لطفا صبر کنید...

تاریخچه چهارشنبه‌ بازار فاتح استانبول
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/05/09

روزی روزگاری در چهارشنبه روزی در امپراتوری بزرگ روم مردم بنا به دلیلی که نمی‌دانیم! گرد هم آمدند و تصمیم گرفتند با یکدیگر به دادوستد بپردازند. تصمیم دیگرشان این بود که این کار را هر هفته تکرار کنند تا نیازهایشان را به کمک هم و دور از دست دلالان رفع کنند. برای اینکه پیوندشان را معنادار و محکم کنند تصمیم گرفتند مکانی را که در آن جمع می‌شوند را هم به نام چهارشنبه نام‌گذاری کنند؛ این‌گونه بود که بیش از 1600 سال قبل در محله چهارشنبه استانبول، چهارشنبه بازار فاتح شکل گرفت.

راهنمای سفر به استانبول

اگر قصد بازدید از این بازار را دارید، می‎توانید تورهای ترکیه از جمله تور لحظه آخری استانبول را در کی سفر بیابید.

چهارشنبه ‌بازار فاتح موزه مردم شناسی استانبول !

چهارشنبه‌ بازار فاتح استانبول

در سفر به استانبول یادمان باشد سر زدن به چهارشنبه بازار علاوه بر خرید اجناس با قیمت مناسب و دیدن این بازار، یک ویژگی مهم دیگر هم دارد آن هم تماشای برپایی یک سنت چندصدساله است که از گزند سالیان و حکومت‌ها آسیبی ندیده است. گویی مردم محله فاتح و شهر استانبول با یک تعصب خاص و علاقه قلبی سعی بر آن دارند که این بازار را حفظ کنند. بازاری که دیگر تنها جنبه تجاری و دادوستد ندارد بلکه تبدیل به بخشی از هویت و نماد اتحاد و همزیستی مسالمت‌آمیز این مردم شده است. مردم محله فاتح و استانبول دوست ندارند که سبک زندگی و بخشی از رفتار جمعی‌شان را که پس از قرن‌ها به ایشان ارث رسیده است، از دست بدهند. آن‌ها می‌دانند اگر این فرهنگ را حفظ نکنند بعدها باید تصاویر و نشانه‌هایش را در کتاب‌ها و موزه‌ها جستجو کنند. ما هم به‌عنوان گردشگر می‌توانیم با بازدید از چهارشنبه بازار فاتح و مشارکت در این فرآیند جمعی به آن‌ها کمک ‌کنیم.

چرا یک گردشگر برای خرید به چهارشنبه بازار برود؟

چهارشنبه‌ بازار فاتح استانبول

اجناس ارائه شده در چهارشنبه بازار فاتح استانبول صرفاً مایحتاج اولیه زندگی و مواد غذایی نیست. شما به‌عنوان یک گردشگر اگر می‌خواهید در ترکیه پوشاک، کیف و کفش را با قیمت مناسب خریداری کنید، حتماً به چهارشنبه بازار فاتح سر بزنید. لوازم‌خانگی، صنایع‌دستی، وسایل تزئینی و... ازجمله اجناسی هستند که هم برای مردم بومی جذاب هستند و هم برای گردشگرانی که سعی دارند با مدیریت هزینه‌های خود بهترین تفریح، بهترین خرید سوغاتی و بهترین گردش را انجام دهند.

در ضمن یادمان باشد که گردش در یک بازار روباز و دیدن جنب‌وجوشی که در آن وجود دارد هم می‌تواند انگیزه دیگری باشد که بازدید از این بازار را در برنامه‌هایمان بگنجانیم.

ویژگی های چهارشنبه بازار فاتح استانبول

چهارشنبه‌ بازار فاتح استانبول

عموماً در سفرهای خارجی اکثر مکان‌هایی که برای گردش به توریست‌ها پیشنهاد می‌شوند جاهای خاصی هستند که تمام امکانات و شرایطشان مختص گردشگران است و اکثراً یک تصویر مصنوعی و کارت‌پستالی از زندگی در آن کشور را نشان می‌دهند. اکثر جاهایی که شما به‌عنوان یک توریست سر خواهید زد، از قبل برای حضور شما آماده‌سازی شده‌اند پس شما با فرهنگ زنده مردم آن شهر یا کشور زیاد آشنا نخواهید شد اما اگر کسی می‌خواهد با فرهنگ روزمره مردم یک کشور یا شهر آشنا بشود بهتر است به جاهایی نظیر چهارشنبه بازار فاتح برود.

  • - در شهر استانبول حدود 200 بازار محلی وجود دارد که فاتح بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین بازار آن است و در قدیمی‌ترین و مرتفع‌ترین جای شهر قرار دارد.
  • - این بازار در حدود 20 خیابان و کوچه مختلف برپا می‌شود و از 5 صبح تا 9 شب جریان دارد.
  • - در این بازار فروشندگان محلی که اکثراً خودشان تولیدکننده محصولاتشان هستند به‌راحتی به شما تخفیف می‌دهند و شما اجازه خواهید داشت اجناسشان را امتحان کنید.
  • - بازار فاتح در استانبول یک سنت دیرپا است و محبوبیت زیادی دارد به‌طوری‌که حتی هنرمندان و چهره‌های سیاسی هم به آن مراجعه می‌کنند.
  • - نکته مهمی که باید بدانید این است که چهارشنبه بازار فاتح امروزه در تمام طول هفته دایر است.
  • - مشتری‌های دائمی این بازار مردم محلی استانبول و محله فاتح هستند که برای خرید به این بازار می‌روند. زنان درصد بیشتری از مشتری‌های چهارشنبه بازار هستند.

مسجد فاتح

چهارشنبه‌ بازار فاتح استانبول

در محله چهارشنبه بازار مسجد تاریخی فاتح قرار دارد که نامش را بعدها به این بازار هم داده است. در کنار مسجد کوچه‌ها و خیابان‌های تنگ و باریکی قرار دارند که مکان برپایی این بازار هستند.

سلطان محمد فاتح بعد از فتح استانبول دستور داد تا بر خرابه های کلیسای حواریون یک مسجد عظیم بسازند که امروزه به مسجد فاتح مشهور است. آرامگاه سلطان محمد و همسرش «گلبهار» هم در صحن همین مسجد قرار دارد.

راهنمای سفر به استانبولمراکز خرید استانبول

نکات ضروری سفر به استانبول را در زیر مشاهده کنید:

نکات ضروری سفر به استانبول

اپلیکیشن های کاربردی سفر به استانبول را در زیر ببینید:

اپلیکیشن های کاربردی سفر به استانبول

دسته ها:
}