تور گرجستان

تور گرجستان

شــهر مبـدا

مـدت اقـامـت

ایـرلایـن ها
درجـه هتـل

کاربر گرامی! جستجوی شما نتیجه ای دربر نداشت. لطفا دوباره تلاش نمایید . . .

 تور گرجستان

 

 یک میلیون و هشتصد هزار سال پیش انسان‌ها در سرزمینی که امروزه گرجستان نامیده می‌شود، سکنی گزیدند. این گروه که اجداد گرجی‌های امروزی بودند، در عصر آهن پیشرفتی گسترده کردند و یک جامعه طبقاتی را شکل دادند. در هزاره دوم پیش از میلاد، آشوری‌ها دام‌پرور از بین‌النهرین به اینجا آمدند و امپراطوری اورارتو را بنیان نهادند. در این مدت کول‌ها و تائوها با یکدیگر در جنگ بودند؛ جنگی که به تضعیف اورارتو منجر شد و نهایتاً با ظهور مادها در شرق، اورارتوها شکست خوردند و از ترکیب دو نژاد مادی-آریایی و اورارتویی-گرجی، ارمنی‌ها به وجود آمدند. در قرن ششم میلادی امپراطوری ایبریا توسط پارناواز یکم پایه‌گذاری شد و تا حمله مغولان، یک دوره طولانی صلح و ثبات بر سرزمین گرجستان حاکم شد. پس از حمله مغولان تاریخ پرفرازونشیب گرجستان آغاز شد. گرجی‌ها در طی قرن‌های بعد با ایرانی‌ها (صفویان، افشاریان، قاجاریه)، عثمانی‌ها و روس‌ها جنگیدند تا استقلال یافتند. استقلالی که با منازعات داخلی به چند پاره شدن کشور انجامید و سپس گرجستان را به زیر یوغ روسیه تزاری کشاند. پس از انقلاب اکتبر، گرجستان اعلام استقلال کرد، اما ارتش سرخ مرزهای این کشور را درنوردید و باعث شد که در هفتاد سال بعدی، گرجستان یکی از جمهوری‌های کمونیستی شوروی باشد. تنها پس از فروپاشی شوروی پس از جنگ سرد بود که گرجستان به استقلال واقعی خود دست یافت؛ استقلالی که تا امروز ادامه دارد و هرسال جشن گرفته می‌شود.

سوغاتی های کشور گرجستان در تور گرجستان ارزان

 هر توریستی دوست دارد که یادگارانی از سفرهای خود به خانه ببرد. گرجستان کشوری است با تنوع زیاد در این یادگاری‌ها. از سوغات گرجستان می‌توان از خوراکی‌ها نام برد. مثل چرچخلا که یک خوراکی دراز آب‌نبات مانند است که با آب انگور سفت شده و مغزیجات داخلش، بسیار خوشمزه است. یا کلاپی که نوعی لواشک است، یا میوه‌ها خشک شده، مرباهای گرجی که پر از دانه کاج است یا آب‌معدنی کربنات‌دار برجومی یا ادویه‌های خاص این کشور و یا چاچا که نوعی شراب خاص گرجی است و چای و عسل مخصوص این کشور. از دیگر سوغات گرجستان می‌توان از وسائل تزئینی متعدد و جذابی نام برد که در بازارها و مراکز خرید گرجستان به فراوانی یافت می‌شوند. دیوارکوب‌هایی به شکل بشقاب یا شکل‌های دیگر که هر یک طرح و نقشی از یکی از نمادهای فرهنگی گرجستان را دارند، کانتسی که در قدیم نوعی جام برای نوشیدن بوده است اما امروزه برای تزئین استفاده می‌شود. این جام خاص با شاخ حیوانات ساخته می‌شود. شاخ را صیقلی می‌کنند و طرح و نقش و کنده‌کاری و تزئینات نقره و طلا بر آن می‌افزایند تا به یک اثر هنری تبدیل شود. صنایع‌دستی بافته شده از چشم مرغوب نیز بسیار پرطرفدارند. کلاه، پاپوش، کت و ... پشمی یک سوغاتی خوب می‌تواند باشد. جواهرات دست‌ساز، رومیزی‌های کار دست و ... از دیگر سوغاتی‌هایی هستند که می‌توانید از مراکز خرید گرجستان تهیه کنید و با خود به خانه ببرید.

