لطفا صبر کنید...

حمام های آب گرم گرجستان ؛ حمام های درمانی تاریخی گرجستان
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/04/12

تاریخچه حمام های آبگرم ؛ توریست شکارچی!

اگر برای سفر به گرجستان و تفلیس تنها به دنبال یک دلیل باشیم آن دلیل معنای نام شهر «تفلیس» است. تفلیس یا «تبیلیسی» در لغت به معنای «گرم» یا «جای گرم» است! شاید تعجب کنید که چطور منطقه‌ای در یک کشور کوهستانی با آب­‌و­هوای نسبتاً سرد به «جای گرم» معروف شده است! در واقع این نام‌گذاری نه برای آب‌وهوا بلکه برای وجود چشمه‌های فراوان آبگرم  و حمام های درمانی در تفلیس است.

راهنمای سفر به تفلیس

حمام‎ های آب گرم تفلیس از جاذبه های گردشگری تفلیس است. در اینجا با جاذبه های گردشگری تفلیس آشنا شوید.

بنا به افسانه‌ای محلی در حدود 1500 سال پیش پادشاه منطقۀ گرجستان کنونی به نام «واختانگ گرگاسالی» معروف به «گرگ­سر» هنگام شکار به چشمه‌های آبگرم رسید و بعد از آب‌تنی در حوضچه‌های گوگرد، شیفتۀ این منطقه شد و دستور داد تا پایتخت را به آن «جای گرم» یعنی تفلیس منتقل کنند. در واقع او یک توریست شکارچی بود! شاید در دنیای مدرن امروز، ما قدرت این را نداشته باشیم که شهر شخصی خودمان را بنا کنیم! ولی می‌توانیم مثل جناب «گرگ­سر» مکان‌های منحصربه‌فرد را شکار کنیم! تفلیس و حمام های درمانی اش قطعاً صیدی بی‌نظیر خواهند بود.

حمام های درمانی چگونه ایجاد شدند ؟

در طی سالیان دراز این حمام ها و بناهای آن‌ها بارها تخریب و سپس بازسازی شده‌اند. بناهای کنونی این حمام ها مربوط به 400 تا 200 سال پیش هستند که امروزه به همان شکل و شیوۀ کاربری حفظ ‌شده‌اند و همه‌روزه میزبان مردم بومی و گردشگران بسیاری هستند که آب این چشمه ها و حمام ها را برای امراض پوستی، آرتروز و... شفابخش می‌دانند.

قدیمی‌ترین حمام موجود در تفلیس که همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد، «اوربلیانوسگایا» نام دارد که تاریخ ساخت آن را 500 سال پیش ذکر کرده‌اند. علاوه بر این‌ها حدود 100 سال پیش منابعی غنی‌ از گوگرد در دامنه‌ی کوه «تابوری» کشف شد که این کشف مهم باعث ایجاد چشمه ها و حمام های بسیار زیادی شد که امروزه هم وجود دارند و بیشتر از گذشت باعث رونق حمام ها و چشمه های شهر تفلیس شدند.

حمام های آب گرم گرجستان

معماری حمام های درمانی چگونه است ؟

از جذابیت‌های حمام های درمانی تفلیس علاوه بر خاصیت شفابخشی می‌توان به ساختمان بنا و معماری خود حمام ها اشاره کرد. برای ساخت این حمام ها ابتدا خاک‌برداری انجام می‌شده است تا سطح ساختمان حمام از سطح زمین پایین‌تر باشد، سپس دیوارها را با ضخامت کم و با استفاده از آجر احداث می‌کردند بعد سقف را به‌صورت گنبد‌‌ی­‌شکل (شبیه به معماری نواحی کویری ایران) می‌ساختند.

حمام های آب گرم گرجستان

بر روی این گنبدها شیشه‌های زیادی تعبیه کرده‌اند که دلیل آن پایین­تر بودن حمام از سطح زمین است و این شیشه‌ها درواقع نورگیر حمام هستند. نکته جالب در معماری این بناها استفاده از کاشی‌کاری و گنبد است که یادآور سبک معماری بناهای دوره صفوی در ایران است.

