لطفا صبر کنید...

کلیساهای گرجستان - عصاره‌‌ هنر معماران و هنرمندان گرجی
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/03/19

هنگام سفر به هر سرزمینی با هر دین و آیینی، یکی از بهترین مکان‌های دیدنی آن مقصد، بناهای مذهبی‌اش است. صرف‌نظر از این‌که شما، به‌عنوان گردشگر، چه اعتقادی دارید، مطمئناً سر زدن به مساجد، کنیسه‌ها، معابد و کلیساها برایتان جذاب خواهد بود! چون این بناها به دلیل تقدس و اهمیتی که برای مردم دارند، همیشه نمایشگاه و مکان رقابت قدرتمندترین هنرمندان و اساتید یک کشور هستند. این هنرمندان نهایت توان خود را خالصانه‌ در هر حوزه‌ی هنری و مهندسی، صرف اعتقاداتشان می‌کنند و دوست دارند بناهای مذهبی‌شان همیشه در اوج زیبایی و شکوه باشد.

راهنمای سفر به تفلیس

راهنمای سفر به باتومی

حدود 70 درصد جمعیت گرجستان، بر دین مسیحیت ارتدکس هستند و همین مسئله باعث شده است که سنت ساخت کلیسا در این کشور از قدیم پابرجا باشد. در این مطلب همراه ما باشید تا با کلیساهای زیبای کشور گرجستان بیشتر آشنا شویم.

کلیسای سامبا یا اسمیندا سامبا ؛ بزرگ ترین کلیسای ارتدکس جهان

کلیساهای گرجستان

اسمیندا کلیسای اصلی ارتدکس گرجی محسوب می‌شود که می‌توانید در مقاله‌ی کلیسای سامبا در موردش بخوانید.

کلیسای کاشوتی ؛ آزمون الهی دیوید

کلیسای کاشوتی حدود 115 سال قبل توسط یک معمار آلمانی طراحی و بنا شد و نسبت به کلیساهای دیگر گرجستان تازه‌ساز محسوب می‌شود، ولی باید در نظر داشت که این بنا به جای یک کلیسای باستانی ساخته شده تا جایگزینی برای آن باشد. حتی از آجرهای کلیسای قدیمی هم در ساخت بنای جدید استفاده شد. سبک معماری قرون‌وسطایی کاشوتی نیز به آن حال و هوایی قدیمی و کهن داده است.

کلیساهای گرجستان

نام کاشوتی در زبان گرجی تشکیل‌شده از دو کلمه «سنگ» و «زایش» است. طبق افسانه‌ای محلی، حدود 1500 سال پیش، زنی ادعا کرد که کشیشی به نام «دیوید» پدر فرزند اوست. دیوید این ادعا را تکذیب کرد و گفت برای اثبات بی‌گناهی‌اش تضمین می‌کند که زن به‌جای نوزاد سنگ به دنیا آورد. سپس آن زن سنگ به دنیا آورد! به همین دلیل برای احترام و یادبود دیوید در همان مکان به دنیا آمدن بچه، این کلیسا را ساختند که البته امروزه دیگر از ‌آن بنا چیزی باقی نمانده و بنای کنونی به‌جای آن ساخته شده است.

کلیسای ترنیتی گرگتی ؛ کلیسای ممنوعه

در شمال‌شرق گرجستان در فاصله‌ی 150 کیلومتری تفلیس و 10 کیلومتری مرز روسیه، در میان رشته‌کوه‌های قفقاز، کلیسایی منحصربه‌فرد وجود دارد. کلیسای «ترینیتی‌گرگتی» در ارتفاع بیش از 2000 متر از سطح دریا و در مجاور روستایی به نام «گرگتی» ساخته شده است. تاریخ ساخت این کلیسا به بیش از 600 سال قبل بازمی‌گردد. دور بودن از مرکز و بنا شدن در دل کوهستان باعث شده است که این کلیسا در میان مردم جنبه‌ای افسانه‌ای و مرموز پیدا کند.

کلیساهای گرجستان

برای رفتن به این مکان باید از روستای گرگتی در مسیری کوهستانی و مارپیچ حدود یک ساعت پیاده‌روی کرد که البته این مسیر به دلیل عبور از کنار رودخانه «چخِری» و مناظر زیبای کوهستان اصلاً خسته‌کننده نیست!

البته در اطراف کلیسا، رودخانه، آبشار و محوطه‌ی سوارکاری هم وجود دارد که می‌توانند جاذبۀ خوبی برای بازدید از آن منطقه و دیدن این بنای عجیب باشد.

سبک معماری این کلیسا شبیه به سبک معماری قرون‌وسطاست و کمتر تغییراتی در طول سالیان، در آن اعمال شده است. برای مثال پنجره‌های کلیسا طوری طراحی‌ شده‌اند که نور اندکی را به فضای داخل انتقال دهند! و همین نکته به مرموز بودن ترنیتی‌گرگتی افزوده است! فضای درونی کلیسا برای بسیاری از افراد مانند یک راز است و همین عامل می‌تواند دلیل استقبال زیاد گردشگران برای بازدید از این بنا باشد! باید خاطرنشان کرد که عکاسی از فضای داخلی این بنا ممنوع است!

این کلیسا به دلیل دورافتاده بودن و موقعیت جغرافیایی‌ای که دارد در زمان‌های جنگ مکانی بوده است که «صلیب سنت‌نینو» و دیگر اشیای ارزشمند ملی را در آن نگهداری می‌کرده‌اند.

