لطفا صبر کنید...

عمارت عالی قاپو ؛ جاذبه گردشگری اصفهان
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/21

کمتر گردشگری است که در سفرهایش سری به اصفهان نزده باشد و خیلی کمتر هستند گردشگرانی که عزم نصف جهان کرده باشند و عالی قاپو را ندیده باشند. اصفهان در زیبایی و شگفتی کم از پاریس و فلورانس ندارد و چه سال‌های بسیاری که اصفهان بر آن دو فخر می‌فروخت. شهرهای نام‌آور دنیا هر یک برای خود نماد و دروازه‌ای دارند. در این میان عالی قاپو را دروازه اصفهان صفوی می‌دانند. دروازه‌ای ۵۰۰ ساله که گذشت زمان نیز قامتش را خم نکرده همچنان ثابت و پابرجا در دل اصفهان جا خوش کرده است. با کی سفر همراه باشید تا سری به دروازه شگفتی‌ها بزنیم.

عمارت عالی قاپو

راه های دسترسی به عالی قاپو

اصفهان شهری است که در قلب ایران قرار دارد، به همین دلیل دسترسی به آن بسیار آسان است. برای دسترسی به اصفهان از مناطق شمالی و شمال غربی کشور، خود را به شهر تهران برسانید تا سپس آزادراه شماره‌ی ۷ یا همان آزاد راه خلیج‌فارس، شما را بعد از طی ۳۸۰ کیلومتر، به اصفهان برساند.

دسترسی به اصفهان از جنوب، غرب و شرق کشور هم به ترتیب از طریق شهرهای شهرضا روی بزرگ‌راه شماره‌ی ۶۵، نایین روی بزرگ‌راه شماره‌ی ۶۲ و اراک روی بزرگ‌راه شماره‌ی ۶۲ امکان‌پذیر است. اصفهان به خطِّ راه‌آهن سراسری متّصل است و فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی هم یکی از پر رفت و آمدترین فرودگاه‌های کشور است.

میدان نقش جهان در مرکز شهر اصفهان قرار گرفته و توسّط دو خیابانِ استانداری و نشاط احاطه شده است. عالی قاپو در ضلع غربی میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد. نقش جهان میدانی بزرگ و با شکوه است که در مرکز تاریخی شهر اصفهان قرار دارد و اگر خود را از خیابان چهارباغ به نقش جهان برسانید شانس این را دارید که غرق زیبایی یکی از زیباترین خیابان‌های جهان شوید.

عالی قاپو ، عمارتی در اوج زیبایی معماری صفوی ، در قلب نصف جهان

عالی قاپو نامی ترکی است که درگاه بلند و با شکوه معنا می‌دهد. شاید سلاطین صفوی به خاطر تقدس بالایی که برای مذهبشان تشیع قائل بودند این نام را بر آن گذاشتند چرا که درب ورودی بنا را شاه عباس صفوی پس از تسخیر نجف از حرم امام علی (ع) به اصفهان انتقال داد و آن را در عالی قاپو به کار گرفت. متأسفانه سازنده‌ی اصلی این بنای نفیس هیچ‌گاه معلوم نشد و بر پایه حدس و گمان‌هایی که وجود دارد شاید از ساخته‌های استاد علی اکبر اصفهانی و یا استاد حسین اصفهانی باشد. آنچه که می‌دانیم این است که ساخت عالی قاپو تا صد سال طول کشیده و حتی آخرین شاه صفوی نیز بدان الحاقاتی افزوده است. شاه عباس بزرگ پس از انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان دستور به ساخت عالی قاپو داد و قرار بر این بود که عالی قاپو مرکز دولت‌خانه صفوی باشد.

عمارت عالی قاپو

عالی قاپو در شش طبقه و با ۴۸ متر ارتفاع ساخته شده و قرن‌ها بلندترین بنای شهر بود. جالب آنکه از نمای روبه‌رو، این سازه دو طبقه به نظر می‌رسد. اگر از طرفین به بنا نگاهی بیاندازیم بنا چهار طبقه می‌شود و تنها از نمای پشت است که متوجه شش طبقه بودن بنا می‌شویم. عالی قاپو در واقع دروازه ورودی مجموعه‌ای از کاخ‌ها و قصرهای دیگر است که امروزه کمتر به چشم می‌آیند و یا حتی نشانی از آنها نیست.

