اطراف دریاچه برای عکاسی، حمام آفتاب در تابستان و... از دیگر علل جذب گردشگر محسوب می‌شوند. این جاذبه‌ی طبیعی نیز مانند بسیاری از جاذبه‌های دیگر ورودی ندارد!

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید

پارک ملی تفلیس (Tbilisi national park)

قدیمی‌ترین پارک ملی گرجستان در بیست و پنج کیلومتری شمال شهر تفلیس قرار دارد. جنگل‌های انبوهی از درختان و سرسبزی طبیعت به وجود آمده از ششصد و هفتاد و پنج گونه‌ی گیاهی به خوبی خود را در معرض دید گردشگران قرار داده است. در بیشتر طول مسیر این پارک ملی درختان چنان در هم کشیده شده‌اند که سقف آسمان دیده نمی‌شود.

این محدوده‌ی حفاظت شده محل زندگی پسانداران بسیاری مانند روباه قرمز، گرگ خاکستری، سمور سنگی، راسو و پرندگان و حیوانات کم‌یابی نظیر خرس قهوه‌ای و سیاه‌گوش است. تمام فصول را می‌توان زمان مناسب بازدید از این نقاشی طبیعی دانست! بهار و تابستان سبز، زمستان پوشیده از منظره‌های برفی و پاییز رنگارنگ میزبان گردشگران در پارک ملی تفلیس هستند. برای لذت بردن از طبیعت تفلیس، بهترین زمان برای سفر به تفلیس را در اینجا ببینید.

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید

دریاچه‌ جیواری (jvari lake)

این دریاچه از جاذبه‌های طبیعی موجود در دل پارک ملی تفلیس است. دریاچه‌ای با آب‌های نیلگون در میان سبزی درختان که با تفلیس فقط سی دقیقه فاصله دارد.

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید

جنگل‌ های سابادوری (sabaduri)

یکی از کوه‌های موجود در پارک ملی تفلیس، کوه سابادوری است. بر روی این ارتفاعات جنگل‌ های انبوه چندرنگ دیده می‌شود.

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید

جاذبه‌ های تاریخی تفلیس    

صومعه‌ جیواری

این صومعه در نزدیکی دریاچه‌ جیواری در غرب پارک ملی تفلیس بر روی ارتفاعات قرار دارد. قدمت آن به قرن ششم میلادی می‌رسد. نه تنها خود این بنای ارتدکس برای علاقه‌مندان به تاریخ و بناهای تاریخی جذاب است، بلکه چشم‌انداز این بنا از ارتفاعات، شهر متسختا را زیر پای گردشگران قرار می‌دهد!

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید

صومعه‌ مارتکوپی

این صومعه‌ تاریخی قرن ششم نیز در پارک ملی تفلیس بر روی ارتفاعات کوه لالنو قرار دارد. متأسفانه چند کلیسای بزرگ و کوچک این مجموعه از جمله بزرگ‌ترین کلیسای آن در طول زمان از میان رفته‌اند؛ اما خود این صومعه و مقبره‌ی پدر آنتون، کسی که صومعه به دستور او ساخته شده، هنوز در این محل وجود دارد.

صومعه‌ زدازنی برروی کوه زدازنی و کلیسای جامع سنت جرج نیز از دیگر آثار تاریخی ارتدکس در پارک ملی تفلیس هستند.

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید

راهنمای سفر به تفلیس

قلعه‌ ناریکالا 

قدیمی‌ترین جاذبه‌ گردشگری تفلیس قلعه‌ای با سبک معماری ایرانی و اسلامی به نام ناریکالاست. قرار گرفتن این قلعه بر روی تپه‌ی ناریکالا، امکان تماشای شهر تفلیس را از ارتفاعات برج و باروی آن در اختیار گردشگران قرار داده است. قدمت ناریکالا به زمان امپراطوری ساسانی و قرن چهارم می‌رسد. این قلعه که به دست ایرانیان ساخته شده، کاربرد دفاعی داشته و امروزه نیز نماد دفاع از تفلیس است.

قلعه ناریکالا که در زمان مغول با نام نارین قلعه و امروزه با نام قلعه‌ی مادر شهرت دارد، کلیسای سنت نیکلاس را در برمی‌گیرد. کلیسای قرن دوازدهمی که نقاشی‌های داخل آن از کتاب مقدس و تاریخ گرجستان چشم‌های گردشگران را به خود خیره می‌سازد. تندیس کارتلیس ددا، مادر گرجستان از جنس آلومینیوم، نماد قدرت و مهمان نوازی ساخته شده در سال هزار و نهصد و پنجاه و هشت و مسجد جامع تفلیس مربوط به قرن نوزدهم میلادی  نیز از دیدنی‌های اطراف این مجموعه هستند. نکته‌ی مثبت دیگر نداشتنِ هیچ هزینه‌ی ورودی برای بازدید از این بناست.

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید

کلیسای جامع تثلیث

این کلیسا معروف به اسمیندا سامبا است. کلیسای اسمیندا سامبا بزرگ‌ترین کلیسای ارتدکس جهان و با نود و هفت متر ارتفاع، سومین کلیسای ارتدکس مرتفع جهان شناخته می‌شود به گونه‌ای که گنبد طلایی این معماری وصف‌ناپذیر از هر نقطه‌ی تفلیس دیده می‌شود. سامبا متشکل از چندین کلیسای کوچک است و در مجموع پانزده هزار نفر ظرفیت دارد. معماری این بنای عظیم و دیدنی سبک‌های مختلف معماری سنتی گرجی در تاریخ و معماری بیزانسی را شامل می‌شود. این کلیسا که قدمت چندانی ندارد پس از جدا شدنِ گرجستان از شوروی و استقلال یافتن آن به عنوان نمادی از توان و اقتدار گرجی‌ها در هزار و نهصد و نود و پنج ساخته شده است. ورود به این بنای باشکوه نیز هزینه‌ای ندارد.