غذا در تور لحظه آخری گرجستان

 در گرجستان چه غذاهایی بخوریم؟ غذا بخش مهمی از فرهنگ یک کشور است. گرجی‌ها غذاهای خوشمزه با اسم‌های عجیب غریب زیاد دارند. مثلاً خینکالی یکی از معروف‌ترین غذاهای گرجستان است. خمیری بقچه شده که داخلش پر از گوشت چرخ‌کرده و سبزیجات و ... با ادویه‌های خوش‌عطر است. یا خاچاپوری آجارولی که نانی قایق شکل پر از پنیر ایمرتی و دیگر انواع پنیر است که تخم‌مرغ را پس از بیرون آمدن از اجاق رویش می‌گذارند تا با گرمای نان بپزد. نیگوزیانی بادیرجانی نوعی فینگرفود است که با ورقه‌های نازک بادمجان سرخ‌کرده که دور خمیر گردوی ادویه‌دار پیچیده شده درست می‌شود و با دانه‌های انار تزئین می‌گردد. متسوادی نوعی کباب گرجی است که با گوشت‌های مختلف می‌پزند و در جشن‌ها با نان و شراب می‌خورند. ساتیسوی مرغ نیز یکی دیگر از غذاهای گرجستان است که مرغ یا ماهی سرخ شده را در سس ساتیسو که ترکیبی از گردو، آب، سیر، گیاهان خشک معطر، سرکه، نمک و فلفل است، غوطه‌ور می‌کنند. چکمرولی غذای دیگری است شبیه ساتیسوی با این تفاوت که بجای گردو سیر و فلفل تند استفاده می‌شود. آجاپ سندل، آجاخوری، پخالی اسفناج، ماتسونی ماست، چخبیلی، چاناخی، چاکاپولی، چیکن تاباکا و ... نیز از دیگر غذاهای گرجستان هستند. در سفر به این کشور حتماً این غذاها را امتحان کنید تا خاطرات سفرتان را تکمیل کنید.

فرهنگ غذایی و رستوران‌های گرجستان در تور ارزان گرجستان

 در مورد غذاهای معروف گرجستان پیش‌تر صحبت کرده‌ایم اما این غذاها را در کجا می‌توانیم پیدا کنیم؟ در ادامه چند رستوران را در دو شهر مهم گرجستان به شما معرفی می‌کنیم؛ همچنین میتوانید برای شناختن بهترین رستوران های گرجستان اینجا کلیک کنید.

 رستوران‌های تفلیس:

 رستوران ساخاچاپور یکی از رستوران‌های خوب پایتخت گرجستان است. این رستوران خاچاپوری‌های عالی تحویل مشتریان می‌دهد و البته منویش پر از غذاهای محلی و بین‌المللی دیگر است. این رستوران در خیابان روستاولی از 10 صبح تا 11 شب باز است. رستوران دیگری که می‌توانیم به شما معرفی کنیم، رستوران سیسکویلی است که یکی از بهترین رستوران‌های این شهر است. دکوراسیون این رستوران بسیار زیبا و پر از نمادهای محلی است و غذاهای گرجی را با بهترین کیفیت طبخ می‌کند. همچنین اجرای رقص و موسیقی زنده از جذابیت‌های دیگر این رستوران پرطرفدار است. این رستوران در خیابان Akaki Beliashvili قرار دارد. رستوران لولیتا جوان‌پسند است و از دکوراسیون گرفته تا موزیکی که پخش می‌شود، همه مدرن و امروزی هستند. آشپزخانه رستوران لولیتا اُپن است و شما می‌توانید آشپز را هنگام پختن غذایتان تماشا کنید. این رستوران در خیابان Tamar Chovelidze قرار دارد.

رستوران‌های باتومی:

 رستوران بلوار قدیمی از رستوران‌هایی است که در سایت تریپ ادوایزر نیز از آن یاد شده است. غذاهای گرجی، اروپایی، بین‌المللی، گیاهخواری و... را برایتان آماده می‌کند. محیطی زیبا همراه با نوای موسیقی برای صرف غذا، مهم‌ترین چیزهایی است که از یک رستوران انتظار می‌رود. بلوار قدیمی همه را در حد اعلا دارد. برای رسیدن به این رستوران باید به خیابان نینوشویلی A23 بروید. رستوران پورتو فرانکو نیز انواع غذا را برای شما آماده می‌کند. غذاهای این رستوران حرف ندارد و تنها مسئله کمی معطل شدن شما برای آماده شدن غذاست. این رستوران در خیابان زوبالاشویلی 40 قرار دارد. رستوران دیگری که می‌توانید به آن سری بزنید رستوران گلدن پلاس در هتل گلدن پلاس است. این رستوران شیک و مجلل غذاهای گرجی و بین‌المللی را با بهترین کیفیت ارائه می‌دهد. غذاها کمی گران‌اند که البته به خاطر کیفیت بالای رستوران است. یکی دیگر از مزیت‌های این رستوران فاصله 5 دقیقه‌ای آن از ساحل است.