عمارت رکیب‌خانه، جبه خانه و تالارهای تیموری و چهل‌ستون در پشت بنا قرار داشتند و راه دسترسی آنها از عالی قاپو می‌گذشت. گفته می‌شود که طرح و ایده اولیه ساخت میدان نقش جهان متعلق به خود شاه عباس بوده و عالی قاپو تنها یکی از بناهایی بود که به دستور شاه عباس در میدان نقش جهان ساخته شد. شاه عباس قصد داشت که مرکزیت سیاسی را در عالی قاپو، مرکزیت مذهبی را در مسجد شاه و مرکزیت اقتصادی را در بازار سرپوشیده اصفهان در پشت بنای عالی قاپو قرار دهد. به این ترتیب نقش جهان مرکزیتی مضاعف یافت و شاه عباس توانست قدرت خود را بر کشور حاکم کند.

عمارت عالی قاپو

از همان طبقه همکف، بنا دلبری‌هایش را آغاز می‌کند و زیبایی‌اش را به رخ می‌کشد. دیوارهای عالی قاپو با مینیاتورهای استاد رضا عباسی مزین شده و از این نظر عالی قاپو را می‌توان آلبومی تاریخی از هنر ایرانی به حساب آورد. در آن روزگار شاه عباس در رقابتی هنری با دربار پادشاه گورکانی هند و همچنین پادشاهان عثمانی قرار داشت و توجه و علاقه شاه عباس به هنر ایرانی باعث شد تا شاهکارهای بزرگی به مانند عالی قاپو و مسجد شیخ لطف‌الله خلق شود.

عمارت عالی قاپو

طبقه همکف به وسیله پلکانی تنگ و مدور به طبقات بالاتر متصل می‌شود و شاید صعود از این پلکان به خاطر پله‌های بلندش برای همه آسان نباشد. پس از صعود وارد ایوانی با ستون‌های چوبی می‌شوید که بر بلندای آن نمایی خیره کننده از میدان نقش جهان شما را مجذوب خود می‌کند. بر فراز ایوان و در ارتفاع ۲۰ متری، مسجد شیخ لطف‌الله در روبه‌رو و مسجد شاه در سمت راست‌ و سردر قیصریه سمت چپ‌تان قرار دارد. یکی از نکات برجسته ایوان عالی قاپو قرار گیری حوضی مسی در طبقه پنجم است که مهندسان برای آب‌رسانی به آن از تکنیک‌های پیچیده مهندسی بهره گرفتند. این حوض مسی در زمان سلطنت سلطان سلیمان به بنا افزوده شده است.

آخرین سازه‌ای که به بنا افزوده شده سالن موسیقی است که طبقه آخر بنا محسوب می‌شود. این طبقه سه اتاق دارد. دو اتاق هم مساحت و کوچک و یک اتاق بزرگتر به مساحت ۶۴ مترمربع. نقاشی‌های این اتاق با بقیه نقاط کاخ تفاوت بسیار دارد و به واسطه هدف ساخت آن، نقاشی‌ها عاشقانه‌تر و تا اندازه‌ای تحت تاثیر هنر نگارگری غربی، اروتیک می‌شوند. اما وجه تمایز بنا گچ‌بری‌های سه بعدی و برجسته آن است که به هنگام برگزاری مجالس موسیقی شاهانه، شکل و جنس گچ‌بری‌ها صداهای مزاحم را حذف می‌کرد و صدای موسیقی بدون اکو در سالن طنین انداز می‌شد. سالن موسیقی عمارت عالی قاپو از شاهکارهای مهندسی صفوی محسوب می‌شود که بازدید از کاخ بدون دیدن آن تجربه‌ای ناتمام است.

