لطفا صبر کنید...

17 جاذبه گردشگری (تاریخی و طبیعی) باکو که نباید از دست داد!
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/03/07

باکو برای علاقه‌مندان به تاریخ، معماری، فرهنگ و ادبیات جاذبه‌های بسیاری دارد. هرچند خود این شهر، یک شهر ساحلی‌ست و از زیبایی‌های دریای خزر بی‌بهره نماند، اما بیشتر جذابیتش را مدیون آثار تاریخی‌ست. علاوه بر باکو، شهرهای شکی و گنجه نیز تعدادی آثار تاریخی و طبیعی دارند. در ادامه  17 جاذبه‌ گردشگری  (تاریخی و طبیعی) باکو را معرفی می‌کنیم:

راهنمای سفر به باکو

ویدیو گردشگری آذربایجان :

1. ونیز کوچک در باکو

در سال 1960 در بلوار شهر باکو، شهر کوچکی شبیه به ونیز ساخته شده است. بر وسعت این ونیز کوچک در سال‌های مختلف افزوده شده و در حال حاضر 10000 مترمربع مساحت دارد. پل‌های سنگی و جزیره‌های کوچک و بزرگی که در میان ونیز باکو ساخته شده‌اند برای گردشگران یادآور سفر به اروپاست و حس متفاوتی را منتقل می‌کنند. علاوه بر زیبایی، تمیزی بسیار زیاد این بخش از شهر، خود علتی برای جذب بیشتر گردشگران است.

ونیز کوچک در باکو

اگر به دیدن ماکت‎های جاذبه های گردشگری دنیا علاقه‎مند هستید، با مشاهده این ویدیو می‎توانید به اروپای کوچک در بروکسل بروید .

2. کاخ شیروان شاه

کاخ شیروان شاه، از جاذبه‌های تاریخی شهر باکوست. این کاخ در قرن پانزدهم محل سکونت شاهان و سران مملکت بوده است. شروان‌شاهان هم زمان با حکومت عباسیان، در آذربایجان حکومت می‌کرده‌اند. بازدید از این بنای تاریخی نه تنها برای علاقه‌مندان به تاریخ بلکه برای معماران و علاقه‌مندان به معماری هم بسیار جذاب است. بی‌شک معماری کاخ شیروان شاه از پیچیده‌ترین و بهترین معماری‌های قرون وسطی محسوب می‌شود.

کاخ شیروان شاه

3. شهر قدیمی باکو یا ایچری شهر

بافت قدیمی شهر باکو را در محله‌ای که امروزه به نام شهر قدیمی شهرت دارد می‌توان دید. این محله‌ی تاریخی، ساختمان‌ها و کوچه‌های قدیمی باکو را به خوبی پیش چشم گردشگر به تصویر کشیده است. ایچری بین قرن 11 تا 19 میلادی ساخته شده و در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

ویدیو ایچری شهر :

شهر قدیمی باکو یا ایچری شهر

4. کلیسای آلمانی باکو

این کلیسا در سال‌های 1895 تا 1898 توسط یک معمار آلمانی ساخته شده. یکی از عوامل جذب گردشگر به این کلیسا افزون بر معماری و قدمت آن، تبدیل شدن آن به سالن موسیقی از زمان استیلای حکومت کمونیستی شورویست.

کلیسای آلمانی باکو

5. برج دختر باکو

بسیاری از اهالی شهر باکو و گردشگران این برج را نماد شهر باکو می‌دانند! برج دختر، برجی با 29 متر ارتفاع است که در هفت طبقه با دیوارهای تنومند و استوانه‌ای‌شکل، در فاصله‌ی قرون 7 تا 12 ساخته شده است. (البته تاریخ دقیق، هدف از ساخت این برج و کاربرد اصلی آن مشخص نیست.) این برج فاصله‌ی زیادی با ساحل دریای خزر ندارد و چشم‌انداز خوبی از شهر و دریا در کنار هم دارد، اینجا بهترین نقطه‌ی باکو برای عکاسی‌‎ست!

برج دختر باکو

6. موزه تاریخی آذربایجان

موزه بسیار قدیمی آذربایجان در سال 1920 تأسیس شد. این موزه پرزرق‌وبرق اسناد تاریخی بسیاری را در خود جای داده است. وسایل گوناگون موجود در موزه نشان‌دهنده‌ی روند تغییر در نوع زندگی مردم آذربایجان از گذشته تا کنون است.

موزه تاریخی آذربایجان

7. موزه فضای باز تاریخی و هنری قبوستان (Qobustan)

قبوستان در فاصله‌ی 60 کیلومتری شهر باکو یعنی جنوب شرق رشته‌کوه‌های قفقاز در فضای باز و در میان تپه‌ها و کوهستان‌های اطراف شهر، منتظر میزبانی از گردشگران است. این اثر به دلیل قدمت تاریخی بسیار زیادش در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده. در این مجموعه‌ی تاریخی و فرهنگی بیش از 6000 نقاشی بر روی سنگ و بیش از 100000 عتیقه وجود دارد.