فرهنگ و دین در گرجستان

 هنر و فرهنگ گرجستان یکی از پربارترین فرهنگ‌های حوزه قفقاز است و این به سبب تاریخ پرفرازونشیب این کشور است. زبان این مردم گرجی است؛ یکی از زبان‌های حوزه قفقاز و از خانواده زبان‌های کارتولی. این زبان یکی از 14 زبان در جهان است که الفبای مخصوص به خود دارد. ادبیات گرجی 2500 سال قدمت دارد و یکی از کهن‌ترین آثار ادبی این کشور «شهادت شوشانیک» نوشته یاکوب تسورتاولی است. خوشنویس، معماری، صورتگری، کار روی فلز و سفال نیز از دیگر فعالیت‌های هنری این مردم است. سینما و تئاتر گرجستان نیز مورد توجه جهانی قرار گرفته است و فیلم‌هایی چون «اوشیا»، «دشت آلازانی» و «در ارتفاعات پامیر» در جشنواره‌های بین‌المللی حضور داشته است. موسیقی نیز در گرجستان راهی طولانی را تا به امروز طی کرده است. آوازهای گرجیان نیز ریشه در قرون وسطی و سرودهای کلیسایی دارد. رقص نیز از هنرهایی است که تا به امروز نسل به نسل در بین مردم گرامی داشته شده است. انواع رقص مانند رقص کارتولی، جیرانی، آچارولی، خنجرولی، خونگا و ... از جمله رقص‌های سنتی گرجستان است. گرجستان پر از دیدنی های منحصر به فرد است! برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جاهای دیدنی گرجستان کلیک کنید. در فرهنگ گرجستان به بزرگ‌ترها بسیار احترام می‌گذارند. همچنین بانوان در هر سنی که باشند از احترام و شأنی بسیار بالا برخوردارند به طوری که در بسیاری از مشاغل، حقوق بانوان بیشتر از آقایان است. مردم گرجستان بسیار خون‌گرمند و به راحتی با شما صمیمی می‌شوند. به احوال‌پرسی می‌پردازند و در دیدارهای بعدی با شما روبوسی خواهند کرد. 

 حدود 70 درصد مردم گرجستان مسیحی و پیرو کلیسای ارتدوکس گرجی هستند. گروه گسترده دینی بعدی، مسلمانان هستند که بیشتر از آذربایجانی‌ها و قوم آجاریا هستند. همچنین روس‌های ساکن در این کشور نیز ارتدوکس‌های پیرو کلیسای روس هستند. ارامنه آپوستولیک و ژرمن‌های پروتستان دیگر اقلیت‌های مذهبی در گرجستان هستند. برای اطلاعات بیشتر درباره کلیساهای گرجستان اینجا کلیک کنید.

قیمت تور گرجستان

گرجستان، کشوری زیبا در شمال غربی ایران است که در سال‌های اخیر در رشد گردشگری پیشرفت چشمگیری داشته است. گرجستان کشوری در اوراسیا با شصت و نه هزار کیلومتر مربع مساحت در همسایگی روسیه از جهت شمال، ترکیه و ارمنستان از جنوب، جمهوری آذربایجان از جنوب شرق و دریای سیاه از غرب است. گرجستان حدود چهار میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت این کشور کوچک و کم جمعیت نیز شهر تفلیس است. از شهرهای مهم آن می‌توان به باتومی، کوتائیسی، روستاوی، گوری، پوتی و زوگدیدی اشاره کرد. قرار گرفتن گرجستان در کنار دریای سیاه از یک سو و کوه‌های قفقاز از سوی دیگر سبب تنوع آب و هوا در این کشور شده است. تابستان‌های گرم در مناطق هموار و شهرهای بندری و تابستان‌های کمی خنک در شهرهای کوهستانی، این کشور را برای علاقه‌مندان به هر نوعی از آب و هوا به مقصد گردشگری تابستانه تبدیل کرده است. اکثر نقاط این کشور به جز مناطق کوهستانی، در زمستان شاهد آب و هوایی معتدل هستند. اوایل تابستان، پاییز و بهار نیز از فصول خوش آب و هوا و نسبتا معتدل این کشور محسوب می‌شوند. تورهای گرجستان انواع مختلفی دارند، محبوب‌ترین این تورها در ایران، تور گرجستان از اصفهان ، تور گرجستان از مشهد ، تور گرجستان از شیراز ، تور گرجستان از اهواز ، تور گرجستان از تبریز و تور گرجستان از تهران هستند. تور تفلیس گرجستان یا تور گرجستان باتومی نیز در این دسته جای می‌گیرند. علاوه بر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و مراکز تفریحی گرجستان این کشور و نزدیکی به ایران نکته‌ی بسیار مثبتی که می‌تواند برای علاقه مندان به سفر نوید شادی به همراه آورد، کم‌هزینه بودنِ این سفر نسبت به بسیاری از کشورهاست. هزینه‌ی خوراک، بلیت، هتل، ورودی آثار دیدنی و... در این کشور بسیار برای ایرانیان مناسب است. همچنین اهالی گرجستان فرهنگی نزدیک به ایرانیان دارند که برای مسافران، سفر را آسان‌تر می‌کند. (برای شناخت 8 جاذبه گردشگری بسیار معروف گرجستان کلیک کنید.)

هزینه‌های سفر به گرجستان با تور گرجستان لحظه آخری

 سه مورد از هزینه‌های معمول برای هر مسافر، هزینه اقامتگاه، خورد و خوراک و رفت و آمد است. در این بخش به طور خلاصه این موارد را بررسی می‌کنیم. اقامتگاه از هتل پنج ستاره تا آپارتمان، هزینه متفاوتی دارد.