چیزهایی که باید در مورد حمام های درمانی تفلیس بدانید

شهر تفلیس در دامنه کوهی به نام «تابوری» بنا شده است که در دل این کوه بیش از 30 چشمه آبگرم وجود دارد. در ترکیب آب این چشمه هادرصد بالایی از «گوگرد» یا همان «سولفور» وجود دارد. این عنصر خاصیتی درمانی و آرامش‌بخش به آب این چشمه هاداده است. آب­‌درمانی، درمان آسیب­‌های پوستی، درد مفاصل، گرفتگی­‌های عضلانی و آرتروز بیشترین عواملی هستند که باعث استقبال افراد بومی و گردشگران به این چشمه ها و حمام ها می‌شوند.

حمام های آب گرم گرجستان

  • - درجۀ حرارت آب این چشمه ها و حمام ها بین 38 تا 40 درجه است.
  • - در این حمام های درمانی هیچ‌گونه وسیلۀ گرمایشی استفاده نمی‌شود و آبگرم آن ها از همان چشمه ها تأمین می‌شود.
  • - میانگین زمانی که برای استفاده از این حمام ها موردنیاز شماست تقریباً 2 ساعت است.
  • - در نظر داشته باشید که در تمام فضاهای این چشمه های آبگرم و حمام ها بوی گوگرد را حس خواهید کرد.
  • - بهترین زمان برای بازدید از این حمام ها و چشمه ها فصل زمستان است و آن هم به دلیل اختلاف دمای زیاد بین محیط سرد بیرون و محیط گرم و لذت‌بخش درون حمام ها است.
  • - ورزشکارانی که دچار دردهای عضلانی می‌شوند و همچنین افراد عادی که با این نوع دردها دست ‌به ‌گریبان هستند حتماً استفاده از این حمام ها را در برنامۀ خود قرار دهند.
  • - از گذشته‌های دور رسم بر آن بوده است که نام صاحب حمام را بر روی بنا می‌گذاشتند به همین خاطر اکثر این حمام ها به نام افراد هستند.
  • - نکته جذاب دیگر در مورد این حمام های درمانی این است که صرفاً مکان استحمام نبوده‌اند و در ایام خاصی در این بناها جشن هم برگزار می‌شده است.

یکی دیگر از کاربردهای عجیب این حمام ها «عروس دیدن» بوده است. در واقع زن‌هایی که برای پسران خود به دنبال دختر مناسب بوده‌اند سعی می‌کرده‌اند که عروس را در این حمام های آبگرم بیابند! اشخاصی هم به‌عنوان واسطه وجود داشته‌اند که در یک روز خاص عروس و مادرشوهر احتمالی! را به حمام می‌آوردند و از دو طرف مبلغی را دریافت می‌کردند!

حمام های شاه عباسی ! 

بله درست خواندید! حمام های شاه­ عباسی تفلیس ! حمام­ های آبگرم تفلیس به حمام های شاه­ عباسی معروف هستند. نما و کاشی‌های آبی‌رنگ در این حمام ها کاملاً منطبق با معماری و صنایع‌دستی وابسته به آن در دورۀ صفویه است. در ضمن دورۀ ساخت آن هم از لحاظ تاریخی معاصر با دورۀ سلسلۀ صفویه در ایران است! هرچند هم­‌نشینی نام شاه­ عباسی در کنار دیگر نام‌های حمام های که تلفظ آن‌ها برای ما دشوار است، نکتۀ عجیبی‌ست اما با در نظر گرفتن تمام شواهد و قرائن، می‌توانیم نتیجه بگیریم که نام حمام های شاه عباسی کاملاً منطبق با دورۀ تاریخی، معماری و تزیینات دورۀ صفویه در ایران است.

حمام های آب گرم گرجستان

باید در نظر داشت که ایران و گرجستان در طول سالیان متمادی باهم در ارتباط بوده‌اند و گرجستان تا سال‌های زیاد بخشی از خاک ایران بوده است. امروزه هم نوادگان گرجستانی‌های مهاجر که در زمان صفویه به ‌اجبار به ایران کوچانده شده‌اند در شهرهای فَرِیدَن و فریدون‌شهر در اطراف اصفهان ساکن هستند! بد نیست بدانیم که «الله‌وردی خان» که دستور و هزینه ساخت سی‌وسه‌پل اصفهان را داد، یکی از همان مهاجران گرجستانی به ایران و اصفهان بوده است.