عمارت عالی قاپو

توصیه های کی سفر در هنگام دیدار از عالی قاپو

عالی قاپو در میدان نقش جهان قرار دارد. فضای باز میدان این امکان را به شما می‌دهد تا همه روزه بتوانید به بازدید از کاخ بروید. اما اگر قصد بازدید از داخل عمارت را دارید درب ورودی بنا بین ساعات نه صبح تا پنج عصر به روی بازدید کنندگان باز می‌شود. هزینه بازدید نیز بسیار مقرون به صرفه است (به ازای هر نفر سه هزار تومان). اصفهان شهری شلوغ و پر ترافیک است و نقش جهان نیز در مرکز شهر قرار دارد و بافت تاریخی آن بر پیچیدگی مشکل افزوده است.

به همین خاطر بازدید از عالی قاپو را به ساعات اولیه روز موکول کنید که دچار ترافیک سرسام‌آور اصفهان نشوید. با توجه به اینکه اصفهان شهری گرم و به نسبت کویری محسوب می‌شود، پیشنهاد تیم توربورد این است بازدید را به فصل بهار موکول کنید که اصفهان در این فصل تکه‌ای از بهشت است. در نظر داشته باشید که پلکان شرقی و غربی بنا از دالانی تنگ می‌گذرند، از این رو بازدید از طبقات بالاتر بنا برای معلولین و سالخوردگان مشکل است، در ضمن فراموش نشود تزئینات سالن موسیقی عالی قاپو بسیار ظریف و شکننده هستند و در مقابل کوچکترین ضربه آسیب‌پذیر می‌باشند. مراقب این یادگار با ارزش باشیم..

عمارت عالی قاپو

همان حوالی عمارت عالی قاپو

اصفهان شهری است که در همان نگاه اول جذاب و گیراست اما برای درک زیبایی‌اش باید وقت بیشتری گذاشت. اصفهان لبریز از تاریخ و فرهنگ است اما زیبایی‌اش در آثار فرهنگی‌اش خلاصه نمی‌شود. دامان زاینده‌رود هر ساله مسافران بسیاری را به خود می‌کشاند. رودخانه‌ای که اصفهان حیاتش را از آن می‌گیرد و مهد تمدن اصفهان محسوب می‌شود. اگرچه چندین سال است که زنده رود دیگر آن رونق گذشته را ندارد اما مسئولان شهر در ایام نوروز آب را به اهالی شهر می‌بخشند و نصف جهان جانی دوباره می‌گیرد.

ساحل جنوب زاینده‌رود را که به سمت غرب بروید، با ۱۵ دقیقه رانندگی به باغ پرندگان میرسید. باغی زیبا و سرسبز که می‌توانید پنج هزار پرنده کمیاب را در آن ببینید. در سفرتان به اصفهان حتما سری به سی‌وسه پل ، پل خواجو، خیابان چهارباغ ، مسجد جامع و منارجنبان بزنید. اینها تنها گوشه‌ای از شگفتی‌های اصفهان هستند. اما نقش جهان را به درستی نقش جهان نام گذارده‌اند. میدانی که از هر سو جاذبه ای در سطح جهانی دارد. قرارگیری جاذبه های تاریخی و هنری منحصر به فرد در اطراف این میدان باعث شد، نقش جهان اولین اثر ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو باشد.

عمارت عالی قاپو

مسجد امام اصفهان یا همان مسجد شاه سابق

مسجد شاه در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد. مسجدی با گنبدی به ارتفاع ۵۲ متر که رهگذران را به خلوت خود می‌کشاند و با شکوه بی مانندش انسان را مفتون خود می‌کند. این مسجد نقطه اوج و تکامل هزار سال فنِ ساخت مسجد در ایران است و کاشی‌کاری‌ها و مقرنس‌کاری‌ها (مقرنس که اخیرا آهوپای نیز نامیده شده به تزییناتی حجمی در سردر و سقف بناهای ایرانی گفته می‌شود) آن اثری درخور تحسین جهانی خلق کرده‌اند.