- هتل پنج ستاره: 300 تا 1.100 لاری

- هتل چهار ستاره: 45 تا 500 لاری

- هتل سه ستاره: 30 تا 250 لاری

- آپارتمان: 9 تا 45 لاری

 و اما هزینه غذا در گرجستان:

- رستوران لوکس: از 50 لاری به بالا

- رستوران متوسط: از 20 تا 40 لاری

- رستوران ارزان: 12 تا 25 لاری

- فست‌فود زنجیره‌ای مثل مک‌دونالد: 10 تا 15 لاری

 در قسمت‌های پیشین وسائل نقلیه عمومی را برشمردیم. در اینجا هزینه متوسط رفت و آمد را بررسی می‌کنیم. ابتدا بهتر است بدانید که تهیه یک مانی کارت از ایستگاه‌های بلیط مترو با 2 لاری و شارژ آن بسیار به صرفه است.

- مانی کارت: 2 لاری

- بلیط تک سفره اتوبوس: 0.5 لاری

- بلیط تک سفره مینی‌بوس: 0.8 لاری

- بلیط تک سفره مترو: 0.5 لاری

- تاکسی: از 3 لاری به بالا

- یک لیتر بنزین: 2.5 لاری

حمل و نقل درون شهری در تور ارزان گرجستان

 اتوبوس بهترین گزینه است. خطوط اتوبوسرانی بسیار گسترده و پیشرفته‌اند و تمام شهرهای دیدنی را در برمی‌گیرند. اتوبوس‌های زرد و آبی در خطوط مختلف که با شماره مشخص شده‌اند با قیمتی مناسب شما را جابجا می‌کنند. مثلاً یک مسیر 90 کیلومتری تنها 50 تتری هزینه دارد. برای کریه از سکه، مترو کارت یا مانی‌کارت استفاده کنید. دستگاه‌ها باقی اسکناس را پس نمی‌دهند. در بیشتر ایستگاه‌ها تابلوهای الکترونیکی اطلاعاتی که لازم دارید را به نمایش می‌گذارند؛ مثل مسیر، زمان رسیدن اتوبوس، هزینه و ... . بهتر است اصلاحات گرجی مربوط به حمل و نقل را یاد بگیرید؛ چون بعضی تابلوها به گرجی نوشته‌اند.

 راه دیگر مترو است. مترو در پایتخت دو خط قرمز و سبز دارد و تقریباً برای همه جاهای دیدنی ایستگاه دارد. مهم‌تر اینکه هزینه اندکی نیز در پی دارد. ایستگاه‌ها به دو زبان گرجی و انگلیسی مشخص شده و به صورت صوتی به هر دو زبان اعلام می‌گردند. در سطح شهر نیز ایستگاه‌ها با علامت M معلوم‌اند.

 مینی‌بوس یا مارشروتکا گزینه دیگر برای حمل‌ونقل هستند. مسیر و خط آن‌ها با شماره روی وسیله مشخص شده و می‌توانید با مانی کارت یا سکه، هزینه را بپردازید.

 قطار کابلی راه دیگر عبور و مرور است. البته این وسیله فقط در پایتخت و فقط در مسیر مرکز شهر و کوه متاتسمیندا قرار دارد.

 تاکسی وسیله دیگری است که می‌توانید از آن استفاده کنید که البته کمی گران‌تر است. بعضی‌ها تاکسی‌متر دارند و بعضی کرایه ثابتی می‌گیرند. پیش از سوار شدن حتماً تکلیف را مشخص کنید تا کرایه بیشتر نپردازید.

تور گرجستان ارزان

قیمت تورهای گرجستان بسیار متفاوت است؛ تور ارزان گرجستان یا تورهای لحظه آخری گرجستان یکی از پرطرفدارترین تورهای گرجستان است. تور نوروزی گرجستان هم طرفداران زیادی دارد، در ایام نوروز آب و هوای گرجستان هم بسیار خوب و دلپذیر است. تور مسافرتی گرجستان به تنهایی مورد علاقه‌ی بسیاری از ایرانیان قرار گرفته و در سال‌های اخیر جای خیلی از مقاصد مهم گردشگری را گرفته است.