موزه فضای باز تاریخی و هنری قبوستان

8. مسجد حیدر (مسجد جدید آذربایجان)

مسجد حیدر 12000 مترمربع مساحت دارد. این مسجد در سال 2014 افتتاح شد. بنای این مسجد به دلیل سنگ بنای زیبا و ویژه‌ی آن بسیار موردتوجه گردشگران قرار گرفته است. گنبد اصلی این مسجد 55 متر ارتفاع و گنبدهای کوچک‌تر 35 متر ارتفاع دارند.

مسجد حیدر

راهنمای سفر به باکو

9. مرکز فرهنگی حیدر علی اُف

این مرکز فرهنگی توسط زها حدید، معمار بسیار معروف عرب، طراحی شده است. ظاهر این ساختمان، معماری داخلی آن و خمیدگی‌های پیچیده‌ی بنا، گردشگران زیادی را به سوی خود جلب کرده است. علاوه بر زیبایی‌های ظاهری بنا در این مرکز فرهنگی، یک گالری هنری، موزه و سالن کنفرانس هم وجود دارد.

مرکز فرهنگی حیدر علی اُف

10. برج های شعله

برج های شعله بلندترین ساختمان‌های باکو هستند! این برج ها با 190 متر ارتفاع به‌گونه‌ای معماری شده‌اند که یادآور شعله‌های آتش باشند. این سه برج به دلیل این‌که نماد باکو هستند بسیار موردتوجه گردشگران قرار می‌گیرند. از هر نقطه‌ی باکو زیبایی این برج ها به چشم گردشگران می‌رسد. یکی از برج ها هتل و دو برج دیگر مرکز تجاری و ساختمان مسکونی هستند.

برج های شعله

11. موزه ادبیات نظامی گنجوی

از نام این موزه مشخص است که برای علاقه‌مندان به فرهنگ و ادبیات جاذبه‌ی هیجان‌انگیزی‌ست! کتب و اشیای بسیار زیادی در این موزه برای شناساندن فرهنگ آذربایجان به گردشگران وجود دارد. این موزه در نزدیکی میدان فانتن، یکی از اصلی‌ترین و زیباترین میدان‌های شهر باکو قرار دارد.

موزه ادبیات نظامی گنجوی

12. موزه فرش باکو

موزه فرش با بیش از 1000 قالیچه و فرش دست‌بافت آذری، ایرانی و داغستانی آماده‌ی معرفی تاریخچه‌ی فرش و به نمایش گذاشتن این آثار هنری‌ست. گردشگران با پرداخت 4000 تومن بیشتر می‌توانند از توضیحات یک راهنما نیز استفاده کنند.

موزه فرش باکو

13. دروازه مراد (Murad’s Gate)

این دروازه تاریخی در قرن شانزدهم به دستور شروانشاه برای محافظت از شهر ساخته شده است. این دروازه با وجود قدمت تاریخی‌اش امروزه زیاد مورد استقبال گردشگران قرار نگرفته اما بازدید از آن به علاقه‌مندان آثار تاریخی پیشنهاد می‌شود.

دروازه مراد

14. معبد آتش زرتشتیان

این آتشگاه قدیمی در حال حاضر بیش از نیم‌قرن است که کاربری‌اش تبدیل به موزه شده. این اثر تاریخی نیز مانند بسیاری از آثار آذربایجان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

معبد آتش زرتشتیان

15. مسجد بی بی هیبت

این مسجد قدیمی متعلق به دوره‌ی شروانشاهان است و در دوره‌ای از تاریخ کاملاً نابود شده و سپس در سال 1997 بازسازی آن به اتمام رسیده است. در این مسجد آرامگاه دختر امام موسی کاظم (ع) قرار دارد و یکی از مراکز مهم شیعیان باکوست.

مسجد بی بی هیبت

16. کوه یانار داغ

بازدید از کوه یانار داغ برای بسیاری از گردشگران هیجان‌انگیز است. یانار داغ کوهی در میان آتش است و بیش از هزار سال است مشتعل مانده! از علت این اتفاق نادر بومی‌های منطقه افسانه‌های زیادی ساخته‌اند اما علت علمی این اتفاق وجود منابع گازی در کوه است.

کوه یانار داغ

17. دریاچه بیوک شور

بیوک شور در شبه‌جزیره آبشوران قرار گرفته است. این دریاچه آب شور بیش از سه متر عمق دارد و طول آن حدود چهار متر است. در اطراف دریاچه، مجتمع تفریحی نیز جهت رفاه گردشگران ساخته شده. متأسفانه مدت زیادی‌ست که سلامت دریاچه به دلیل آلودگی‌های گوناگون در خطر است.

دریاچه بیوک شور

اگر قصد سفر به باکو و مشاهده این جاذبه های گردشگری را دارید، می‎توانید تور ارزان باکو را در کی سفر بیابید. همپنین اگر قصد خرید از این شهر را دارید، می‎توانید در اینجا با 12 مرکز خرید معروف باکو آشنا شوید .

راهنمای سفر به باکو

دسته ها:
}