لطفا صبر کنید...

چشمه های باداب سورت مازندران ؛ دومین میراث طبیعی ایران
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/28

باداب سورت واقع در منطقه چهاردانگه شهرستان ساری، استان مازندران پس از کوه دماوند دومین میراث طبیعی ایران است که به ثبت جهانی رسیده. این چشمه پلکانی به عنوان دومین چشمه با ویژگی‌های خاص خود است که پس از چشمه مشابه خود، پاموکالهٔ ترکیه به ثبت جهانی رسیده است.

چشمه های باداب سورت مازندران

بادآب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدّتِ اثر است. ترکیب باداب‌سورت در کنار یک دیگر را می‌توان شدّت اثر آب گازدار ترجمه کرد.

چه چیز این چشمه‌های پلکانی را منحصر بفرد کرده است؟

آیا تا به حال بر روی زمین رنگین کمان دیده اید؟! قطعا پاسخ شما به این سوال خیر است! پس من به شما پیشنهاد می‌کنم برای مشاهده این رنگین کمان زمینی دست بجنبانید.

چشمه های باداب سورت مازندران

باداب سورت مجموعه‌ای از چشمه‌های پلکانی با آب‌های رنگی مختلف است که از دل زمین با فاصله کمی از یک دیگر می‌جوشند. چشمه‌هایی در رنگ‌های سیاه، قرمز، زرد، نارنجی و سبزآبی. آب این چشمه‌ها نه تن‌ها در رنگ بلکه در طعم نیز با یک دیگر متفاوت است. بعضی از این چشمه‌ها شور و بعضی کمی شور و بعضی نیز گازدار هستند. اطراف این چشمه‌های پلکانی را درختان سوزنی شکل دربر گرفته اند. آسمان آبی صاف و بدور از دود و آلودگی شهر در بالای این چشمه‌ها زیبایی خاصی به منظره بخشیده است.

چشمه‌های پاموکاله در ترکیه، ایوانهای سفید و صورتی در نیوزلند، بایشوایتای در چین، باگنی سان فلیپو در ایتالیا، منطقهٔ یلو استون در ایالات متحدهٔ آمریکا و هیروال درمکزیک مشابه باداب سورت ایران هستند.

باداب سورت در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا قرار دارد. علاوه بر زیبایی حیرت انگیز آب‌های رنگی، خواص درمانی بعضی از این چشمه‌ها از علل اصلی شهرت آن‌هاست.

چشمه های باداب سورت مازندران

چشمه سیاه رنگ که عمق نسبتاً زیادی دارد در گذشته محل شنا و آب تنی در فصل تابستان بوده است. آب این چشمه در فصل زمستان یخ نمی‌زند.

چشمه نارنجی و مایل به قرمز که رسوب زیادی از آهن را در خود جای داده است به دلیل طعم ترش خود برای گردشگران بسیار عجیب است.

پلکانی بودن این چشمه‌ها که سبب زیبایی خاص خود شده است به دلیل املاح موجود در آب و رسوبات مختلف است و در طی سالیان دراز ایجاد شده است.

سنگ‌های تراورتنی بستر این چشمه‌ها را تشکیل می‌دهند. و اما سنگ‌های تراورتنی چیستند؟ تراورتن نوعی سنگ آهک است که از دستهٔ سنگ‌های رسوبی به‌شمار می‌رود. این سنگ‌ها از رسوبات چشمه‌های آب گرم بر جای مانده‌اند.

شب های باداب سورت

آسمان تمیز و صاف این منطقه شب‌ها میزبان ستارگان بی شماری است. بازدید از این ستاره‌های پر نور و متعدد از زیبایی‌های این جاذبه گردشگری است.

چشمه های باداب سورت مازندران

از چه مسیری باید به باداب سورت رفت؟

این جاذبه گردشگری در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت‌کوه، روستای سورت، مابین روستاهای اروست و مال‌خواست واقع شده است.

برای دسترسی به این رنگین کمان طبیعی هم از سوی استان سمنان و هم مازندران می‌توان سفر کرد.

اگر قصد گذر از استان سمنان را دارید مسیرتان به این شکل خواهد بود:

تهران، سمنان، مهدی‌شهر، شهمیرزاد، فولادمحلّه، سه راه تلمادره، روستای اروست، باداب سورت.

و اگر قصد گذر از استان مازندران را دارید مسیرتان به این گونه است:

تهران، ساری، کیاسر، سه راه تلمادره، روستای اروست، باداب سورت

مسافران شمال شرق کشور نیز باید از مسیر مشهد، شاهرود، دامغان، چشمه علی، سه راه تلمادره، روستای اروست و باداب سورت گذر کنند.

چشمه های باداب سورت مازندران

چشمه های باداب سورت مازندران

آنچه باید در نظر داشته باشید مسیر خاکی این جاذبه است. قسمت پایانی مسیر یعنی حدفاصل روستا تا خود باداب خاکی است و امکان گذر با اتومبیل شخصی برای شما فراهم نیست. مسافران باید ماشین‌های خود را در پارکینگ آنجا پارک کنند و با نیسان به مسیر خود ادامه دهند.

بهترین فصل بازدید از این زیبایی طبیعی، فصل بهار و ماه اردیبهشت است.

چشمه های باداب سورت مازندران

در پایان متاسفانه باید این خبر دردناک را به علاقه مندان به طبیعت بدهم که این چشمه‌های زیبا در معرض نابودی کامل هستند. تا به امروز بخش‌های بسیاری از این چشمه‌ها به دلیل عدم درایت و اهمیت مسئولین و بی توجهی گردشگران در حفظ این زیبایی طبیعی نابود شده است... امیدوارم پیش از آنکه باقی این اثر خارق العاده نابود شود مسئولان به فکر احیای آن بیافتند...

اگر به استان مازندران سفر کردید، دیگر جاذبه های طبیعی این استان مانند روستای فیلبند و آلاشت فراموش نکنید.

دسته ها:
}