تور لحظه آخری باتومی

تفلیس بزرگ‌ترین شهر و پایخت گرجستان در قاره‌ی آسیا قرار دارد، اما اهالی آن بیشتر خود را متعلق به جنوب شرق اروپا می‌دانند. این شهر در قرن پنجم میلادی، بنیان‌گذاری شده و از همان زمان به دلیل وجود چشمه‌های آب‌گرم فراوان به این نام خوانده شده است. تفلیس زمستان‌های نسبتاً سرد و تابستان‌های گرمی دارد و به طور کلی آب و هوای این شهر نیمه گرمسیری و مرطوب است. این شهر از سه سو در حصار کوه‌های قفقاز قرار گرفته و در دو سوی رود کر گسترش یافته. این شهر از دیرباز به‌عنوان یک شهر مسیحی‌نشین شناخته شده است که اکثریت مردم آن مسیحی ارتدکس هستند. اما آنچه برای مسافران امکان سفر راحت را فراهم می‌کند، وجود مساجد و کلیساها در کنار یکدیگر و به دور از تعصبات بی‌حد و مرز است. ترکیب معماری کلاسیک، قرون وسطایی و مدرن از عوامل زیبایی این شهر در نظر گردشگران است. یکی دیگر از شهرهای گردشگری گرجستان و دومین شهر بزرگ این کشور باتومی‌ست. شهری ساحلی در ساحل دریای سیاه. تورهای سفر به این شهر زیبا برخلاف تورهای تفلیس محدود و فقط در بعضی از ماه‌های سال برگزار می‌شود. از تهران به این شهر ساحلی پرواز مستقیم و مستقل نیز وجود دارد. مجاورت باتومی با دریای سیاه موجب بارش‌های فراوان در اکثر ماه‌های سال شده است و باتومی را به مرطوب‌ترین شهر گرجستان تبدیل کرده. آب و هوای مناسب این شهر، سبب پوشش گیاهی متنوع آن نیز شده است.

آب و هوای شهرهای گرجستان در تور گرجستان

 

+22
°
C
H: +23°
L: +13°
Tbilisi
Monday, 30 September
See 7-Day Forecast
Tue Wed Thu Fri Sat Sun
+23° +24° +24° +27° +27° +25°
+12° +11° +13° +13° +13° +14°

 

+22
°
C
H: +23°
L: +20°
Batumi
Monday, 30 September
See 7-Day Forecast
Tue Wed Thu Fri Sat Sun
+22° +23° +25° +23° +22° +21°
+19° +19° +22° +21° +20° +18°

 

 آب و هوای این کشور زیبا کاملاً به جغرافیای آن بستگی دارد. هم‌زمان با هوای گرم تابستانی در سواحل دریای سیاه، کوهستان‌های قفقاز از برف پوشیده شده‌اند و در تپه‌ماهورها، گل‌های بهاری سر از خاک بیرون می‌آورند. اوایل تابستان و اوایل پاییز آب و هوای گرجستان معتدل است و این بهترین زمان برای سفر به کشور گرجی‌هاست. سرزمینی با کوه‌های سر به فلک کشیده، رودهای خروشان، جنگل‌های سرسبز و سواحل رؤیایی. با بررسی آب و هوای شهرهای گرجستان در سایت کی سفر، بهترین زمان مسافرت به گرجستان را بیابید.

تور لحظه آخری گرجستان

تور ارزان گرجستان یا همان تور گرجستان لحظه آخری از خوش اقبال‌ترین و پرمخاطب‌ترین تورهای گرجستان است. تورهای لحظه آخری گرجستان قیمت مناسب‌تری دارند و تخفیف‌های بهتری می‌خورند. این نوع تورها برای کسانی که می‌خواهند با هزینه‌ی کم‌تری سفر کنند بسیار بهتر هستند. 

تور ارزان گرجستان و نقشه گرجستان

 

 

 گرجستان کشوری بین شاهراه شرق و غرب است با 69.900 کیلومترمربع وسعت. گرجستان با روسیه، ارمنستان، آذربایجان و ترکیه همسایه است. بخشی از این کشور نیز به سواحل دریای سیاه ختم می‌شود. رشته‌کوه‌های قفقاز مهم‌ترین و بزرگ‌ترین کوهستان‌های این کشور را تشکیل می‌دهند. رود کُر، رود متکواری و رود آراگوی از رودهای مهم این کشورند. البته گرجستان دارای رودها و چشمه‌های فصلی و دائمی متعددی است که باعث سرسبزی این سرزمین هستند. همچنین دریاچه‌های طبیعی زیبایی چون لیسی و بازالتی که جزء جاذبه‌های دیدنی گرجستان محسوب می‌شوند. یک سوم این کشور پوشیده از جنگل است و حدود 4000 گونه گیاهی و بیش از 5000 گونه جانوری مختلف در این کشور یافت می‌شوند.

 همه این زیبایی‌های طبیعی به همراه تاریخ و فرهنگ و بناهای کهن، سبب شده‌اند که گرجستان یکی از کشورهای توریستی منطقه قفقاز شود. به طوری که سالانه بیش از سه میلیون و پانصد هزار گردشگر از این کشور بازدید می‌کنند که درآمدی 2.8 میلیارد دلاری نصیب گرجستان می‌کند.

اختلاف ساعت گرجستان با تهران در تور ارزان گرجستان

 اختلاف ساعت تهران گرجستان برخلاف چیزی که تصور می‌شود، زیاد نیست. در واقع اختلاف ساعت دو کشور تنها 30 دقیقه است. گرجستان نیم ساعت از ایران جلوتر است. البته این اختلاف ساعت در اول پاییز و اول بهار به خاطر عقب و جلو رفتن ساعت تغییر می‌کند. به این صورت که در پاییز گرجستان 30 دقیقه جلوتر است و در بهار ایران 30 دقیقه جلوتر است.