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید

موزه‌ هنرهای زیبای تفلیس

این موزه در سال هزار و نهصد و سی و دو افتتاح شد و پیش از آن یک مدرسه‌ی قدیمی بود. آثار هنری موجود در این مجموعه مربوط به دوره‌ی باستان و قرون وسطی هستند.

کلیسای آنچیسخاتی

قدیمی‌ترین کلیسای تفلیس آنچیسخاتی مربوط به قرن ششم میلادی است. بارزترین زیبایی این کلیسا نقاشی‌های دیواری بسیار قدیمی آن است.

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید

کلیسای متخی

کلیسای متخی واقع در خیابان متخی اول در لبه‌ی رود کر، مربوط به قرن دوازدهم میلادی است. نخستین شهید گرجی زیر گنبد این صومعه به خاک سپرده شده.

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید

کلیسای سیونی

این کلیسای قدیمی بارها در طول تاریخ مورد هجوم ایرانیان قرار گرفته است. یک‌بار گنبد این کلیسا توسط جلال‌الدین خوارزمشاه تخریب و بار دیگر در حمله‌ی آغا محمد خان قاجار آسیب دید. کلیسای سیونی در قرن نوزدهم بازسازی شده است و نقاشی‌های بسیار زیبایی در آن دیده می‌شود.

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید

پانتئون متادسمیندا

در خیابان ماماداویتی تفلیس در محوطه‌ی کلیسای سنت دیدید، آرامگاه مشاهیر گرجی دیده می‌شود. این آرامگاه پانتئون متادسمیندا نام دارد.

محله‌ حمام‌ها (محله‌ی آبانتوبانی)

وجود چشمه‌های آبِ گرم فراوان در محله‌ های سمت راست رود کورا سبب ایجاد حمام های گوگردی در محله آبانوتوبانی شده است. در گذشته از این حمام‎ها نه تنها برای درمان بیماری، بلکه برای برگزاری جشن نیز استفاده می‌شد. محله‌ی حمام ها از قدیمی‌ترین مناطق شهر تفلیس است و افسانه‌های فراوانی درباره‌ی آن وجود دارد. هزینه‌ی بازدید از این حمام‌ها چهل تا هشتاد لاری است.

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید

پل صلح یا پل شیشه‌ای

هرچند این بنا از نظر قدمت یک اثر تاریخی محسوب نمی‌شود، اما امروزه از جاذبه‌های گردشگری تفلیس است. این پل شیشه‌ای با گذر از روی رود کورا بخش‌های قدیمی تفلیس را به بخش‌های جدید آن متصل می‌کند. اگر گردشگری به تفلیس می‌رود، زیبایی دوچندان پل صلح در تفلیس را نباید از دست بدهد. شش هزار و چهل لامپ بر روی سقف این پل شیشه‌ای نصب شده است تا درخشانی و زیبایی پل در شب چند برابر شود.

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید

خیابان روستاولی و میدان آزادی

این خیابان طویل و میدان آزادی گرجستان جاذبه‌ی تاریخی محسوب نمی‌شوند اما، برای گردشگران دیدنی هستند. روستاولی یکی از اصلی‌ترین خیابان‌های تفلیس است و شلوغی شهر و زندگی شهری در آن جریان دارد. بسیاری از اماکن مهم تفلیس از جمله سالن اپرا، موزه‌ی مردمی، سالن تئاتر، سازمان‌های دولتی و... در اطراف این میدان و خیابان قرار دارند.

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید

پل درای

قدیمی‌ترین پل شهر تفلیس با بیش از صد و شصت سال قدمت پل درای نام دارد. در تمام روزهای هفته به روی این پل بازاری از نوع بازارهای محلی در شهرهای مختلف ایران دایر است.

موزه‌ ملی گرجستان

در این موزه آثاری از سه هزار و پانصد سال پیش تا به امروز دیده می‌شود. این موزه که در خیابان روستاولی قرار دارد پنج لاری ورودی دارد و شامل پنج موزه می‌شود.

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید

موزه‌ی قوم نگاری

این موزه‌ی روباز در پنجاه هکتار از زمین پارک ویک در هفتاد ساختمان و ده بخش ساخته شده است. این بخش‌ها شامل وسایل، لباس‌ها و ابزار مردم نواحی مختلف گرجستان است.

بافت تاریخی شهر تفلیس نیز امکان قدم زدن در کوچه‌های باریک و دیدن خانه‌های آجری و تلفیق معماری عربی و آسیایی و روسی و اروپایی را به مسافرین می‌دهد.

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید

برای آشنایی بیشتر با جاذبه های گردشگری تفلیس می‎توانید به مقاله‎ی آشنایی با جاذبه های گردشگری تفلیس در گرجستان رجوع نمایید. همچنین برای اطلاع از تور لحظه آخری گرجستان و تور لحظه آخری تفلیس می‎توانید به سایت کی سفر مراجعه نمایید.

راهنمای سفر به تفلیس

توصیه های سفر به تفلیس

دسته ها:
}