کلیسای سیونی ؛ نماد امید و صلح

کلیساهای گرجستان

قدمت این بنا در حدود 1500 سال است؛ این تاریخچه خود نشان از اهمیت تاریخی و مذهبی آن در نزد مردم گرجستان دارد. در مقاله کلیسای سیونی در مورد این کلیسا بیشتر بخوانید.

کلیسای کاتولیک سنت پیتر و پل

این بنا هم جزو کلیساهای تازه‌ساز در گرجستان محسوب می‌شود و در قرن 19 میلادی تأسیس شده است، ولی سبک معماریِ تلفیقیِ «باروک» با «گوتیک» که در ساخت آن به‌کار رفته، ظاهری زیبا به این بنا بخشیده، ظاهری که گویی متعلق به قرن 17 است. ویژگی سبک معماری گوتیک، تأکید بر عمودی بودن بنا و اشاره به آسمان دارد و همچنین ویژگی اصلی سبک معماری باروک، تزئینات فراوان در بنا و سعی برای عبور از قواعد پذیرفته ‌شده‌ی معماری‌ست.

کلیساهای گرجستان

در دوران استیلای شوروی بر گرجستان این کلیسا تعطیل شد و کاربری آن به انبار تغییر یافت. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که اکثر کلیساهای گرجستان متعلق به فرقه‌ی ارتدکس است و کلیسای سنت‌پیتر و پل از معدود کلیساهای کاتولیک این کشور به شمار می‌رود.

 کلیسای آنچیسخاتی ؛ کهن‌ترین کلیسای گرجستان

کلیساهای گرجستان

این کلیسا را قدیمی‌ترین کلیسای شهر تفلیس می‌دانند و سابقه‌ی ساخت آن را به بیش از 1500 سال قبل می‌رسانند. آنچیسخاتی به دلیل طراحی و سبک معماری‌اش که «باسیلیکا» نام دارد در بین دیگر کلیساهای گرجستان معروف و منحصربه‌فرد است. باسیلیکا سبکی از معماری بیزانسی‌ست که در آن سالن اصلی کلیسا یک بنای دراز و سوله ‌مانند است. در ضمن نقاشی‌های دیواری این بنا نیز به دلیل قدمت بیش از چهارصد سالی که دارند زبانزد هستند. کلیسای آنچیسخاتی به مناسبت بازدید پاپ (رهبر مسیحیان کاتولیک جهان) از گرجستان در سال 1999 مورد بازسازی قرار گرفت.

جاذبه های گردشگری تفلیس را بشناسید و بهترین زمان سفر به تفلیس را بدانید .

کلیسای سنت ‌میخلی

کلیساهای گرجستان

سبک معماری این کلیسا برخلاف دیگر کلیساها که برگرفته از سنت گرجی یا رومی بودند، الهام گرفته از معماری روسی‌ست و فرم هندسی اصلی در طراحی و ساخت آن، فرم دایره است. این کلیسا سالنی مدور است که رنگ غالب آن سفید است و بر روی سقف آن نیز یک گنبد قرار دارد. درون کلیسا هم از رنگ‌ها و تزئینات ساده‌ای استفاده شده است. سنت‌میخیل حدود 110 سال قدمت دارد.

کلیسای متخی ؛ بازگشت از سیاه‌چال

کلیساهای گرجستان

قلعه این مجموعه توسط «شاه رستم» حدود 400 سال پیش بنا شده است و در دوره‌ای تاریخی تا 3 هزار سرباز در این قلعه و کلیسا حضور داشته‌اند.

کلیسای جامع سنت جرج

کلیساهای گرجستان

پیشینه‌ی بنا شدن این ساختمان هم به حدود 700 سال قبل بازمی‌گردد، ولی به دلیل حملات متوالی به گرجستان و همچنین سوانح طبیعی، این کلیسا هم بارها تخریب و بازسازی شده است و سازه‌ای که اکنون وجود دارد، متعلق به قرن 18 است. از آنجایی‌ که تعداد ارمنی‌هایی که در تفلیس زندگی می‌کنند کاهش داشته است، این کلیساها هم ابعاد کوچک‌تری نسبت با باقی کلیساها دارد؛ سنت‌جرج فقط یکی از دو کلیسای ارمنی موجود در تفلیس است. تزئینات و نقش ‌و نگار داخلی این کلیسا، یکی از جاذبه‌های مهم این بنا برای گردشگران است. ویژگی دیگر این کلیسا گنبد ـ مناره‌ی آن است که بعد از بازسازی به رنگ آبی فیروزه‌ای درآمده. در ضمن مقبره‌ی «ارکل دوم» یکی از پادشاهان گرجستان که در جنگ با ایران کشته شده هم در حیاط این کلیسا قرار دارد.

دیگر کلیسای ارمنی شهر تفلیس هم «اجمیاتسین» نام دارد که زمان ساخت آن متعلق به قرن 18 میلادی است.

از دیگر کلیساهای گرجستان می توان به کلیسای جامع مادر مقدس در باتومی ( آشنایی با جاذبه های گردشگری باتومی ) و کلیسای جواری اشاره کرد.

برای مشاهده یا خرید تور باتومی مستقیم ، تور ارزان تفلیس و یا تور گرجستان ارزان می‎توانید به سایت کی سفر مراجعه نمایید.

راهنمای سفر به باتومی

راهنمای سفر به تفلیس

دسته ها:
}