تور لحظه آخری تفلیس

قدمت حضور انسان در این کشور به یک میلیون و هشتصد هزار سال پیش می‌رسد. این کشور در عصر آهن پیشرفت اقتصادی زیادی را مشاهده می‌کند. قدمت ارتباط ایران و گرجستان به زمان مادها برمی‌گردد و در طول تاریخ تمام یا بخشی از خاک گرجستان در دوره‌های مختلف امپراتوری هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، صفویان، افشاریان و قاجاریان جزو ایران بوده است. همچنین در طول تاریخ، ارتباطات قومی، فرهنگی و سیاسی زیادی بین ایران و گرجستان برقرار بوده است. اوج ارتباط ایران و گرجستان نیز به دوره‌ی صفویه برمی‌گردد؛ البته این ارتباط بیشتر خصمانه و همراه با جنگ و خونریزی بوده است. یکی از محبوب‌ترین شهرهای گرجستان باتومی‌ست. شاید بندری بودن شهر باتومی و مجاورت آن با دریای سیاه، خود به تنهایی دلیل کافی برای سفر گردشگران به این شهر باشد. اما علاوه بر زیبایی‌های همیشگی شهرهای ساحلی و انواع تفریحات آبی، باتومی بناهای طبیعی و تاریخی بسیاری دارد که می‌تواند برای ماجراجویان و علاقه‌مندان به تاریخ  جذاب باشد. این شهر در کنار تفلیس، یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری گرجستان است و هرساله پذیرای مهمانان بی‌شماری.

ویزای گرجستان در تور لحظه آخری گرجستان

 شهروندان ایران برای سفر به گرجستان نیازی به ویزا ندارند. در واقع ویزای شما در مرز صادر می‌شود و شما می‌توانید با داشتن پاسپورت، 45 روز در گرجستان بمانید. انواع دیگر ویزا نیز وجود دارد که در دو دسته کلی یک‌بار ورود 30 روزه و چند بار ورود 90 تا 180 روزه، قرار می‌گیرند. گفتنی است ویزای نوع دوم 5 سال اعتبار دارد. انواع ویزا به شرح زیر است:

- ویزای عادی (گردشگری، درمانی، تجاری، فریلنسر، انجام آمور خیریه، انجام آمور پژوهشی، شرکت در کارگاه‌های آموزشی و ...)

- ویزای ویژه برای کسانی که به‌منظور انجام آمور ویژه مثل مذاکرات صلح و ... به این کشور سفر می‌کنند.

- دیپلماتیک تنها برای کارمندان سفارت و اشخاص سیاسی.

- ویزای مهاجرتی

- ویزای تحصیلی

- ویزای کار

- ویزای ترانزیت با 10 روز اعتبار برای کسانی که قصد رفتن به کشور ثالث دارند.

سفارت گرجستان ویزای الکترونیکی نیز از طریق سایت www.evisa.gov.ge صادر می‌کند. برای دریافت این ویزا اسکن رنگی از پاسپورت و اسکن رنگی عکس 6 در 4 با زمینه سفید لازم است. ویزایی که برایتان صادر می‌شود 1 تا 3 ماه اعتبار دارد.

نشانی سفارت: تهران، پاسداران، گلستان 2، پلاک 92

 تلفن: 021-22764129

توجه داشته باشید که در صورت اقامت بیشتر از مدت‌زمان مجاز ویزا، جریمه سنگینی متوجه شما خواهد شد.

ارز رایج گرجستان

 برای خرید کردن شما لاجرم باید بدانید ارز کشور مقصد چه ویژگی‌هایی دارد. پول کشور گرجستان لاری نام دارد و زیرواحد آن تتری. هر لاری 100 تتری است. نماد لاری GEL است. اسکناس‌های رایج 1، 2، 5، 10، 20، 50، 100، 200 و 500 لاری هستند. سکه‌های رایج نیز شامل این موارد می‌شوند: 1، 2، 5، 10، 20، 50 تتری، 1 و 2 لاری.

 در ادامه چند صرافی در تهران و شهرهای مهم گرجستان را به شما معرفی می‌کنیم:

تهران:

* ستاره سهیل

نشانی: خیابان گاندی، خیابان بیست و سوم شماره ۸۵ طبقه همکف

تلفن: ۵۷۷۶۷۰۰۰

* صرافی بیست

نشانی: خیابان زرتشت غربی، مجتمع تجاری کیان، طبقه اول

تلفن: ۸۸۹۹۱۶۰۰

* صرافی زرین

نشانی: ابتدای خیان ولیعصر، پاساژ زرین، طبقه زرین شماره ۷

تلفن: ۶۵۲۲۲۵۱۲

* صرافی آرتا

نشانی: خیابان خالد اسلامبولی، شماره ۱۳۹ طبقه اول

تلفن: ۲۱۸۸۷۰۸۵۷۷

گرجستان:

* Bixtrim LLC

نشانی: Queen Tamar str. 11,, Tbilisi 0112، گرجستان

تلفن: 995706770525+

* Sarafi Iranian

نشانی: Tbilisi, گرجستان

تلفن: 995558123423+

* BONACO

نشانی: #42 Kote Afkhazi St, Tbilisi, گرجستان

تلفن: 995322000777+

* Grand Royal Exchange

نشانی: 9, Griboedov St, Batumi, گرجستان

تلفن: 995514600040+

تور گرجستان لحظه آخری و فرودگاه‌های گرجستان

 گرجستان روی هم 18 فرودگاه دارد که 8 تای آن نظامی است. از بین 10 فرودگاه دیگر نیز تنها سه فرودگاه بین‌المللی است. در اینجا ما دو فرودگاه دو شهر مهم و توریستی این کشور را معرفی می‌کنیم.