مراجعان حمام های درمانی تفلیس ؛ الکساندر پوشکین ، شاه عباس ، الکساندر دوما و شما!

در حال حاضر بیشتر از ده حمام در تفلیس فعال هستند که شما می‌توانید هرکدام را که دوست دارید انتخاب کنید چون ازلحاظ امکانات عموماً در یک سطح هستند. نشستن در حوضچه یا حمام آبگرم معمول‌ترین نوع استفاده از این حمام ها است. به‌غیراز غوطه‌ور شدن در استخر آبگرم و گوگرد شما می‌توانید خدماتی نظیر انواع ماساژ و سونا را نیز دریافت کنید. همچنین مربیان ماساژدرمانی که در این حمام ها مستقر هستند می‌توانند خدمات ماساژ را با قیمتی مناسب به شما ارائه کنند.

حمام های آب گرم گرجستان

افرادی که قبل از شما به این حمام ها مراجعه کرده‌اند، کیفیت آن‌ها را تضمین کرده‌اند؛ برای مثال الکساندر دوما نویسندۀ شهیر فرانسوی داستان «کنت مونت-کریستو» و «سه تفنگدار» هنگام فرار از دست طلبکارانش از پاریس به مسکو! از یکی از این حمام ها استفاده کرد و شگفتی‌اش از دیدن چنین حمامی را در نوشته‌هایش نقل کرد! برای اینکه خیالتان از کیفیت و جذابیت راحت‌تر باشد ویژگی­ های دو تا از این حمام ها را مرور می‌کنیم.

 اُربیلیانی ؛ حمام آبی

کاشی‌های آبی‌رنگِ استفاده ‌شده در این حمام، زیبایی خیره‌کننده‌ای را به این بنا بخشیده است و همین مورد باعث شده است که مردم محلی به آن حمام «آبی» بگویند. پنجره‌های نوک‌تیز، استفاده از کاشی‌های سفید و سبز در داخل بنا و مناره‌هایی که برای آن ساخته شده است به زیبایی و شهرت این بنا افزوده است به‌گونه‌ای که بسیاری از مردم محلی و گردشگران معتقدند که این حمام زیباترین حمام تفلیس است.

حمام های آب گرم گرجستان

نکتۀ جذاب در مورد این بنای تاریخی این است که الکساندر پوشکین (بنیان‌گذار ادبیات مدرن روسی و بزرگ‌ترین شاعر روسیه) از مراجعین آن بوده است و امروزه لوحی در این حمام قرار دارد که سخنان ستایشگر پوشکین در مورد این حمام در آن درج شده است.

حمام وی آی پی

گران‌ترین و لوکس‌ترین حمام گوگرد تفلیس حمام وی­ آی­ پی است که در بیشتر اوقات میزبان سیاستمداران و تاجران است و هزینۀ استفاده از آن برای افراد معمولی گزاف محسوب می‌شود. ولی در صورت استفاده، حتماً تجربه‌ای لذت‌بخش برای شما خواهد بود!

حمام های آب گرم گرجستان

نکته‌ای که برای انتخاب یکی از این حمام ها باید در نظر داشته باشید این است که بعضی از آن‌ها برای بخش بانوان سازۀ استخر را ندارند و اگر شما یک گردشگر خانم هستید حمامی را انتخاب کنید که بتوانید خدمات استخر را هم دریافت کنید تا لذت کامل این حمام های تاریخی و درمانی را بچشید.

موقعیت جغرافیایی حمام های آبگرم تفلیس

امروزه اکثر حمام های معروف تفلیس در محله آبانوتوبانی تفلیس قرار دارد که در مجاورت رودخانه «کورا» و پای کوه واقع شده است. این نام در لغت به معنای «حمام­ محله» یا «محله حمام» است.

حمام های آب گرم گرجستان

راهنمای سفر به تفلیستوصیه های سفر به تفلیس

دسته ها:
}