مسجد شاه اصفهان

عمارت عالی قاپو

مسجد شیخ لطف الله

در ضلع شرقی میدان مسجد شیخ لطف الله قرار دارد، مسجدی بدون مناره و بدون شبستان! این مسجد اوج پختگی و کمال هنر عهد صفوی را به نمایش می‌گذارد و می‌توان گفت در تمام دنیا اصفهان را با این مسجد می‌شناسند. از کاشی‌کاری و خوشنویسی گرفته تا معماری و گچ‌بری در ساخت این مسجد از بهترین استادان زمان استفاده شده است. تاثیرگذاری این مسجد تا به حدی است که پروفسور الکساندر پوپ در توصیفش می‌گوید: به سختی می‌توان این اثر را ساخته دست بشر دانست.  در ضلع شمالی میدان نیز سردر قیصریه قرار دارد. این سردر درب اصلی بازار اصفهان است و در سه طبقه ساخته شده بود و اینک تنها دو طبقه از آن باقی مانده است. هنوز هم رونق بازار صفوی در این بازارچه مسقف پابرجاست.

عمارت عالی قاپو

اقامت و هزینه های سفر به عالی قاپو و اصفهان

اصفهان شهریست که در آن مشکل اقامت نخواهید داشت. هتل همام که هتلی دو ستاره است و می‌توانید با هزینه ای مقرون به صرفه ( به ازای هرشب ۸۵۰۰۰ تومان) در آن اقامت کنید. این هتل در دروازه شیراز و خیابان هزار جریب قرار دارد. اگر خواهان اقامتی لوکس و خاطره انگیز هستید پیشنهاد ما هتل عباسی است. هتلی پنج ستاره که آن را قدیمی‌ترین هتل جهان می‌دانند. این هتل در خیابان پاسداران قرار دارد و تنها با ۱۵ دقیقه پیاده‌روی به نقش جهان می‌رسید.

عمارت عالی قاپو

اگر مایل به اقامت شبانه به صورت کمپینگ هستید تیم توربورد پارک فدک را پیشنهاد می‌دهد. بوستانی امن و زیبا که با هزینه‌ای اندک امکانات اولیه را در اختیار مسافرین قرار می‌دهد. در کنار آن می‌توانید در آپارتمان‌هایی که به مسافران اجاره داده می‌شوند اقامت کنید. این خانه‌ها مبله هستند و نسبت به هتل‌ها مقررات و هزینه کمتری دارند.

سخن آخر

محال است که بر ایوان بلند عالی قاپو بایستید، منظره زیبای نقش جهان را ببینید و حیرت نکنید. حیرت از این همه زیبایی، تقارن، نظم، تناسب و سلیقه بی‌نظیری که در ساخت این اثر جاودانه به کار رفته است. بر بلندای ایوان عالی قاپو که ایستادید بدانید که بر بلندای فرهنگ و هنر ایران زمین ایستاده‌اید. جایی که تحسین جهانیان را برانگیخته است. ناصر خسرو جهانگرد معروف از اهالی بلخ توصیفی زیبا بر اصفهان دارد:

اصفهان شهری است بر هامون نهاده، آب و هوایی خوش دارد.. شهر دیواری حصین بلند دارد و دروازه‌ها و جنگ‌گاه‌ها ساخته و بر همه بارو کنگره ساخته و در شهر جوی‌های آب روان و بناهای نیکو و مرتفع و در میان شهر مسجد آدینه بزرگ نیکو.. و اندرون شهر همه آبادان که هیچ از وی خراب ندیدم و بازارهای بسیار.. و هر بازاری را دربندری و دروازه‌ای و همه محلت‌ها و کوچه‌ها را همچنین دربندها و دروازه های محکم و کاروانسراهای پاکیزه بود.

اگر به استان اصفهان سفر کردید، دیگر جاذبه های گردشگری این استان مانند روستای ابیانه ، کلیسای وانک و شهر چادگان را فراموش نکنید.

راهنمای سفر به اصفهان

دسته ها:
}