 فرودگاه بین‌المللی پایتخت در سال 1952 در نوو الکسیوکا و توسط معمار معروف، بریدز، ساخته شد. در دوره حکومت کمونیستی سالانه پنج میلیون نفر از طریق این فرودگاه جابجا می‌شدند. پس از فروپاشی شوروی در این فرودگاه بخش‌های دیگری ساختند و ترمینال جدید و باندهای استاندارد، آن را تبدیل به یکی از فرودگاه‌های مدرن دنیا کرد. امروزه بیش از 2 میلیون مسافر سالانه از طریق این فرودگاه جابجا می‌شوند. رستوران‌ها، کافه‌ها، فروشگاه‌ها، اتاق مادر و کودک، اینترنت و ... از امکانات فرودگاه است. فاصله فرودگاه تا پایتخت 17 کیلومتر و تا تهران 892 کیلومتر است. همچنین مدت پرواز تهران تفلیس 1 ساعت و 22 دقیقه خواهد بود. تاکسی، اتوبوس، شاتل و قطار راه‌هایی هستند که از طریق آن‌ها می‌توانید خود را به شهر برسانید.

 فرودگاه بین‌المللی باتومی ترمینال جدید خود را در سال 2007 افتتاح کرد و با این کار ظرفیت خود را برای جابجایی تا 600 هزار مسافر در سال افزایش داد. کافه‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، خدمات پزشکی و ... از امکانات این فرودگاه است. مدت‌زمان پرواز تهران باتومی 1 ساعت و 20 دقیقه است. همچنین فاصله فرودگاه با شهر تنها 2 کیلومتر است و اتوبوس و تاکسی در دسترس مسافران قرار دارد.

بیمارستان‌های گرجستان در تور گرجستان لحظه آخری

 اطلاع داشتن از سیستم درمانی و داشتن آدرس چند بیمارستان در کشور مقصد، از اطلاعات مهمی است که باید داشته باشید. خدمات درمانی در گرجستان گران‌تر از ایران و در سطحی پایین‌تر اما قابل‌قبول است. به علت دستمزد پایین پزشکان ممکن است پس از مراجعه، به دلایل واهی شما را مجدد به بیمارستان بکشانند تا حق ویزیت دریافت کنند. بیمارستان تخصصی در این کشور محدود است و خارج از پایتخت وضع درمان مناسب نیست. البته بعضی مراکز درمانی که توسط خارجی‌ها بنا شده‌اند، سطح بالا و البته هزینه‌های بالاتری دارند. توصیه می‌کنیم که پیش از سفر حتماً واکسن‌های چهارگانه را بزنید و در طول سفر مسائل بهداشتی را به طور کامل رعایت کنید. از نوشیدن آب غیر بسته‌بندی خودداری کنید. در ادامه چند مرکز درمانی و بیمارستان را معرفی می‌کنیم. به خاطر داشته باشید که هر نوع داروی کدئین دار در این کشور ممنوع است و جریمه سنگین در پی دارد.

* American Hospital Tbilisi

نشانی: Dzveli Tbilisi، Tbilisi, گرجستان

* Tbilisi Central Hospital

نشانی: 1 Konstantine Chachava St, Tbilisi 0159، گرجستان

تلفن: 995322104444+

* Radiation Medicine Center

نشانی: Levan Charkviani st Tbilisi, 0177، گرجستان

تلفن: 995322429999+

* BAU Batumi International University

نشانی: 237 Fridon khalvashi street, Batumi, گرجستان

* American Medical Centers Batumi

نشانی: 114 6000 Zurab Gorgiladze St, Batumi 6000، گرجستان

تلفن:995322500077+

* Republican Clinical Hospital

نشانی: 2 Javakhishvili St, Batumi, گرجستان

تلفن: 995422276807+

نکات ضروری سفر به گرجستان با تور گرجستان ارزان

* قوانین فرودگاهی

- وارد کردن بعضی اجناس با تبصره همراه است:

 1- سیگار تنها 400 نخ.

 2- اگر وسائل شما بیش از 20 کیلو وزن داشته باشند (تا سقف 100 کیلو)، برای هر یک کیلو باید یک لاری بپردازید.

 3- ورود هر مقدار ارز بلامانع است.

- خارج کردن بعضی اجناس نیز تبصره دارد:

 1- خارج کردن صنایع‌دستی و فرهنگی تنها با مجوز وزارت فرهنگ ممکن است.

2- برای خارج کردن هر مقدار لاری مشکلی نیست اما بردن ارزهای خارجی تنها تا سقف 500 دلار مجاز است.

- مواردی که می‌توانید در کیف دستی به درون هواپیکا ببرید نیز محدودیت‌هایی دارند:

 1- مایعاتی مانند آب، نوشابه، شامپو، عسل، دوغ، ماست و ... در بسته پلاستیکی شفاف با ابعاد 20 در 20 و حداکثر تا 100 میلی‌لیتر مجاز است.

 2- هر نفر مجاز است تنها یک بسته شفاف همراه داشته باشد.

 3- غذای کودک و داروهایی که نسخه دارد شامل این محدودیت نمی‌شود.

- حیوانات خانگی باید گذرنامه و گواهی سلامت داشته باشند.

- هنگام خروج، مالیات فرودگاهی نخواهید پرداخت.

- ورود، استفاده یا خرید و فروش قرص‌های ترک اعتیاد، مواد روان‌گردان، مواد مخدر، سلاح سرد و گرم و امثال این‌ها با مجازات سنگین مانند 20 سال حبس همراه است.

- خروج وسائلی مانند خنجر و شمشیر تنها در صورت عتیقه نبودن مجاز است.

- همراه داشتن داروهای کدئین‌دار و آرام‌بخش‌های قوی بدون گواهی پزشک، جریمه سنگین به همراه دارد.

- چمدان‌ها به طور نامحسوس در گیت بازرسی می‌شوند.

- ورود هیچ کالایی با مقاصد تجاری و بازرگانی مجاز نیست.

* قوانین رزرو هتل

- حتماً پیش از سفر از طریق سایت‌های رزرو هتل یا آژانس مسافرتی، هتلی را رزرو کنید تا پس از ورود به گرجستان در میان هتل های گرجستان سردرگم نشوید.

- تحویل اتاق ساعت 12 و تحویل هنگام خروج ساعت 14 است.

- در صورت تأخیر در خروج، هزینه یک روز کامل از شما دریافت می‌شود.

* سطح امنیت گرجستان

 سطح امنیت در گرجستان بسیار بالاست. به حدی که جرمی مثل متلک‌پرانی نیز جریمه دارد. گرجستان در لیست امن‌ترین کشورهای جهان، رتبه هفتم را داراست. البته پلیس به گردشگران توصیه می‌کند که پول نقد زیاد همراه نداشته باشند یا اینکه مدارک مهمی مثل پاسپورت را در هتل بگذارند.

* تعطیلات رسمی

 معمولاً در فصول مختلف سال فستیوال‌های متنوعی در سراسر گرجستان برگزار می‌شود. خیلی از این جشن‌ها به مناسب‌های ملی و مذهبی برگزار می‌شوند و تعطیل رسمی هستند. اگر سفرتان را با جشن‌ های گرجستان هماهنگ کنید، می‌توانید از حضور در این جشنواره‌ها نیز لذت ببرید. در پایین جدولی از تعطیلات رسمی تفلیس آماده کرده‌ایم. بعضی از این تعطیلات تاریخ متغیر دارند و در تقویم میلادی می‌چرخند. این موارد از این قرارند: جمعه پاک ارتدوکس شرقی، شنبه بزرگ، عید پاک ارتدوکس، عید پاک ارتدوکس. باقی تعطیلات که ثابت هستند در جدول زیر قابل‌مشاهده‌اند.

 

مناسبت

تاریخ

آغاز سال نو میلادی در آن کشور

1 ژانویه

تعطیلات سال نو

2 ژانویه

روز کریسمس ارتدوکس

7 ژانویه

عید تجلی یا عید اپیفانی

19 ژانویه

روز مادر

3 مارس

روز بین‌المللی زن

8 مارس

روز وحدت ملی

9 آپریل

روز پیروزی

9 می

روز سنت اندرو

12 می

روز استقلال گرجستان از اتحاد جماهیر شوروی

26 می

روز مریم مقدس

28 آگوست

روز اسوتیتسخوولی

14 اکتبر

روز سنت جرج

23 نوامبر

 

راهنمای سفر به گرجستان با تور لحظه آخری گرجستان

 ما در هر بخش و برای هر مقصد یک راهنمای سفر آماده کرده‌ایم که شامل تمام اطلاعاتی می‌شود که شما مسافرین عزیز، هنگام سفر به آن‌ها احتیاج پیدا می‌کنید. از اطلاعات گردشگری گرفته تا برنامه‌ریزی برای دیدن جاهای دیدنی گرجستان. برای داشتن سفری بی‌دغدغه پیشنهاد می‌کنیم که این فایل را دانلود کنید و مانند دیگر اپلیکیشن‌های موردنیاز سفر چون لغتنامه گرجی به فارسی، همراه خود داشته باشید.

 کی سفر سفری به‌یادماندنی را برایتان آرزومند است.

با کلیک بر روی تصاویر زیر، راهنمای سفر به شهرهای گرجستان را دریافت نمایید

راهنمای سفر به باتومیراهنمای سفر به تفلیس